Ertesi Gün Hapı Kullananlar – Gebelik Önlemede

Ertesi gün hapları, cinsel birleşmede, özellikle korunmasız gerçekleşirse hamileliği engellemek amacıyla kullanılır. Ertesi gün hapı kullananlar etkisini almak için düzenli kullanmasına gerek yoktur. Cinsel birleşmeden hemen sonra alındığında yumurtadaki döllenmeyi önlemede etkili olmaktadır.

Bu yazımızda Ertesi gün hapı nedir, kullananların yorumları ve etkileri hakkında detaylı rehber hazırladık.

Bu içerik %98 oranında intihal içermeyen, özgün bir içeriktir.

Ertesi Gün Hapı Koruma Sağlar mı?

Ertesi gün hapı, spermin yumurtada döllenmesini engeller ve gebelikten korunmayı sağlar. Cinsel ilişkiden sonra olabildiğince erken almaya çalışmalısınız böylece gebelik riskinden büyük ölçüde korunmuş olursunuz ayrıca etkisi daha artar.

Ertesi gün hapı kullanmak isteyenler ilişkinin ardından ilk 24 saat içinde kullanmalıdır.

Bunu dışında bilmeniz gerekenler:

 • Ertesi hapı kullanımı ilişkiden en geç 72 saat içinde alınmalıdır. Daha sonraki süreçlerde etki etmemektedir.
 • Eğer ilk 18 ile 24 saat arasında kullanırsanız gebelik oluşum riskini %90’dan fazla azaltırsınız. Bu süreç 40 ile 48’inci saatlerde yüzde %70’lere düşebilir.
 • Ertesi gün haplarının etken maddeleri ve gücü değişmektedir. Bundan dolay kullanmadan önce doz önerisine dikkat edilmelidir.
 • Ertesi gün hapı acil olmayan durumlarda kullanılmamalıdır. Düzensiz kullanımı yan etkiler yaratabilir.

Ertesi Günü Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

Ertesi gün hapı hormonlar üzerinde etki eder ve yüksek miktarda progesteron hormonu içerir. Bu sebeple adet düzensizliği görülebilir. (Bu durumda 1 veya 2 ay boyunca bile sürebilmektedir.)

Ertesi gün hapının tüm yan etkileri şunlardır:

 • Adet düzensizliği,
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Ara kanamalar,
 • Meme hassasiyeti,
 • Yorgunluk ve halsizlik hissi,
 • Karın bölgesinde şişkinlik,
 • Karın ağrısı.

Hormon dengesini bozmamak için dikkatli kullanılmamalıdır. Ertesi gün hapı kullananlar hep yan etki yaşayacak değildir. Bazılarında bu semptomların hiç biri görülmeyebilir.

İlginizi Çekebilir:  Atarax Kullananlar Yorumları - Kedi Gibi Uyutur Mu?

Ertesi gün hapı adeti ne kadar geciktirir?

Ertesi Gün Hapı Kullananların Yorumları Nelerdir?

ertesi gün hapı kullananların yorumları

Ertesi gün hapı kullanan bir kişinin yorumu hormonal dengesinin azaltığı yönündedri.

Genç yaşlarımda korunmadan iliski yaşadım ve kullanmak zorunda kaldım. Ertesi gün adet sancıları tuttu, ve tam tamıne bir hafta durduk yere adet olmustum. Inanılmaz kötü etkiler yarattı.

Bir başka yorumda ise:

Arkadaşlar korumalı ilişkiye girin. Ertesi Gün Hapı gerçekten hormonal dengeyi değiştirebilir. Ben şimdiki aklım olsa hiç riske atmazdım. Korunmak çok mu zor?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra hamile kalma riski azalıyor, ama ben ilk 24 saat içinde kullandım sizede böyle öneririm. Bende yan etkiler çok göstermedi ama çoğu kişide yan etkiler gösteriyor.

Doğum kontrol yöntemleri, cinsel hastalıklardan da koruma sağlamaktadır. Korunma olarak kondom kullanımı bu tarz hastalık riskini azaltıp gebelikten koruyacaktır.

Bunun dışında Ertesi gün hapları hormonlar üzerinde etki eder ve cinsel hastalıklardan korumaz.

Sonuç

Ertesi gün hapı ciddi hormon dengesizliği yaratabilir. Bu hapı cinsel birleşmeden ilk 24 saat içinde alındığında yüksek oranda fayda sağlamaktadır ve gebeliği önlemede etkilidir.

Bunun dışında ertesi gün hapını yüksek dozlarda kullanmakta yan etkileri arttır. Genel olarak cinsel birleşmede kaliteli prezervatif ile hem hastalık riskini, hem de gebeliği önleyebilirsiniz.

Sonuç olarak öncelikle hedef korunmalı ilişki olmalıdır ve ertesi gün hapı zorunlu olmayan durumlarda kullanılmamalıdır.

Diğer Makalelerimiz:

Yorum yapın