Sporcuların Kullandığı Takviye Ürünleri Nedir?

sporcu-beslenme
Whey Protein Nedir? Neden Kullanılır?

Sporcuların Kullandığı Takviye Ürünleri Nedir?

Sporcuların kullandığı gıda takviyeleri, özellikle ağırlık antrenmanı gibi yoğun efor sarfedilen egzersizler esnasında kişilerin ihtiyaç duyduğu besini en iyi şekilde temin edebilmek adına kullanılır. Sportif aktiviteler esnasında performansın ve verimin en üst seviyelere çıkmasında sporcu gıdaların katkısı oldukça fazladır. Besin takviyelerini doğru ve düzenli bir kullanmak sporcuların istediği hacimli ve sağlıklı vücutlara kavuşulmasına olanak sağlar.

Whey Protein Nedir? Neden Kullanılır?

Whey Proteini Neden Kullanılır (1)
Whey Proteini Neden Kullanılır

Sporcular için beslenmenin önemi oldukça fazladır. Doğru ve yeterli miktarda besin miktarı vücuda giriş sağlamazsa, yapılan antrenmanların verimliliği çok düşük bir seviyede kalır. Bu noktada ana besin kaynaklarından elde edilen miktar çoğu zaman yetersiz kalır ve gıda takviyelerine ihtiyaç duyulur.

En sık tercih gıda takviyelerinden birisi de whey proteindir. Peynir altı suyu olarak oluşan ve ardından işlemlerden geçerek tüketilebilecek formlara dönüştürülen bu ürün sporcuların performansını arttırma noktasında oldukça etkilidir. Çünkü vücut spor esnasında enerji tüketimi gerçekleştirir.

Bu enerjide amino asitlerin yıkılmasıyla ortaya çıkar. İşte ürün içerisinde yer alan amino asitler ihtiyaç duyulan besin değerini karşılayarak antrenmanların verimlilik düzeyini en üst noktalara tırmandırır.

Toz formunda sıkça kullanılan ürün özellikle antrenman sonralarında tüketilir. Ağırlık antrenmanları yoğun tempoda gerçekleştiği için sporcuların kaslarında onarım ve tazelenmeye gereksinim vardır. Whey protein tozu içerisinde yer alan bileşenler ile kasların çok hızlı ve etkili bir şekilde yenilenmesine ve onarılmasına yardımcı olarak istenilen kas artışının sağlanmasında etkin rol oynar. Ürün yağ yakımında da etkindir. Gerçekleştirilen araştırmalar protein tozunu kullanan sporcuların yağ yakma oranının kullanmayanlara oranla çok daha fazla olduğunu ortaya koyar niteliktedir.

İlginizi Çekebilir:  Farkındalığı Farketmediğinizi Fark edin: Mindfulness Meditasyonu

1 ölçeği yaklaşık 30 gram gelen ürünü 300 gram su ya da başka bir sıvı karıştırarak tüketmek ideal olacaktır. Bu noktada ambalajlar üzerinde yer alan açıklamalara da özen göstermelisiniz. Ürün özellikle antrenman sonralarındaki kullanım için uygun olsa da antrenman öncesi ve esnasında da tüketilebilir. Günlük kullanım dozunu aşmamaya gayret edin. Aksi takdirde ürün sizlere yarar değil zarar sağlar.

Mass Gainer Nedir? Neden Kullanılır?

sporcu

Vücut içerisinde kilo alımında etkin rol oynayan Mass Gainer ürünleri hızlı bir biçimde vücut tarafından sindirilerek iştahın açılmasına yardımcı olur. Gıda takviyesini tek başına tüketmek etkili sonuçlar almanızı engeller. Bu nedenle doğru bir beslenme rutiniyle birleştirmek gerekir. Bunun yanı sıra gıda takviyesiyle birlikte düzenli sporda yaparak alınacak kilonun vücutta yağ olarak değil kas kütlesine dönüşmesine ve hem hacimli hem de sağlıklı bir görünüme kavuşulmasına olanak sağlayabilirsiniz.

Mass Gainer kilo alımıyla birlikte vücut için pek çok noktada yarar sağlar. Vücut için en birincil yakıt kaynağı karbonhidratlardır ve bu gıda takviyesi içerisinde yer alan zengin karbonhidrat içeriği sportif aktiviteler ve günün geri kalan pek çok anında enerjik hissetmenize olanak sağlar. Ürünler saf halde üretilebildiği gibi protein, vitamin ve mineral gibi destekleyici içeriklerle karıştırılarak da piyasaya sürülmekte. Bu sayede vücudun ihtiyaç duyduğu diğer takviyeler de belli oranlarda elde edilmiş olur.

1 ölçek gıda takviyesini yaklaşık 300 mililitre bir sıvı ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Doğru miktarda kullanım oldukça önemlidir. Gereğinden fazla kullanmak istenmeyen şekilde kilo almanıza yol açabilir.

Gıda takviyesi adı üzerinde bir besin ürünü olduğu için kaliteden ödün vermemek sağlık için oldukça önemli bir husustur. Whey protein tozu ve mass gainer gıda takviyeleri içerisinde Commander Nutrition markasının ürünleri pek çok sporcu tarafından beğeniyle kullanılmakta.

İlginizi Çekebilir:  Candimax Kullananlar Yorumları

Diğer Makaleler:

Yorum yapın