Aksef 500 Mg Kullananlar Yorumları -Antibiyotik

Aksef birçok bakteriyel enfeksiyonla mücadelede içinde 250 mg sefuroksime eşdeğer miktarda sefuroksim sodyum ve her çözücü ampulde 10 mg lidokain HCI’e eşdeğer miktarda lidokain HCl monohidrat bulunan bir antibiyotiktir.

Aksef’in etken maddesi olan Sefuroksim, esas olarak zatürre (pnömoni) ve diğer alt solunum yolu (akciğer) enfeksiyonları dahil olmak üzere bakterilerin neden olduğu belirli enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır

AKSEF, bakteriler üzerinde öldürücü etki gösteren sefalosporin grubu bir antibiyotiktir. Doktorunuz bu ilacı, sahip olduğunuz enfeksiyon nedeniyle, ameliyat öncesi veya sonrası enfeksiyonlardan korunmanız için size vermeye karar vermiştir.

Bu yazımızda Aksef nedir ve Aksef antibiyotik kullananların yorumları hakkında bilgileri hakkında detaylı bir rehber hazırladık.

Aksef 500 Mg Nedir?

AKSEF, güçlü bir antibiyotiktir ve içerisindeki ameliyat öncesi ve sonrası enfeksiyonlarda korumada faydalıdır. Bu antibiyotik özellikle aşağıdaki durumlarda etki eder. Bunlar:

 • Akut ve kronik bronşit (bronşların iltihabı)
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları:
 • Otitis media (orta kulak iltihabı) ve sinüzit (yüz kemikleri içindeki hava boşluklarının iltihabı)
 • İdrar yolu enfeksiyonları: Akut ve kronik piyelonefrit (uzun veya kısa süreli böbrek iltihabı)
 • idrar kesesi iltihabı, asemptomatik bakteriüri (bulgu göstermeden bakterilerin çoğalması)
 • Septisemi (bakterilerin kanda üreyerek çoğalması)
 • Menenjit (beyin zarlarının iltihabı)

Bunun yanında eklem enfeksiyonları, bel soğukluğu ve ameliyat sonrası gögüs enfeksiyonları için de Aksef antibiyotik kullanılmaktadır.

Aksef Güçlü Bir Antibiyotik mi?

Aksef, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için güçlü bir antibiyotiktir. Ayrıca antibiyotikler, Bakterilerin büyümesini azaltmaya yardımcı olur ve viral enfeksiyonlar için etkili değildir.

Aksef Antibiyotik Yorumlar

Aksef 500 Mg Kullananlar Yorumları

Aksef kullananlarda genel olarak iltihaplarında azalma gibi faydalar gördüklerini dile getiriyor. Bir yorumda Aksef’in tadının kötü olduğu dile getiriliyor.

Bence tadı çok ama çok kötü olduğu için ağızda sakın fazla bekletmeyin.

Aksefin içeriğinde bulunan sefuroksim aksetil tadının kötü olduğunu ve bu semptomları yaratabileceğini söyleyebiliriz.

Bunun yanında “kulak iltihabı” olan bir kullanıcıda fayda sağladığı görülmektedir. Aksef kullanan kişinin dediğine göre:

Kulak iltihabım için aldığım diğer antibiyotiklere oranla çok daha etkíli olduğu gördüğüm antibiyotik. Tabi bu etki bende olabilir, ama etkili oldu. Tadına değinmiyorum. Tadı gerçekten leş.

Bunun dışında Aksef kullananlarda “öğürme” ve “kusma” istekleri gibi yan etkilerde görülmüş. Ayrıca Aksef kullananlarda genellikle yan etki olarak mide bulantısı görülme ihtimali görüldüğü de söyleniyor.

Bendeki mide bulantımın ne zaman geçeceğini çok merak ediyorum. Tüm gün bulantı nedir olur mu ya?

Bademcik ameliyatı için Aksef kullanan bir kişi:

Bende oluşan bademcik enfeksiyonunu tedavi için kullandım. Şahsen bende herhangi bir yan etki oluşturmadı. Bu rada ilk kez kullandım. Başka bir ilaç tercih edilemez miydi sorgulamadim da değil bu arada.

Bunun dışında bel soğukluğunda Aksef’in yardımcı olduğuna dair yorumlarda bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Procto Glyvenol Krem Kullananlar Yorumları

Aksef yan etkileri arasında mide bulantısı olduğunu unutmayın.

Aksef 500 Mg Nasıl Kullanılır?

Antibiyotikler aşırı kullanıldığında zararlı etkiler yaratıp bağırsaktaki “faydalı” probiyotik bakterileri de azaltır. Bu sebepten doktor kontrolü olmadan, reçetesiz ve prospektüsün dışında kullanmayınız.

Aksef’in etkinliğini arttırmak için mutlaka tok kayna veya öğünle birlikte almaya özen gösterin.

Ortalama 5 ile 10 gün arası tedavi süresi olmakla birlikte, Yetişkinlerde tavsiye edilen doz günlük 500mg’dır. (Doktorunuza göre değişebilir.)

AKSEF yük dozda seri ve ani kasılmalara neden olabilir. Bu tarz durumlarda kendinizi iyi hissetmezseniz hemen doktorunuzla iletişime geçin veya en yakın acil servise başvurun.

Aksef Yan Etkileri

Aksef gibi ilaçlar bazı insanlarda alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu gibi durumlarda yan etkilerin olabilme ihtimali yüksektir. Bu etkiler arasında:

 • Candida Mantarı Çoğalması (mantar iltihaplanmaları)
 • Kanda Eozinofili miktarında artış
 • Baş ağrıları ve Baş dönmesi
 • Ishal
 • Bulantı
 • Bağırsak problemleri
 • Karın ağrısı
 • Karaciğer Enzimlerinde Kısa Süreli Artış

Aksef Fiyat

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :115.99 TL
Barkod :8699540091030
Fiyat geçerlilik tarihi :09.07.2022

Sonuç

Aksef,bakterilerin neden olduğu bazı enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Bunlara farenjit, orta kulak iltihabı, sinüzit ve bronşit dahildir. Aksef kullananlar arasında görülen en yaygın yan etkiler arasında mide bulantısı gelmektedir.

Aksef doktor kontrolü olmadan kullanılmamalıdır.

Genel olarak Aksef 500 mg kullananlar tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Elbette Aksef 500 mg yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

“Aksef 500 Mg Kullananlar Yorumları -Antibiyotik” üzerine 2 yorum
 1. AKSEF 500 MG ELLERIMDE GEÇMEK BILMEYEN SARILIK KARNIMDA SISKINLIK.KARACIGERIMDE SORUN YARATTI.BU ILACI ACILEN KALDIRIN LÜTFEN.INSANLAR BIR UMIT IYILESELIM DERKEN DAHADA YIKIMA SURUKLEMET NICIN?HAYATIMI ALTÜST ETTI.LUTFEN BU ILAÇ KALDIRILSIN.

  Yanıtla
  • Çok geçmiş olsun İlknur hanım. Doktorunuzla iletişime geçmeyi ve bildirmeyi unutmayın, ilaçlar kesinlikle yan etkileri yaratabilir

   Yanıtla
Yorum yapın