Magnezyumun Vücut ve Beyin Sağlığına Olan Faydaları

Çok sayıda ulusal ve uluslararası sağlık dergisinde yer alan rapora göre magnezyum, sağlıklı yaşam, enerji üretimi, kemikler ve kemik sağlığı için de hayati öneme sahiptir.

Kadınlar, erkeklere göre en az 3-4 kat daha fazla magnezyum eksikliği çekiyor ve çoğumuz bu kritik elektroliti kaçırdığımızın farkında değiliz. Eğer eksikliğiniz varsa, vücudunuz kendi magnezyumunu üretemediği için başınız dertte olabilir. Sürekli yorgun hissetmek?

Magnezyum eksikliğinin belirtisi olabilir. Magnezyumun faydalarına bir göz atalım: ruh halini iyileştirmek, enerji dengesi, konsantrasyonu arttırmak, hafıza ve uyku kalitesini geliştirmek.

Magnezyum vücuttaki en önemli elektrolitlerden biridir. Hormon üretiminde, doku elastikiyetinde, elektrolit dengesinde ve diğer fizyolojik süreçlerde rol oynar.

Magnezyum vücudumuzdaki en önemli minerallerden biridir. Enerji üretiminde hayati bir rol oynar ve beynin normal işleyişini sürdürmeye yardımcı olur.

Kas fonksiyonunu, sinir iletimini ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, magnezyum eksikliği yorgunluğa, kas zayıflığına, düşük konsantrasyona ve hafıza sorunlarına yol açabilir.

Magnezyum vücudumuzda en bol bulunan minerallerin başındadır.

Magnezyum Ne İşe Yarar?

magnezyum
Magnezyum kullanım alanları arası toprağın ve bitkinin kalitesini arttırmak gibi özellikleri de vardır. Magnezyum gübresi bitkilerin sağlığının arttırılmasında kullanılır.

Her bir hücre yeterli enerjiyi üretebilmek ve yaşamını sürmesi için magnezyum kullanır. Magnezyum 600’den fazla biyolojik süreçte vücut tarafından kullanılır.

 • Enerji üretiminde
 • Protein sentezinde
 • DNA üretiminde
 • Kasların koordineli şekilde hareketinde
 • Sinir siteminin doğru çalışmasında

Araştırmalar bize gösteriyor ki dünya genelinde magnezyum eksikliği sık görülen bir şey.

Magnezyum, 100’lerce biyolojik enzimin yapısına katılarak insan vücudunda hayati bir rol oynar. Hücrelerimize çalışma gücünü veren bir enerji türü olan ATP’nin önemli bir bileşeni olarak rolü nedeniyle vücudun daha iyi çalışması için önemlidir. Sağlıklı ve dengeli bir sinir sistemini korumak için de gereklidir.

Magnezyumun Eksikliği Performansı Düşürür

magnezyum ve performans
Sporcuların magnezyum ihtiyacı daha yüksek olduğunu unutmayın. Ter yolu ile her gün magnezyum kaybedilir.

Magnezyum hücre içi enerji oluşumunda kritik role sahiptir. “Vücut bitkinliğine ne iyi gelir?” diye soruyorsanız, cevabımız hücre sağlığıdır. Hücreler yeterli enerjiyi üretebilmek için magnezyuma ihtiyaç duyar. Bunun temel sebebi magnezyum ATP üretiminde kritik bir öneme sahip olmasıdır.

Egzersiz gibi durumlarda vücudun  magnezyum ihtiyacı artmaktadır. Yeterli magnezyum almak hem antrenman, hem de hücre için “ATP” oluşumu için kritik önem taşımaktadır.

Magnezyum eksikliği genel olarak “yüksek kan şekeri” olan “diyabet” bireylerde sıklıkla görülmektedir. Bu gibi bireylerde yapılan araştırmalarda kandaki “magnezyum” seviyelerinin “düşük” olduğu görülmüş. Şeker vücuttan atılırken magnezyum da kullanılır.

Araştırmaların bir çoğu magnezyum takviyelerinin kullanımın performansı arttırdığı yönünde kanıtlar sunuyor. Tek bir takviyesinin direk performansı etkilediği söylemek eksik bir bilgi olsa da, genel olarak magnezyum spor yapanlar için çok önemli olduğu aşikar.

Magnezyum “kasların daha iyi kasılması” ve “kasların glikozu iyi işlemesi” için önemli minerallerden biri.

Magnezyum Kas Kramplarına Olan Faydaları

Bunun dışında sporcular kaslarını yırtmaktadır. Kas yırtılmasına iyi gelen vitaminler ve mineraller arasında magnezyum antrenman yapanların imdadına yetişebilir. Tabi kas onarımında amino asitler birinci derece rol oynamaktadır. Kas yırtılmasında kullanılabilecek en etkili amino asit glutamindir.

Bir araştırmada 450 mg magnezyum takviyesi alan bireyler anti depresyona yakın bir etki gözlemlemişler.

Birçoğumuz diyetimizde yeterince magnezyum alamıyoruz, ancak gerçek şu ki, alabileceğiniz en önemli minerallerden biri. Kan şekeri seviyelerini düzenler, atletik performansı artırır ve hatta kalbinizi kalp krizinden korur.

Bu temel minerali fındık ve tohumlar da dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerden alabilirsiniz. Birçoğumuzun diyetlerinde yeterince magnezyum almadığını not etmek önemlidir, bu nedenle takviyeler gerekli miktarları almanın mükemmel bir yoludur.

Bazı insanlarda daral gelmek diye adlandırdığımız durum olmaktadır. Bu, dengesiz mineraller sonucu ve aşırı stres sonucu vücudun panik halde olmasından da kaynaklanabilmektedir. Bu durumda magnezyum kullanımının daral gelmesi dediğimiz durumu azaltabilmesi için yardımcı olabilir. Magnezyum, vücudun uygun su dengesini korumasına yardımcı olan önemli bir elektrolittir. Kilo alımı ve kas kaybında büyük rol oynayan kortizol gibi stres hormonlarının seviyelerinin azaltılmasına yardımcı olur.

Magnezyumun Yüksek Tansiyonla İlişkisi

magnezyum tansiyon
Magnezyum kullanan bireylerde “Yüksek tansiyon” üzerinde olumlu etkileri vardır.

Aşırı miktarda magnezyum almak kan şekerini düşürebilir. . Bunun yanından magnezyum kullanan bireylerde “Yüksek kan basıncı” üzerinde olumlu etkilere sahip.

Bir diğer sebebi ve magnezyum minerali “anti stres” minerali olmasından kaynaklı. Kronik stres bizim için yıkıcı olduğu kadar, tansiyon üzerinde olumsuz etkiler da yaratabilir. (kaynak)

Çevrenizde öfkelendiğinde tansiyonu çıkan, stresi artan insanları duymuşsunuzdur.

İlginizi Çekebilir:  Prozac Kullananların Yorumları - Major Depresyon

Bu araştırmalarda “450 mg” gibi dozlarda magnezyum kullanılmış ve  yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkiler görülmüştür.

Eğer yüksek tansiyon şikayetiniz varsa magnezyum yardımcı olabilir ama şikayetiniz yoksa pek katkı sağlamaz.

Bunun yanında magnezyum yüksek besinlerle beslenmekte bize fayda sağladığını unutmayın. Bunların başında bitter çikolata geliyor.

Magnezyum kandaki yüksek CRP değerinin normal düzeye getirilmesinde faydalı olabilir..

Magnezyum, su ve tuz dengesini etkileyen, vücut ısısını ve diğer fizyolojik fonksiyonları düzenleyen önemli bir mineraldir. Sinirlerin, kasların, kalbin ve diğer hayati organların işlevlerinde önemli bir rol oynar.

Uyku Kalitesini Arttırmak için Magnezyum

Araştırmalar, magnezyumun daha derin ve daha iyi bir uykuya yol açabilen inhibitör nörotransmitter GABA’nın üretimini arttırdığını gösteriyor. Mount Sinai Tıp Okulu’nda nörobilim yardımcı doçenti ve Princeton Üniversitesi’nde misafir sağlık psikolojisi profesörü olan Nicole Avena’ya göre, magnezyum, bireylerde kaygı semptomlarını iyileştirebilir.

Ayrıca magnezyum, kadınlarda PMS ile ilişkili anksiyete semptomlarının azaltılmasına da yardımcı olabilir.

 • Uykusuzluk çekiyorsanız, uyku kalitenizi ve sürenizi iyileştirmek için magnezyum takviyesi almayı düşünebilirsiniz. Magnezyum eksikliği, kötü uykunun en yaygın nedenlerinden biridir. Araştırmalar, magnezyum eksikliği olan kişilerin uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta daha fazla zorluk yaşadıklarını gösteriyor. Doğru magnezyum ve GABA dozu, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olabilir.
 • Ayrıca magnezyum, kişinin bacaklarını kontrolsüz bir şekilde hareket ettirmesine neden olan bir durum olan “huzursuz bacak sendromundan” muzdarip olanlar için faydalıdır. Bu durum ayrıca bacaklarda karıncalanma hissine neden olur. Kişi onları hareket ettirmediğinde RLS semptomları daha kötü olabilir. Magnezyum, huzursuz bacak sendromunun sıklığını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir. Bu belirtiler yeterince uyumadığınızın bir işaretidir.

Magnezyum, dinlendirici bir uyku için önemli bir mineraldir. Kalp atış hızını yavaşlatarak ve diğer vücut sistemlerini gevşeterek çalışır. Stresli olduğumuzda sempatik sinir sistemi devreye girerek kalp atışlarını hızlandırır ve diğer vücut sistemlerini rahatlatır.

Huzursuz bacak sendromuyla mücadele etmek için magnezyum takviyeleri vücudun sinir sistemini dengelemesine yardımcı olur. Bu sakinleştirici etkiler uykusuzluk, bacak krampları ve diğer sorunları önlemede etkilidir ve depresyon ve huzursuz bacak sendromuna yardımcı olabilir.

Magnezyum Anksiyete ve Depresyona Faydalıdı mıdır?

Depresyon artık pandemik haline gelmiş durumdadır. 2000 yılından bu zamana, Türkiye’de artan bir şekilde yetişkinin majör depresyondan muzdarip olduğunu bildirildi. Bu, kalıcı, depresif bir ruh hali, faaliyetlere ilgi kaybı ve enerji sorunları ile karakterize edilir. Hatta daha ileri seviyelerde intihar düşünceleri içerebilir. Eğer durumunuz bu derece ciddiyse, bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

Depresyon için sayısız tedavi olsa da, bazı durumlarda çok pahalı olabilir ve ilaçlar hoş olmayan yan etkileri yaratabilir. Magnezyumun insanlara hafif ila orta derecede depresyonla başa çıkmasına yardımcı olduğu gösterilmiştir ve depresyon gibi durumları tedavi desteklemek için fayda sağlayabileceği belirtiliyor.

Depresyon gelişimine birçok faktör katkıda bulunsa da, bazı uzmanlar beyin kimyasının bir faktör olduğuna inanmaktadır. Magnezyum önemli bir mineraldir. Ruh halini düzenleyen serotonin üretiminde rol oynar. Herhangi bir yeni takviyeye başlamadan önce doktorunuzla konuşmanız önemlidir çünkü doktorunuz doğru dozu ve olası yan etkileri belirlemenize yardımcı olabilir.

Magnezyumun uyku kalitesini artırmaya, stresi azaltmaya ve uyanıklığı artırmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir. Kişinin uyku döngüsü, sirkadiyen ritmi (uyku-uyanıklık döngüsü) düzenlediği için sağlıkları için çok önemlidir. Bir kişi çok az uyuduğunda, konsantrasyon eksikliğinden, artan kaygıdan muzdarip olur.

Yüksek Stres ve Kortizol Seviyelerini Dengeye Tutmak

Magnezyum, yüksek stresi azaltabilir. Araştırmalar, magnezyum eksikliğinin stres seviyelerini arttırdığını buldu. Aşrı strese sahip olanlar, dengeli bir diyet ve diğer stres azaltma teknikleri ile birlikte magnezyum takviyesi düşünebilirler.

