Magnezinc Kullananların Yorumları – Mineral Desteği

Çinko ve Magnezyum eksikliği için sıklıkla reçete edilen MAGNEZİNC; çinko sülfat monohidrat ve magnezyum oksit içermektedir.

Ayrıca çinko, vücutta bakır emilimini azaltır. Bu durumdaaşırı derecede bakır birikmesi hastalığında (Wilson) ve/veya çinko emilim bozukluğunda Magnezinc reçete edilir.

Magnezinc kullananlardan bazıları uyku kalitesinde artış ve kas kramplarında azalma gördüklerini dile getirmektedir. Magnezyum ve çinko eksikliği semptomlarının azaltılmasında etkili olan Mmagnezinc ilaç prospektüsü derlediğimiz yazımız.

Magnezyum ve Çinko: Magnezinc Nedir?

Magnezinc çinko ve magnezyum içerir. Çinko, bağışıklık sisteminizi ve hücrelerin onarımı destekler.

Magnezyum ise 250’den fazla enzimin yapısına katılır. Magnezyum ayrıca kas sağlığında rol oynar ve uykuyu dalmaya yardımcı olur.

Magnezinc

 • 30 mg çinko (82,6 mg çinko sülfat monohidrat)
 • 300 mg magnezyum (520,4 mg magnezyum oksit)

içermektedir.

İlginizi çekebilir: Magnezyumun Faydaları, Etkileri ve Önemi

Magnezinc Ne İçin Kullanılır?

Magnezyumun ve çinko eksikliği bağışıklık sistemi dahil vücudun hücresel fonksiyonlarını çalışmasını riske atar. Çinko eksikliği ayrıca iştah kaybı, saç dökülmesi, tırnaklarda güçsüzlük ve bağışıklık sisteminin düşmesi gibi semptomlar yaratır. Çinkonun yanında Magnezyum eksikliği ise:

 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Depresyon
 • Kas krampları
 • Uykusuzluk
 • Kalp ritim bozuklukları

gibi bir çok belirti gösterir. Magnezinc, magnezyum ve çinko düşüklüğü riski olan özellikle diyabetik veya beslenme yetersizliği görülen kişilere doktor tarafından önerilir.

Magnezinc Nasıl Kullanılır?

Magnezyum eksikliğinde doktor size uygun doz ayarlaması yapacaktır. Magnezinc genellikle yetişkinlerde günde bir defa ve yemeklerde sonra alınmalıdır.

Aşırı doz magnezyum oksit alımı ishal, dışkı renginde koyulaşma gibi semptomlar yaratabilir. Bunlar arasında:

 • Mide bağırsakta tahrişler
 • Bulantı
 • Kabızlık
 • Midede şişkinlik

Yukarıdaki yan etkileri görüyorsanız doktorunuza hemen bilgi vermeniz gerekir. Bunun dışında böbrek rahatsızlığı olanlar veya böbreklerinde sorun olanlar mutlaka doktor kontrolünde magnezyum ilaçları kullanmalıdır.

Magnezinc Kullananların Yorumları

Magnezinc Kullananların Yorumları
Magnezinc içerisindeki Çinko sülfat, çinko eksikliğini tedavi etmek ve yüksek risk altındaki kişilerde durumu önlemek için kullanılır

Magnezinc, içerisinde magnezyum oksit içermektedir. Bunun yanında, magnezyum oksit, bazı insanlarda sitrat, malat, glisinat, l-threonate veya asetil taurat kadar güçlü etkiler vermeyebilir.

Magnezinc kullananların yorumları arasında:

Magnezinc kullandığımda beri stres ve sinir seviyemde azalma gözlemledim. Başka bu konu hakkında da ilaç kullanmıyorum. Magnezinc böyle etki eder mi?

Magnezyum kaslarda gevşeme sağlar ve belirli oranlarda stres hormonu üretimini azaltabilir.

İlginizi Çekebilir:  Saneloc Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Bir başka magnezinc kullanıcı ise:

Ben magnezic kullandığımda kaslarım resmen gevşiyor. Doktorum kas ağrılarımı için voltaren ile birlikte önerdi. Ben ayrıca sinir sıkışmaları ve fıtık tedavisinde destek olsun diye de kullanıyorum.

Magneyum ve çinko uyku hormonu olan “Melatonin” hormonu üretiminde fayda sağladığı için bazıları uyumadan önce alınması gerektiğini belirtiyor.

Ben uyumadan önce aldım daha iyi etki etti gibi. Magnezyum zaten uyku kalitesini arttırmaya yardımcı olduğu biliyor.

Magnezinc kullananların yorumları bu şekildedir. Magnezinc kullanımı diğer ilaçlar gibi hızlıca etki göstermez. İçeriğinde sadece mineraller bulunmaktadır. Bu sebeple orta ve uzun vadeli magnezyum ve çinko eksikliğinde doktor tarafından reçete edilir.

Magnezyum eksikliği kaynaklı kramplar, Magnezinc almanıza rağmen düzelmiyorsa doktorunuza danışın.

Magnezinc Kilo Aldırır Mı?

Magnezinc kilo kontrolü ile ilgili bir ilaç değildir. Bunun yanında, çinko eksikliği sebebiyle sağlıksız iştah varsa, çinko bir miktar iştahı arttırabilir. Magnezinc içindeki mineraller hücrelerin daha iyi çalışmasını sağlar.

Magnezinc Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Magnezyum eksikliği modern toplumda yüksek oranda bulunmaktadır. Magnezyum ve çinko açısından yüksek beslenmemek bu riski arttırmaktadır.

Magnezinc kullanımında öneli nokta semptomlardaki azalmadır ve doktor kontrolünde süresi belirlenir. Bunun dışında magnezyum ve çinko uzun süre vücutta depolanmaz ve bu mineralleri ilaç bitiminden sonra gıdalarla almamız gerekir.

İlginizi çekebilir: ZMA Nedir? Çinko, Magnezyum ve B6 Vitaminleri

Magnezinc Ağrı Kesici Mi?

Hayır, Magnezinc opioids yani ağrı kesici ilaç kategorisinde değildir. Magnezinc, içeriğindeki magnezyum sayesinde kaslardaki kasılmalara ve kramplara destek sağlar. Ayrıca magnezyum kaslarda ATP üretimini arttırdığı için kas onarımına ve toparlanmaya destek sağlar.

Sonuç

Magnezyum baklagiller, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar gibi bitkisel gıdalarda bulunur. Magnezyum ve çinko eksikliğinin önlenmesi amacıyla doktor tarafından Magnezinc önerilir. Bununla birlikte, kronik olarak düşük seviyeler, yüksek tansiyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve osteoporoz riskini artırabilir.

Magnezinc kullananların bazıları etkileri ilk bir haftadan almaya başlamakla birlikte, bazı kişilerde pek bir etki almamaktadır.

Magnezyum vücutta sürekli kullanılan bir mineraldir bu sebeple günlük düzenli alınmalıdır. Aynı şekilde çinko çok uzun süreler depolanmaz. Bu iki mineral uyku kalitesinin arttırılmasında B6 vitaminiyle birlikte rol alarak uyku hormonu Melatonin sentezinde görev alır.

Genel olarak Magnezinc kullanıcıları tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Elbette Magnezinc yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Diğer makalelerimiz:

Yorum yapın