Çay Ağacı Yağının Antibakteriyel Faydaları

Avustralya çay ağacı yağının iyileştirici özelliklerinden sorumlu 100’den fazla aktif bileşene sahip olduğunu ve bu etken maddelerin sağlığa faydaları olduğunu biliyor muydunuz ?

Çay ağacı yağındaki bileşenler, antibakteriyel, antienflamatuar ve mantar öldürücü özelliklere sahip olan a-terpinen ve terpinolenedir.

Çay ağacı geleneksel olarak böcek ısırıkları ve yüzeysel yaralar için kullanılmıştır ayrıca akne ve sivilce ve iltihaplı cilt sorunları gibi diğer cilt rahatsızlıklarının tedavisinde etkili olduğuna inanılmaktadır.

Önemli Noktalar

 • Topikal olarak kullanıldığında, çay ağacı yağının antibakteriyel olduğuna inanılmaktadır. Çay ağacı yağı genellikle akne, ayak mantarı, bit, tırnak mantarı ve böcek ısırıklarını tedavi etmek için kullanılır.
 • Çay ağacı yağı ciltteki koyu lekelerle savaşta faydalı olan esansiyel bir yağdır.
 • Çay ağacı yağını doğrudan cilde sürmemelisiniz. Yağı zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir.
 • Lavanta yağı ile birlikte kullanıldığında, çay ağacı yağının bit yumurtalarının tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir. Bunun yanında kepekle ilgili problemleri olanlar için dört hafta boyunca kullanılan bir çay ağacı yağı şampuanının kepek tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.
 • Tırnak mantarı sorununuz varsa kekik yağı ve Çay Ağacı Yağı büyük fayda sağlar.

Sporcu Ayakları 

Çay ağacı yağı mantar öldürücü özelliğinden dolayı sporcuların ayaklarına ve tırnak mantarlarına karşı güçlü bir silahtır.

Tırnak mantarı vakalarına yardımcı olmak için saf çay ağacı yağı sürün. Çok fazla yağ kullanmamalı ve işlemi sadece yatmadan bir gün önce tekrar etmelisiniz.

Uçucu yağ mantar öldürücüdür ve mantar hastalıklarıyla savaşmak için kullanılabilir. Yağı seyreltilmeden günde iki kez tırnak mantarına uygulamak faydalı olabilir. Bununla birlikte, bu etkiler sadece destektir. Reçeteli merhemleri veya tentürleri desteklemek için kullanılır.

Sivilceleri ve diğer cilt koşullarını tedavi etmek için çay ağacı yağı kullanabilirsiniz

Çay ağacı yağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri nedeniyle akne tedavisi için kullanılır.

 Kızarıklığı, şişmeyi ve iltihabı yatıştırdığı düşünülmektedir. Akne izlerini önlemeye ve azaltmaya bile yardımcı olabilir, sizi pürüzsüz, temiz bir cilt ile bırakır.

Çay ağacı yağı en yaygın olarak sivilceleri, lekeler gibi cilt rahatsızlıklarını ve iltihabı tedavi etmek için kullanılır. Bu, çay ağacı yağının antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklerinden kaynaklanmaktadır. yağ nasıl kullanılır

 • Bazı insanlarda Çay ağacı yağı alerjileri tetikleyebilir, bu yüzden diğer yağlarla sulandırdığınızdan emin olun. 
 • Sivilceleri tedavi etmek için: Günde birkaç kez seyreltilmiş çay ağacı yağı ile lekeleri nazikçe ovalamak için bir makyaj temizleme pedi kullanın.
 • Lekeleri veya diğer cilt koşullarını tedavi etmek için iki ila üç damla çay ağacı yağını biraz ılık suyla karıştırın. Ardından yüzünüzü temizlemek için bir sünger kullanın. Birkaç damla çay ağacı yağı, nemli bir makyaj temizleme pedi kullanılarak doğrudan cilde uygulanabilir. Tüm vücuda uygulamak için banyo suyuna on damla ekleyin. Yaklaşık yarım saat bekletin

Çay ağacı yağı kullanımı da böcek ısırıklarına yardımcı olabilir.

Böcek ısırıkları bizi rahatsız eder. Hatta bazen zararlı olabilir. Uçucu yağlar güçlü kokularıyla bilinir ve böcekleri kovmak için kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Elleacnelle Kullananlar Yorumları - Doğum Kontrol

Çay ağacı yağı aynı kekik yağı gibi böcekleri uzaklaştırmada destek sağlar.

Çay ağacı yağı, enfeksiyon riskini azaltabilir ve çizilmeye karşı koyamayan çocuklar için mükemmel bir seçimdir. Araştırmalar ayrıca çay ağacı yağının doğal bir antihistamin gibi davranabileceğini gösteriyor.

Çay ağacı yağı soğuk algınlığına iyi gelir

Ayrıca doğal bir anti-biyotik olarak ea ağacı yağını da kullanabilirsiniz . Soğuk algınlığının yan etkilerine yardımcı olabilir. Yağı iyice seyrelttiğinizden emin olun.

 • Boğaz ağrısını yatıştırmak için ılık bir bardağa üç damla çay ağacı yağı ekleyin. Çözelti ile gargara yapın ve sonra tükürün.
 • Soğuk algınlığına yardımcı olması için çay ağacı yağını içinize çekebilirsiniz . Nefes almak için suyunuza birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Buharı, burnunuzun etrafındaki tahrişleri yatıştırmak için de kullanabilirsiniz.

Bazı uçucu yağlar, antibakteriyel faydalar yoluyla bağışıklık desteğinize yardımcı olabilir.

Alerji reaksiyonlarından kaçınılmalıdır.

Çay ağacı yağı faydalıdır, ancak bazı insanlar dikkatli olmalıdır.

Çay ağacı yağı terpinen bakımından yüksektir. Alerji semptomlarını tetikleyebilecekleri düşünülmektedir.

Yağı geniş alanlara uygulamadan önce küçük bir cilt yaması üzerinde test etmek çok önemlidir. Düşük dereceli çay ağacı yağı bile cildin kızarmasına neden olabilir. Seyreltilmiş halde %100 organik çay ağacı yağı kullanmanızı öneririz.

İpucu : Federal Risk Değerlendirme Enstitüsü, çay ağacı yağının kapalı bir kapta saklanmasını önerir. Bu yöntemle yan etkiler azaltılabilir.

Bu, alışveriş yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

Çay ağacı yağı, karmaşık üretim süreci nedeniyle pahalıdır. Cildinize daha fazla zarar veren daha ucuz yağlara kanmayın.

 • Şişelerdeki çay ağacı yağı yüzde 100 saftır ve bunun yüksek kalite olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.
 • Organik çay ağacı yağı kimyasal-sentetik pestisit içermediği için tavsiye edilir.

Çay ağacı yağı satın alırken her zaman organik ve doğal olanları tercih edin.

Çok Fazla Çay Ağacı Yağı Zararlı mı?

Çay ağacı yağı, dahili olarak alındığında toksik olabilir. Yüksek dozda çay ağacı yağı, üst solunum yollarının mukoza zarlarını tahriş edebilir. Solunması durumu ağırlaştırabilir, bu nedenle gözlerinizi kapalı tutmanız hayati önem taşır.

Güvenlik ve yan etkiler

Çay ağacı yağını seyreltmeden genital bölgeye kesinlikle sürmeyin. Yakıcı özellikleri sebebiyle ağrılar yaratabilir.

Bunun yanında bir çok insan çay ağacı yağını topikal olarak sorunsuz kullanabilir. Bazı durumlarda alttaki yan etkilere sebep olur:

 • Cilt tahrişi
 • Alerjik deri döküntüsü (dermatit)
 • Kaşıntı
 • Batma
 • Yanma
 • ölçekleme
 • Kırmızılık
 • Kuruluk

Egzamanız varsa çay ağacı yağı kullanmayın.

Çay ağacı yağı yutulduğunda zehirlidir. Aşağıdakiler dahil ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir:

 • Bilinç bulanıklığı, konfüzyon
 • Kas kontrolü veya istemli hareketlerin koordinasyonu eksikliği (ataksi)
 • Azalan bilinç seviyeleri

Bir çalışma, lavanta yağı ve çay ağacı yağına tekrar tekrar maruz kalmanın genç erkeklerde meme dokusunun şişmesine (jinekomasti) yol açabileceğini düşündürmektedir.

Çay ağacı yağı doğrudan cilde uygulayabilir miyiz?

Alerjik riskleri azaltmak için Çay ağacı yağını doğrudan cilde sürmemelisiniz. Organik zeytinyağı, hindistancevizi yağı veya badem yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltmek önemlidir. 
Her 1-2 damla çay ağacı yağı için 10 damla taşıyıcı yağ ekleyin. 
Ayrıca göz çevresine çay ağacı yağı kullanırken dikkatli olun.

Çay ağacı yağının etkisi ne kadar sürer?

Dört hafta boyunca kullanılan bir çay ağacı yağı şampuanının kepek tedavisinde etkili olduğu gösterilmiştir.

Yorum yapın