Sağlık ve Zindelik İçin Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi geleneksel yönden evde yapılan ve bir çok tedavide kullanılan bir gıda türüdür. İnsanlar tarih boyunca elma sirkesinin faydaları keşfedilmiş ve  çeşitli sebeplerden kullanmışlardır.

Bir çok insan elma sirkesinin çoğu sağlık problemlerine yardımcı olduğunu iddia etmiştir. Bakalım araştırmalar bize neler gösteriyor.

Elma sirkesi başta anti- bakteriyel ve anti mikrobiyal özellikleri sebebiyle tercih edilmektedir. Araştırmalar bize elma sirkesinin kilo kaybetmekten tutalım, kolestrol düşürmek, kan şekerini düzenlemek ve diyabetik semptomlara yardımcı olmak gibi faydalarından bahsediyor.

Yine de bu tarz faydalar için çok fazla bilimsel araştırma olmasa da, elma sirkesinin faydaları olduğu aşikar ve bu yazımızda 6 bilimsel faydalarından bahsedeğiz.

1-Elma sirkesi faydaları olan bir üründür

elma sirkesi

İlk olarak Elma sirkesi doğal olarak elmaların maya ile karşılaşıp, elma şekerinin alkole dönüştürülmesi ile karşımıza çıkıyor. Sonraki aşamada bakteriler eklenerek alkol fermente ediliyor ve “asetik asit” dediğimiz ve elma sirkesinin temel bileşenine dönüşüyor.

Asetik asit ekşi ve biraz acı bir tadı olan bir asit. Elmas sirkesinde ortalama %5-6 civarında asetik asitten oluşuyor.

Organik ve filtre edilmemiş elma sirkelerinde ise “sirke anası” dediğimiz bir cisim var ve genellikle yüksek protein,enzim ve dost bakterilerle çevrili.

Bir çok insan “sirke anasının” çok faydası olduğu yönünden bilgiler verse de maalesef bu konu hakkında yeterli kanıt yok.

Elma sirkesi pek fazla “besin değeri” taşıyan bir gıda değildir. Azıcık potasyum olsa bile, ihtiyaçları karşılamaktan çok uzaktır.

Elmalardaki şekerin fermente olması sonucu elma sirkesi oluşur. Daha sonra bu fermentasyon sonucu asetik asit oluşur ve elma sirkesinin temel faydalı bileşeni elde edilir.

2-Zararlı bakterilere karşı savaşır.

sirke bakteri

Elma sirkesi  patojenlerle ve bakterilerle savaşmakta çok faydalıdır. (1)

Geleneksel olarak insanlar çevreyi temizlemek, kötü enerjileri atmak, kulak enfeksiyonları için  ve anti mikrobiyel özellikleri sebebiyle elma sirkesini tercih ederler.

Modern bilimin kurucusu Hipokrates bundan 2.000 yıl önce elma sirkesini yaraları iyileştirmek için kullanıyordu.

Elma sirkesi aynı zamanda gıdaların bozulmasını engellemek amacıyla koruyucu olarak kullanılıyor. Araştırmalar bazı gıdalarda gıda zehirlenmesine yol açan E.Koli bakterisinin büyümesini engellediği söyleniyor. (2)

Eğer doğal yoldan gıdalarını korumak ve bozulmalarını engellemek için alternatif arıyorsanız, elma sirkesi yardımcı olabilir.

Elma sirkesinde bulunan asetik asit yüksek anti bakteriyel özelliği sebebiyle gıdalarda koruyucu olarak kullanılabilir.

3-Kan şekerinin düzenlenmesinde ve diyabet kontrolünde yardımcı olabilir.

sirke ve kan şekeri

İş kan şekerine geldiğinde elma sirkesinin faydası gerçekten büyük. Tip 2 diyabet olan insanların kan şekerlerini doğal aralıklarda tutmak çok önemli bir konudur. Araştırmalar bize yüksek kan şekerinin “yaşlılık” ve bir çok kronik hastalık için risk faktörü olduğunu söylüyor.

Kan şekerini düzenlemek için en etkili ve sağlıklı yöntemlerden biri ucuz karbonhidrat kaynaklardan, şekerden uzak durmak fakat bunların yanında elma sirkesinin faydası da dokunabilir.

Araştırmalar elma sirkesinin faydalarından bahsediyor, bunlar:

Bir araştırmada yüksek karbonhidratlı besin tüketiminden sonra artan yüksek kan şekerinin dengeye girmesinde fayda sağlamış ve insülin hassasiyeti ise %19-34 arası desteklemiştir.

Beyaz ekmek tüketiminde üst seviyelerde olan ülkemiz için güzel bir haber. Bir araştırmada(5 kişilik) 50 gr beyaz ekmek tüketen bireylerde  %31 oranında kan şekeri düşüşü sağlanmıştır. (4)

Yatmadan önce 2 yemek kaşığı elma sirkesi kullanımı sabahına açlık kan şekerini %4 düşürmüştür. (5)

Ayrıca bir çok araştırmada elma sirkesinin insülin hassasiyetine karşı olan faydalarını doğrular niteliktedir. (6)

Eğer kan şekerini düşürecek ilaçlar alıyorsak elma sirkesi yüksek doz almadan önce lütfen doktorunuza danışın.

Elma sirkesi insülin duyarlılığını arttırma konusunda ve gıdaların tüketiminden sonra oluşan yüksek kan şekerinin dengeye sokulmasında faydalıdır.

4-Kilo vermeye yardımcı olur.

sirke zayıflama

Size sürpriz gelebilir ama araştırmalar elma sirkesinin kilo vermeye de yardımcı olabileceğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir:  Tüm Ağız Diş Yaptırmak Ücretleri: Uygun Fiyatlı Diş Bakımının Sırlarını Açıyoruz

Bir çok araştırmada elma sirkesinin yemekten sonra doygunluk hissini arttıracağını ve gün içinde daha tok hissetmemize yardımcı olabileceğini belirtiyor.

Örnek olarak yüksek karbonhidratla birlikte tüketilen elma sirkesi tüketimi tokluk hissini arttırarak gün içinde 200-275 kalori daha az tüketmeye yardımcı oluyor. (7)

175 kişilik obez insanlar üzerinde yapılan araştırmada ise elma sirkesi kullanımının kilo vermede yardımcı olabileceği belirtilmiş. (8)

1 yemek kaşığı elma sirkesi ortalama 1,2 kg

2 yemek kaşığı elma sirkesi ortalama 1,7kg

Gibi oranlarda kilo kaybetmişlerdir. Bu araştırmaların uzunluğu 3 ay sürelidir. İlk 3 aylık süreçte kilo kaybının verileridir. Bundan daha uzun sürelerdeki araştırmalarda kilo verme daha az gerçekleşebilir.

Bunun yanında elma sirkesi ortalama servis başına 3 kalori gibi düşük kalori içermektedir.

Sonuç olarak elma sirkesi yemeklerden sonra doygunluk hissiyatımızı arttırmaya yardımcı olup bizim tok hissetmemizi sağlar.

5-Elma sirkesi Cilt için faydalıdır.

sirke ve cilt

Elma sirkesi tüketimi kuru cilt sorununa çözüm olabilir.

Doğal şekilde olan cildimiz yapısı itibariyle bir miktar asidiktir.  Elma sirkesi kullanımı cildin pH seviyesinin dengelenmesinde yardımcı olabilir. Bunun yanında cilt bariyerinin güçlenmesini sağlar.

Hatta bazı durumlarda “alkali sabun” adı altında satılan ürünler cildi daha çok irite edebilir. Bazı insanlar bir şekilde elma sirkeli tonikler hazırlayarak ciltlerine bakım yapmak için kullanabilir.

Dikkat: Elma sirkesini kullanırken su ile seyreltmek lazım ve cilt ilk su ile yıkanması lazım. Direk elma sirkesinin cilde teması cildi tahriş edebilir.

Elma sirkesi doğal olarak asidik bir yapıdadır ve anti mikrobiyal özellikleri vardır. Bu sebepten dolayı cilt bariyerini güçlendirip enfeksiyondan cildi koruyabilir.

Sıkça Sorulan Sorular:

1 – Elma sirkesi nasıl içilir?

Limonlu su ile birlikte içilebilir.

Eğer içmekte zorlanıyorsanız salatalarda kullanabilirsiniz.

2-  Elma sirkesi nasıl zayıflatır?

  • Kan şekerini düzenleyerek. Böylece karbonhidratların verdiği aşırı karbonhidratın depolanmasını engelleyebilir.
  • Sindirimi destekler. Mide asidini destekleyerek proteinlerin sindirim sürecini destekler. Daha iyi sindirim daha iyi metabolizma ve sağlık

Elma sirkesi tek başına zayıflatmaz. Bunun yanında

  • Aralıklı oruç, ketojenik diyet
  • Düzenli bir egzersiz programı
  • Stresi azaltacak Meditasyon programları

ve akılcı takviyelerle sağlıklı, fit bir vücuda kavuşabiliriz.

Kullanım Dozu bilgileri;

ne kadar sirke tüketmeliyiz

Organik elma sirkesini gün içerisinde salatalara katarak kullanabilirsiniz. Ayrıca elma sirkesini ev yapımı mayonezde gibi çeşitli kullanım alanları vardır.

Bazı insanlar elma sirkesini su ile karıştırıp yemeklerden sonra içmek kaydıyla tüketiyor. 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini büyük bir bardak su ile tüketebilirsiniz.

Elma sirkesini ilk defa tüketecekler ilk başlarda düşük dozlarda başlasınlar. Yüksek doz elma sirkesi tüketimi yan etkilere sebebiyet verebilir.

Gün içerisinde tüketeceğimiz 1-2 yemek kaşığı elma sirkesini su ile seyreltip içebilirsiniz.

Sonuç olarak

sirke faydaları

Elma sirkesi geleneksel olarak bizim kültürümüzde tüketilen ve sevilen bir gıdadır.  Bir çok internet sitesi elma sirkesinin faydalarından bahsederken yan etkilerini göz ardı edebilir. Her şeyde olduğu gibi yüksek doz elma sirkesi kullanmaktan kaçınmalıyız.

Bunun yanındaki neticelere dikkat ettiğimiz taktirde elma sirkesi hem zayıflamaya yardımcı hem de sindirimi destekleyici özellikleri vardır.  Sağladığı faydalarının yanında hem de ucuz.

Bir çok araştırma kilo vermeye olan desteğiyle birlikte kan şekerine olan faydalarından bahsediyor. Bunun yanında anti mikrobiyal özellikleri de  bizim için önemli.

Yorum yapın