Paxera Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Antidepresan ilaçlar arasında yer alan Paxera, her tablette 20 mg paroksetin etken maddesi içeren bir ilaçtır. Beyindeki serotonin hormonunun eksikliği nedeniyle meydana gelen psikolojik rahatsızlıklar için kullanılır. Bu nedenle Paxera kullananlar ilaç hakkında çeşitli güçlü yan etkiler olduğunu raporlamaktadır. Gelin, Paxera’ya yakından bakalım.

Sizde Paxera ilaç kullanıyorsanız, yorum olarak bu yazının altına atabilirsiniz. Böylece Paxera kullanan kişilerin yorumları yazımıza destek olmuş olursunuz, ayrıca başkalarının da görmesini sağlarsınız.

Paxera Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Paxera Kullananlar Yorumları
Paxera Kullananlar Yorumları

SSRI ilaç grubu içerisinde yer alan Paxera, bir antidepresan ilacıdır. 28 ve 56 tablet içeren kutularda satılmaktadır. Sadece yetişkinlere reçete edilmektedir. Aşağıdaki durumlar, Paxera kullanımını gerektiren şikayetlerdir:

 • Majör depresif bozukluk (Halk arasında depresyon olarak bilinir.)
 • OKB (saplantılı ve kontrol edilmesi güç davranışlar veya düşünceler)
 • Sosyal fobi (Kişinin toplum önüne çıkması durumunda meydana gelen kaygı ve gerginlik halidir.)
 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Agorafobi (açık alan korkusu)
 • Yaygın kaygı bozukluğu (Her an bir şey olacakmış hissiyle karakterize kaygı hali.)

Yukarıdaki psikolojik rahatsızlıklar, vücutta bulunan serotonin hormonunun azalmasıyla meydana gelmektedir. Paxera ise vücuttaki serotonin hormonunun normal düzeylere ulaşmasını sağlayan etken madde içermektedir. Bu sayede yukarıda yer alan psikolojik rahatsızlıkların hafifletilmesinde etkilidir. Paxera kullananlar da bu ilacın yukarıda yer alan şikayetlere karşı etkili olduğunu bildirmektedir.

“Serotonin, vücutta bulunan en önemli neurotransmitterlerden biridir”

Jane Smith, Nöroloji Uzmanı

Paxera Nasıl Kullanılır?

SSRI grubu ilaçlar içerisinde yer alan Paxera’yı sadece yetişkinler kullanabilir. Eğer ilacın içerisinde yer alan etken maddeye veya yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa ilacı kullanmamanız gerekmektedir. Aynı zamanda aşağıdaki durumlarda doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir:

 • Manik atak geçirdiyseniz bunu doktorunuza bildiriniz.
 • Böbrek, karaciğer ve kalp hastalarının Paxera kullanımı konusunda doktorundan bilgi alması gerekiri.
 • Düşük sodyum diyetinde olanlar, mutlaka doktoruna bu konuda bilgi vermelidir.
 • Eğer şeker hastası iseniz, doktorunuz ilacı kullanıp kullanmama konusunda sizlere bilgi verecektir.
 • Hamileler veya hamile kalmayı düşünenler, Paxera tedavisine başlamadan önce doktoruna bilgi vermelidir.

Yukarıdaki durumlarda mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz, ilacın kaç hafta süre ile ve günde kaç doz uygulamanız gerektiğini sizlere bildirecektir. Antidepresan ilaçların tedavisi uzun sürer ve kararlılık gerektirir. Bu nedenle tedavinin dozunda kendi başınıza ayarlama yapmamalı ve düzenli olarak doktorunuza bilgi vermelisiniz. Paxera kullananlar bu konuda çok hassas olmalıdır. Çünkü Paxera tedavisi sırasında intihar düşüncelerinde artış görülmesi muhtemeldir.

Paxera Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın pek çok yan etkisi bulunmaktadır. Çok yaygın veya yaygın olarak görülen yan etkileri şöyle:

 • İştahta azalma
 • Uyku sorunları (uyuyamama veya sürekli uykulu hissetme)
 • Titreme, esneme ve terleme
 • Anormal rüyalarda artış yaşanması
 • Kusma, mide bulantısı ve halsizlik
 • Güçsüz hissetme ve konsantrasyon bozukluğu
 • İshal veya kabızlık
 • Ağız kuruluğu
 • Bulanık görme
 • Sersemlik hali
 • Tedirginlik ve huzursuzluk
 • Cinsel fonksiyonlarda anormal değişiklikler

Yukarıdaki Paxera yan etkileri, tedaviye başlayan her hastada görülmeyebilir. Eğer sizde bu gibi yan etkiler meydana gelirse bunların olağan etkiler olduğunu unutmayınız. Paxera kullananlar bu yan etkileri sıklıkla görmektedir.

Serotonin, vücutta bulunan önemli hormonlar arasında yer alır ve düşük düzeyleri uyku bozuklukları, iştah değişiklikleri gibi fiziksel belirtilere de neden olabilir.

Paxera Depresyona İyi Gelir mi?

Elbette Paxera kullananlar bu ilacı majör depresif bozukluk tedavisi için kullanmaktadır. Bu nedenle doktorun önerdiği dozda Paxera kullanımı, depresif duygu durum halinin ortadan kaldırılması için etkilidir. Yani Paxera doğru kullanımda depresyona karşı etkili bir ilaçtır.

İlginizi Çekebilir:  Sildenafil Nedir? Ne Gibi Etkiler Yaratır?

Paxera Mutluluk Verir mi?

İlacın içerisinde yer alan etken madde, beyindeki serotonin hormonunun artırılmasında rol oynar. Serotonin hormonu ise halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinir. Yani Paxera kullananlar normale göre daha mutlu hissedebilirler.

Paxera Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Ne yazık ki ilacın yaygın yan etkilerinden birisi de cinsel isteksizliğe neden olmasıdır. Özellikle tedavinin ilk haftalarında cinsel isteksizlik yaşayan hastalar, ilacı bırakma kararı almaya meyillidir. Ancak bu konuda kararlı olmak çok önemlidir. Paxera kullanan hastalar, ilacın psikolojik yan etkilerine karşı sabırlı olmalıdır.

Paxera Kullananlar Yorumları

Gelin şimdi de Paxera kullananlar ilaç hakkında neler diyor ona göz atalım:

 • Paxil, seroxat ve xetanor gibi ilaçların muadilidir. Aynı etken maddeye sahiptir. İlk günlerde genelde yarım doz kullanılır ve sonra artırılır. Ortalama kullanımı 2 ila 6 ay arasında değişir. Henüz bırakma aşamasında değilim ancak bıraktığımda yoksun hissetmekten korkmuyor değilim.
 • Sürekli olarak uyku haline neden olan ilaçtır. Sabahları kalkarken zorlanıyorum ve sürekli donuk donuk bakıyorum. Arıca kilo kaybına neden olduğunu bizzat deneyimledim.
 • Tüm diğer antidepresanlar gibi hayatı zindan ederek düzelten bir ilaçtır. Kişiyi intihara sürüklemektedir ki prospektüsünde de altı çizili olarak bu ibare yer alır.
 • Uzun süre boyunca kullandığım ilaçtır. İlk günler dehşet derecede korkunç geçiyor ama geçiyor. Sonra sürekli uyumak istiyorsunuz ancak uykunuzu alamıyorsunuz. Daha sonra bitkin bir his bırakıyor bünyede. Verimli çalışmak yalan oluyor yani. Sonra biraz kilo alımına neden oluyor ki bu süreçte ne yediğimi bile bilmiyorum. Ancak aylar sonra serotonin dengesi sağlandığı için gamsız oluyorsunuz. Yani birkaç ay sabreden gerçekten çelik gibi biri oluyor.

Diğer paxera kullananlarda ise şu yorumlar dikkat çekiyor:

Ben paxera kullandıktan sonra uyuklama oluyordu. Ama bu etkiler bitinci haftadan sonra geçti. Bu arada benim gibi abur cuburlara düşkünseniz, gerçekten te azaltıyor. Bir çoğumuz mutluluk için (özellikle serotonin) için tüketiyoruz. Eskisi gibi iştahlı değilim yani abur cuburlara. Şu an düşük dozda paxera kullanmaya başladığım için çokta yan etki hissetmedim.

Yukarıda yer alan Paxera kullananlar yorumları, tamamen hasta deneyimlerinden ibarettir. Bu nedenle tıbbi tavsiye yerine geçmez ve tavsiye olarak dikkate alınmamalıdır.

Sonuç

Bu yazımızda, Paxera ilacını kullananların yorumlarını sizler için derledik. Bu ilaç hakkında fikir sahibi olmak için, diğer kullanıcıların deneyimlerini okumak faydalı olabilir. Ancak, lütfen unutmayın ki her kişinin vücut yapısı, hikayesi, genetiği ve reaksiyonları farklıdır, bu nedenle Paxera ilacının sizin için nasıl etkili olacağını iyi gözlemlemelisiniz.

Paxera hakkındaki bilgilerin çoğu ilaç prospektüsünden ve diğer kaynaklardan (örneğin kullanıcı yorumları, sözlükler ve forumlar) derlenmiştir. Bu yazılar, bir ilaç hakkında bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır ve herhangi bir öneri niteliği taşımamaktadır.

Diğer makaleler:

Yorum yapın