Pek çok insan Kuersetin ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmiyor. Yetersiz bilgi, sağlıklı karar almamızda engel teşkil ediyor.

Quercetin’in faydaları sayısızdır ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasını, sağlıklı yaşlanmayı, uyku düzenini, kan akışını düzenlemeyi, enerji seviyelerini ve hatta kilo yönetimini içerebilir.

Bu yazıda, bu değerli bileşen hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Quercetin ve faydaları hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri içerir.

kuersetin
Quercetin, elma kabuğu, kırmızı soğan, yeşil çay ve yaban mersini gibi bitki ve meyvelerde bulunan doğal bir bileşiktir. Sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Quercetin ( kuersetin) besinlerde doğal olarak bulunan bir pigmenttir. Kuersetin içeren besinler:

 • Meyveler
 • Sebzeler
 • Tahıllar

da bulunmakla birlikte, bu antioksidan diyetle birlikte bolca aldığımız antioksidan kategorisindedir. Yüksek antioksidanlı beslenmenin faydaları arasında:

 • İnflamasyon
 • Alerji semptomları
 • Kan basıncı

Gibi faydaları bulunmaktadır.

Bu yazımızda Querçetin ( Kuerçetin) faydalarından bahsedeceğiz. Bunun yanında “Kuercetin nedir?”, “Kuercetin yan etkileri nelerdir” gibi konuları da irdeleyeceğiz.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi “kuersetin” bir flavonoidlere ait  pigmentir.

 • Sebzeler
 • Meyveler
 • Çay
 • Şarap
 • Orman meyveleri
 • Brokoli
 • Domates
 • Elma

Dahil olmak üzere birçok besinde bulunmaktadır.  Yüksek sağlıklı yararlarının yanından kalp hastalığı riskinin azaltılması, kanser ve beyin hastalıklarının azaltılması gibi faydaları bulunmaktadır.(kaynak)

Yüksek “flavonoids” tüketimi ayrıca kan dolaşımı üzerinde olumlu etkiler yaratmaktadır. Bunun yanında  “Kuersetin” gibi flavonoidsler vücutta antioksidan görevi yaparak vücudu serbest radikallerin verdiği zararlı etkilerden korur.(kaynak)

Antioksidanlar, serbest radikallerin verdiği yıkıcı etkileri azaltarak hücreleri korurlar.  Eğer serbest radikallerde kronik artık olursa ve yeterli antioksidan yoksa vücudumuz zarar görür akabinde hücre ölümü başlar.

“Kronik inflamasyon” sonucu artan serbest radikallerde aynı şekilde diyabet, kanser ve kalp hastalığı gibi birtakım hastalıklar meydana getirir.

Kuersetinin faydaları arasında bu zararlı serbest radikallerin azaltılması vardır. Günlük ortalama insan 10 ile 100 mg arası gıdalardan “kuersetin” tüketmektedir.

Aynı zamanda son zamanlardaki araştırmalar “Kuercetin faydaları” arasında “ACE” reseptörüne bağlanması sayesinde virüslerin insan hücresine girişini engellenmesinde yardımcı olduğu şeklindedir.

Serbest Radikallere sebep olan faktörler nelerdir?

Gıda takviyeleri

Serbest radikaller tehlikelidir ve kanser gibi birçok hastalığın nedenidir. Birçoğu kanserin kalıtsal olduğunu iddia ediyor, ancak durum sadece bundan ibaret değil.

Birçoğumuz Serbest Radikallerin etkilerini veya bu radikallerin nasıl ortadan kaldırılacağını bilmiyoruz. Bu radikallerle mücadelemizde proaktif olmalıyız, okullarda çocuklara Serbest Radikaller hakkında bilgi vermeli, kronik hastalığı veya yaşlılığı olan kişilere farkındalık kazandırmalıyız.

Antioksidan açısından zengin yiyecekler ve antioksidanlar yemek, sigarayı bırakmak, bol uyku ve yeterli egzersiz yapmak, stres seviyenizi düşürmek ve daha fazlası gibi radikallerin neden olduğu durumlarla mücadele etmenin birkaç yolu vardır!

Serbest radikallerde “istemli” veya “istemsiz” şekilde birçok farklı sebepten oluşmaktadır. Yaşlanma, serbest radikallerin artışıyla doğru orantılı olmakla birlikte çevresel toksinler serbest radikallerde artış meydana getirir. Çevresel toksinler.

 • Sigara dumanı
 • Çevre kirliliği
 • Radyasyon
 • Kimyasal toksinler
 • Otomobil Gazları

Antioksidanlar, bu zararlı toksinlerin hücrelere verdiği hasarların azaltılmasında kullanılır. Başlıca antioksidan kaynakları arasında C vitamini, E vitamini ve A vitamini bulunmaktadır.

Organik besinlerden aldığımız C vitamini emilimi ve biyolojik yararı yüksek olmakla birlikte “doz” anlamında bazı spesifik hastalıklarda eksik kalabilir. Bunun için dışarıdan “C ” vitamini tüketmeye karar verdiyseniz “Ester-C” veyahut “Lipozamal C” tüketimini mantıklı olabilir. Daha fazla bilgi için yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Lipozamal C vitamini nedir?

İnflamasyonu Azaltır

magnezyum ve inflamasyon

Araştırmacılar, quercetin takviyesi ile inflamasyonun önemli ölçüde azaltılabileceğini bulmuşlardır. . Egzersizden kaynaklanan iltihaplanma, kas ağrısına ve performansın düşmesine neden olur. Quercetin’in egzersizin bu olumsuz etkileri için rahatlama sağladığı bulunmuştur. Quercetin ayrıca güçlü bir antioksidandır, yani vücuttaki hasar görmüş moleküllerin yüzeyine doğrudan yapışabilir ve oksitlenmelerini önleyebilir (oldukları zaman).

Hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırmada “Kuersetin” kullanımın akut ve kronik inflamasyonu azalttığı görülmüştür. (kaynak)

Bunun yanında sporcu atletler üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise “kuersetin” kullanımın benzer etkiler yarattığı görülmüştür.

Kanser Riski

kanser-hucresi

“Kronik inflamasyon” başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkartır. Kuersetin faydaları arasında “anti kanser” özellikleri görülmekle birlikte “tümörlerin” büyümesini engellemeye yardımcı olur.

“Flavonoidler” sadece kanser riskini azaltmakla kalmaz birçok hastalığın önlenmesinde öncü nitelikle bulunur.

Kan dolaşımını arttırmak dışında duygu durumunun düzeltilmesi ve daha birçok faydası bulunmaktadır.

Kuersetin faydaları arasında “prostat kanseri” riskinin azaltılması bulunmaktadır. (kaynak) Bazı erkekler, cinsel performanslarını etkileyeceğinden endişe ettikleri için doktorlarıyla prostat kanseri hakkında konuşmaktan korkuyorlar. Bu adamlar doğal bir çözüm olduğunu bilmiyorlar.

Prostat kanseri tedavisini ne kadar erken alırsanız, hastalıkla mücadele de başarı şansınız o kadar artar. Prostat kanseri en önlenebilir kanser türlerinden biridir. Yine de, erkeklerde kanser ölümünün ikinci önde gelen nedeni olmaya devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Bir Yaşam için D Vitaminin Önemi

Quercetin alımı prostat kanseriyle savaşmaya ve prostat spesifik antijen (PSA) seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca kan akışını iyileştirebilir, oksidatif hasara karşı koruyabilir ve daha fazlasını yapabilir! Quercetin tüketimi prostat kanserinin önlenmesinde yardımcı olur.

Kuersetin aynı zamanda:

 • Kolon
 • İdrar yolu
 • Yumurtalık
 • Adrenalin
 • Göğüs
 • Karaciğer

Kanser hücrelerinde savaşta öncü nitelikte bulunur.

Kuersetin kanser hücrelerinin oluşumunun engellenmesi ve hücre sağlığını desteklemek konusunda başarılı sonuçlar göstermiştir. İnsanlar üzerinde araştırma sayısı arttıkça kuersetinin kanser üzerinde faydaları hakkında daha doğru bilgilere ulaşabileceğiz.

Aynı kuersetin etkinliğinde olduğu gibi “zerdeçal” bitkisinin içerisinde bulunan “curcumin” birçok yönden kanser ve kronik hastalıklara faydası bulunan bir bitkidir.

İlginizi çekebilir: Zerdeçal faydaları nelerdir?

Beyin Sağlığı

beyin sağlığı

Kuersetinin faydaları arasında beyin sağlığını desteklemesi bulunmaktadır.  Beyin sağlığını olumsuz etkileyen kronik inflamasyon,  Alzheimer’s ve bunama gibi birçok hastalıklara sebebiyet vermektedir.

Yaşlanan beynimiz her gün nöron bağlantılarını kaybediyor. Bu, bizim de odaklanamadığımız veya hafızamızın pek çok şeyi tutamadığı anlamına gelir. Bunu önlemenin en iyi yolu, sürdürebilir, hayat boyunca sağlıklı bir diyet programını takip etmektir.

Quercetin, nöronları oksidatif strese bağlı hasarlardan korumaya yardımcı olan en güçlü antioksidanlardan biridir. Quercetin faydaları arasında beyin sağlığının desteklenmesi ve hafızanın geri çağrılmasının geliştirilmesi yer alır.

Bu Quercetin faydalarından yararlanmanın en iyi yolu, güçlü antioksidanı günlük diyetinize eklemek veya takviye rutininize dahil etmektir. Quercetin, haplar, tozlar dahil olmak üzere çeşitli formlarda gelir. Quercetin faydasını en iyi organik, gıda formunda alırsınız.

