Aralıklı oruç diyeti modellerine 6 örnek

“Aralıklı oruç diyeti” son zamanlarda popüler olmaya başladı. Bir çok insan “aralıklı oruç” tutma fikrini metabolik faliyet, zayıflamak ve daha bir çok farkı sebepten dolayı gönül vermiş durumda.

İnternet üzerinde bir çok kaynakta “Aralıklı oruç diyeti” modelleri farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Her bir model kişiden kişiye farklı faydalar ve etkiler sağlayabilir. Bu yazımızda, bu farklılıkları tek tek anlatacağız.

Hap Bilgiler

  • İnsanlarda aralıklı oruç tutma üzerine yapılan çalışmaların çoğunda %2,5 ila %9,9 arasında değişen kilo kaybı gözlemlenmiştir
  • Alternatif gün orucu, aşırı kilolu , obez veya metabolik sendromu olan kişilerde kalori kısıtlama diyetine benzer şekilde kardiyovasküler ve metabolik durumları iyileştirir.
  • Aralıklı oruç çocuklarda, yaşlılarda veya zayıf kişilerde çalışılmamıştır ve bu popülasyonlarda zararlı olabilir. Zayıf kişiler için aralıklı oruç önerilmemektedir.
  • Yemek zamanlamasının metabolizma üzerindeki etkilerinin bir başka yolu da sirkadiyen ritmin endokrin sistem üzerindeki etkisinde, özellikle de glukoz metabolizması ve leptin üzerinde yatmaktadır 

1- 16/8 Diyeti

aralıklı oruç

Adından da anlaşılabileceği gibi gün içerisinde “14 ve 16 saatlik açlık süreleri” ile günümüzü geçiriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken “14 ve 16 saat” içerisinde herhangi bir gıda tüketmiyoruz ve kalan “8-10 saat” aralığında besinlerimizi yiyoruz.

Yeme saatleri arasında ne yemek isterseniz yiyebilirsiniz. O saatler arasında 2 öğün, 3 öğün veya ne kadar ihtiyacınız varsa bu size kalmış.

Mesela akşam 8’den sonra bir şey yemediniz. Ertesi gün ise saat 12 suları yemek yediniz. Teknik olarak aralıklı oruç tutmuş oluyoruz. Toplam 16 saat aç kalınmış oluyor.

Bir çok uzman ise kadınların hormonel dengesi için bu sürenin daha az olması gerektiğini düşünüyor. Kadınlar için önerilen süre 12-14 saat arası şeklinde.

Aralıklı oruç tutarken su ve kalorisiz içecekler içilebilir. İştahı ertelediği için sade kahve tüketimi genellikle tercih edilir. Ayrıca yeme saatlerinde sağlıklı beslenerek oruç süresini kolaylaştırabiliriz. Yeterli vitamin ve mineral girmesi, açlık anlarının daha konforlu geçmesini sağlar.

İlginizi Çekebilir: Aralıklı Oruç Örnek Menü

Özet olarak 16/8 modeli kahvaltıyı es geçip uygulaması kolay olan bir diyet türüdür.

2- 5:2  Aralıklı Oruç Diyeti

aralıklı oruç

Bu diyet protokolü geleneksel yoldan biraz daha farklıdır.  Haftanın 5 günü normal yemeğimizi ve gıdamızı tüketiyoruz. Kalan haftanın iki günü ise kalori kısıtlamasına giderek o gün içerisinde 500-600 kalori alıyoruz.

İngiliz “Micheal Mosley” tarafından popüler hale gelen bu diyet biçimi aralıklı orucun getirdiği faydaları getirmeye çalışıyor.

Haftanın iki gününde kadınlar için 500, Erkekler için ise 600 kalori tüketimi öneriyor.

Örnek olarak hafta sonları 2 öğün tüketiyoruz. Bu öğün başı 250-300 kaloriye eş miktar oluyor.

Bu diyet biçimi aslında faydalı olmakla birlikte, üzerinde yapılan araştırmalar konusunda diğer modellere göre bilimsel veri azdır.

Bu model nispeten kolaydır. Hafta sonları 500-600 kalori tüketmek çok da zorlayıcı olmaz ve otofaji ve aralıklı orucun faydalarından yararlanabiliriz.

İlginizi Çekebilir: Aralıklı oruç diyeti ile kilo verenler bunlara dikkat

İlginizi Çekebilir:  Gluten: Beyin Sağlığını Tehdit Ediyor!

3- Ye- Dur – Ye Modeli

aralıklı oruç

“Brad Pilon” tarafından popüler hale gelen bu diyet biçimidir.

Bir gün boyunca akşam yemeğinden diğer günün akşam yemeğine kadar oruç tutup, ertesi gün normal yemeğimizi yiyoruz.  Bunu haftada 1 veya 2 gün yapıyoruz. Bu durumda aslında 24 saatlik ( tam gün ) aç kalmış oluyoruz.

Oruç esnasında kahve, çay gibi kalorisiz içecekler tüketilebilir.

24 saatlik orucun kötü tarafı gerçekten sürdürülmesi zor ve herkes tarafından takip edilemez. Bir çok kişi için bir anda 24 saat oruç tutmak zorlayıcı olabilmektedir. İlk başlarda 14-16 saat aralıklarında başlamakta fayda olabilir.

Bu diyet programı büyüme hormonunu arttırmak ve zayıflamak için faydalı olsa da, sürdürülmesi emek ister. Haftada 1-2 günlük 24 saatlik oruç tuttuğumuz model

4- Alternatif gün Modeli

aralıklı oruç

Bu diyet programının önceki diyet programından farkı, haftada 3 gün oruç tutmamız. Yani 24 saatlik oruç sürecimizi haftanın 3 günü tutmuş oluyoruz.

Bir gün yemek yiyoruz, ertesi gün oruç tutuyoruz.

Özellikle bu diyet programı en çok fayda sağlayan ve “insülin” üzerinde olumlu etkisi olan bir diyet programıdır.

Her gün oruç tutmak bazı insanlar için zorlayıcı ve gerçekten zor olabilmektedir. Bu diyet biçimi ileri seviye insanlar kullanabilir.

Haftanın 3 günü 24 saatlik oruç tutuyoruz. Bir gün yemek yiyor, ertesi gün oruç tutuyoruz. Bu diyet programı herkes için olmamakla birlikte, kısıtlı bir zaman aralığında denenebilir.

5- Savaşçı Diyeti

savaşçı diyeti

“Ori Hofmekler” tarafından popüler hale getirilen “Savaşçı Diyeti” zamanla spor camiasında popüler hale gelmiştir.

Aslında bu diyet “Antik- Roma” imparatorluğundaki savaşçıları ve askerlerin yemek biçimini taklit edip ilham alınmıştır.

Basitçe diğer diyet programlarının aksine sadece gece saatlerinde yemek yiyoruz. Kulağa şaşırtıcı gelse de sabah ve öğlen saatleri çiğ meyveler ve sebzeye izin var fakat esas büyük öğünü gece vakti tüketiyoruz.

“Savaşçı diyeti” zamanla aralıklı oruç tutanlar arasında popüler olmaya başladı.

Gece vakti koca bir tek öğün yemek yiyoruz.  Kalorinin büyük bir kısmı bu öğünden geliyor. Geri kalan zamanda sadece belirli sebze ve çiğ meyvelere az miktarda izin var.

6- Plansız bir şekilde öğün atlamak

if diyeti

İçgüdüsel diyet modellerinden biri. Bu diyet modelinde gerçekten yemek yemek istemediğimiz zaman öğünü atlıyoruz.

Örneğin bir gün aç hissetmedik ve o gün için yemek tüketmiyoruz. Mesela ziyarete gittik ve yemek yemek istemiyoruz,  o gün için herhangi bir gıda tüketmiyoruz.

Hangi zaman ve ne zaman oruç yapacağımız bize bağlı. Bir gün sabah kahvaltıyı es geçerken, bir hafta sonra akşam yemeğini yemiyoruz.

Plansız diyet programı diğer programlara göre daha özgürlük sunar ve takip etme zorunluluğu koşul koymaz.

SONUÇ OLARAK

ketojenik diyet sonuçları

Aralıklı oruç tutmak bir çok insan için başlangıçta zor olabilir. Bazı insanlar aralıklı oruç tutmayı kolay ve rahatlatıcı da bulabilir. Yukarıdaki aralıklı oruç modellerinden size en uygun olanı seçip uygulamaya başlayabilirsiniz. Aralıklı oruç tutmaya yeni başlayanlar için bir uzmanla çalışmalarını öneririm.

Aralıklı oruç ile ilgili video izleyemek isteyenler ise buyrun;

Yorum yapın