Damar Belirginliği Nasıl Artırılır?

“kol damarları nasıl belirginleştirilir?” ve “estetik bir görünüm için damarlarımı nasıl ortaya çıkarabilirim?” sorusu bir çok kişinin merak ettiği ve istediği bir konu.

Bireyler kol damarlarını gözükmesi erkeksi bir hava ve karizma kattığına inanır. Ayrıca damarların belirginliği bilinçaltına “kan akışının iyi” çalıştığı ve sağlıklı bir birey havası verebilir.

Bu yazımızda damarların gözükmesi için doğal damar genişletme, ellerdeki ve ayaklardaki damarların görünürlüğünü arttırma, damar belirginleştirme için supplementleri konuşacağız.

Önemli bilgiler:

 • Damarı genişletmek için yeterli miktarda nitrat açısından zengin besinler tükettiğimizden emin olmalıyız. Bunlardan bir tanesi de de pancar veya pancar suyudur.
 • Bitter çikolatadaki kakaodaki polifenoller kan akışını ve damarları genişletmeye yarayan nitrik oksit salınımı arttır. Ayrıca polifenoller antioksidan etki yaratarak hücreleri korur.
 • Sitrülin ve arjinin gibi amino asitler kan dolaşımını arttırmaya ve damar belirginliğini güçlendirmeye destek olur. Kan dolaşımı ve nitrik oksit arttırkça damarlar daha belirginleşir.
 • Yağ oranı damarların gözükmesinde etkendir. Kilolu insanların derileri daha çok su tuttuğu ve yağ tabakası olduğu için damar gözükmesi daha az olur.

Kas Kütlesi Damar Belirginliğini Arttır

Daha büyük kaslar daha fazla kan ihtiyacı yaratır- bu kadar basit. Kas kütlesini arttırmak için antrenman yaparak damar belirginliğini desteklersiniz.

Tecrübelerime göre, muhtemelen hem daha yağsız hem de daha kaslı olma arayışınızda özel kitle oluşturma ve yağ kaybı aşamaları arasında geçiş yapmak en iyisidir.

 • Kilo vermek: İdeal kilonuza ulaşmak ve kas kütlesini arttırmak mitokondrileri besler, enerjinizi arttır ve optimum testosteron için fayda sağlar. Erkeklik hormonu olan testosteron sayesinde vücutta protein sentezini daha fazla olur, kan dolaşımı artar ve kendimizi güçlü hissederiz.
 • Kardiyo yapmak: Sağlıklı kan dolaşımı akla geldiğinde kardio yapmak fayda sağlar. Abartı bir maraton koşmadığınız müddetçe koşu antrenmanları damarlara giden kan dolaşımını destekler, oksijen kapasitesini iyileştirir ve mitokondriyi çoğaltır.
İlginizi Çekebilir:  Laktoz intoleransı: Bilmeniz gerekenler (%100 Bilimsel)

Damarları belirginleştirmek için Takviyeler

Damarları genişletmek için sitrülin arjinin amino asitleri içlerinden en bilinenleridir.

 • Sitrülin: L-sitrülin vücuttaki nitrik oksit üretimini artırır. Nitrik oksit, atardamarlarınızın gevşemesine ve daha iyi çalışmasına yardımcı olur, bu da vücudunuzdaki kan akışını iyileştirir.
 • Arjinin: Vücutta, amino asit arjinin sentezlenerek nitrik oksite (NO) dönüşür. Nitrik oksit, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olan ve aynı zamanda dolaşımı iyileştiren güçlü bir nörotransmiterdir. Araştırmalar, arjininin kalbin atardamarlarındaki kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir. Arjinin ayrıca genel kan damarı sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.
 • Nitratlar: En yaygın iki diyet nitrat takviyesi, pancar ve nar suyudur. Her ikisinin de vazodilatör olarak hareket etme yetenekleri nedeniyle egzersiz öncesi alındığında kan akışını olumlu yönde etkilediği gösterilmiştir.
 • Bitter Çikolata: Araştırmacılar, bitter çikolatadaki polifenollerinkan damarlarının genişlemesine ve kanın daha kolay akmasına neden olan bir bileşik olan vücudun daha fazla nitrik oksit oluşturmasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Bitter çikolata ayrıca magnezyum ve bakır açısından zengindir. Sporcular için magnezyum, fazla biriken östrojanın karaciğerden atılmasından ATP sentezine kadar bir çok faktörde rol alır.

