Doğum kontrol yöntemlerinden birisi de doğum kontrol hapı kullanmaktır. Kullanımı kolay olduğu için doğum kontrol hapları yaygın olarak tercih edilmektedir. Microgynon doğum kontrol hapı da bu ürünlerden birisidir. Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar, doğum kontrol hapının etkileri ve kullanım ipuçlarıyla ilgili detaylı bilgiler paylaşmaktadır. Gelin tüm merak edilenlere göz atalım.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Levonorgestrel ve etinilestradiol etkin maddelerini içeren Microgynon, ağız yoluyla alınan doğum kontrol hapıdır. Östrojen ve progesteron hormonlarını içerir. Böylece gebeliğin önlenmesini sağlamaktadır.

Microgynon, doğum kontrol hapı olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle HIV ve benzeri cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı koruyucu değildir. Ek olarak doğum kontrol hapını kullanmanız cinsel aktiviteye engel olmamaktadır. Bu nedenle hapı kullandığınız süreç içerisinde cinsel ilişkiye girebilirsiniz.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılır?

Microgynon, 21 gün boyunca kullanılması gereken bir haptır. Her gün aynı saatte bir adet kullanılmalıdır. Daha sonra 7 gün boyunca Microgynon alınmaz. Eğer doğum kontrole devam edilecekse 7 günün sonunda döngü tekrarlanır. İlk döngüde kanama meydana gelmeyecektir. Ancak şeritteki son hapın kullanılmasıyla beraber ilk günlerde kanama görülebilir. 7 günlük aradan sonra bu kanamanın devam edebileceği bilinmektedir.

Microgynon kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, düzenli kullanımdır. Eğer 7 günlük aradan sonra bile kanama devam ediyorsa, ilacı günü gününe alın.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Güvenilir mi?

Diğer doğum kontrol haplarında olduğu gibi Microgynon’da da benzer bir amaç güdülmektedir. Bu nedenle bu doğum kontrol hapının ruhsatlı bir ürün olduğunu söylemek gerekir. Ek olarak Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar hapın prospektüs bilgilerine göz atarak bu konuda daha fazla bilgi sahibi olabilirler.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri

Özellikle Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar, ilacın pek çok yan etkisinden şikayetçidir. Peki bu yan etkiler nelerdir?

En yaygın yan etkiler şu şekilde:

 • Baş ağrısı
 • Kilo artışı
 • Bulantı ve kusma
 • Meme ağrısı ve memede hassasiyet
 • Duygu durum değişiklikleri
 • Depresif ruh hali

Microgynon doğum kontrol hapı yaygın olmayan veya seyrek yan etkileri ise şu şekildedir:

 • İshal
 • Migren
 • Cinsel istekte azalma
 • Meme büyümesi
 • Döküntü
 • Kusma
 • Sıvı tutulumu
 • Aşırı duyarlılık
 • Kiloda azalma
 • Vajinal akıntı
 • Memede akıntı

Yukarıdaki yan etkiler, Microgynon doğum kontrol hapının seyrek veya yaygın olmayan yan etkileri arasında yer almaktadır. Ek olarak Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar depresyon gibi duygu durum bozukluklarında risk grubu içerisinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Duloxx 30 mg Kullananlar Yorumları Nedir?

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Ne Zaman Korumaya Başlar

İlk hapla beraber Microgynon doğum kontrol hapı etkisini göstermeye başlayacaktır. Bu süreçten sonra düzenli olarak kullanım gerekir. İlk şerit bitene kadar kanama olmayacaktır. Hapı kullanmaya devam ettiğiniz sürece gebe kalma riskiniz minimum seviyede olacaktır.

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullananlar Yorumları

Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullananlar
Microgynon Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

Şimdi de Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar yorumları nelermiş bir göz atalım. İlk olarak, Microgynon doğum kontrol hapı yan etkilerine maruz kalan hastaların yorumlarını inceleyelim:

 • Hayattan soğutan bir doğum kontrol hapıdır. Bitirene kadar mide bulantılarım, öfkeli ruh halim ve baş ağrılarım hiç dinmedi. Neyse ki sonunda bitirdim ve yan etkilerinin dinmesini bekliyorum birkaç gündür.
 • İlk kullanmaya başladıktan takribi 1,5 saat sonra baş ağrısı başladı. Son hapı kullanana kadar baş ağrısı devam etti. Sonlara doğru mide bulantısı, kusma isteği ve iştahsızlık tavan yaptı. En sonunda bu merete dayanacağıma korunmam daha iyi dedim. Ama öyle olmuyor işte, bir şekilde yan etkilerine katlanmak zorundasınız.

Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar içerisinde bir grup, ilacın adet düzensizliğine ve sancılarına iyi geldiğini ifade etmektedir:

 • Doktorum adet düzensizliği nedeniyle Microgynon doğum kontrol hapı yazdı. Adet ağrılarını azaltsa da yerine baş ve bacak ağrılarını ekledi. Elbette o kıvranmaları hatırladıkça bu yan etkilerine çok takılmıyorum.
 • Harika bir doğum kontrol hapıdır. Bende hiçbir yan etkisi olmadı. Muhtemelen bünyeden bünyeye değişiyor yan etkileri. Sadece ilk günler huzursuzluk ve öfke kontrol sorunları yaşattığını itiraf etmeliyim. Ancak adet sancılarını hafiflettiği bir gerçek.

Bir diğer kullanıcı, ilacın cildini güzelleştirdiğini ve zayıflamaya yardımcı olduğunu ifade etmiştir:

 • Bahsedildiğinin aksine bende ciddi yan etkilere neden olmayan hap. Aksine, kullanmaya başladıktan sonra cildim güzelleşti ve zayıflamaya başladım. Herkeste aynı yan etkilere neden olmuyor çünkü her insanın metabolizması bir değil. Ayrıca kullandığınız diğer ilaçları ve geçirdiğiniz hastalıkları da doktorunuza detaylı olarak söylemeniz gerekir. Belki de benim bünyem çelik gibi olduğundan hiç ağrı çekmemiş olabilirim, bilemiyorum.

Yukarıda görüldüğü üzere, Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar farklı deneyimler yaşamıştır. Bir grup kullanıcı, Microgynon’un yan etkilerinden ciddi derecede etkilenirken başka bir grup kullanıcı ise yan etkilere ciddi derecede maruz kalmamıştır. Elbette Microgynon doğum kontrol hapı kullananlar tarafından yazılan bu yorumlar tamamen hasta deneyimlerinden ibarettir. Bu nedenle doktor tavsiyesi değildir ve kişisel bilgilerden ibarettir.

Diğer makaleler:

Etiketler: