Yazz Doğum Kontrol Hapı – Yazz 24+4 Kullananlar

Yazz Doğum Kontrol Hapı içeriğindeki 3 mg drospirenon ve 0,02 mg etinilestradiol etken içeren ve bu sayede spermin yumurtalığa ulaşması engelleyen bir ilaçtır.

En çok gebeliğin önlenmesi için kullanılan Yazz doğum kontrol hapı, ayrıca adet öncesi yaşanan hastalıkların tedavisi için de kullanılır.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Kullananlar

Doğum kontrol haplarının çoğu, yumurtlamayı engellemek için östrojen ve progesteron hormonlarının bir karışımını içeren “kombinasyon haplarıdır”. Döllenecek yumurta olmadığı için dişi yumurtlamazsa gebelik gerçekleşemez.

Yazz doğum kontrol hapı, aynı diğer ilaçlar gibi progesteron ve östrojen içermektedir. Ayrıca Yazz 24+4 Kullananlar:

 • Akne
 • Adet öncesi disforik bozukluk

Tedavisinde de kullanılır. Yazz doğum kontrol hapını kullanmayı unutursanız veya günü kaçırırsanız, hamilelik riskini azaltmak için prezervatif veya bariyer yöntemlerini kullanmanız gerekebilir.

Yazz içindeki “Drospirenon” ve “etinil estradiol” kombinasyonu gebeliği önlemek için kullanılır. Etinil estradiol ve drospirenon olmak üzere iki tür hormon içeren ve uygun şekilde alındığında gebeliği önleyen bir doğum kontrol hapıdır

Yazz doğum kontrolünün yan etkileri nelerdir?

Yazz doğum kontrol hapı ilacı hormonal dengeyi etkileyebildiği ve değişiklik yaratabildiği için doktor tavsiyesi ile kullanılması gereken bir ilaçtır.

 • Meme ağrıları ve hassasiyet
 • Şiddetli baş ağrıları
 • Adet dışı vajinal kanamalar
 • Düzensiz adet dönemleri

Yazz Doğum Kontrol Hapı Yorumları

Yazz Doğum Kontrol Hapı Yazz 24+4 Kullananlar
Yazz doğum kontrolü hapı (Drospirenon), diğer kullanımların yanı sıra hamileliği önlemek için doğum kontrol haplarında ve menopozal hormon tedavisinde kullanılan bir progestin ilacıdır.

Doğum kontrol hapları içeriklerinde hormonları değiştirecek bileşenler içermektedir. Bunlardan birisi. Bir sözlük yorumcusu:

Tuhaf etkiler yaratan bir doğum kontrol hapı. Ben mide bulantısı yan etkisini azaltmak için gece uyumadan önce içiyorum. Bunun yanında gögüsleriniz normal bir haptan daha fazla büyültebiliyor.(bende böyle oldu). Vücutta yan etki olarak hafif şişlikler yaratabiliyor.

Bir başka kullanıcı ise:

Bir aylık kulanımda bende, alıngalık ve asabiyet, gögüslerde büyüme ve karın ağrısı yarattı diyebilirim.

Yazz 24+4 kullanıp yan etkileri yaşamayanlarda mevcuttur.

Yazz kontrol hapı en yan etkisiz ilac bu sanirim. Vücudumdaki şiskinligi de önlediğini belirteyim ve gögüslerim normal seviyede. Libido da devam ediyor.

Bir başka kullanıcı ise şunları belirtmiş:

2.haftayı bitirdim. Bende lekelenme tarzında kanama yarattır. Bunun yanında gögüs büyüttüğü de doğru ve gögüsler daha hassas oluyor. Arada mide bulantısı felan oluyorum.

Görüldüğü gibi Yazz kullananlarda bu etkiler görülebilir. Son olarak sözlük yorumunda ise şunlardan bahsediyor:

5 ay kullanıp bıraktığım ilaç ve gördüğüm kadarıyla herkeste farklı etkiler var. Bende kıl tüy kilo artışı gibi durumlar olmadı ama diğer yan etkileri yüzünden bırakma kararı aldım.

Yazz doğum kontrol hapı kullananlarda ortak görülen etki ise gögüslerde hassasiyet şeklinde gözüküyor.

Yazz Doğum Kontrol Hapı Fiyat

Yaz doğum hapı sadece eczanelerde satılır. 2022 yılındaki fiyatı şu şekildedir:

Perakende Satış Fiyatı :97.06 TL
Barkod :8699546090051
Fiyat geçerlilik tarihi :09.07.2022

Yazz Doğum Kontrol Hapının Yan Etkileri

Yazz doğum kontrol hapı kullananlarda görülen yaygın yan etkiler:

 • Duygu değişikleri
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • meme ağrısı

Yaygın olmayan

 • Depresyon
 • Baş dönmeleri
 • Migren
 • Kusma, hazımsızlık
 • Genitel akıntı
 • Ateş basması

Eğer ciddi bir durum olursa ilacı kesip doktorunuza yan etkileri bildirmeniz gerekmektedir.

Yazz 24+4 nasıl kullanılır?

Yemeklerden hemen sonra bol su ile birlikte alınır.

Yazz kullanırken hamile kalınır mı?

Doğum kontrol hapları yüksek oranda koruma sağlamaktadır. Spermin yumurtalığa yapışmasını engeller ve böylece hamilelik riskini azaltır. %99.6-7 oranda başarı oranı vardır.

Sonuç

Doğum kontrol hapları zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır. Yazz hapını kullananlar olası yan etkileri özellikle gögüs ağrılarını ve hassasiyetini deneyimlemektedir. Bazıları ise gerginlik ve duygu durumu değişikliği gözlemlemektedir.

Eğer bu tarz yan etkileri ağır yaşıyorsanız doktorunuza danışmanız gerekir.  

Yazz rahim boynundaki mukusu kalınlaştırır, bu nedenle spermin nüfuz etmesini ve yumurtaya ulaşmasını zorlaştırır. Ayrıca çoğu doğum kontrol hapı rahmin iç yüzeyini inceltir, bu nedenle döllenmiş bir yumurtanın rahme yerleşme ve büyüyebilme şansı daha azalır.

Ek olarak yazz gibi doğum kontrol hapları doğru şekilde kullanıldıklarında yaklaşık %1 başarısızlık riski olduğu unutulmamalıdır. Aksi durumlarda (İlaç alımı unutulması) bu riski arttırmaktadır.

Diğer Makalelerimiz:

Yorum yapın