Magnezyum stres seviyelerini azaltabilir ve kaygı, kas gerginliği ve uykuya yardımcı olabilir. Magnezyum, stres azaltmadaki önemine ek olarak, sinirleri sakinleştiren GABA beyin kimyasallarının aktivitesini uyararak panik bozukluğu gibi anksiyete bozukluklarının azaltılmasına da yardımcı olur.

GABA (gama-aminobütirik asit), sinir aktivitesinin düzenlenmesinde rol oynayan bir nörotransmiterdir.* Faktör, web sitesinde şöyle belirtilmektedir: “GABA’nın etkisi, kaygıyı kontrol etmeye ve sakinleştirmede etkilidir.”

Magnezyum Eksikliğinin Sebepleri:

1- Aşırı Terlemek

Magnezyum eksikliği çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir, ancak özellikle çok terleyen insanlar için önemlidir. Vücut ter yoluyla magnezyum ve sodyum kaybeder, bu nedenle her gün yeterince magnezyum almak önemlidir. Ayrıca, çok egzersiz yapan kişilerin ortalamadan daha fazla magnezyuma ihtiyacı olabilir.

Yüksek magnezyum seviyeleri kalp hastalığı, kalp krizi ve tehlikeli kalp ritimleri riskini azaltır. Ek olarak, kan serumunuzdaki yüksek magnezyum seviyeleri ani kalp ölümünü önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca kaslarınızı gevşetir ve uyumanıza yardımcı olur. Anksiyete veya depresyon hakkında endişeleriniz varsa, günlük bir magnezyum takviyesi almayı deneyin. İlacın etkilerini uzun süre hissetmeyeceksiniz! Kendin için yaptığın en iyi şey olabilir.

Magnezyum, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olmasının yanı sıra, kas seğirmesini ve sizi gece uyanık tutan diğer sorunları da önleyebilir. Kaslarınızı sürekli seğiriyorsanız, gün boyunca enerji eksikliği hissetmeniz muhtemeldir.

Aynı şey yüksek tansiyon ve depresyon için de geçerli. Bu nedenle, diyetinizde yeterince magnezyum almak önemlidir. Geceleri daha sakin ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olacaktır.

2- Diyabet

magnezyum kan şekeri

Magnezyumun kan şekeri ve diyabet üzerinde olumlu etkisi de vardır.

TIP 2 diyabet, aşırı karbonhidrat tüketimi ve yüksek şekerli beslenme sonucu bozulan insülin dengesi sağlığımızı olumsuz etkiler. TIP 2 diyabet olan bireylerde “magnezyum eksikliği” yaşama riski daha fazla. Hatta araştırmada “TIP 2” diyabette olan insanların bir çoğunda magnezyum eksikliği görülüyor.

Ayrıca bir çok araştırmada “magnezyum” tüketiminin kan şekerini olumlu etkilediğini belirten raporlar sunuyor.(kaynak)

İlginizi Çekebilir:  Polifenoller ile Daha Sağlıklı Hücreler

Magnezyum insülin sağlığı için çok önemlidir.  İnsülin duyarlılığın  azalması bizi olumsuz etkileyebilir.  “İnsülin direnci” basitçe kandaki yüksek şekerin “insülin” tarafından doğru işlenmemesidir.

Kandaki yüksek kan şekeri dokulara zarar vererek bizi olumsuz etkiler.

Magnezyum insülin hormonunu destekler, 250’den fazla enzimi aktive ederek gerekli hormonların doğru çalışabilmesine katkı sağlar. Vücudumuz karbonhidratları glikoza dönüştürmek için magnezyum kullanır.

Bir araştırmada “yüksek kan şekeri” ve “insülin direnci” olan bireylerde magnezyum takviyesinin olumlu faydaları gözlemlenmiş.

Magnezyum takviyesi metabolik sendromu olan bireylerde olumlu etkiler yaratabilir.

Magnezyum insan sağlığı için önemi çok yüksektir.

Magnezyum vücudun normal işleyişi için hayati önem taşır ve tüm hücre zarlarının bir parçası olarak gereklidir. Enerji, kan şekeri seviyeleri, kan basıncı ve kalsiyum dengesini korumak için diğer mineraller ve vitaminlerle birlikte çalışır.

Bunun yanından bir takım diyet değişiklikleri kan şekeri dengesi konusunda faydalar sağlayabilir. Bunlardan bir tanesi ise düşük karbonhidratlı diyet ve ketojenik diyettir.

İnsülin Direncine İyi Gelecek Statejiler:

 • Bağırsak florasını optimize etmek: Araştırmalar, bağırsak florasında ve faydalı bakterilerde azalma vücutta inflamasyon yarattığı ve bu durum şeker hastalığı gibi metabolik rahatsızlıklar sebep olduğu bilinmektedir.
 • Magnezyum tüketimini arttırmak: : Magnezyum, glikoz kullanımı ve insülin için gereklidir. magnezyum eksikliği olan insanlarda insülin direncine gelişme ihtimali daha fazladır.
 • Şekerli Gıdalardan uzak durmak: Aşırı şekerli ve rafine besinler tüketmek ve sağlıksız omega-6 yağları vücutta enfeksiyon yaratmakta
 • Bitkisel ekstratlar: Berberin ve Resveratrol takviyeleri özellikle tip 2 diyabetli artan insülin duyarlılığı kişilerde ile bağlantılıdır.

3- Yüksek Stres

Stresli olduğunuzda bedeniniz ve zihniniz sürekli bir savaş halindedir. Kalp atış hızınız artar ve vücudunuzun yandığını hissedersiniz. Nefesiniz yorulur ve asla yeterince oksijen alamayacağınızı hissedersiniz.

Stres, artan kalp hızı, kan basıncı ve solunum hızları dahil olmak üzere vücutta çok sayıda fizyolojik değişikliğe neden olur. Bu değişiklikler sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.

Vücudumuzun da dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardır. Stresin baskılanması için iyi uyumalı ve stres veren durumlardan uzaklaşmaya çalışmalıyız. Aşırı stresin verdiği zararlı etkilerden biri de kasılan magnezyum eksikliği yaratmasıdır.

Magnezyum, kasılan kasların gevşetilmesi için kullanılır ve sinir aktivitesinin düzenlenmesinde anahtar rol oynar. Stresi azaltır, ruh halini iyileştirir ve beyin kimyasını dengeler.

Yüksek Stresle Başa Çıkma Yöntemleri

 • Meditasyon yapmak: Meditasyon derin bir rahatlama durumu ve sakin bir zihin sağlayabilir. Meditasyon sırasında dikkatinizi odaklar ve zihninizi dolduran ve strese neden olabilecek karışık düşünce akışınının farkına varırsınız
 • Adaptojenleri Kullanmak: Adaptojenler, vücudunuzun strese, kaygıya, yorgunluğa ve genel refaha yanıt vermesine yardımcı olan bitkiler ve mantarlardır. adaptojenler, adrenal bezinin aşırı stres üretiminden kaynaklı kortizol üretimini dengeye sokar.
 • Kaliteli Uyku: Yüksek düzeyde stres, uykuya dalma süresini uzatarak uykuyu bozar. İyi bir uyku rutininin ardından vücudu sakinleşir, büyüme hormonu salgılanır, konsantrasyonu iyileştirir, ruh halini düzenlenir ve muhakeme ve karar verme yeteneği artar.

Magnezyum eksikliği, özellikle stresli insanlarda ve iyi beslenemeyen insanlarda sıkça bulunmaktadır. Bunun yanında sebze tüketimindeki azlık ile birlikte sebzelerin mineral yönünden fakirleşmesi modern  çağda magnezyum düşüklüğünün sebeplerinden biridir.

Magnezyum Kaynakları Nelerdir?

 • Kuruyemişler
 • Yeşil Yapraklı Sebzeler (Koyu)
 • Keçi Boynuzu
 • Brokoli
 • Bitter Çikolata

Özellikle bitter çikolata %80 üzeri yüksek kakaolu olanlar tercih edilmelidir.

İlginizi çekebilir: Bitter Çikolata Faydaları Nelerdir?

Ek bilgi olarak, bitter çikolatanın erkeklere faydaları kan dolaşımını arttırması sonucu nitrik oksit üretimini desteklemesi geliyor.

Magnezyum, kemiklerin ve dişlerin oluşumuna yardımcı olan ve dolayısıyla güçlü kemik ve dişlerin korunmasına yardımcı olan kilit bir elementtir. Bu mineral, vücudumuzun hemen hemen her organının normal işleyişi için de gereklidir. Magnezyum, vücudumuzun tüm bölgelerine akışkanlık ve verimli bir şekilde iletilmesini sağladığı için vücudumuzdaki enerji üretiminde hayati bir rol oynar. Ancak magnezyum eksikliği yaygındır.

Magnezyum Formları ve Faydaları

 • Magnezyum Sitrat
 • Magnezyum Malat
 • Magnezyum Glisinat
 • Magnezyum Oksit
 • Magnezyum Asetil Taurat
 • Magnezyum Tuzu 

Her birinin etkisi ve faydalarıyla birlikte biyolojik yararları da farklıdır. Magnezyum takviyesi kullanırken bunları göz önünde bulundurun.

Magnezyum Malat

Magnezyum malat, magnezyum ve malik asidi birleştiren magnezyum formudur. Ruh halindeki gelişmeler, kan şekeri kontrolü, egzersiz performansı ve kronik ağrı dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları ile bağlantılı olabilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada “magnezyum malat” formunun emilimi en yükseklerden çıkmış.(kaynak)

 • Migren
 • Kronik ağrı
 • Depresyon
 • Kas ağrıları 
 • ATP oluşumu

ATP’nin patlayıcı güçte ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz.

Malik asit yorgunluk üzerinde olumlu etkileri olup, dayanıklılığı arttırır. (kaynak)

Magnezyum kas gelişimine de dolaylı yoldan yardımcı olmaktadır. Protein sentezine destek olur ve kaslardaki mitokondrileri destekler. Kas gelişimi için yeterli amino asit aldığımızdan emin olmalıyız.

Magnezyum Asetil Taurat (ATA MAG)

Türkiye’de bolca bulunan ve dünya çapında bir magnezyum çeşidi. Magnezyum asetil tauratı bu denli önemli kılan beyin bariyerini geçebilmesi

Beyinde düşük dozlarda bile yüksek oranda bulunur. Peki bu ne demek?

 • Beyin hücrelerinin daha iyi çalışması
 • Hipokampüs bölgesinde yüksek yoğunluk
 • Depresif semptomların azalması
 • GABA üretiminde artış
 • Odaklanma, duygu durunda artış
 • Uyku kalitesinde artış

Magnezyum Asetil Taurat Nootropic etkileri olan magnezyum türüdür. Kimler kullanmalı ?

 • Zihinsel faaliyet gerektiren işte çalışıyorsanız
 • Unutkanlık varsa
 • Bilişsel olarak daha güçlü olabilmek istiyorsanız
 • Depresyon varsa

ATA magnezyumu düşünebilirsiniz.

Bunun yanında magnezyum kullanımı özellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygınlaşmaya  başlamıştır. Anti-stres minerali olan geçen bu mineral ile ilgili araştırmalar gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde magnezyum eksikliği bacak ağrısına, kramplara iyi gelmesi için önerilmektedir.

Magnezyum Sitrat + B6

Sitrik asit enerji metabolizmasında rol oynayan önemli bileşenlerden biridir. Magnezyum Sitrat fiyat anlamında nispeten daha ucuzdur.

İlginizi Çekebilir:  Balaban Krem Yorumları - Pişikte Etkili Mi?

Kas krampları yoğunsa magnezyum sitrat öneririz.

B6 vitamini magnezyumun beyin bariyerine geçmesini kolaylaştırıyor. Birlikte stresi azaltıyor.

Kimler kullanmalı?

 • Kabızlık problemi için en ideal magnezyum formudur. Sitrik asit suyu bağırsağa gönderir.
 • Kas krampları için etkilidir.
 • ATP oluşumda destekler.

Magnezyum sitrat bol su ile birlikte kullanılmalıdır.

Magnezyum Sitrat Nasıl Kullanılır?

