Isırgan Otu Kullananların Yorumları Nelerdir?

Isırgangiller familyasından olan ısırgan otu, ılıman iklimi seven bir Akdeniz bitkisidir. Latince ismi “urtica”dır. Anlamı ise tahmin edilebileceği üzere “yakmak”tır. Ancak ısırgan otu, faydaların en acıtıcısı olarak bilinir. Zira otun kendisi insanı yaksa da, sağladığı faydalar açısından yüzyıllardır kullanılmaktadır. Peki ısırgan otu kullananların yorumları neler söylüyor? Bu bitki tam olarak ne işe yarıyor ve nasıl kullanılıyor? Gelin tüm soruların cevaplarına tek tek göz atalım.

Isırgan Otu Nedir Ne İşe Yarar?

Urtica dioica, yani ısırgan otu, tıp dünyasının yakından ilgilendiği bir bitkidir. Asırlar önce çeşitli hastalıklarda kullanılan ısırgan otu, günümüzde de pek çok üründe kullanılmaktadır. Örneğin:

 • Isırgan otu şampuanı
 • Isırgan otu çayı
 • Isırgan otu sabunu
 • Isırgan otu maskesi
 • Isırgan otu yağı ve tohumu gibi çeşitli ürünleri gösterebiliriz.

Isırgan otunun temel işlevlerini ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Alyuvar yapımını artırır.
 • Saçları gürleştirir.
 • Cilt sorunlarına iyi gelir.
 • Romatizma tedavisinde tercih edilir.
 • Çay olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin normal çalışmasını destekler.

Elbette yukarıdaki işlevler kadar ısırgan otunun düzenli kullanımda faydaları da görülmektedir. Yazımızın devamında ısırgan otunun tüm faydalarına göz atabilirsiniz. Dileyenler ısırgan otu kullananların yorumları başlığına göz atarak kullanım çeşitleri hakkında daha fazla bilgi alabilir.

Isırgan Otu Neden Yakar?

İnsan gözüyle görmek zor olsa da, ısırgan otu üzerinde pek çok tüy bulunmaktadır. Bu tüyler camsı yapıdadır içerisinde kimyasal maddeler barındırmaktadır. Eğer bu tüylere dokunursanız, kırılırlar ve içlerinden çeşitli kimyasallar çıkar. Bu kimyasallar başlıca histamin, asetilkolin ve serotonindir. İşte vücudu yakan şey, deriye temas eden bu kimyasallardır.

Isırgan otuna temas eden insan, acıyı hemen hissedebilir. Sonrasında kısa süreli acı, kızarıklık, hassasiyet ve kaşıntı yaşanır. Bir süre sonra ise ısırgan otuna temas eden bölge uyuşmaya başlar ve acı diner. Eğer ısırgan otuna temas ettiyseniz ve acısı sizi rahatsız ediyorsa, soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Bir diğer yöntem ise o bölgeye yoğurt sürmektir.

Isırgan Otunun Faydaları Nelerdir?

Çok yıllık bir bitki olan ısırgan otu faydaları genel olarak şöyle:

 • Maske olarak kullanıldığında cildi besler. Egzamanın etkilerini hafifletir.
 • Kür olarak kullanıldığında basur ve makat çatlağı tedavisinde etkili sonuçlar gösterir.
 • Çay olarak kullanıldığında toksinleri atar ve hücre yenilenmesini artırır. Aynı zamanda iltihap giderici özelliğe sahiptir.
 • Şampuan olarak kullanıldığında saçları gürleştirir ve kökten uca besler.
 • Yağ olarak kullanıldığında cildin nem dengesini korumasını sağlar.
 • İdrar söktürücü özelliği nedeniyle zayıflamak isteyenler için şifalı bir alternatiftir.
İlginizi Çekebilir:  Hipotalamus Nedir Ve Nasıl Güçlendiririz?

Isırgan otu kullananların yorumları da gösteriyor ki, ısırgan otunun daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Isırgan Otu Nasıl Kullanılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, ısırgan otu pek çok şekilde kullanılabilir. Örneğin ısırgan otunun çay olarak kurutulup tüketilmesi mümkündür. Bir diğer şekilde ise ısırgan otunun yağı çıkarılarak kullanılabilir. Elbette bu süreç için el yatkınlığı gerekebilir.

Isırgan otunun en yaygın kullanımlarından birisi de yemektir! Çorbalarda, ana yemeklerde ve salatalarda ısırgan otu veya ısırgan otu tohumu kullanılabilir.

Isırgan otunun kozmetik alanda kullanıldığı da bilinir. Örneğin el yapımı ısırgan otu sabunu, cildi besler ve hücre yenilenmesini artırır. Hazır satılan ısırgan otu şampuanı ise düzenli kullanımda saçı gürleştirerek dökülmeleri azaltabilir.

Isırgan otu kullananların yorumları bu konuda size daha detaylı bilgi verebilir.

Isırgan Otu Kullananların Yorumları Neler?

Isırgan Otu Kullananların Yorumları
Isırgan Otu Kullananların Yorumları

Şimdi de ısırgan otu kullananların yorumları nelermiş bir göz atalım:

 • Çayı baş ağrısına birebir olan bitkidir. Ayrıca ısırgan otunu kaynatıp o suyla saçlarınızı yıkarsanız daha güçlü olur. Annemler zamanında saçlarımızı böyle yıkardı.

Bir başka kullanıcı, ısırgan otu tohumunun balla karıştırarak tüketilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

 • Tohumunu balla karıştırarak ilaç niyetine tüketebilirsiniz. Özellikle kansere iyi geldiği ifade edilmektedir. Ancak hangi kansere ne derece iyi gelir onu bilmiyorum.
 • Üzüm suyunu sıktıktan sonra ısırgan tohumlarını bu suyla kaynatın. Oluşturduğunuz şerbeti her gün bir kaşık kadar içerseniz balgam söktürür ve boğazı yumuşatarak tahrişi azaltır.
 • Aşırı kullanılmadığında etkili, antimikrobiyal özelliği var.

Bir diğer kullanıcı ise ısırgan otunun romatizma ve basur gibi hastalıklarda kullanıldığını ifade etmektedir:

 • Mafsal romatizmalarda, eklem içi iltihaplanmalarda lapasını koyun. Böylece ağrıyı dindirir ve iltihabı giderir. Basur sorununda ise direkt olarak bölgeye sürerek yangıyı dindirebilirsiniz. Bende faydası oluyor. Özellikle tohumlarını düzenli olarak tüketiyorum sabah aç karnına.

Isırgan otu kullananların yorumları bu bitkinin çeşitli amaçlarla ve şekillerde kullanıldığını ifade etmektedir. Ancak ısırgan otu kullananların yorumları hiçbir şekilde doktor tavsiyesi yerine geçmez. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda var.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın