Okaliptüs Yağının Faydaları Nelerdir?

Ne zaman soğuk algınlığı ve öksürük nedeniyle tıkandığımızı hissetsek, her zaman önce evde tedavi yöntemlerini deneriz. Bunlardan en etkililerinden birisi de okaliptüs yağıdır. Yaprak dökmeyen okaliptüs ağacının anavatanı Avustralya’dır

Bu yazımızda okaliptüsün faydaları hakkında detaylı bilgi vereceğiz

Hap Bilgiler

 • Okaliptüs Yağı güçlü, odunsu ve tatlı bir koku ile renksizdir. Okaliptüs yağının ana bileşiği, okaliptol olarak da bilinen sineoldür. Yağ ayrıca anti-inflamatuar ve antioksidanlar olarak işlev gören flavonoidler ve tanenler içerir. 
 • Okaliptüs yağı, anti-inflamatuar, antispazmodik, antioksidan, antiseptik, dekonjestan özelliklerle dolu olduğu için pek çok faydası ve kullanımı vardır. Çeşitli yaygın hastalıkları tedavi etmek için yararlıdır ve ayrıca seyreltilmiş biçimde topikal olarak uygulandığında şaşırtıcı şekilde çalışır
 • Burun tıkanıklığını gidermenin en etkili yolu okaliptüs yağı ile buhar koklamaktadır. Bu yağ, mukoza zarı ile reaksiyona girerek tıkanıklığın giderilmesine yardımcı olur.
 • Okaliptüs yağı mükemmel bir öksürük baskılayıcıdır. Mukus ve balgamın parçalanmasına ve hava yollarının açılmasına yardımcı olur. Astım, bronşit, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı için popüler bir ev ilacıdır

Okaliptüs yağının faydaları ve kullanımları

Muhtemelen bulabileceğiniz en iyi uçucu yağlardan biridir. Okaliptüs ağacının yapraklarından elde edilen, Aborjinlerin ilk kez ateşin yanı sıra yaralar, enfeksiyonlar, ağrılar ve soğuk algınlığı için bir çare olarak kullandığı Avustralya’da ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, okaliptüs genellikle Avustralya ateş ağacı olarak adlandırılır.

Öksürük, soğuk algınlığı ve sinüs problemlerini giderir

Okaliptüsün buharla ovma, öksürük damlaları ve nazal nefes açıcılar gibi birçok reçetesiz ilaç tedavisine dahil edilmesinin iyi bir nedeni var. Güçlü bir anti-inflamatuardır ve sinüs basıncını azaltmak ve daha kolay nefes almayı sağlamak için balgamı gevşetir ve tıkanıklığı giderir. Serinletici ve yatıştırıcı özellikleri ayrıca kontrol edilemeyen öksürüğü hafifletmeye yardımcı olur .

Okaliptüs yağının bronşi , astım ve kronik obstrüktif akciğer hastalığına yardımcı olduğu bile gösterilmişti

Nasıl Yapılır?

 • 1 veya 2 damla okaliptüs esansiyel yağını bir kase sıcak suya koyun
 • Başınıza bir havluyla kapatın ve 5-10 dakika derin nefes alın.
 • Ayrıca ılık bir banyoya 3-5 damla ekleyin ve rahatlarken şifalı kağıtlarını içinize çekin.
İlginizi Çekebilir:  Tarlusal Kullananlar Yorumları

Alerjileri kontrol eder

Saman nezlesi veya alerjik rinit, mevsimler değiştiğinde enerji tüketen bir durum olabilir. Çalışmalar, okaliptüs yağının solunmasının semptomları hızlı ve anlamlı bir şekilde azaltabileceğini göstermiştir.

Alerjileri uzak tutmak için 5 damla okaliptüs yağı dağıtın veya bir okaliptüs mumu yakın.

Grip ve ateş semptomlarını azaltmaya yardımcı olur

Doğal bir antioksidan, iltihap önleyici ve ağrı kesici olarak okaliptüs yağını göğüs ve vücut losyonu olarak uygulamak birçok grip semptomunu azaltmaya ve ateşi düşürmeye yardımcı olabilir

2 yemek kaşığı kokusuz shea yağını veya hindistan cevizi yağını eritin, ocaktan alın ve 10-12 damla okaliptüs yağı ile karıştırın. Veya göğüs masajı olarak okaliptüs masaj yağı kullanın.

Boğaz ağrısını giderir

Okaliptüs yağının, soğuk algınlığı ve grip virüslerine yakalanma şansınızı azaltan bir bağışıklık tepkisini arttırdığı bulunmuştur.

Bağışıklığınızı geliştiren ve enfeksiyonlardan daha hızlı iyileşmeyi teşvik eden kandaki makrofajları artırarak çalışır. Makrofajlar, yabancı partikülleri yok ederek çalışan beyaz kan hücreleridir.

Okaliptüs yağını evinizin her yerine düzenli olarak dağıtın.

Diğer Faydaları Nelerdir?

 • Ağrıyan kasları ve eklem ağrısını hafifletir: Okaliptüs yağının anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri sayesinde, sert antrenmanlardan sonra kas kasılmalarını, burkulmaları ve gerilmeleri azaltmada yardımcıdır. Ayrıca sırt ağrısı, artrit ve diz veya dirsek gibi eklem yaralanmalarının neden olduğu kronik ağrı, şişme ve iltihabı destek olabilir.
 • Baş ağrılarını hafifletir: Sinüsler üzerindeki baskıyı hafifletme kabiliyeti nedeniyle okaliptüs yağı, sinüs migreninin temizlenmesine yardımcı olmada etkilidir. Ayrıca baş ağrısını yatıştırmaya yardımcı olabilecek hem yüz kaslarını hem de zihni gevşetmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. Seyreltilmiş okaliptüs esansiyel yağını şakaklara masaj yapabilirsiniz.
 • Stresle savaşır ve zihni rahatlatır: Aynı lavanta yağının kaygı gidermedeki faydası gibi, Okaliptüs yağının canlandırıcı kokusu duyuları harekete geçirir. Bu sadece vücudu yenilemeye ve yeniden enerji vermeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zihin üzerinde sakinleştirici, yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Sabah duşunuza 5 ila 10 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin.

OKALİPTUS YAĞININ CİLT SAĞLIĞINA FAYDALARI

 • Yaraların iyileşmesine yardımcı olur: Doğal bir antiseptik ve antienflamatuar olan okaliptüs yağı, mikropları uzak tutmak, ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi desteklemek için küçük kesikler, yaralar ve yanıklarda kullanım için idealdir. Bir sprey şişesinde 2 bardak su ve 10 damla okaliptüs yağını birleştirerek antiseptik bir yara yıkama yapın. Temiz bir beze püskürtün ve etkilenen bölgeleri günde iki kez nazikçe silin.
 • Böcek ısırıklarını ve yanıklarını yatıştırır: Okaliptüs yağı, ciltte karıncalanma reaksiyonu yaratan, böcek ısırıkları ve yanıkları için hafif yatıştırıcı bir rahatlama sağlayan, kızarıklığı ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olan kimyasal bileşikler içerir. Bir pamuğa 2 ila 3 damla okaliptüs yağı sürün ve etkilenen bölgeye sürün.
 • Güneş yanığını giderir: Kızarıklığı azaltma, ağrıyı hafifletme ve yanan cildi yatıştırma özelliğinden dolayı okaliptüs yağı güneş yanığı tedavisi için de idealdir.
 • Mantar enfeksiyonlarıyla savaşır: Kekik yağında ve çay ağacı yağında olduğu gibi Okaliptüs yağı, bazı güçlü mantar savaşma özellikleriyle doludur. Sporcuların ayak, pamukçuk, saçkıran ve ayak tırnağı enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanın.
İlginizi Çekebilir:  Amalgam Dolgu Nedir? Zararları Neler?

OKALİPTUS YAĞININ SAÇ SAĞLIĞINA FAYDALARI

 • Kepek ve bitlerle savaşır: Saçları kuruyanlar için faydalı olabilir. Ayrıca Güçlü bir mantar önleyici olarak okaliptüsün, kepeğin en yaygın nedeni olan maya benzeri bir mantarla savaştığı da gösterilmiştir. Okaliptüs yağındaki aktif bileşen olan 1,8 cineole’nin de bitleri öldürmede etkilidir. 2 ila 4 damla okaliptüs yağını 1 ila 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı ile karıştırın, saç derisine uygulayın, 20 dakika bekleyin ve ardından iyice durulayın.
 • Saç derisini uyarır: Okaliptüs yağı iyi anti-inflamatuardir, daha sağlıklı kökler ve saç büyümesini destekleyen herhangi bir kafa derisi tahrişini azaltmak için kullanılabilir. En sevdiğiniz saç kremine birkaç damla okaliptüs yağı ekleyin. Aksi takdirde 4 damla okaliptüs yağını 2 yemek kaşığı jojoba yağı ile karıştırın, saç derisine masaj yapın ve 20 dakika bekletin. Jojoba yağının daha hızlı saç büyümesini destekler.

Ağız kokusunu uzak tutar

Okaliptüs ve kekik yağı, ağız kokusuna neden olan mikroplarla savaşır ve gargara yaparak ağız kokusunu da azaltır. Ayrıca ağız kokusuna da yardımcı olabilir.

Diğer Kullanım Alanları

1. Evinizi Dezenfekte Edin — Suyla dolu bir sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ile evinizin yüzeylerini temizleyin veya mikropları öldürmek için evde 5 damla dağıtın.

2. Küf Büyümesini Durdurun — Evinizde küf oluşumunu engellemek için elektrikli süpürgenize veya yüzey temizleyicinize 5 damla okaliptüs yağı ekleyin.

3. Fareleri Kovun — Suyla dolu bir sprey şişesine 20 damla okaliptüs yağı ekleyin ve evinizdeki veya kilerinizin yakınındaki küçük açıklıklar gibi farelere eğilimli alanlara püskürtün. NOT: Okaliptüs yağı kedileri de rahatsız eder. Kediniz varsa dikkatli olun.

4. Mevsimsel Alerjiler— Evde veya işte 5 damla okaliptüs dağıtın veya şakaklarınıza ve göğsünüze topikal olarak 2-3 damla uygulayın.

İlginizi Çekebilir:  İsmi Adeta Oyun Karakteri Gibi Olan Amino Asit: Ornitin Nedir?

5. Öksürük— Okaliptüs ve nane yağının bir karışımı olan Ev Yapımı Buhar çekin veya göğsünüze ve ensenize 2-3 damla okaliptüs sürün.

6. Sinüs sağlığı— Bir kaseye bir bardak kaynar su dökün ve üzerine 1-2 damla okaliptüs esansiyel yağı ekleyin. Ardından başınıza bir havlu koyun ve kokuyu 5 ila 10 dakika boyunca derinden içinize çekin.

7. Boğaz Ağrısını Azaltın — Göğsünüze ve boğazınıza 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın veya evde veya işte 5 damla dağıtın.

8. Kulak Ağrıları — Göğsünüze ve ensenize 2-3 damla okaliptüs yağı sürün veya kulak kanalınızın dış kısmına 1 damla nazikçe ovalayın. Bir çocuk üzerinde topikal olarak kullanmadan önce okaliptüs yağını hindistan cevizi yağıyla seyreltmeyi unutmayın.

9. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin — Okaliptüs, karanfil, limon, tarçın ve biberiye esansiyel yağlarını birleştirerek kendi bağışıklık güçlendirici kombini yapabilirsiniz.

10. Cilt Tahrişlerini Giderin — Temiz bir pamuğa 2-3 damla okaliptüs yağı uygulayın ve sorun geçene kadar günde iki ila üç kez sorunlu bölgeye sürün.

11. Böcek Isırıkları için— Temiz bir pamuğa 2-3 damla okaliptüs yağı damlatın ve kaybolana kadar günde üç kez böcek ısırığına uygulayın.

Dikkat Edilmesi Gereken ÖNEMLİ NOTLAR:

Herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, okaliptüs esansiyel yağını kullanmadan önce lütfen sağlık uzmanınıza danışın. Kalifiye bir uygulayıcının rehberliğinde olmadıkça, bebekler, 5 yaşın altındaki küçük çocuklar, hamile kadınlar ve nekahat dönemindeki veya yaşlılar dahil olmak üzere, bundan tamamen kaçınması gereken bazı insanlar vardır.  Astımlılarla kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Okaliptüs güçlü bir uçucu yağdır, bu nedenle aromaterapi için veya topikal olarak kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Kullanmadan önce 24 saat boyunca üst kolunuzun iç kısmında biraz seyreltilmiş yağ yama testi yapın. Okaliptüs yağı da asla yutulmamalıdır.

Okaliptüs esansiyel yağı oldukça konsantre ve potansiyel olarak yanıcı olduğundan, temizlik amacıyla kullanırken çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın ve alev ve kıvılcımlardan uzak tutun. Doğrudan hayvanlar üzerinde kullanmayın ve kedilerin özellikle okaliptüs yağına duyarlı olduğunu unutmayın.

Okaliptüs yağını doğrudan cilde uygulayabilir miyiz?

Sürülebilir, ama bazı durumlarda iritasyon yaratır. Bunun için badem yağı veya hindistan cevizi yağıyla seyreltebilirsiniz. Seyreltilmiş yağ, iltihapla savaşmak ve iyileşmeyi desteklemek için ciltte kullanılabilir.

Yorum yapın