Tok karna günde 200 ile 400 mg arası, B6 vitaminiyle birlikte alınması önerilir. Magnezyum Sitrat kullananlar,  bol su ile magnezyum tüketmelerini faydalarına olacaktır. Magnezyum eksikliğinde Magnezyum sitrat 400 mg kullanımı başlangıç için iyi bir dozdur. Eczanelerde gördüğümüz diasporal magnezyum aslında magnezyum sitrattır.

Bazı doktorlara göre kanda magnezyum düşüklüğü ile magnezyum eksikliği olup olmadığımız anlaşılamaz. Bu sonuçlar yanıltıcı olabilmektedir. Saçtan alınan dokularla magnezyum eksikliği olup olmadığının araştırılması gibi yöntemler daha net sonuçlar verebilmektedir.

Magnezyum Glisinat

Uyku kalitesi  ve anksiyete için faydalı magnezyum formudur. L-Glisin amino asidi özellikle uyku kalitesini arttırmak gibi faydaları vardır.

Bir çok insan magnezyum bisglisinat yan etkilerinin, diğerlerine oranla daha az olduğunu bildirmektedir. 

En çok glisin içeren gıda takviyelerinden biride kolajendir.

İlginizi çekebilir: Kolajen nedir?

 • Kronik uykusuzluk varsa
 • Anksiyete yüksekse
 • Stres seviyesi yüksekse

Glisinat yardımcı olabilir. Aynı şekilde Magnezyum Asetil taurat ile kombin edilebilir.

Hamilelikte Magnezyum Ne İşe Yarar?

Krampların azaltılması, kasların rahatlaması gibi 250’den fazla reaksiyonda magnezyum kullanılır. Hamilelik dönemlerinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral sayısı artmaktadır. Anne adayları dengeli bir beslenmeyle birlikte magnezyum açısından yüksek gıdalar tüketmesi bebek sağlığı için çok önemlidir.

Hamilelikte Magnezyum Eksikliği için Kabak Çekirdeği, Muz, Keçi boynuzu özü, Koyu yapraklı sebzeler, Avokado, Organik sebzeler ve meyveler yenilmeli. Koyu yapraklı sebzeler, hamilelik sırasında vücudun enerji üretmesi için gerekli olan magnezyum, B6 vitamini ve bazı B vitaminleri (folik asit) bakımından zengindir. Sebzeler olabildiğince organik alınmalı ve iyi temizlenmelidir.

Magnezyum Sürekli Kullanılır mı ?

Magnezyum, enerji metabolizmasında, sinir uyarılarının iletiminde ve kas kasılmasında önemli bir rol oynayan temel bir mineraldir. İnsan vücudu için çok önemlidir çünkü sinir sistemi ve kasların normal çalışmasına yardımcı olur. Bu minerali her gün vücudumuza almamız gerekmektedir.

Magnezyum güvenilir takviyelerden biri olmakla birlikte fazla magnezyum alımı bazı kişilerde sıkıntılar yaratabilir.

 • Böbrek Sorunu olanlar
 • Bağırsak Problemleri
 • Kalp sorunu olanlar

Magnezyum kullanmadan önce doktoruna danışmalıdır. Buna ek olarak düşük dozlarda güvenli kabul edilir.  Mineral eksikliği belirtileriniz varsa sağlıklı bir yaşam için bunları tamamlamak gerekmektedir.

Magnezyum 500 mg ve üzeri dozları tek sefer almak bu ishale sebebiyet verebilir.Yüksek doz magnezyum, bazı insanlarda ishal yapabilir. Eğer magnezyum kullandıktan sonra ishal oluyorsanız dozu düşürmeyi deneyin.

Magnezyum Düşüklüğümü Nasıl Test Ederim?

Magnezyum düşüklüğünü anlamak için magnezyum tahlili önerilmektedir. Ama bazı yabancı uzmanlara göre kandan magnezyum tahlili yapmak doğru sonuçlar vermemektedir. Magnezyum testi, saçtan alınan örneklerle yapılması gerektiğine dair bir takım iddialar bulunmaktadır.

Kalsiyum Mu Magnezyum Mu ?

