İyot: Tiroidin İsimsiz Kahramanı ile Tanışın

İyot deniz suyunda, toprakta ve kayalarda bulunur ve deniz ürünleri, sebzeler, süt gibi besin kaynaklarında da bulunur.

İyot, insan vücudunun düzgün çalışması ve çeşitli hastalıklarla savaşmasına yardımcı olması için gereklidir. Ancak, hepimiz her gün yeterince iyot bakımından zengin gıdaları tüketmiyoruz ve bu da diyetlerimizde eksikliğe yol açıyor.

İyot eser mineral olarak adlandırılır. Bu, vücudunuzun sadece küçük bir miktarına ihtiyacı olduğu anlamına gelir. İyot ayrıca hücrelere ve organlara zarar verebilecek serbest radikallere karşı koruma sağlayan güçlü bir antioksidandır ve düşük iyot düzeyine sahip kişilerde bilişsel işlevi iyileştirdiği gösterilmiştir.

İyot gıdalarda bulunur, ancak doğru miktarlarını belirlemek zor olabilir. Bu nedenle, iyot eksikliği yaşamamak için iyotla desteklenmiş tuzlar bulunmaktadır.

İyot, büyüme ve gelişme dahil olmak üzere vücuttaki çeşitli süreçleri düzenleyen tiroid bezinin düzgün çalışması için önemlidir. Eksiklik guatr, nörolojik bozukluklar ve kısırlık gibi bir takım sorunlara yol açabilir. Sağlık sorunları nedeniyle daha fazla insan düşük sodyumlu ürünler için standart tuzdan kaçındıkça iyot eksikliği artan bir endişe haline geliyor.

İyot

İyot, toprakta ve okyanus sularında bulunan bir mineraldir. Ayrıca, potasyum iyodür üretmek için klor ve potasyum hidroksit kullanan kloralkali işlemi ile ticari olarak da üretilir.

İyodür olarak da adlandırılan iyot, toprakta ve okyanus sularında doğal olarak bulunan bir mineraldir. Bu mineral en çok iyotlu tuzda bulunur. Yeterince iyot almak önemlidir. Çünkü iyot hormonları, düzgün bebeğin ana rahminde gelişimi ve tiroid hormonunu gibi hayati hormonları düzenler.

Ciddi iyot Eksikliği Ne Gibi Problemler Yaratır?

Ciddi iyot eksikliği dünyadaki birçok ülkede bir sorundur. Guatr, enerji ve zihinsel bozukluğa neden olabilir.
İyot eksikliği, yiyeceklerden veya sıvılardan yetersiz iyot alımından kaynaklanır. Zeka geriliği, ciddi iyot eksikliğinde görülen semptomlardan biridir.
Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre iyot eksikliği dünya çapında yaklaşık bir milyar insanı etkilemektedir. İyot eksikliği gelişmekte olan ülkelerde çok yaygındır ve en şiddetli şekilde hamile kadınları ve çocukları etkiler.

Bunun yanında, iyot eksikliği yaşayanlar doktora danışmadan dışarıdan takviye almamalıdır. İyotun kullanımları ve yan etkileri ile yaşa göre önerilen günlük miktarlar hakkında daha detaylı bilgi almadan herhangi bir takviyeyi kullanmayın.

Hamilelik sırasında iyot özellikle önemlidir ve yeterli miktarda iyot, bebeklerin gelişim dönemlerinde belirli sağlık durumlarının önlenmesine bile yardımcı olabilir. Gebeliğin ilk üç ayında gerçekleşir ve optimal beyin gelişimi için gereklidir.

İyot içeren besinleri tüketerek, günlük iyot ihtiyacımız karşılayabiliriz. Bazı besinler ve meyveler iyot açısından zengindir. İyot açısından zengin meyveler:

  • Çilek
  • Kızılcık
  • Ananas

gibi meyveler zengin iyot kaynağı olabilmektedir. Bunun dışında sebzelerden yeşil fasülye, yüksek iyot içeriğiyle bilinmektedir.

İyot Vücutta Depolanır mı?

İyot vücuttan atılmaya başlamadan önce yaklaşık üç hafta vücutta depolanır. Vücudun, metabolizmayı ve büyümeyi düzenlemeye yardımcı olan tiroid hormonlarını üretmek için iyota ihtiyacı vardır ve sağlıklı bir yetişkin insanda, 15-20 mg arası iyodun %70-80’i tiroid bezinde depolanır. (kaynak)

Tiroid hormonu, vücudun metabolizmasının hayati bir parçasıdır. Vücudun metabolizmasını ve büyümesini düzenler. Tiroid bezinde üretilir ve metabolik hızı kontrol etmek için kan dolaşımına salınır. T3 ve T4 arasındaki temel fark, birincisinin üç molekül iyot içermesi, ikincisinin ise dört molekül içermesidir.

Tiroid vücutta metabolizmayı, enerji kullanımını, büyümeyi ve onarımı büyük ölçüde düzenleyen önemli bir bezdir. İki tip hücreden oluşur: foliküler hücreler ve parafoliküler hücreler. Aktif T3 tiroid hormonu vücuttaki hemen hemen her hücre ve organda metabolizmayı, enerji kullanımını, büyümeyi ve onarımı düzenleyerek işlev görür.

