Kolesterol İlacı Kullananların Yorumları Nelerdir?

Kandaki kolesterol ve trigliserid miktarını azalmak için kullanılan kolesterol ilacı, kullanmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Peki kolesterol ilacı ne kadar zararlı, ne kadar yararlıdır? Kolesterol ilacı kullananların yorumları nelerdir? Eğer bu gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız, gelin tek tek cevaplayalım.

Kolesterol İlacı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kolesterol İlacı Kullananların Yorumları
Kolesterol İlacı Kullananların Yorumları

Statinler, vücuttaki kolesterol seviyesinin azaltılmasını sağlayan ilaçlardır. Bu sayede yüksek kolesterolün neden olduğu inme, damar sertleşmesi ve kalp krizi gibi sorunların riskini azaltmak amaçlanmaktadır.

Kolesterol ilacının temel işlevi, vücudun kolesterol üretmek adına kullandığı enzimin üretimini bloke etmektir. Bu sayede kolesterolün karaciğerde üretimi azalmaktadır. Sonuç olarak kolesterol ilacı, yüksek kolesterolü olan hastaların kanlarındaki yağ seviyesini azalmaya yaramaktadır. Kolesterol ilacı kullananların yorumları da ilacın benzer etkiye sahip olduğunu ifade etmektedir.

Kolesterol İlaçları Zararlı mı?

Elbette vücuda faydası olan her ilacın yan etkisi de bulunmaktadır. Bu nedenle ilacı kullanmadan önce doktor muayenesi olmak ve kolesterol seviyesini ölçtürmek gerekir. Bu gibi ilaçların tek başına ve bilinçsizce kullanımı çeşitli sorunlara neden olabilir.

Kolesterol ilacının fazla kullanımı, karaciğerdeki enzimlerin artışına neden olabilir. Bu durum, doz artışı sonucu görülebilmektedir. Elbette dozun azaltılması bu gibi yan etkilerin görülmesini de azaltabilir. Bu nedenle belirli zamanlarda doktor kontrolüne gitmek oldukça önemlidir.

Kolesterol İlacı Karaciğere Zarar Verir mi?

Eğer bilinçsizce veya yüksek doz kolesterol ilacı kullanımı olursa, karaciğerdeki enzim değerleri artış gösterebilir. Bu nedenle kolesterol ilacı kullanımı, karaciğere zarar verebilir. Ancak uygun dozda kolesterol ilacı kullanmak, karaciğer yağlanmasına bağlı enzim yükselmelerini de normale indirebilir. Bu nedenle kolesterol ilacı karaciğere zarar verir mi sorusunun cevabı, doz ile alakalıdır. Eğer dozdaki ayarlama doktor tarafından gerçekleştirilirse ve düzenli doktor muayenesi olursa, büyük bir sorun ortaya çıkmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Yeşil ve Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

Kolesterol İlacı Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak kolesterol ilacı (statinler) yan etkileri şu şekilde sıralanabilir.

 • Kabızlık
 • Alerjik reaksiyon
 • Baş ağrısı
 • Gaz artışı
 • Cilt döküntüsü
 • Mide bulantısı veya kusma
 • Mide yanması
 • Sersemleme veya baş dönmesi
 • Cinsel istekte azalma

Yukarıdaki yan etkiler, kolesterol ilacı kullananların yorumları tarafından da görülmektedir. Ek olarak birden fazla kolesterol düşürücü ilaç kullanmak, çeşitli yan etkilerin artışına neden olabilmektedir. Bu nedenle doktor bilgisi olmadan birden fazla kolesterol ilacı kullanmak genelde önerilmemektedir.

Kolesterol İlacı Kullananların Yorumları Nelerdir?

Gelin şimdi de kolesterol ilacı kullananların yorumları nelermiş bir göz atalım:

 • Statinler, kolesterol düşürücü ilaçların bir alt grubunun ortak adıdır. Daha az yan etkiye sahiptir ve kötü kolesterolün düşmesini sağladığı gibi iyi kolesterolün artmasını da sağlayabilmektedir.
 • Savunanları kadar karşı çıkanları olan bir ilaç grubudur statinler. Elbette iyi midir kötü müdür bilinmez ancak yüksek kolesterol seviyesi olan hastalar için reçete edilmektedir. Elbette doktor tavsiyesi ve onayıyla kullanmak ve düzenli kontrole gitmek gerekir. Bunun yanı sıra düzenli spor, sağlıklı beslenme ve stresten uzak bir hayat da olmazsa olmazdır.
 • Bir süredir kullandığım ilaçtır. Ne yazık ki yan etkileri oldukça fazla olduğu için bırakmayı veya değiştirmeyi düşünüyorum. Çünkü ellerimde titreme ve felaket bir baş ağrısına neden oluyor. Gece yatmadan önce kullandığımda gece boyu uyuyamıyorum. Üstüne hayvan gibi aç hissediyorum kendimi.
 • Bir süredir kullandığım ve düzenli olarak kontrole gitmemi gerektiren ilaçtır. Ldl düşürdüğü söyleniyor. Kullandığım süre boyunca hafif hafif mide bulantılarım oluyor. Özellikle yemek yerken kendimi zorlamam gerekiyor.

Yukarıda görüldüğü üzere kolesterol ilacı kullananların yorumları, çeşitli hasta deneyimlerinden ibarettir. İlacın bilinen pek çok yan etkisi, ilacı kullanan hastalar tarafından rapor edilmiştir. Bu nedenle kolesterol ilacı kullananların yorumları bilgilendirme amaçlı paylaşılmaktadır. Eğer diğer tüm kolesterol ilaçlarıyla birlikte statinler hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurun.

İlginizi Çekebilir:  Levmont Kullananlar Yorumlar - Alerjik Reaksionlar

Kolesterol ilacı kullananların yorumları, doktor tavsiyesi olarak geçmemektedir. Bu yüzden kolesterol ilacı kullananların yorumları tarafından verilen öneriler dikkate alınmamalıdır. Bu konuda size en iyi bilgiyi verebilecek kişiler uzman doktorlardır. Bu sayede kötü kolesterol hakkında daha fazla bilgi alabilir ve gerekli önerilerden faydalanabilirsiniz. Sonuç olarak mutlaka doktor onayıyla karar almanız gerektiğini unutmayın.

Diğer makaleler:

Yorum yapın