Prozac Kullananların Yorumları – Major Depresyon

Seçici serotonin geri alım inhibitörü grubu ilaçlar içerisinde yer alan Prozac, bir antidepresandır. Etken maddesi fluoksetin hidroklorürdür. İlacın temel amacı, beyinde azalan serotonin miktarının normal düzeylere ulaşmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle çeşitli psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Prozac kullananların yorumları da ilacın depresyona karşı yazılan ilaçlar arasında yer aldığına dikkat çekmektedir.

Prozac Nedir ve Ne İşe Yarar?

Antidepresan ilaçlardan biri olan Prozac, aşağıdaki sorunların tedavisinde kullanılır:

Prozac, beyindeki serotonin miktarını artırarak yukarıdaki bozuklukların iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Ancak Prozac uzun süreli ve doktor gözetiminde tedavi gerektirir. Bu nedenle reçetesiz almanız mümkün değildir

Prozac Nasıl Kullanılır?

İlacı nasıl kullanmanız gerektiği konusunda doktorunuza sizlere bilgi verecektir. Bunun dışında ilacın dozuyla ilgili kişisel düzenleme yapmanız asla önerilmez. Antidepresanlar, uzun süreli tedavi gerektiren ilaçlardır. Bu nedenle başlangıç dozu düşük olabilir ve kademeli olarak bu doz artırılabilir. İlacı bırakırken de aynı şekilde dozun kademeli olarak azaltılması gerekir. Bu sayede ilaca olan bağımlılığın etkileri, ilacı bıraktıktan sonra minimum seviyelerde olacaktır.

İlacın 18 yaş altın çocuklarda kullanılması önerilmez. Zira 25 yaş ve altındaki bireylerin Prozac kullanması riskli olabilir. Özellikle ergenlerde intihar düşünceleri ve eğilimlerinde artış olabilmektedir. Bu nedenle Prozac kullanım sırasında sosyal desteğin değeri inkar edilemez. Eğer Prozac kullanımından sonra intihar düşüncelerinde artış meydana geldiyse, derhal doktorunuzla iletişime geçin ve çevrenize bu durum hakkında bilgi verin.

İlacı yemeklerle veya yemeklerden sonra alabilirsiniz. İlacı alırken kesinlikle alkol kullanmamanız gerekir. Aksi taktirde ilacın çok farklı yan etkileri görülebilir ve bu durum kalp durmasına varabilen ciddi sonuçlar doğurabilir.

İlginizi Çekebilir:  Fulsac Kullananların Yorumları - İştah Azaltır Mı?

Hamileler ve emzirenler ilacı kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışmalıdır. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında Prozac kullanımı bebekte ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle doktorunuz onay vermediği sürece Prozac kullanmayın. Eğer doktorunuz hamilelik döneminde ilacı bırakmanız gerektiğini söylemişse, ilacı azaltarak bırakmanız gerekmektedir.

Prozac kullananların yorumları, ilacın ciddi yan etkileri olduğunu ifade etmektedir. Gelin bir de o yan etkilere göz atalım.

Prozac Yan Etkileri Neler?

İlacın en yaygın yan etkileri arasında uykusuzluk, baş ağrısı, mide bulantısı ve yorgunluk yer almaktadır. İlacı kullanan hemen hemen her hasta, bu yan etkileri görebilir. İlacın yaygın olan yan etkileri ise şunlardır:

 • Kilo kaybı
 • Sıcaklık basması
 • Gergin hissetme
 • Sinirlilik hali
 • Endişe
 • Kontrol edilemeyen titremeler ve kasılmalar
 • Sersemlik hali
 • Sürekli esneme
 • Hazımsızlık sorunu
 • Cinsel dürtüde azalma veya sertleşme sorunu
 • Uyku sorunları ve aşırı kabus görme
 • Kalp atışında hızlanma
 • İdrara çıkmada artış
 • Yoğun terleme
 • Eklemlerde ağrı
 • Titreme ve üşüme hissi
 • Ağızda kuruluk

Yukarıdaki yan etkilerin çoğu, Prozac kullananların yorumları tarafından da onaylanmıştır. Bu nedenle yukarıdaki yan etkileri görmeniz doğaldır. Ancak bu yan etkiler çok güçlüyse veya sizi rahatsız ediyorsa doktorunuza danışmanızda fayda var.

Prozac Kaygıyı Artırır mı?

Evet, Prozac’ın yaygın görülen yan etkilerinden birisi de endişe halidir. Buna ek olarak sinirlilik, kendine yabancılaşma, tuhaf düşünme, intihar düşünceleri de görülebilir. Bu nedenle Prozac kullanırken psikolojik destek almak oldukça önemlidir. Psikoterapi, bu gibi yan etkilerle baş etmeniz konusunda sizlere büyük bir potansiyel keşfi imkanı sağlayacaktır.

Prozac Kullananların Yorumları Neler?

Prozac Kullananlar Yorumları
Prozac Kullananlar Yorumları

Genel olarak Prozac kullananların yorumları, ilacın sakinleştirici ve kaygı azaltıcı etkisi olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle Prozac, antidepresan ilaçlar içerisinde en çok kullanılanlarından birisidir. Prozac kullananların yorumları ise şöyle:

 • Yaklaşık 3 aydır kullanıyorum. Depresyon tedavisi için verildi. İlk başlarda sürekli esneme, üşüme, tavana boş boş bakma gibi durumlara neden oldu. Zaman zaman nefes alamadığımı hissettiğim de oldu. Bazen ağlama krizlerimi tetikledi. Nihayet üçüncü ayında daha sakin ve yatışmış hissediyorum. Düzenli kullanım konusunda ısrarcı olmak ve kötüye kullanmamak gerekir.
 • Takıntılı duygular ve davranışlar için 1 yıldır Prozac kullanıyorum. İlacı kullanmadan önce düşüncelerimi kontrol etmem neredeyse imkansızdı. Bazı ritüelleri yapmadan duramıyordum. Gece saatlerde aynı şeyleri düşünmeden uyuyamazdım. Şimdi pamuk gibi uyuyorum ve eskisi kadar takmıyorum. Ama yan etkileri bazen çok bunaltıyor.
 • Şu anda maksimum dozda kullanmaya devam ediyorum. Açıkçası ilk zamanlar zamanın nasıl geçtiğini anlamıyordum. Odadan bile çıkamayacak kadar yorgun ve tutuktum. Şimdi daha canlı ve rahat hissediyorum. Ancak tedavinin etkili olması açısından bir süre daha kullanmam gerektiğini söyledi doktor. O yüzden kullanmaya devam ediyorum. Ancak şu anda beni çok etkilediğini söyleyemem.
İlginizi Çekebilir:  Tiroit İlacı Euthyrox Kullananlar - Tiroit Bezi

Bir kullanıcı ise Prozac kullanımında etkisini şöyle söylemiştir:

Prozac, SSRI olarak beyindeki serotonin etki eder, bu durum bende iştah kapanması yaptı. Evet, daha az kaygı ve anksiyete hissediyorum. Ama biraz motivasyonda da düşme var gibi. Büyük ihtimal dopamin reseptörlerine etki ettiği için olabilir. Doktor kontrolüdünde 6 ay kullanacağım. Bazı insanlarda mide buantısı yapabilir, bende olduğu gibi.

Bir başka kullanıcı, ilacın intihar düşüncelerini artırdığını ifade etmektedir.

 • Orta şiddette majör depresyon tanısı kondu. Uzun bir süredir Prozac dahil olmak üzere envai çeşit ilaç kullanıyorum. Prozac’ın zaten var olan intihar düşüncelerimi artırması şaşırtıcıydı. Her gün çeşitli senaryoları zihnimde kuruyordum. Ancak bu durum tedavinin başında böyle oldu. Sonrasında kendimi daha berrak hissetmeye başladım.

Görüldüğü üzere Prozac kullananların yorumları ilacın çok sayıda yan etkisi olduğunu ifade etmektedir. Bu nedenle Prozac kullananların yorumları bizlere şunu söylemektedir: Bu ilaç mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalı ve doktorun söylediği doz aşılmamalıdır.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın