Bakterilerin neden olduğu hastalıklarda kullanılan Tetradox, bir antibiyotik ilaçtır. İçerisinde doksisiklin etkin maddesi bakterilerin protein yapılarını bozar. Bu sayede üremelerini durdurur ve hastalığın seyrinin kötüye gitmesini engeller. Tetradox kullananlar yorumları da ilacın genel olarak bakteri nedeniyle oluşan hastalıklarda kullanıldığını ifade etmektedir.

Tetradox Nedir ve Ne İçin Kullanılıyor?

Bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan Tetradox, en temelde şu nedenlerden dolayı kullanılır:

 • İdrar yolları veya genital enfeksiyon durumlarının tedavisinde
 • Cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisinde (bel soğukluğu, frengi)
 • Kronik bronşit, sinüzit ve zatürre gibi solunum yolları hastalıkları tedavisinde
 • Yumuşak doku enfeksiyonları tedavisinde
 • Bağırsak hastalıkları arasında yer alan amip, kolera ve turist diyaresi gibi hastalıkların tedavisinde
 • Çeşitli göz enfeksiyonlarının tedavisinde

Bunun dışında Tetradox, sivilce, sıtma ve akne gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Gazlı kangren ve tetanos durumlarında ise alternatif tedavi olarak Tetradox kullanımı önerilmektedir.

Tetradox kullananlar yorumları genel olarak akne ve sivilce tedavisi için ilacı kullandıklarını ifade etmiştir. Yani Tetradox genel olarak sivilce ve akne gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Tetradox Nasıl Kullanılır?

Hamilelerin, emzirenlerin, şiddetli karaciğer yetmezliği olanların ve 8 yaş altı çocukların ilacı kullanması önerilmez. Aynı zamanda araç ve makine kullananlar da dikkatli olmalıdır. Zira ilacın yan etkileri arasında görme sorunlarına neden olduğu yazmaktadır.

Tetradox dozu ve uygulama sıklığı ise doktorunuzun muayene sonrası vereceği kararla şekillenir. Bu nedenle başlangıç dozu hastalara ve hastalıklarına göre değişebilir. Örneğin sivilce tedavisinde günde 50 mg ve 6-12 hafta tedavi süresi bilgisi yer almaktadır. Cinsel temasla bulaşan hastalıkların tedavisinde günde iki adet olmak üzere 100 mg Tetradox kullanımı önerilir. Bu hastalıklarda ilacın 7 ila 10 gün kadar kullanılması önerilir.

Tetradox kullananlar yorumları, ilacın mutlaka doktor tavsiyesiyle ve doktor gözetimi altında kullanılması gerektiğini ifade etmektedir. Çünkü Tetradox bir antibiyotiktir ve antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı ciddi sorunlara neden olabilir.

Tetradox İçtikten Sonra Sigara İçilir mi?

Bu konuda en iyi cevabı Tetradox kullananlar vermektedir. Tetradox kullanan bir yazar, bu konuyu şöyle özetlemiştir:

 • Tetradox kullanmadan yarım saat veya bir saat önce sigaranızı için. Çünkü Tetradox’u içinde ağızda iğrenç bir tat oluşuyor. Bu tadın geçmesi de epey bir zaman alıyor. Eğer Tetradox içtikten sonra sigara içmeye kalkarsanız sigaradan gram zevk alamazsınız.
İlginizi Çekebilir:  La Roche Güneş Kremi Kullananlar

Yukarıda yer alan yorum, bir sözlük kullanıcısına aittir. Bu yorumdan da anlaşılacağı üzere Tetradox içtikten sonra sigara içmek, sigaradan alacağınız tadı etkileyebilir.

Tetradox Yan Etkileri Neler?

İlacın hafif yan etkileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Kulakta çınlama
 • Karın ağrısı
 • İştah azalması
 • Mide bulantısı
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Görmede bulanıklık veya görme bozukluğu
 • Kan üre değerlerinde meydana gelen ve kalıcı olmayan değişiklik
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı
 • Dişlerin renginin değişmesi ve çocuklarda diş minesinde gelişimin bozulması
 • Bebeklerde bıngıldak kabarıklığı

Tetradox Dudak Kuruluğu Yapar mı?

İlacın bilinen yan etkileri arasında dudak kuruluğu yer almamaktadır. Ancak bazı hastalar ilacın bol suyla alınması gerektiğini ifade etmektedir. Bu nedenle her ilaçta olduğu gibi Tetradox kullanımında da su tüketimini ihmal etmeyin.

Eğer ilacı kullanırken yukarıda yer alan yan etkiler dışında bir yan etki görürseniz, bu konuda doktorunuzu ve eczacınızı bilgilendirmeyi unutmayın.

Tetradox Kullananlar Yorumları

tetradox kullananlar
Tetradox Kullananlar Yorumları

Gelin şimdi de Tetradox kullananlar tarafından yapılan yorumlara göz atalım:

 • Akne tedavisi için doktorum tarafından yazıldı. Amacı akneye neden olan bakterilerin kurutulması. Ama bizzat benim damak tadımı kuruttu. Çünkü ne zaman kullansam ağzımın tadını bozuyor ne yediğimden ne de içtiğimden bir şey anlıyorum.
 • Sivilce tedavisi için kullanıyorum. Midemi alt üst etti. Ancak mide bulantısı ilk zamanlarda etkili oluyor. Sonrasında etkisi yavaş yavaş azaldı bende. Ama bırakana kadar midesi bulananları da duymuştum.
 • Antibiyotik ve antiinflamatuvar etkiye sahip ilaçtır. Kalsiyum içeren yemeklerle alınmaması gerekir. Ayrıca bol suyla tüketmeniz gerekiyor yoksa yemek borunuza zarar verebilir ve göğsünüzde benimki gibi ciddi bir yanma hissedebilirsiniz.

Bir başka kullanıcı ise Tetradox kullanımı konusunda şunları söylemiş

Antibiyotik, gerçekten etkili ama tok karna içilmeli. Bunun dışında bende etkisini 5.günden itibaren gösterdi. Yumuşak doku enfeksiyonu ve “çıpan” tarzı sivilcelerde kullanıyorum.

Yukarıda yer alan Tetradox kullananlar yorumları bize şunu söylemektedir: Bu ilaç hassas bünyeler için epey zorlayıcı bir ilaçtır. Bu nedenle ilacı kullandığınız dönem boyunca mide bulantısı yaşayabilirsiniz. Elbette Tetradox kullananlar yorumlar asla doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu nedenle ilacı kullanıyorsanız ve yan etkilerinden ciddi rahatsızlık duyuyorsanız doktorunuzla iletişime geçin.

Diğer Makaleler: