hindiba kahvesi
hindiba kökü, bağırsakta faydalı bakterilerin büyümesini destekleyen bir tür prebiyotik olan inülin lifi içerir.

Hindiba kahvesi, hindiba bitkisinin kavrulmuş, öğütülmüş kökünden gelir. Kahveye benzer bir tadı vardır, ancak kafein içermez. 

Bazı yan etkileri olsa da, araştırmalar potansiyel sağlık yararları olabileceğini de öne sürüyor. Bu nedenle, bazı insanlar onu kahve için uygun bir alternatif olarak görebilir.

Odunsu aroması ve ceviz aroması ile hindiba kahvesi son zamanlarda bir çok insan için alternatif oldu.

Önemli Noktalar:

 • Hindiba kökü doğal olarak kafein içermez, bu nedenle kafein alımınızı azaltmak istiyorsanız mükemmel bir kahve alternatifi yapar. (kaynak)
 • Hindiba içmek başlangıçta korkutucu olsa da, gerçekte bu bitkiden elde edilen kahve hoş bir tada sahiptir ve olduğu gibi köklerin veya sebzelerinkine benzemez. Hindiba kahvesi kıyılmış ve kavrulmuş hindiba kökünden yapılır. İnülin lifi, manganez ve B6 vitamini sağlar.
 • Hindiba kökü, sindirim sağlığınızın çeşitli yönlerini iyileştirebilecek iyi bir lif kaynağıdır.
 • Hindiba, bazı kişilerde alerjik reaksiyonu tetikleyerek ağrı, şişme ve ağızda karıncalanma gibi semptomlara neden olabilir

Hindiba kökü, hem insan hem de hayvan çalışmalarında kan şekeri düzeylerini yönetmeye yardımcı olduğu gösterilen bir lif türü olan inülin içerir.

Hindiba kahvesi nedir?

hindiba faydaları

Kahve, Coffea Arabica adı verilen bitkilerin meyvelerinden elde edilir Kahve ağaçlarının meyveleri kiraz büyüklüğünde olduğu için insanlar onlara kahve “çekirdeği” derler.

Hindiba kahvesi, hindiba bitkisinin köklerinin kavrulması, öğütülmesi ve demlenmesiyle yapılır. Kahveye benzer bir tadı vardır ve genellikle hafif topraksı ve cevizli olarak tanımlanan bir tada sahiptir.

Hindiba’nın faydaları hakkında detaylı bilgi için

İlginizi Çekebilir: Hindiba Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kahve çekirdekleri gibi hindiba kökü de kavrulabilir, öğütülebilir ve lezzetli bir sıcak içecek haline getirilebilir. Tadı kahveye çok benzer ama kafeinsizdir.

Hindiba kahvesi, kahveye göre avantajları

Hindiba kahvesi bazı avantajlar sunar:

 • Kafeinsizdir: Bu içecekte heyecan verici hiçbir madde yoktur ve bu nedenle günde birkaç kez ve hatta akşamları sinirlilik veya uykusuzluk riski olmadan kolayca içilebilir.
 • Çocuklar bile bunu içebilir: Küçükler için klasik kahve tavsiye edilmezken, alternatif olarak arpa içeceği veya hindiba bazlı bu içeceği, belki beğenilerine göre tatlandırılmış veya süte eklenmiş olarak kullanabilirsiniz.
 • Hoş bir tada sahiptir: Hindiba içmek başlangıçta korkutucu olsa da, gerçekte bu bitkiden elde edilen kahve hoş bir tada sahiptir ve olduğu gibi köklerin veya sebzelerinkine benzemez.

Aynı zamanda zengin bir inülin kaynağıdır. Bu çözünür lif, yararlı bakterilerin, özellikle Bifidobacteria ve Lactobacilli’nin büyümesini teşvik ederek sindirime yardımcı olabilir ve sağlıklı bir bağırsağı destekleyebilir 

Doğal Olarak Kafeinsiz

Yüksek miktarda kafein tüketmek mide bulantısı, anksiyete, kalp çarpıntısı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilerle ilişkilendirilmiştir

İlginizi Çekebilir:  Femara Kullananların Yorumları - Nasıl Kullanılır?

Hindiba kahvesi, kafein alımınızı azaltmanın mükemmel bir yolu olabilir.

Normal kahve, kavrulmuş, öğütülmüş ve demlenmiş kahve çekirdeklerinden yapılır.

Tipik bir fincan kahve yaklaşık 92 mg kafein içerir, ancak bu miktar kullanılan kahve çekirdeğinin türü, porsiyon boyutu ve kahvenin kavrulma türü gibi faktörlere göre değişir. (kaynak)

Hindiba kafein içermez ve kafein sonucu oluşan uykusuzluk problemleri gibi sorunları azaltır.

İlginizi çekebilir: Kafeinsiz İçecek Arayanlar: Kahveye Alternatif Içecekler Listesi

Kahveyi bırakamıyorsanız, hindiba kahvesini alternatif olarak tüketebilirsiniz. Bu, kafeinin verdiği yan etkilerden korunmanızı sağlar.

Hindiba Kahvesinin Faydaları

Hindiba kahvesi faydaları açısından da mükemmel bir içecektir. Öyle ki, bu kahvenin özellikleri, sağlık açısından zengin acı bir bitki olan hindibanın hazırlanmasında kullanılması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

 • Mineral tuzlar, lifler ve antioksidanlar: hindiba kahvesi vücudumuzun iyiliği için gerekli maddelerin bir konsantresidir.
 • Sindirime yardımcı olur: hindiba sindirimi destekler, özellikle yağ oranı yüksekse bu içeceği yemekten sonra almak midenin daha kolay çalışmasına yardımcı olabilir.
 • Karaciğerin çalışmasına yardımcı olur: Hindiba acı bir bitki olduğundan, hindiba karaciğeri detoksifikasyon sürecinde de destekler.
 • Bağırsak sağlığını destekler : hindiba kahvesi hem bakteri florası üzerinde hem de liflerin varlığı sayesinde bağırsak düzenliliği üzerinde olumlu etki eder.
 • Bağışıklık Sistemini Güçlendirir : Yukarıdaki tüm eylemler sayesinde bu içecek ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü kalmasına yardımcı olur.
 • Kan şekerini uzak tutmaya yardımcı olur: Lif varlığı göz önüne alındığında, bu içecek kan şekerini doğru seviyelerde tutmaya da yardımcı olabilir.

Hindiba kahvesi kahveden daha mı faydalı?

Dr. Axe, “Her ikisinin de bazı anti-inflamatuar yetenekleri vardır ve iştahı kontrol etmeye ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olabilir” diyor. “Kişiye bağlı olarak hindiba sindirim işlevini iyileştirmeye yardımcı olabilir ve kahve enerji, odaklanma, ruh hali ve bilişsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir 

Hindiba Kahvesi Nasıl Hazırlanır?

Hindiba kökü önceden öğütülmüş ve kavrulmuş olarak bulunabilir, bu nedenle hazırlanması kolaydır. Filtre kahve makinesinde, French press veya espresso makinesinde normal kahve telvesi gibi demleyebilirsiniz.

200 ml su için 2 yemek kaşığı zemin kullanın veya bu oranı tercihlerinize göre ayarlayın.

Hindiba Kahvesinin Yan Etkileri

Bu içeceğin tüketimine çok az kontrendikasyon vardır. Sadece hamilelikte önerilmez (rahim kasılmalarına neden olabilir). 

Ayrıca ülser veya gastrit rahatsızlığınız varsa dikkatli olun. Şüpheniz varsa, doktorunuza danışmak her zaman daha iyidir.

Kategori: