Maca Tozu – Enerjiyi Artırın, Ruh Halinizi İyileştirin

İnsanların maca tozu kullanmasının birçok nedeni vardır. Hormonlar, libido ve daha pek çok konuda yardımcı olabilir.

Maca, And halkı için yüzyıllardır önemli bir besin olmuştur ve şimdilerde en iyi süper besin olarak tanınmaktadır. Maca sadece kadınlar için değildir. Hayatında ve hormon seviyelerinde dengeye sahip olmak isteyen herkes içindir.

Buraya kadar okuduysanız, muhtemelen maca tozu ve faydaları hakkında daha fazla şey öğrenmekle ilgileniyorsunuzdur!

Maca tozunun tüm faydalarını web sitemizden öğrenebilirsiniz.

Maca Tozu Nedir?

macanın faydaları
Maca tozu yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıkları ve durumları tedavi etmek için kullanılmıştır, ancak kesin etki mekanizması hakkında hiçbir ayrıntı yoktur

Maca, Peru’ya özgü bir kök sebzedir. Güney Amerika’nın And bölgesinde yüzyıllardır doğurganlığı iyileştirmek, hormonları dengelemek ve enerjiyi artırmak için kullanılmıştır.

Bitkinin kökleri, enerjiyi artırma, hormonları dengeleme ve doğurganlığı iyileştirme gibi iddia edilen sağlık yararları için yerel halk tarafından tüketilmeden önce kurutulur ve toz haline getirilir.   Maca kökü tozu faydaları arasında yüksek oranda “flavonoids” içeriğiyle dikkat çekmektedir.

Ayrıca Maca tozu ayrıca besin değeri olarak değerlidir. Yüksek oranda C vitamini, Bakır, Lif, demir bulunmaktadır. Ayrıca Maca “glucosinolates” ve “Polifenol” yönünden zengindir. (1) 

Polifenol açısından yüksek beslenmek yaşlanma karşıtı özellikleri yanında beyin sağlığı, kalp ve bağırsak sağlığı için önemlidir.

Maca’nın başlıca faydaları şöyledir:

1- Cinselilk, Libido Artışı

libido

Maca tozunun faydaları arasında en dikkat çeken özelliği “libido” artışını desteklemesidir. Maca, insanlar için çok önemli ve güçlü bir takviyedir. L-Arginin, Ginseng, Maca özellikle libido artışında bir çok insan tarafından tercih edilmektedir.

2002 yılında erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada  1,5-3 gr arası “maca” kullanımının “libido” artışı üzerinde olumlu etkileri görülmüş.

2010 yılındaki araştırmada “maca” gıda takviyesi kullanımının cinsel fonksiyonlarda iyileşme sağladığı görülmüş.

Özellikle maca kökünün menopoz sonrası antidepresan kullanan kadınlarda cinsel isteksizliği azalttığı bulunmuş.

Maca kökünün hormonlar, cinsellik ve libido üzerinde olumlu etkileri sporcuları da kendi üzerinde çekmiştir. Buna ek olarak libido artışı olduğunda tek başına “maca kökü” kullanmak yerine birtakım kombinasyonlar ile desteklenmesi daha mantıklı olabilir.

 • Korean Panax Ginseng
 • Rhoidola Rosea
 • Epimedium
 • Tribulus Terrestris
 • Aswhghanda

gibi takviyelerden bir veya birkaçıyla birlikte Maca tozu kullanmak hem stres seviyesinin azaltılması, hem de “libido” ve “sağlıklı hormon” seviyeleri üzerinde olumlu etkileri nedeniyle tercih edilebilir.

Kadınlarda Libido Artışını Destekler.

Kadınların hormon seviyelerini dengelemek için yüzyıllardır doğal bir çare olarak kullanılan bir bitkidir. Çalışmalar, maca’nın cinsel isteği artırabileceğini ve toz halinde, kapsül formunda veya sıvı özüt formunda alınabileceğini göstermiştir.

Maca, kadınların hormon düzeylerini dengelemek için yüzyıllardır doğal bir çare olarak kullanılan bir bitkidir.

2- Ereksiyon problemlerini destekler

Maca, yüzyıllardır afrodizyak ve diğer tıbbi amaçlar için kullanılan bir Peru kök bitkisidir. İnkalar tarafından enerjilerini ve güçlerini arttırmak için kullanılmıştır ve son yıllarda sporcular ve prostat problemlerinden muzdarip erkekler arasında popülerlik kazanmaktadır.

Maca, Andes dağlarında yaklaşık 12.000 fit yükseklikte yetişen bir yumrudur. Maca, testosteronla aynı mineralleri içerdiği için doğal bir steroid gibi davranır, bu nedenle genellikle “Peru ginsengi” veya “And ginsengi” olarak adlandırılır.

12 haftalık bir araştırmada 2,400 gr Maca kökü kullanımın ereksiyon problemlerinde azalma meydana getirdiği görülmüştür.

Buna ek olarak spor yapmak, meditasyon ve stres yönetimi de önemlidir.

Bitkinin yaprakları ve gövdeleri, gıda ve ilaç gibi geleneksel kullanımlar için kullanılır, ancak maca kökü yüzyıllardır afrodizyak ve afrodizyak olarak kullanılmıştır.

3- Enerji Artışını Destekler.

Vücut geliştirme camiasında dayanıklılık ve enerji artışını desteklemek için birçok takviye kullanılmaktadır. “Beta-alanine” ve “Citrulin” bunların başında kullanılan amino asitten biridir.

Eğer bu iki amino asit hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririm.

İlginizi çekebilir: Beta-alanin nedir faydaları nelerdir?

Maca kökü antrenman adrenal bezine olumlu etkisiyle antrenman performansının arttırılmasında destek sağlar. Direk etki anlamında olmasa da “duygu durumu” ve “motivasyon” üzerinde olumlu etkisi de olması fayda sağlar.,

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmadalar “Lepidium meyenii” kullanımını dayanıklılık üzerinde olumlu etkilere sahip olduğu görülüyor.

Maca Kökü Tozunu, antrenman performansını artırmak için, fiziksel durumu iyileştirebileceği ve zihinsel stabiliteyi artırabileceği için etkili bir takviyedir.

4- Menopoz Semptomlarını Azaltır.

aralıklı oruç diyeti

Östrojen, yumurtalıklar tarafından üretilen doğal bir hormondur. Kadın üreme sisteminin sağlığını korumaktan sorumludur ve kadın cinsel özelliklerinin büyümesinden ve gelişmesinden sorumludur. Östrojen üretiminde yaşa bağlı düşüş, yaşlanma, diyet, sigara, ilaçlar, stres ve daha fazlası gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanır.

 • Ateş Basması
 • Vajina Kuruluğu
 • Duygu durumu değişikliği
 • Uyku Problemleri
 • Sinir

Bir araştırmada maça kökü tozu kullanımın  bu semptomların azaltılmasında yardımcı oluğu görülmüştür.(kaynak)

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Beyin, Beden ve Zihin İçin Taurinin Faydaları

Hayvan araştırmalarında ise maca kökünün menopoz sonrası artan osteoporoz riskini azalttığı belirtiliyor.

Hayvanlar üzerinde yapıldığı için araştırma insanlarda aynı etkiyi yaratır mı kesin değil.

Maca kökü, bitkinin köklerinde bulunan güçlü bir bitkidir. Nesiller boyunca osteoporoz gibi kemik sağlığı problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır.

5- Duygu Durumunu Arttırır.

Maca kökü tozu, geleneksel tıpta depresyon, anksiyete, motivasyonsuzluk, uykusuzluk ve hipertansiyon tedavisinde kullanılır.

Maca kökü tozu, depresyonu tedavi etmek için sihirli bir hap değildir, ancak bazı durumlarda yardımcı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, maca kökü tozunun menopozdaki kadınlarda anksiyete ve depresyon semptomlarını azalttığı gösterilmiştir.

Bazıları, tıpkı kahve çekirdekleri gibi “flavonoidler” içerdiği için bu faydaları sağladığını söylüyor. Flavonoidler, bize antioksidan sağladıkları için önemlidir ve maca bu güçlü bileşikler açısından zengindir.

6- Cildi Güneşe Karşı Korur.

kolajen ve cilt sağlığı

Maca, Peru’da doğurganlığı artırmak için kullanılan besleyici bir köktür. Son zamanlarda, başka bir rol üstlenmiştir: güçlü bir antioksidan ve cilt koruyucusu olarak. Macayı bu kadar güçlü yapan nedir? Maca, UV ışınlarına karşı koruma sağlamak için çalışan 20’den fazla farklı besin içerir.

Maca, serbest radikalleri nötralize ederek ve DNA hasarını önleyerek cildi güneş hasarından korumaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada 3 hafta boyunca ciltlerine maca ekstratı uygulanıyor ve “UV” radyasyonunda koruduğu görülüyor.

Maca tozunda içinde bulunan:

 • Polifenol
 • Glucosinotales

Etken maddelerinin bu etkileri sağladığı düşünülüyor.

Maca, diyabetle savaşmak için önemli olduğu düşünülen doğal bir B3 vitamini (niasin) kaynağıdır. Bununla birlikte, aynı zamanda, anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu gösterilen, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hatta flavonoidler adı verilen bir antioksidan içerir.

7- Maca Beyin Sağlığı için faydalıdır.

Adaptojenler, vücudunuzun strese uyum sağlamasına yardımcı olan takviyelerdir. Maca gibi adaptojenler, yüzyıllardır strese, yorgunluğa ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

Maca, yerli çocuklar tarafından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Öncelikle öğrenmeyi ve hafızayı arttırmasıyla bilinir. Etkiler, içerdiği fosfolipidlere ve esansiyel yağ asitlerine atfedilir. Ayrıca depresyon ve hormon dengesizliklerine karşı savaşmak için doğal bir çare olarak kullanılır.

Tayland’daki araştırmacılar, Maca kullanımının öğrenme güçlüğü çeken farelerde öğrenme yeteneklerini önemli ölçüde geliştirdiğini fark ettiler. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda öğrenme güçlüğü çeken hayvanların Maca kullanımın olumlu etkiler yarattığı görülmüş.

En yaygın türü, kadınlar üzerinde olumlu etkileri olduğu görülen “kırmızı maca”dır. Enerji ve dayanıklılığı artırabilir, kaygıya yardımcı olabilir, libidoyu iyileştirebilir ve menstrüasyonu düzenleyebilir. Siyah maca, öğrenme ve zihinsel işlevler keskinleştirilirken daha etkilidir. Ayrıca depresyon ve anksiyete ile yardımcı olur

8- Prostat Boyutunu Küçültebilir.

Prostat erkeklerde bulunan çok önemli bir bezdir.

Prostat büyümesi (BPH) diye adlandırılan tıbbi bir durumdur. BPH, prostatın büyüdüğü ve bir veya daha fazla nedenden dolayı sık idrara çıkmaya neden olduğu bir durumdur. Yaş ilerledikçe erkeklerde prostat büyüme eğilimi gösterir.

“Cancer Research” dergisinde yayınlanan çalışma, kırmızı maca tüketiminin, prostatın boyutunu herhangi bir yan etki olmadan azaltabileceğini gösteriyor. Aynı zamanda, glukozinoatal prostat kanseri riskini azaltır.

Maca Tozu Nasıl Kullanılır ?

Maca tozu iki şekilde gelir: ham veya jelatinleştirilmiş. Ham form daha güçlüdür, ancak sindirimi de daha zordur. Jelatinleştirilmiş maca tozunun sindirimi daha kolaydır ve çiğ maca gibi hoş olmayan bir tada sahip değildir.

Maca tozunu kullanmanın en yaygın yolu, maksimum fayda sağlamak için sabah kahvaltıdan önce aç karnına su veya meyve suyu ile karıştırmaktır.

Maca tozu olarak alındığında yemeklere katılabilir, protein tozuyla tüketebilir veya sağlıklı meyve-sebze smoothieleri ile birlikte karıştırılabilir. Maca Tozu Tarifleri ile kombine edilebilir. İnternette bunun için sınırsız kaynak var. Örnek Maca tozu tarifi

 1. 1 ölçek vanilyalı veya kakaolu protein tozu
 2. -1/2 su bardağı yaban mersini veya 1 muz
 3. -1/4 çay kaşığı tarçın
 4. -Bir tutam tuz
 5. -Bir karıştırıcıda, tüm malzemeleri birleştirin ve 20-30 saniye veya iyice karışana kadar yüksek hızda karıştırın.

Maca kökü tozunun önerilen tozu ise ortalama 1,5 ile 5 gram arasıdır.

Buna ek olarak maca gıda takviyesi anlamında 500 mg kapsüllerde bulunmaktadır.

Şuan piyasada “Sarı Maca” diye adlandırdığımız maca türü vardır.

Bunun yanında koyu renkli  ve kırmızı maca tozlarının farklı  biyolojik etkilere sahiptir.

Maca Kökü Tozu Yan Etkileri Nelerdir?

Maca tozu, sağlık ve fitness endüstrisinde popüler bir takviyedir. Sporcular tarafından kas inşa etmelerine, libido artışında, kilo vermelerine ve yorgunluktan kurtulmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Ancak, çok fazla Maca tozu alırsanız bilmeniz gereken bazı yan etkiler vardır.

Çok fazla Maca tozu almanın en yaygın yan etkisi, gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilmesidir. Bunun nedeni, yeterli miktarda su veya diğer sıvılarla alınmadığında mide zarını tahriş edebilecek yüksek miktarda protein içermesidir.

Bu yan etkilerden kaçınmak için maca alırken bol su içtiğinizden emin olun.

Peru yerlilerinin inancına göre Çiğ maca tüketimi birtakım sorunlara sebebiyet verebilir. Peru yerlileri bu sebepten macayı çiğ tüketmek yerine pişirmektedir.

 • Maca Tozu Yemek Pişirmede Nasıl Kullanılabilir?

  Maca tozu, yemek pişirmede kullanılabilecek popüler bir takviyedir. Geleneksel olarak afrodizyak özellikleri ile bilinir. Maca tozu, enerji verici bir besin takviyesi için çorbalara, smoothie’lere veya çaya eklenebilir veya pişirme tariflerinde un yerine kullanılabilir.

Yorum yapın