Buhurun ​​faydaları arasında cildi lekelere karşı savunma ve yaşlandıkça görünümünü iyileştirme yeteneği yer alır

Frankincense yağı, diğer adıyla buhur yağının bir çok insan tarafından bilinmeyen bir çok faydası bulunmaktadır. Bu yazımızda aromaterapide sıklıkla kullanılan buhur yağının yan Frankincense yağının bilinmeyen faydalarından bahsedeceğiz.

Önemli noktalar

  • Uçucu yağlar, çok küçük miktarlarda etkin faydalar sağlayabilen yüksek konsantrasyonlu bir formda biyolojik olarak aktif uçucu bileşikler içerir.
  • Genel olarak Yağların Kralı olarak anılan buhur esansiyel yağı, Boswellia sacra veya Boswellia carterii ağacının reçinesinden yapılır.
  • Buhur esansiyel yağı, odunsu, dünyevi ve baharatlı bir aroma ile soluk sarı-yeşildir. Geleneksel olarak birçok dini kutsal ayinlerde kullanılır, ayrıca parfümlerde ve cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak bir bileşen olarak kullanılır.
  • Buhur esansiyel yağında bulunan maddelerin yara iyileşmesini hızlandırdığı, iltihabı ve stresi azalttığı, bağışıklık fonksiyonunu güçlendirdiği, ağız ve rahim sağlığını iyileştirdiği, solunum sorunlarını ve sindirim bozukluklarını tedavi ettiği, uykuyu teşvik ettiği ve kanserle savaştığı bilimsel olarak gösterilmiştir.
  • Birkaç çalışma, buhur yağındaki biyoaktif bir bileşen olan alfa-pinenin, malign melanom hücreleri, meme kanseri ve pankreas kanseri hücreleri dahil olmak üzere kanser hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğunu göstermiştir.

Kokuların sağlığınız üzerinde güçlü bir etkisi olabilir. Aromaterapi de kullanılan yağların birçok düzeyde şifa için bitkilerin koku alma gücünden yararlanmanızı sağlar. 

Lavantağı yağı, Buhur yağı, limon yağı gibi uçucu yağlar, çok küçük miktarlarda terapötik faydalar sağlayabilen yüksek konsantrasyonlu bir formda biyolojik olarak aktif uçucu bileşikler taşır.

Frankincense Yağı En İyi 10 Faydası

1. Stres Tepkilerini ve Olumsuz Duyguları Azaltmaya Yardımcı Olur

Solunduğunda, Frankincense yağının kalp atış hızını ve yüksek tansiyonu azalttığı gösterilmiştir. Anksiyete önleyici ve depresyonu azaltıcı özelliklere sahiptir, ancak reçeteli ilaçların aksine olumsuz yan etkileri yoktur veya istenmeyen uyuşukluğa neden olmaz.

  • 2019’da yapılan bir araştırma, buhur, tütsü ve tütsü asetatındaki bileşiklerin, anksiyete veya depresyonu hafifletmek için beyindeki iyon kanallarını etkinleştirme yeteneğine sahip olduğunu buldu.
  • Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, boswellia reçinesini tütsü olarak yakmanın antidepresif etkileri oldu: “Bir tütsü bileşeni olan tütsü asetat, beyindeki TRPV3 kanallarını aktive ederek psikoaktiviteyi ortaya çıkarır.” sonucuna varıldığı görülüyor.

Araştırmacılar, beyindeki bu kanalın ciltteki sıcaklık algısıyla ilişkili olduğunu öne sürüyorlar.

2. Bağışıklık Sistemi İşlevini Güçlendirmeye Yardımcı Olur ve Hastalığı Önler

Çalışmalar, Frankincense yağının ​​faydalarının, zararlı bakterileri, virüsleri ve hatta kanserleriyle savaşta yardımcı olabilecek bağışıklık arttırıcı yeteneklere kadar uzandığını göstermiştir. 

Mısır’daki Mansoura Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bir laboratuvar çalışması yürüttüler ve buhur yağının güçlü bağışıklık uyarıcı aktivite sergilediğini buldular.

Mikropların ciltte, ağızda veya evinizde oluşmasını önlemek için kullanılabilir. Birçok insanın ağız sağlığı sorunlarını doğal olarak gidermek için buhur kullanmayı seçmesinin nedeni budur.

Bu yağın antiseptik özellikleri diş eti iltihabı, ağız kokusu, çürükler, diş ağrıları, ağız yaraları ve diğer enfeksiyonların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir ; bu, plak kaynaklı diş eti iltihabı olan hastalarda yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.

3. Kanserle Savaşmaya ve Kemoterapi Yan Etkileriyle Başa Çıkmaya Yardımcı Olabilir

Birkaç araştırmada, Frankincense yağının faydalarının ​​laboratuvar çalışmalarında ve hayvanlar üzerinde test edildiğinde umut verici anti-inflamatuar ve anti-tümör etkileri olduğunu bulmuştur. Bu durumda Frankincense yağının belirli kanser türlerinin hücreleriyle savaşmaya yardımcı olduğu gösterilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Laktoz intoleransı: Bilmeniz gerekenler (%100 Bilimsel)

Çin’deki araştırmacılar, bir laboratuvar çalışmasında beş tümör hücre hattında buhur ve mür yağının antikanser etkilerini araştırdı. Sonuçlar, insan meme ve cilt kanseri hücre hatlarının mür ve sığla esansiyel yağlarının kombinasyonuna karşı artan hassasiyet gösterdiğini gösterdi.

