Elemi Esansiyel Yağının 5 Faydası

Elemi esansiyel yağının sağlığa faydaları, antiseptik, analjezik, balgam söktürücü, uyarıcı ve tonik bir madde olarak özelliklerine bağlanabilir.

Elemi, Filipinler ve bazı komşu ulusların tropikal ormanlarında bulunan bir ağaçtır. Botanik adı Canarium luzonicum’dur. Elemi yağı, elemi ağacından elde edilen sakızın buharla damıtılmasıyla elde edilir; bu yağın ana bileşenleri

 • Dipenten
 • Elemisin
 • Elemol
 • Limonen
 • Phellandren
 • Terpineoldür

Bu yağ esas olarak sabun, kozmetik, parfüm ve boya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bu yağın eski Mısır’da mumyaları mumyalamak içinde kullanıldığına inanılıyor. Bu yazımızda Elemi yağının faydalarını, aromaterapide yerinie ve daha kullanım şeklini anlatacağız.

Önemli Noktalar

 • Elemi, soğuk algınlığı ve tıkanıklıktan kurtulmanın doğal bir yolunu sağlayan balgam söktürücü özelliği bulunan bir yağdır.
 • Lavanta yağı ve diğer yağların aksine sakinleştirici değil, hafif uyarıcı bir toniktir.
 • Elemi, genellikle yara iyileşmesi, yorgunluk, solunum sorunları, kas ağrısı ve cilt rahatsızlıkları için kullanılır
 • Elemi yağı mür, sığla, adaçayı, tarçın ve diğer baharat veya narenciye yağları ile iyi uyum sağlar. Bunun dışında dengeleyici aroması ile buhur yağına(Frankincense) güvenilir bir alternatif.

Elemi yağı nasıl kokar?

Elemi yağının aroma profili balzamik-baharatlı, neredeyse limonlu bir kokuya sahip elemi hoş, taze ve biberli bir kokuya sahiptir. Kalıcı tatlı balzamik notalar, Elemi’yi aromaterapi karışımları için çekici kılar. Biber, Dereotu, Kişniş ve Narenciye ile iyi uyum sağlar. Elemi yağı, antik dünyada mumyalamada bile kullanılan ve saygı duyulan nadir ve değerli bir yağdır.

Elemi Esansiyel Yağının Sağlığa Faydaları

Tartışmasız en önemli detayları olan elemi esansiyel yağının tıbbi özellikleri aşağıda açıklanmıştır. [kaynak]

Bakteri ve Mantar Enfeksiyonlarından Korur

Eski Mısır’daki mumyalama işleminde onu faydalı kılan şey, muhtemelen elemi esansiyel yağının antiseptik özelliğiydi. 

Antiseptik özelliği, mikroplar, bakteriler, mantarlar ve virüsler de dahil olmak üzere olası her enfeksiyona karşı koruma sağlamanın yanı sıra septik ve tetanoza karşı koruma sağlar. 

Sadece yaraların korunmasında uygulanmaz ; aynı zamanda idrar kesesi, idrar yolu, kolon, böbrekler, bağırsaklar, mide ve diğer iç organlardaki enfeksiyonların önlenmesinde, bir tür yara, ülser veya diğer potansiyel olarak tehlikeli durumlar olup olmadığının önlenmesinde etkilidir.

Ağrı Kesici Analjezik Özellikler

Hepimiz bir analjeziğin ne işe yaradığını biliyoruz ve çoğunun yan etkileri olduğunu da biliyoruz. Bu nedenle, herhangi bir yan etkisi olmadan tüm işlevlerini verimli bir şekilde yerine getirebilecek bir analjezik olsaydı iyi olmaz mıydı?

Eh, elemi’nin esansiyel yağı, tüm analjezik özelliklerinden dolayı tam olarak budur. Soğuk algınlığı, ateş veya burkulma ile ilgili ağrıları kesmede etkilidir. Ayrıca baş ağrıları, migren, kas ağrıları, eklem ağrıları ve kulak ağrılarını iyileştirmeye yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir:  Ardıç Yağı Kullananların Yorumları - (Kas Ağrıları)

Daha Rahat Nefes Almak

Doğal balgam söktürücülerden en güçlüsü olan NAC gibi, bu yağda balgamın atılmasını destkekler.

 • Solunum güçlükleri
 • Akciğerde ve burunda tıkanıklık
 • Bronş problemleri
 • Balgam birikmesi

gibi sebeplerden sürekli öksürme gibi durumlarda etkili olabilir. Elemi yağı, balgamın birikmesini azaltır, öksürük veya dışkı yoluyla dışarı çıkmasını destekler. Tıkanıklığın giderilmesini, böylece akciğere giren havanın daha rahatlamasını sağlar.

Uyarıcı Görevi Görür

Lavanta yağı ve Frankincense Yağının sakinleştirici ve güven verici özelliklerinin yanında, Elemi esansiyel yağı  dolaşımı, endokrin bezlerden adrenalin hormonu ve enzimlerin salgılanmasını ve safrayı uyarır. 

Ayrıca, beyindeki nöronları, kalp atışını, solunumu, bağırsakların hareketini ve adet akıntılarını ve ayrıca göğüslerde süt üretimi ve salgılanmasını etkileyenler de dahil olmak üzere sinirsel tepkileri uyarır. 

Bu son ikisi, östrojen ve progesteron gibi belirli hormonlar üzerindeki uyarıcı etkilerinden kaynaklanmaktadır .

Vücut için Tonik

Elemi esansiyel yağı sizin için bir tonik görevi görür. Tüm sistem için genel ve hafif uyarıcı bir tonik – özellikle stresli, “bitkin” veya yorgun olduğunuzda kullanılabilir. Bu durumda aynı Kırmızı Gingseng, Rhodiola Rosea gibi adaptojen takviyelere benzer davranır.

Annelerimiz, bizi hastalıklardan uzak tutmak için ev usülü tonik gıdalar icat ederdi. ( adaçayı karışımları, nane koklatma, yoğurt ve nane çorbaları vb.)

Analarımız haklıydı, Elemi yağı gibi tonikler, solunum, sindirim, kardiyovasküler, dolaşım, sinir, boşaltım, sinir ve endokrin sistemler gibi vücutta çalışan tüm organik sistemleri güçlendirerek vücudun büyümesine ve düzgün çalışmasına yardımcı olur. 

Aynı zamanda vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bu kadar mütevazi görünen bir yağdan başka ne istenebilir ki?

Diğer Avantajlar

Elemi esansiyel yağının sinüzit, eklem ağrısı, sindirim bozuklukları, kabakulak ve titreme tedavisinde faydalı olduğu bulunmuştur.

Dikkat:  Elemi esansiyel yağının belirli cilt tiplerine sahip kişiler için tahriş edici olması dışında bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu nedenle bebeklerin cildine uygulanmamalıdır.

Elemi Yağını Nasıl Kombine Edebiliriz?

Elemi esansiyel yağı,

gibi yağlarla harmanlanabilir.

Öksürük ve Soğuk Algınlığı İçin Elemi Yağı Kulllanımı Nasıl Olur?

Bir kase buharlı sıcak suya 2 damla

 • 2 Damla Çay ağacı
 • 3 Elemi yağı
 • 6 Bergamot

eklenir, başın üzerine havlu ile çevreleyip bu karışımı 5 ile 10 dakika nefes şeklinde çekin. Güçlü bir balgam söktürücü ve öksürüğü arttırıdığı özelliği vardır.

Meditasyon Yaparken Daha Rahat Yapmak İçin

Meditasyon yapmanın vücutta enfeksiyon yaratan belirteçleri azaltığı, stresi düşürdüğü ve uyku kalitesini arttırıp beyinde gri bölgelerinde artış yarattığını biliyoruz. Aromaterapi, meditatif özellikler yaratmak ve meditasyon deneyimi arttırmak için sıklıkla kullanılıyor.

 • 6 damla Limon yağı
 • 5 damla Elemi
 • 3 damla Paçuli

Yağlarını difüzörde kullanın ve aromatik kokular odaklanmanızı ve meditatif dünyanızı arttırmaya yardımcı olacaktır.

Yorum yapın