Alzheimer’s hastalığına sahip fareler üzerinde yapılan araştırmada 3 ay boyunca 2 günde 1 “kuersetin takviyesi” kullanımın öğrenme skorunda olumlu etkiler yarattığı gözlemlenmiştir.

Beyin sağlığını geliştirmek istiyorsanız diyetimizde yeterli miktarda “Omega 3” yağ asitleri tükettiğimizden emin olmalıyız. Beynimizin “Hipokampüs” bölgesi dediğimiz bölgede “hafıza” ve “öğrenme” ile ilişkili hücreler ve sinirler vardır. Omega 3 yağ asitlerinden biri olan “DHA” yağ asidi “hipokampüs” bölgesini etkileyerek hafıza üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

İlginizi çekebilir: Omega 3 nedir faydaları nelerdir?

Alerjiyle Savaşmak

Kusmak isteyen hamile kadın
Quercetin, alerjik reaksiyonları azaltmaya yardımcı olabilir

Alerjiler, rahatsız edici semptomların, düşük yaşam kalitesinin ve ek tıbbi masrafların yaygın bir nedenidir. Birçok farklı şeyden kaynaklanabilirler, ancak soruna neyin neden olduğunu bilmek genellikle zordur. Nedeni belirsiz bırakmak, gelecekte daha ciddi alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Alerjilerin semptomları basit bir rahatsızlıktan çok daha hayati tehlike arz eden bir şeye kadar değişir. Etkiler spektrumun tamamına yayılır ve birçok insan alerjilerinin kendilerini sürekli bitkin veya rahatsız hissettirdiğini fark eder.

Quercetin, alerjik reaksiyonları ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidan ve antihistamindir. Bazı araştırmalar, bunun önlemenin etkili bir yolu olabileceğini bulmuştur.

Denek hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada “fıstık” tüketiminin verdiği alerjik reaksiyonlarda azalma meydana geliyor.(kaynak) Kuersetinin alerjiye olan faydası hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda görülmüştür.

Bunun sebebi, kuersetin takviyesi kullanımın “histamin” salınımını sağlayan enzimi baskılamada etkili olduğu belirtiliyor.

Kuersetin zararları

Besinler yoluyla “kuersetin” tüketimi güvenli olmakla birlikte gıda takviyesi formunda yüksek dozlarda alındığında bir takım yan etkilere sahiptir. Kuersetinin yan etkileri arasında:

 • Baş ağrısı
 • Sersemlik ve karıncalanma

Bu yan etkiler “gıda takviyesi” formunda alındığında görülür.

Günlük Kullanım Dozu

Kuersetin takviyeleri birçok farklı durumda farklı dozlarda kullanılmaktadır.

Genel olarak 400-500 mg arası 3 defa kullanımı

Prostat için: 500 mg günde 2 defa kullanımı

Önerilen dozdur.

Quercetin takviyesi aynı zamanda “resvatrol” ve “kateşinler” ( Yeşil çayda bulunan etken maddeler ) ile sinerjik etki yaratıyor.

En iyi formda Quercetin ( Kuersetin ) takviyesi hangisidir ?

“Aglycone form” kuersetin kullanımı emilim yönünden en etkilisidir. İnflamasyon azaltmak konusunda en etkili doz olarak “500mg” kullanılmış ve bu formun biyolojik yararı nispeten yüksektir. (kaynak) Yakın zamanda yapılan bir çalışmada, bitki pigmenti quercetin’in, meyve sineklerinin yaşam beklentisini 10 günlük bir süre boyunca %20’den fazla uzattığı bulundu.

Kuersetin meyve olarak:

 • Orman meyveleri
 • Üzüm
 • Elma
 • Yaban mersini

Özellikle yaban mersininde bulunan antioksidanlar beyin sağlığı içinde faydalıdır.

Yaşlanma süresi hücrelerimizdeki “telomerler” ile ilişkilidir. Aynı zamanda vücudumuzda hücrelerimiz ne kadar az tahribat alırsa o derece sağlıklıyız diyebiliriz.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda kuersetin faydaları arasında  yaşlanma sürecini yavaşlatmak gibi faydaları görülmüş.

Bu konu üzerinde insan araştırması olmadığı için araştırma boyutu çok ciddi değildir.

Kan şekerini düzenlemede etkili olabilir.

Kan şekeri dengesinin sağlanamaması “şeker hastalığı” dediğimiz hastalığın başlıca sebeplerinden biridir. Aşırı yüksek kan şekeri bel bölgesinde yağlanma ve obezite gibi hastalıklara sebebiyet verdiği gibi, yüksek kan şekeri vücuttan “magnezyum”  “potasyum”,” “krom” gibi minerallerin uzaklaşmasına sebebiyet verir.

İnsanlar ve hayvan denekleri üzerinde yapılan araştırmalarda “kuersetin” kullanımın açlık kan şekerinde düşme gibi faydalar sağlığı görülmüştür.

Kan şekerinin düzenlenmesinde faydalı olabilecek bir diğer mineral ise “krom” mineralidir.