Bilimsel araştırmalarda 45 gr bitter çikolata tüketenlerde sütlü çikolata tüketenlere oranla bacaklarına daha iyi kan gittiği ve daha uzun süreler yürüyebildikleri görülüyor. Bunun dışında nitrik oksit arttırmak ve kan dolaşımını desteklemek için bitkisel takviyeler arasında:

 • Ginkgo Biloba: Kılcal damarlara giden kan akışını arttır, ereksiyon problemlerinin azaltılmasını sağlar ve aynı şekilde beyne giden oksijen ve kan akışını miktarını artırıp hafıza üzerinde olumlu etkiler yaratır.
 • Kırmızı Gİnseng: Strese karşı adaptojen görevi görerek vücutta kan akışını destekleyen nitrik oksit üretimini sağlar.
 • Nox supplementler: Damar genişlemk için nox supplementleri alırken aşırıya kaçmamaya dikkat etmeliyiz. Özellikle kafein içeriği ve tatlandırıcı içeriklerinden dolayı sağlığa zararlı olabilmektedir. Kendi Nitrik oksit üretici takviyesini kendiniz yapabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir:  Kendini Savunmak İçin Eşsiz Bir Spor: Brazilian Jiu-Jitsu

Nitrik Oksit Arttırıcı Formül

Sitrülin, Arjinin, C vitamin, B3 ve birazda Kakao karıştırarak hem sağlıklı hem de antioksidan açısından güçlendirici nitrik oksit takviyesini yapabilirsiniz. Dilerseniz Kreatin, Beta-alanin veya Taurine ile de destekleyebilirsiniz.

NOT: Amacınız nitrik oksit arttırmaksa BCAA almanıza gerek yoktur.

Kol Damarları Nasıl Çıkarılır?

Kol damarlarını çıkarmak için en iyi yöntemler:

 • Kol kasını geliştirecek antrenman yapın, kas kütlesi ne kadar artarda kan akışını daha fazla olur. Kan akışını daha fazla olursa protein sentezi, oksijen ve besinler daha iyi hücrelere ulaşır.
 • Pump etkisi için hızlı karbonhidrat kaynakları tüketin. Antrenman öncesi hızlı karbonhidrat kaynaklarını abartı olmadan tüketmek pump hissini ve damar belirginliği arttır.
 • Wim Hof Nefes egzersizi yapın. Bu egzersizle oksijen miktarını arttırıp, mitokondriyi destekliyorsunuz.
 • Kısa süreli çözümler için çok tekrarlı ağırlık çalışın. Böylece o bölgeye kan akışı dolacaktır ve kısa süreli pump etkisi dediğimiz damarların görünür hale gelmesi meydana gelecektir.
 • Sitrülin ve C vitamini kullanın. Belirli oranlarda C vitamini ve sitrülin, kan dolaşımını arttırıp nitrik oksit salınımı destekler.

Damarlar Neden Belirginleşir?

Egzersiz, sıcak hava, güneşe maruz kalma ve dar giysiler damarlarınızı daha belirgin hale getirebilir. Bunun dışında sporda damarların çıkması genel olarak geçicidir, spordan bir müddet sonra bu etki azalmaya başlar.

Hangi Sebeplerden Damarların Belirginliği Azalır?

Bazı genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve diğer faktörler buna sebep olabilir. Damarların belirgin olmamasının sebepleri arasında:

 • Kollardaki damarların ince olması
 • Amino asit eksikliği (arjinin)
 • Hareketsiz yaşam
 • Kan dolaşımı problemleri
 • Aşırı kilo
 • Vücudun ödem tutması
 • Sigara tüketimi

gibi sebepler damarların görünümü azaltır.

Soğuk Duş ve Kan Akışı

Dolaşım problemi olanlarda özellikle orta ve uzun vadede soğuk duş almanın faydaları olabilmektedir. Soğuk, iltihabın azaltılması için gerekli olan hormonları tetikler, kardiyovasküler hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir, mitokondriyi güçlendirir ve kahverengi yağ hücresi dediğimiz hücreleri arttır. (bu yağlar sağlıklı, vücudun ısısını arttıran yağlardır.)

İlginizi Çekebilir:  SIBO Tedavisi: Denenecek yöntemler ve Diyet Değişiklikleri

Spordan önce veya antrenmandan önce soğuk duş almak günlük adrenalin ihtiyacınızı karşılamaya destek olur.

Omega-3 Tüketmek Kan Dolaşımını ve Damarları Etkiler

Omega-3 yağ asitlerinin anti-oksidan ve anti-inflamatuar etkileri vardır ve kan damarlarını çevreleyen endotel hücrelerinin işlevini iyileştirebilir. Omega-3 tüketimi kardiyovasküler hastalıklar dahil bir çok durumda fayda sağlar.

En iyi damar açıcı bitki

Kan dolaşımı artırmak ve dolaşımı güçlendirmek için Zencefil (Zingiber resmi) Ginkgo (Gingko biloba) Gotu Kola (Centella asiatica) ve kakao faydalı olabilmektedir. Aynı şekilde Tarçın, kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek kan damarlarını genişletmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur.

Hangi vitaminler kan damarlarını açar?

B-3 vitamini veya niasin, damarlardan akan kan akışını destekler ve damarı işlevini artırabilir. Aynı şekilde D vitamininin kan damarlarını kaplayan hücreleri (endotel hücreleri) sağlıklı tutmayı içerir

Yorum yapın