Tiroid Sağlığı

Tiroid bezi boynunuzun ön tarafında bulunur ve vücudunuzun metabolizmasını düzenleyen hormonların üretilmesinden sorumludur. Tiroid bezi ayrıca gıdalardan enerji üretilmesine yardımcı olan tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormonlarını salgılar.

Tiroid bezi boynunuzun ön tarafında bulunur ve vücudunuzun metabolizmasını düzenleyen hormonların üretilmesinden sorumludur. Tiroid hormonunuz çalışması düşükse, yorgunluğa, kilo alımına ve diğer semptomlara neden olabilir.

Tiroid bozukluğunuz var mı? Eğer öyleyse, yalnız değilsin. Tiroid bozuklukları ile Türkiye’de çok yaygındır.

İyot eksikliğinin verdiği Tiroid problemlerini azaltmak için yeterli miktarda iyot aldığımızdan emin olmalıyız.

İyot, tiroid bezinin işleyişini düzenlemeye yardımcı olan temel bir mikro besindir. Tiroid bezi, metabolizmayı ve ruh halini düzenlemekten sorumlu hormonlar üretir. İyot eksikliği, doğurganlık çağındaki kadınlarda yorgunluk ve kilo alımının yaygın bir nedeni olan düşük aktif bir tiroid bezi olan hipotiroidizme yol açabilir.

Zihinsel Sağlık

Kronik İyot eksikliği zeka geriliği, neden olabilen çok ciddi bir sağlık sorunudur.

Beyin sağlığı, özellikle artan Alzheimer ve bunama oranları ile herkes için büyük bir endişe kaynağıdır.

Beyin vücudunuzdaki en önemli organdır ve sağlığımız için çok önemlidir. Beyniniz yeterli ve düzgün çalışmıyorsa, okulda, işte ve günlük yaşamda düşük zihinsel işleve sahip oluruz.

Beyin sağlığı için, doğru beslenmeli ve egzersiz yapmanın yanında yeterli mikro besinleri aldığımızdan emin olmalıyız.

İyot eksikliği vücutta yeterli iyot bulunmadığında ortaya çıkar. Bu eksiklik, zeka geriliği, guatr, ve kretinizme neden olabilir. Araştırmalar, hamile kadınlarda besinlerden yeterli miktarda alınan iyodun, çocuğun nörolojik sağlığı üzerinde olumlu etkileri olabileceğini söylemektedir. (kaynak)

İyot eksikliğini önlemenin sayısız yolu vardır.. En etkili yöntemlerden biri, deniz ürünleri ve sebzeler gibi diyet kaynakları yoluyla iyot alımını artırmaktır.

İyot Damlası Zayıflatır mı?

İyot eksikliği metabolizmayı olumsuz etkileyip, Tiroid bozukluklarına sebebiyet verebilir ve bu durum kilo almamızı tetikler. İyot eksikliğiniz varsa iyot tüketmek kilo vermeye destek sağlayabilir.

İyot, tiroid sağlığında hayati bir rol oynar. Tiroid bezinin düzgün çalışabilmesi için iyoda ihtiyaç vardır ve yetersiz iyot, hipotiroidizm denilen bir duruma yol açar. İyot, doğal olarak iyot bakımından zengin topraklarda yetişen ürünlerde bulunur.

Fazla miktarda iyot almak, aynı şekilde olumsuz etkiler.

Çankırı Tuzunda iyot Var mı?

Normal hallerinde, kaya tuzlarında ve sofra tuzlarında iyot çok az vardır. Bu sebepten firmalar iyot ilave eklemektedir. İyot ilaveli veya ilavesiz seçenekler raflarda vardır.

Eczanede Satılan iyot damlası Güvenilir mi?

Eczaneler, bir besin gıdasını almak için en güvenilir yerlerdir. Bunun yanında, iyot damlasını kendi fikrinize göre almamalısınız. Mutlaka, günlük dozuna göre kullanmalısınız. İyot damlasını her gün yerine, haftada 2 veya 3 gün de kullanabilirsiniz. Ciddi iyot eksikliğinde, doktor kontrolünde dozlarınızı arttırabilirsiniz.

İyot Damlası Nasıl Kullanılır?

İyot damlalarının fiyatı nispeten ucuzdur. 1 damla, günlük ihtiyacını karşılayacak seviyede iyot içermektedir. Aç karnına tüketildiğinde, herhangi bir problem yaratmıyorsa aç karnına alınabilir.

İyot damlasının Yan Etkileri Nelerdir?

İyot damlalarının yan etkileri birçok insanı endişelendiriyor. Damlaların Tiroid bezine zarar verebileceğine, Tiroidin fazla çalıştırdığını inananlar var. Bazıları ise hiç zarar vermediklerini söylüyor. Gerçek şu ki, ikisi için daha fazla araştırma gerekmektedir kullanıp kullanmamak size kalmıştır. Bunun yanında, bazı uzmanlar iyodun, selenyum ile daha etkili olduğunu belirtmektedir.