Kekik yağı, Thymus vulgaris olarak bilinen çok yıllık bitkiden gelir. Bu bitki nane ailesinin bir üyesidir ve yemek pişirmek, gargara, potpuri ve aromaterapi için kullanılır.  

Kekik yağının faydaları bugün bilimsel dünyadasında kabul edilmeye başlanmıştır. Bunun yanında, kekik ve kekik yağının bu faydalar Akdeniz’de binlerce yıldır bilinmektedir. Kekik yağı antiseptik, antibakteriyel, antispazmodik, hipertansif ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

Kekik yağı bilinen güçlü antioksidanlardan biridir ve antik çağlardan beri şifalı bir bitki olarak kullanılmaktadır. Kekik bağışıklık, solunum, sindirim, sinir ve diğer vücut sistemlerini destekler.  

Kekik bitkisinin farklı yapılarına sahip 300’ün üzerinde çeşidi vardır. Hepsi aynı görünse de, kimyasal bileşim, karşılık gelen sağlık yararları ile birlikte farklıdır.

 Kekik esansiyel yağının ana bileşenleri tipik olarak

 • Alfa-thujone
 • Alfa-pinen
 • Kamfen
 • Beta-pinen
 • Para-simen
 • Alfa-terpinen
 • Linalool
 • Borneol
 • Beta-karyofillen
 • Timol
 • Karvaktrol

Uçucu yağ, güçlü ve nüfuz eden baharatlı ve sıcak bir aromaya sahiptir.

Kekik yağının bileşiminde bulunan aktif bileşenler

BileşenEtki
CarvacrolAnti-bakteriyel, anti-fungal, anti-inflamatuar
ThymolAnti-bakteriyel, anti-fungal, anti-inflamatuar
p-CymeneAnti-inflamatuar, analjezik (ağrı kesici)
Gamma-terpineneAnti-inflamatuar, analjezik (ağrı kesici)

Kekik esansiyel yağı, kekik yağına antiseptik özelliklerini veren yüzde 20 ila yüzde 54 timol içerir. Bir çok diş macunu üreticisi formüllerine bu sebepten kekik yağı ekler.

Ağızdaki mikropları ve enfeksiyonları etkili bir şekilde öldürür ve dişleri plak ve çürümeye karşı korur. Thymol ayrıca mantarları öldürür ve ticari olarak el dezenfektanlarına ve mantar önleyici kremlere eklenir.

İşte Kekik Yağının 9 Faydası

1. Solunum Koşullarını Tedavi Eder

Kekik, solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olur ve mukusun dışarı atılmasına yardımcı olan doğal bir balgam söktürücüdür. Ayrıca öksürükleri yatıştırmak ve burun tıkanıklığıyla mücadele etmek için de iyidir.

 • Bronşit, inatçı astım , tıkanıklık , soğuk algınlığı, grip , tıkanmış sinüsler, boğaz ağrısı veya mevsimsel alerjileri tedavi etmek için ilaçlara ek olarak kullanılabilir .
 • Solunum yollarındaki balgamı ve mukusu giderir, iltihaplanmayı azaltarak nefes almayı kolaylaştırır ve hastalığa yol açabilecek bakteri üremesini önler.
 • Kekik yapraklarını güçlü bir çay haline getirmek, solunum sorunlarını gidermek için en etkili tekniktir. Kekik çayı boğazınızı yatıştırırken öksürüğü azaltmaya da yardımcı olabilir.

Kekik yağının enfeksiyonları öldürme, kaygıyı azaltma, toksinleri vücuttan atma ve uyku kaltiesini arttırma yeteneği, onu soğuk algınlığı için mükemmel bir doğal çare haline getirir. En iyi yanı, tamamen doğal olması ve ilaçlarda bulunabilecek kimyasalları içermemesidir

2. Bakteri ve Enfeksiyonları Öldürür

Caryophyllene ve camphene gibi kekik bileşenleri nedeniyle, yağ antiseptiktir ve ciltteki ve vücuttaki enfeksiyonları öldürür. 

Kekik yağındaki bileşenlerden olan kamfen ve alfe-pinen, antibakteriyel ve antifungal yapısından dolayı büyük fayda sağlar. Bu yağın antioksidan özellikleri de serbest radikal hasarını azaltmaya yardımcı olur.

 • Polonya’daki Lodz Tıp Üniversitesi’nde 2011 yılında yürütülen bir araştırma, kekik yağının ağız boşluğu, solunum ve genitoüriner sistem enfeksiyonları olan hastalardan izole edilen 120 bakteri türüne tepkisini test etti. Deneylerin sonuçları, kekik bitkisinden elde edilen yağın tüm klinik suşlara karşı son derece güçlü aktivite sergilediğini gösterdi. Kekik yağı, antibiyotiğe dirençli suşlara karşı bile iyi bir etkinlik göstermiştir.
 • Kekik yağı da bir vermifüjdür, bu nedenle çok tehlikeli olabilen bağırsak solucanlarını öldürür. Yuvarlak solucanları, şerit solucanları, kancalı solucanları ve açık yaralarda büyüyen kurtçukları tedavi etmek için parazit temizliğinizde kekik yağı kullanın

Zararlı mikropları ve bakterileri öldürmek için kekik yağıyla birlikte kullanılabilecek aromaterapi yağları

Aynı elemi yağı ve kekik yağı gibi, Frankincense yağının antimikrobiyal etkileri olan antiseptik ve dezenfektan bir maddedir. 

3. Cilt Sağlığını Destekler

Kekik yağının topikal uygulaması, yaraları ve yara izlerini iyileştirebildiği, iltihaplı ağrıyı önleyebildiği, cildi nemlendirdiği ve hatta akne görünümünü en aza indirebildiği için cilt üzerinde çok popülerdir. Bu yağdaki antiseptik özellikler ve antioksidan uyarıcıların karışımı, cildinizin yaşlandıkça temiz, sağlıklı ve genç görünmesini sağlayabilir!

 • Kekik Yağının, cilt bakımında dolaşım ve cilde kan akışını arttırmada faydalı olduğu bilinmektedir. Bu, yorgun cildi canlandırır ve genel cilt sağlığını iyileştirir.
 • British Journal of Nutrition’da yayınlanan bir bilimsel çalışmada, kekik yağı ile tedavi edildiğinde antioksidan enzim aktivitesindeki değişiklikleri ölçtü. Sonuçlar , kekik yağı tedavisinin yaşlanan sıçanlarda beyin fonksiyonunu ve yağ asidi kompozisyonunu iyileştirdiği için, bir diyet antioksidanı olarak kekik yağının potansiyel faydasını vurgulamaktadır. Vücut, kansere, bunamaya ve kalp hastalığına yol açabilen oksijenin neden olduğu hasardan kendini korumak için antioksidanlar kullanır. Yüksek antioksidan gıdaları tüketmenin bir bonusu , yaşlanma sürecini yavaşlatması ve sağlıklı, parlak bir cilde yol açmasıdır.
İlginizi Çekebilir:  Dropolev Şurup Ne İşe Yarar?

Kekik yağını cildinize sürebilir miyiz?

Kekik yağının topikal uygulaması, yaraları ve yara izlerini iyileştirebildiği, iltihaplı ağrıyı önleyebildiği gibi antifungal ve antiseptik özelliklerin faydalarını sunar. Kekik Esansiyel Yağı, yüzey bakterilerini engellemek için cilt koşullarına temiz bir yüzey sağlar. Dolaşım ve tıbbi özellikleri ile Kekik Esansiyel Yağı cildi de güçlendirir. Kuru cilt, kaşıntı ve gerginlikten kurtulma hissedebilir.

4. Diş Sağlığını Destekler

Kekik yağı daha çok ağız gargaralarında kullanılır, bu da ağzınızdaki kötü kokuyu giderir. 

Kekik, Nane ailesine ait olduğu için diş sağlığı tedavilerine tazelik ve lezzet vermek için doğal bir çaredir. Kekik yağında bulunan doğal kimyasallar diş çürümesini, ağız enfeksiyonlarını ve diş eti iltihabını önler

Kekik yağında aktif bir bileşen olan timol, dişleri çürümekten koruyan bir diş cilası olarak kullanılır.

5. Böcek Kovucu Olarak Hizmet Eder

Kekik yağı vücutta beslenen zararlıları ve parazitleri uzak tutar. Sivrisinekler, pireler, bitler ve yatak böcekleri gibi haşereler cildinize, saçınıza, kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza zarar verebilir, bu yüzden onları bu tamamen doğal uçucu yağ ile uzak tutun.

Birkaç damla kekik yağı da güveleri ve böcekleri uzaklaştırır, böylece dolabınız ve mutfağınız güvende tutar. 

İlginizi çekebilir: Hangi Doğal Sivrisinek Kovucu En İyi Etkilidir?

6. Dolaşımı Artırır

Kekik yağı uyarıcıdır, dolayısıyla dolaşımı harekete geçirir; bloke dolaşım artrit ve felç gibi durumlara yol açar. Bu güçlü yağ aynı zamanda atardamarları ve damarları gevşeterek kalp ve kan basıncı üzerindeki stresi azaltır. Bu, kekik yağını yüksek tansiyon için doğal bir çare yapar.

7. Stres ve Kaygıyı Hafifletir

Kekik yağı, stres ve kaygı yenmede fayda sağlayabilir. Kaygı ve stres, bir çok farklı durumdan meydana gelmektedir. Uykusuzluk, aşırı kahve, sürekli abur cubur tüketmek gibi durumlarda hücrleerimiz üzerinde olumsuz etkiler yaratabilir. Kaygı bozukluklarına sebep olan hormonal dengesizliği girebilmek için kekik yağı deneyebilirsiniz.

Peki, kaygı ile savaşta kekik yağını nasıl kullanabiliriz?

Kaygı düzeylerini azaltmak ve vücudunuzun gelişmesine izin vermek için hafta boyunca birkaç damla kekik yağı kullanabiliriz. 

Yağı banyo suyuna, difüzöre, vücut losyonuna ekleyin veya sadece nefes çekin.

8. Hormonları Dengeler

Kekik esansiyel yağının aynı magnezyum minerali gibi progesteron dengeleyici etkileri vardır; Progesteron üretimini geliştirerek vücuda fayda sağlar. Hem erkeklerde hem de birçok kadında progesteron seviyesi düşüktür ve düşük progesteron seviyeleri:

gibi semptomlar yaratabilir.

 • Deneysel Biyoloji ve Tıp Derneği Bildirilerinde tartışılan araştırma  , insan meme kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyen progesteron üretimi için test edilen 150 bitkiden kekik yağının en yüksek östradiol ve progesteron bağlanmasına sahip ilk altıdan biri olduğunu kaydetti

Bu nedenle kekik yağı kullanmak vücuttaki hormonları doğal olarak dengelemenin harika bir yoludur.

Kekik yağının hormonları uyararak menopozu geciktirdiği de bilinmektedir; Aynı zamanda, hormon seviyelerini dengelediği ve ruh hali değişimleri, sıcak basması ve uykusuzluk gibi menopoz semptomlarını hafiflettiği için menopozdan kurtulma için doğal bir çare görevi görür.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Kekik esansiyel yağı, kekik bitkisinin taze yaprak ve çiçeklerinin buharla damıtılmasıyla üretilir. 

Peki Kekik Yağı Nasıl Yapılır?

 • Kendi kekik yağınızı yapmak için bir avuç taze kekik alın, otu yıkayın ve kurulayın. Sonra otu ezin – bunu bir havan ve havan tokmağı kullanarak yapabilirsiniz.
 • Yapraklar ezildikten ve doğal yağlar salındıktan sonra, orta ateşte bir tencereye ezilmiş yaprakları ve 1 bardak taşıyıcı yağı (zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi) ekleyin. Karışımı köpürdüğünü fark edene kadar 5 dakika ısıtın. Karışım soğuduktan sonra, serin bir yerde muhafaza edilen bir cam kapta saklanabilir.

İşte kekik yağını günlük yaşamınızda kullanmanın bazı kolay yolları:

 • Yorgunluğu azaltmak için ılık banyo suyuna 2 damla kekik yağı ekleyin.
 • Adet kramplarını hafifletmek için, karnınıza eşit miktarda taşıyıcı yağ ile 2 damla kekik yağı sürün.
 • Gargara olarak kullanmak için suya 2 damla kekik yağı ekleyin ve gargara yapın.
 • Tıkalı burun yollarını açmak için 2 damla kekik yağını içinize çekin veya buhar solumak için sıcak suya ekleyin.
 • Ayak mantarını öldürmek için ılık bir ayak banyosuna 5 damla kekik yağı ekleyin.
 • Enfeksiyonları ve kızarıklıkları öldürmek için gerekli bölgeye 2 damla kekik yağı sürün.
 • Dolaşımı artırmak için günde 2-3 damla kekik yağını soluyun veya dağıtın.