Her ikisi de. Bir çoğumuz magnezyum eksikliği kalsiyuma oranla daha fazla yaşıyor. iki mineralin ayrı ayrı değeri olmasına rağmen kalsiyum D vitamini olmadan, D vitamini ise magnezyum olmadan işlevlerini çok iyi getiremez. Bütüncül bir bakış açısıyla bakmak her zaman bize avantaj sağlar.

Bunun yanında fazla kalsiyum zararları da bulunmaktadır. Bunların arasında kaslarda aşırı kasılma, mide bulantısı, kabızlık gibi belirtiler bulunmaktadır. Kanda fazla kalsiyum kas güçsüzlüğü ve kemik ağrısına sebebiyet verir.

Kalsiyum Düşüklüğü Tedavisi için reçete edilen kalsiyum takviyeleri, magnezyum ve D vitamini ile desteklenmesi mantıklı bir seçimdir. Kandaki aşırı kalsiyumun kemiklere geçmesini kolaylaştırması için K2 vitamini de kullanılır.

Magnezyumun görevleri arasında D vitaminin sentezine destek sağlamak vardır. D vitaminin görevleri arasında da Kalsiyum emilimini arttırmak vardır. Buradaki bağı anlamak önemlidir.

Magnezyum Tuzu Ne işe Yarar?

Magnezyum tuzu gevşemeye yardımcı olur. “epsom tuzu” olarak adlandırılan magnezyum sülfat, cilt tarafından da emilebilmektedir.  Magnezyum tuzları, diğer yollara oranla yan etkisi daha az olan formdur. Bu formun en büyük avantaji “magnezyum fazla alınırsa ne olur” diye kaygılanmamıza gerek kalmamasıdır.  En güvenilir formlardan biridir.

Magnezyum Eksikliği Kilo Aldırır mı?

Magnezyum, insülin üretimine ve hücre sağlığına yardımcı olan hayati bir mineraldir, bu nedenle uygun miktarda magnezyum almalıyız. Magnezyum eksikliğinde daha fazla şekerli şeylere canımız çekebilir aşırı yeme eğilimini gösterebiliriz. Magnezyum eksikliği, istenmeyen kilo almamızı sağlayabilir. Bundan korunmak için yeterli magnezyum minerali aldığımıza emin olmalıyız.

Kabızlık için Hangi Magnezyum?

“Kabızlık”, insanların günlük olarak uğraştığı çok yaygın bir sorundur. Kabızlık sorunu sadece diyet, egzersiz ve bir takım stratejik ilaçlarla önlenebilir. Magnezyum oksit ve citrat formu kabızlık için önerilir. Bunun yanında magnezyum karbonat ise özellikle mide asidi sorunlarına azaltılmasında ve sindirimin desteklenmesinde fayda sağlar.

Magnezyum Eksikliği Baş Ağrısı Yapar mı?

Migren, yaşamları boyunca yaklaşık her 5 kişiden 1’ini etkileyen yaygın bir hastalıktır. Işık ve sese duyarlılık gibi diğer semptomların eşlik ettiği tekrarlayan, şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı ile karakterizedir. Yetersiz magnezyum migren ağrılarını tetikleyebilir.

Magnezyum ve D Vitamini Birlikte Kullanılır mı?

D vitamini ve magnezyum birbiriyle uyumlu çalışmaktadır. Magnezyum, D vitaminin vücutta daha işlevsel hale gelmesine yardımcı olur. Öte yandan Kalsiyum eksikliği daha az görülmekle birlikte, D vitaminin temel görevlerinden biri de kalsiyumun emilimini arttırmaktır. Yeterli D vitamini yoksa kalsiyum eksikliği riski artmaktadır.

Kramp için Hangi Magnezyum?

Eğer kronik şekilde kramp giriyor ve bu kramplarla başa çıkamıyorsanız magnezyum sitrat ve malat veya magnezyum taurat formundan yararlanmanızı öneririm. Magnezyum taurat fiyat olarak biraz daha pahalıdır. Krampların bir diğer sebebi ise potasyum eksikliği olabilir. Antrenman sırasında kramp oluyorsa potasyum, gün içerisinde oluyorsa magnezyum takviyesine ihtiyaç oluşabilir..

Yorum yapın