2012’de yapılan bir araştırma, buhurda bulunan AKBA adlı kimyasal bir bileşiğin , kemoterapiye dirençli hale gelen kanser hücrelerini öldürmede başarılı olduğunu ve bu da onu potansiyel bir doğal kanser tedavisi haline getirebileceğini bile buldu.

4. Sıkılaştırıcı ve Zararlı Mikropları ve Bakterileri Öldürebilir

Aynı elemi yağı ve kekik yağı gibi, Frankincense yağının antimikrobiyal etkileri olan antiseptik ve dezenfektan bir maddedir. Vücutta soğuk algınlığı ve grip mikroplarını doğal olarak yok etme özelliğine sahiptir ve kimyasal ev temizleyicileri yerine kullanılabilir.

Letters in Applied Microbiology’de yayınlanan bir laboratuvar çalışması, Frankincense yağının yağı ve mür yağı kombinasyonunun patojenlere karşı kullanıldığında özellikle etkili olduğunu öne sürüyor. 

5. Cildi Korur ve Yaşlanma Belirtilerini Önler

Frankincense yağının ​​faydaları arasında cildi güçlendirme ve tonunu, elastikiyetini, bakteri veya lekelere karşı savunma mekanizmalarını ve yaşlandıkça görünümünü iyileştirme yeteneği yer alır. Cildi tonlandırmaya, yara ve akne görünümünü azaltmaya ve yaraları tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca hamilelikle ilişkili çatlakların, ameliyat izlerinin veya izlerin solması ve kuru veya çatlamış cildin iyileşmesi için de faydalı olabilir.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir inceleme, buhur yağının kızarıklığı ve cilt tahrişini azalttığını ve aynı zamanda daha eşit bir cilt tonu ürettiğini gösteriyor. Çalışmalar, buhur yağının tahriş olmuş cilt üzerindeki yatıştırıcı etkisine katkıda bulunan pentasiklik triterpen (steroid benzeri) yapısı olduğunu göstermektedir.

Buhur yağı kırışıklıklara yardımcı olur mu?

Bilimsel çalışmalara göre buhur yağının güneş lekelerinin görünümünü azaltmaya veya önlemeye yardımcı olabileceğini bulundu. Buhur yağı kırışıklıkların görünümünü azaltırken cilt tonunu iyileştirebilir. Yağ ayrıca yeni cilt hücrelerinin üretilmesine yardımcı olabilir.

6. Hafızayı İyileştirir

Araştırmalar, Frankincense yağının faydaları arasında hafıza ve öğrenme işlevlerini geliştirmek için kullanılabileceğini gösteriyor. Bazı hayvan çalışmaları, hamilelik sırasında buhur kullanmanın bir annenin yavrularının hafızasını artırabileceğini bile gösteriyor.

Araştırmada, hamile sıçanlar gebelik dönemlerinde Frankincense yağının solduğunda, yavrularının öğrenme, kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafızalarında önemli bir artış oldu.

7. Sindirimi Kolaylaştırır

Frankincense yağının, sindirim sisteminin uygun şekilde detoks yapmasına ve bağırsak hareketleri üretmesine yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca midedeki ağrı ve krampları azaltmaya, mide bulantısını gidermeye, şişkinliğe neden olabilecek karındaki fazla suyu temizlemeye ve hatta PMS ile ilgili mide ağrılarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bunu, sindirim enzimlerinin salgılanmasını hızlandırarak, idrara çıkma üretimini artırarak, sindirim sistemi kaslarını gevşeterek ve uygun sindirim sağlığı için gerekli olan dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olarak yapar. Sızdıran bağırsak sendromu, kronik kolit, ülseratif kolit, Crohn hastalığı ve IBS semptomlarını azaltmada faydalı olduğu gösterilmiştir .

8. Uyku Yardımı Olarak Davranır

Buhur kullanımları, sizi geceleri ayakta tutabilecek kaygı ve kronik stres düzeylerini düşürmeyi içerir. Doğal olarak uykuya dalmanıza yardımcı olabilecek sakinleştirici, topraklayıcı bir kokuya sahiptir.

Frankincense yağı aynı lavanta yağı gibi uyku kalitesinin arttırılması, solunum yollarının açılmasına yardımcı olur, vücudunuzun ideal uyku sıcaklığına ulaşmasını sağlar ve sizi ayakta tutan ağrıyı ortadan kaldırabilir; buhur bileşiklerini analiz eden çalışmalarda doğrulanmıştır.

9. İltihap ve Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Vücuttta oluşan inflamasyon bir çok hastalığın altında yatan sebepler arasındadır. bu sebepten dolayı anti-inflammatory beslenmek, iltihabı vücutta kontrol altına almak hücresel sağlık için çok önemlidir.

Frankincense yağının faydalarından bi diğeri ise, artrit, astım, IBS gibi ağrılı bağırsak bozuklukları ve daha birçok durum gibi durumlarla ilişkili temel inflamatuar moleküllerin üretimini inhibe ettiği çalışmalarda gösterilmiştir.

Kıkırdak dokusunun bozulmasını önlemeye yardımcı olabilir ve tehlikeli ve ağrılı iltihaplanma düzeylerini önemli ölçüde azalttığı gösterilmiştir, kasları, eklemleri ve tendonları etkileyen ağrıyla ilgili durumlar için doğal bir tedavi seçeneği haline getirir.