Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları – Diyabet İlacı

Oral antidiyabetlikler grubunda yer alan Glifor 1000 mg, metformin hidroklorür etkin maddesine sahip bir ilaçtır. 100 tabletlik blister ambalajlar içerisinde kullanıma sunulmaktadır. Şekil olarak oblong ve bir yüzü çentiklidir. Temel görevi, kandaki glukoz düzeyini dengelemektir. Glifor 1000 mg kullananların yorumları ise ilaç hakkında detaylı bilgi edinmenizi sağlayabilir. Gelin tüm detaylara göz atalım.

Glifor 1000 mg Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Şeker hastalığı tedavisinde kullanılan Glifor 1000 mg, özellikle tip 2 diyabetli hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Kan şekeri düzeyinin optimum seviyede kalmasını sağlamaktadır. Tek başına veya diğer ilaçlarla beraber kullanılabilir.

İlacın bir diğer kullanım nedeni ise Polikistik Over Sendromu tedavisidir.

Glifor 1000 mg Nasıl Kullanılır?

Karaciğer ve böbrek problemleri olanlar, Glifor 1000 mg isimli ilacı kullanmamalıdır. Buna ek olarak şiddetli ishal veya kusma durumlarında vücudu çok fazla su kaybeden hastalar da Glifor 1000 mg ilacını kullanmamalıdır. Aynı şekilde yüksek miktarda alkol tüketen, emziren veya hamile hastaların da bu ilacı kullanmaları önerilmemektedir.

İlacın önerilen başlangıç dozu günde 2 veya 3 tablet olmak üzere 500 mg veya 850 mg’dir. Maksimum doz ise 3 tablet olmak üzere 3000 mg’dir.

Eğer diyabetin önlenmesi durumunda Glifor 1000 mg kullanıyorsanız, günde 2 doza bölünmüş şekilde 1000 veya 1700 mg kullanmanız önerilir. Polikistik over sendromu tedavisi için önerilen doz ise 500 mg’dir. Daha sonrasında bu doz 2000 mg seviyesine kadar çıkarılabilir.

Elbette tüm bu doz ayarlamalarında doktorunuzun tavsiye ettiği doza itimat etmeniz gerekmektedir. Zira tedavi boyunca doktorunuz kan glukoz düzeyinizi düzenli olarak takip edecek ve buna göre doz ayarlaması yapacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Fulsac Kullananların Yorumları - İştah Azaltır Mı?

Glifor Aç mı Tok mu?

İlacı yemeklerle beraber veya yemeklerden sonra alabilirsiniz. Eğer sindirim siteminizi etkileyen yan etkilerin meydana gelmesini istemiyorsanız bu şekilde kullanabilirsiniz. İlacı kullanırken çiğnemeyin veya ezmeyin. 1 bardak su ile tüketilmesi oldukça önemlidir.

İlacı tek doz olarak kullanıyorsanız, sabah kahvaltısında alabilirsiniz. Eğer iki doz almanız gerekiyorsa, kahvaltıda ve akşam yemeğinde alabilirsiniz. Eğer üç doz almanız gerekiyorsa, kahvaltıda, öğle yemeğinde ve akşam yemeğinde alabilirsiniz. Yemeklerden önce Glifor 1000 mg kullanımı, sindirim sistemini etkileyen yan etkilere maruz kalmanıza neden olabilir. Glifor 1000 mg kullananların yorumları da benzer durumları ifade etmektedir.

Glifor 1000 mg Yan Etkileri Nelerdir?

İlacın en yaygın yan etkileri şöyle:

 • Kusma
 • İshal
 • Mide bulantısı
 • İştah kaybı
 • Karın ağrısı

İlacın yaygın yan etkileri ise şöyle:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Sersemlik hali
 • Tat alma bozukluğu
 • Asteni

İlacın çok seyrek yan etkisi ise laktik asidoz durumudur. Özellikle böbrekleri düzenli çalışmayan hastalarda bu yan etkinin görülme olasılığı fazladır. Eğer bu durum sizde görülüyorsa acil tedavi gerekebilir. Bu nedenle kusma, kas krampları, karın ağrısı, şiddetli yorgunluk ve nefes almada güçlük yaşarsanız mutlaka doktorunuza haber verin.

Glifor 1000 mg Zayıflatır mı?

İlacın etkisi, açlık ataklarını hafifletebilmektedir. Bu durum, daha az yemenize ve bu sayede kilo vermenize neden olabilir. Ancak ilacın ana kullanım amacı bu değildir. Yani Glifor 1000 mg kullanarak kilo vermek mümkün olsa da ilaç sadece bu amaçla kullanılmamalıdır. İlacın temel kullanım amacı, kan şekerini ve insülin seviyesini dengede tutmaktır. Bu durum elbette kan şekeri dengesizliği yüzünden meydana gelen ani açıklıkların önüne geçebilmekte ve kilo vermenizi sağlayabilmektedir. Bu yüzden Glifor 1000 mg kullananların yorumları da benzer ifadelerden oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Kolonoskopi Sonrası Yorumları - Acıtır Mı?

Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları Nelerdir?

Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları
Glifor 1000 mg Kullananların Yorumları

Gelin şimdi de Glifor 1000 mg kullananların yorumları nelermiş bir göz atalım:

 • Diyabet tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Ancak benim gibi mide sorunları olanlar için kullanması büyük bir derttir. Çünkü ne zaman kullansam hem şişkinlik hem de hazımsızlık yapıyor. Bu yüzden yemeğin ilk lokmasıyla beraber alınmalı.

Bir başka Glifor 1000 mg kullananların yorumları ise ilacın yan etkilerinden dem vurmaktadır:

 • Yorgunluk ve halsizliğe neden olan ilaç. Baygın bir şekilde uyuyakalıyorum ilacı kullanınca. Uyumadığım zamanlarda ise ölü gibi oluyorum. Ayrıca fena halde tokluk hissi veriyor. Bu taraftan bakınca harika bir dosttur kendisi.

Glifor 1000 mg kullanan başka bir hasta ise ilacın mide bulantısına neden olduğunu ifade etmektedir:

 • Hayatımı zehir etti Glifor. Ne zaman kullansam midem ağzımda geziyorum. Metal tadı almam da cabası. Bu açıdan bir hastalığı tedavi ederken hayatı da zehir ediyor. Elbette sağladığı faydaya göre yan etkilerini bir miktar tolere edebiliyorum.

Glifor 1000 mg kullananların yorumları genel olarak ilacın yan etkilerinden şikayetçidir. Elbette bu yorumlar hasta özelinde değerlendirilmelidir. Sonuç olarak Glifor 1000 mg kullananların yorumları doktor önerisi veya tıbbi tavsiye değildir.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın