Asetil L-Carnitine – Hafızayı ve dayanıklılığı güçlendirir

ALCAR, beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. 
Üzerindeki asetil grubu, kan-beyin bariyerinizi geçmesini ve ruh halinizi, öğrenmenizi ve hafızanızı iyileştirebileceği beyninize ve sinirlerinize ulaşmasını sağlar.

Asetil L-karnitin Özet

 • Asetil-L-karnitin (ALCAR), hücrelerinize enerji sağlar, ruh halini, öğrenmeyi ve hafızayı iyileştirir. Bu amino asit kan beyin bariyerini (BBB) ​​geçebilir ve beyindeki nörotransmitter seviyesini düzenler.
 • ALCAR ayrıca kas mitokondrilerinizin yağ yakmasına yardımcı olur, bu da dayanıklılığınızı artırır, spor salonunda size avantaj sağlar ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olur.
 • Çalışmalar ALCAR’ın zihinsel enerjiyi ve beyin işlevini artırdığını, iltihabı azalttığını, dolaşımı hızlandırdığını ve odaklanmayı iyileştirdiğini gösteriyor.
 • ALCAR, spor salonunda gücü artırır, testosteronu artırır, yağ yakar, iyileşmeyi hızlandırır, kas oluşturur, yorgunluğu azaltır ve insülin duyarlılığını artırır.

Enerji (ATP) üretimini maksimize etme, Mitokondriyal sağlığı artırmak, artan asetilkolin, Serbest radikalleri temizlemek, Beyinde laktat birikmesinin neden olduğu beyin yaşlanmasını önleme gibi faydaları bulunmaktadır.

Asetil L-Karnitin (ALCAR) Nedir?

ornitin benefits for health

ALCAR, Nöronlar, düşünce ve genel olarak bilişsel sistem ile ilgili faydalar elde etmek için tıbbi amaçlarla da kullanılan bir amino asittir.

Asetil l-karnitin, beyin fonksiyonlarını iyileştirmek ve hafıza güçlendirici olarak kullanılmasıdır.

Piyasada Asetil L-Karnitin Asit şu anda çoğunlukla toz veya kapsül şeklinde bulunur.

Asetil-L-karnitin (ALC veya ALCAR), hücrelerinizdeki enerji üretimini besleyen ve sinir işlevini destekleyen bir amino asittir. Mitokondrinizdeki yağları yakmak ( yağ asidi oksidasyonu ) ve asetilkolin üretmek için asetil grubunu sağlar

ASETİL-L-KARNİTİNİN FAYDALARI NELERDİR?

ALCAR’ı mitokondriyal işlevinizi, bilişinizi, antrenmanlarınızı ve daha fazlasını geliştirmek için kullanabilirsiniz. 

ALCAR, mitokondrinizin (hücrelerinizin güç merkezleri) yağ yakmasına ve özellikle kaslarınız ve beyniniz için daha fazla enerji oluşturmasına yardımcı olur.

Asetil-L-karnitin’in iki ana faydası vardır:

 • Beyin gücünü artırır : ALCAR, yaşlanma karşıtı nootropik veya akıllı bir ilaçtır, yani beyninizin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. ALCAR, kan-beyin bariyerinizi geçmesine ve ruh halinizi, öğrenmenizi ve hafızanızı iyileştirebileceği beyninize ve sinirlerinize ulaşmasını sağlar.
 • Yağ yakımı: ALCAR size spor salonunda da avantaj sağlayabilir. Enerji üretiminizi hızlandıran ve dayanıklılığı artırabilen kas mitokondrinize yakıt (yağ asitleri şeklinde) gönderir. ALCAR ayrıca siz egzersiz yaparken metabolizmanızı yağ yakmaya doğru iter.
 • Sinir hasarı: Sinirler özellikle oksidatif strese karşı hassastır. Diyabet gibi bazı ilaçlar ve durumlar, bacaklarda ve kollarda ağrı, karıncalanma veya uyuşma ile kendini gösteren sinir hasarına (nöropati) neden olabilir. (kaynak)

,

TeknikEtki MekanizmasıFaydalarıZararları
Asetil L-CarnitineMitokondri enerji üretimini artırarak, beyin hücrelerinin sağlığını ve fonksiyonunu desteklerHafıza ve öğrenme yeteneğini arttırır, beyin enerji metabolizmasını arttırır, yaşlılıkta beyin sağlığını korurYeterli araştırma yok, yan etkiler çok azdır

ALCAR dopamini artırır mı?

Hayvan deneklerinde, bir haftalık ALCAR uygulaması, çekirdekteki accumbens kabuğundaki dopamin ve serotonin miktrarını arttırdı ve kaçınılmaz strese akut maruz kalmanın ürettiği kaçış eksikliğinin gelişmesini engelledi.(kaynak)

Alfa-Lipoik Asit ile Uyumu

2.000’den fazla nöropati hastasıyla yapılan iki meta-analizde, asetil-L-karnitin (ALCAR) ağrıyı önemli ölçüde azalttı ve sinir sağlığını iyileştirdi. (kaynak)

Alfa-lipoik asit, sinirleri diyabete ve artan oksidatif stres ile diğer koşullara karşı koruyan bir başka güçlü antioksidandır.

Hayvan çalışmaları ve sınırlı klinik verilere göre, asetil-L-karnitin ve alfa-lipoik asit, beyin yaşlanması ve oksidatif hasar üzerinde sinerjik bir etkiye sahip olabilir. (kaynak)

Antrenman performansını arttırmak isteyenler ayrıca kreatin takviyesine göz atabilir:

İlginizi çekebilir: Kreatin Performansı Arttır mı?

Asetil L-karnitin, vücudumuzda bulunan glikozun çok daha hızlı ve etkili bir şekilde enerjiye dönüşmesine neden olur. 

Bütün bunlar için asetil l-karnitin, yorgunluğu ortadan kaldırma ve performans artışı sağlar.

Beyin ve Enflamasyon

Enflamasyon, özellikle yaşlı erişkinlerde uyku kalitesini yakından etkiler. Uykusuzlukta aynı şekilde yorgunluk, halsizlik ve enfeksiyonu daha da arttır.

Asetil-L-karnitin uykuyu etkiler mi?

Asetil-l-karnitin sağlıklı beyin fonksiyonu, enerji ve bağışıklık sağlığına yardımcı olur. ALCAR dinlenmiş uyanmaya yardımcı olabilir.

Asetil-l-karnitin iltihabı azaltabilir. Bu, faydaları doğrudan beyne getirir ve potansiyel olarak uykunun kalitesini ve süresini artırır.

Uyku kalitesini arttırmak için:

İlginizi çekebilir: Melatonin Nedir?

Araştırmalar, ALC tedavisinin yaşlı insanlarda depresyon semptomlarını azalttığını buldu

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/acetyl-l-carnitine-uses-risks

RUH HALİ, HAFIZA VE BİLİŞSEL DÜŞÜŞ İÇİN ASETİL-L-KARNİTİN

Takviye olarak ALCAR, kan-beyin bariyerinizi geçerek beyninizdeki yoğun mitokondri koleksiyonuna ve vücudunuzun geri kalanındaki mitokondriye erişmesini sağlar. 

İlginizi Çekebilir:  Hindiba: Özellikleri, Faydaları ve Yan Etkileri

Bu, ALCAR’ın nootropik etkisinin temel sebeplerinden birisidir. Yüksek mitokondri daha iyi hafıza, öğrenme ile ilişkilendirilir.

 • Daha fazla zihinsel ve fiziksel enerji : ALCAR alan yaşlı bireyler, fiziksel ve zihinsel enerji seviyelerinde önemli bir artış ve daha iyi bilişsel yetenek gördüler. (kaynak)
 • Bilişsel işlevi geliştirir : Düşük karnitin düzeyine sahip kişiler, beyin işlevlerinde büyük bir düşüş yaşar. ALCAR beyin fonksiyonunu iyileştirir. 2010 yılında yapılan bir çalışmada, 14 katılımcıdan sekizi demans tanısını tersine çevirdi ve her gün ALCAR aldıktan sonra tam bilişsel yeteneklerine geri döndü. (kaynak)
 • Enfeksiyonu azaltır: ALCAR, sağlıklı yetişkinlerde iltihabı azaltır. Bunun bir kısmı, ALCAR’ın vücudunuzun ana antioksidanı olan glutatyonu arttırmasıdır.(kaynak) Glutatyon, beyinde ağır metal birikmesi sonucu hasar görmesini engeller. Glutatyon hakkında rehberimizi okumanızı öneririz: Glutatyon Nedir?
 • Kan Dolaşımı: Sağlıklı yetişkinlerde ALCAR, yüksek yağlı bir yemekten sonra dolaşımı ve besin açısından zengin kan akışını geliştirir. İyi kan akışını, daha çok oksijenin kaslara ulaşmasını ve protein sentezini arttır. (kaynak)
 • Odağı geliştirir : Asetil-L-karnitin, hem DEHB olan çocuklarda hem de zihinsel yorgunlukla mücadele eden yetişkinlerde dikkati artırır. (kaynak)

Sonuç : Çalışmalarda, ALCAR’ın zihinsel ve fiziksel enerjiyi iyileştirdiği, beyin gücünü iyileştirdiği, iltihabı azalttığı, dolaşımı hızlandırdığı ve zihinsel odaklanmayı artırdığı gösterilmiştir.

Alcar Nootropik Olarak Kullanılır mı?

Bu çalışmaların birkaçının sağlıklı genç yetişkinlerde olmasına rağmen, birçok ALCAR araştırmasının yaşlı insanlarda olduğunu belirtmekte fayda var. ALCAR, hafıza üzerinde olumlu etkiler. yarattığı görülüyor.

Asetil L-Carnitine, Diğer Nootropik Ajanlarla Karşılaştırıldığında Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

TeknikEtki MekanizmasıFaydalarıZararları
Asetil L-CarnitineMitokondri enerji üretimini artırarak, beyin hücrelerinin sağlığını ve fonksiyonunu desteklerHafıza ve öğrenme yeteneğini arttırır, beyin enerji metabolizmasını arttırır, yaşlılıkta beyin sağlığını korurYeterli araştırma yok, yan etkiler azdır, ama bazı insanlarda yan etkiler görülebilir.
Ginkgo BilobaAntioksidan özellikleri ile beyin sağlığını destekler ve kan dolaşımını arttırırHafıza ve öğrenme yeteneğini arttırır, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarını azaltır.(Yeni beyin hücresi üretimini destekler)Allerjik reaksiyonlar, kanama riski
Bacopa MonnieriBeyin sağlığını destekler ve hafıza ve öğrenme yeteneğini arttırırHafıza ve öğrenme yeteneğini arttırır, stres ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarını azaltırYan etkiler çok azdır, ancak bazı kişilerde kabızlık, mide bulantısı gibi etkiler olabilir

Daha iyi Antrenman Performansı

ALCAR, yıllardır vücut geliştirme camiasının temel taşı olmuştur. Onu desteklemek için iyi bir araştırma var:

 • Gücü artırır : Yoğun egzersizden 90 dakika önce karnitin alan direnç eğitimi almış 24 genç erkek üzerinde yapılan bir çalışmada, katılımcılar güç çıkışında önemli bir artışın yanı sıra daha düşük laktat seviyeleri yaşadılar (laktat, kaslarınızdaki yanma hissi yaratır).(kaynak)
 • Daha fazla yağ yakar: Karnitin alan genç erkekler, orta dereceli egzersiz sırasında daha fazla yağ yaktı ve yoğun egzersiz sırasında kasları daha fazla enerji üretti. (kaynak)
 • Testosteronu artırır : Kaldırdıktan sonra ALCAR alan erkeklerin kaslarında daha yoğun hormon reseptörleri vardı, bu da testosteron alımını iyileştirmiş olabilir. Diğer bir deyişle, ALCAR testosteronunuzu artırmaz; sahip olduğunuz testosteronu kullanmakta daha iyi olmanızı sağlar. (kaynak)
 • İyileşmeyi hızlandırır : ALCAR, hem erkeklerde hem de kadınlarda egzersiz sonrası iyileşmeyi hızlandırabilir ve kas iltihabını azaltabilir.
 • Daha iyi insülin duyarlılığı : ALCAR, glikozu iyi işlemeyen kişilerde insülin duyarlılığını artırır. 
 • Kas yorgunluğunu azaltır : Bir çalışma, asetil-L-karnitin’in genç insanlarda da kas yorgunluğunu azalttığını görüldü. (kaynak)

Sonuç olarak: ALCAR, spor salonunda daha çok çalışmanıza ve daha hızlı iyileşmenize yardımcı olabilir. Ve daha yaşlıysanız, ALCAR özellikle enerji seviyenizi korumak ve vücut yağını atmak için yararlıdır.

ALCAR’ın depresif semptomlar için faydaları arasında, HF’deki nörotransmitter noradrenalin ve korteksteki serotonin seviyelerini arttırdı .(kaynak)

DOZAJ: NE KADAR ASETİL-L-KARNİTİN ALMALISINIZ?

gıda takviyesi
Kilo vermek, yağ yakmak, zayıflamak ve daha bir çok durum için L-karnitin önerilir. Peki, gerçekten etkili mi?

Asetil-L-karnitin , özellikle bir sporcuysanız veya yaşlanmayı önleyici faydalar arıyorsanız, günlük takviye rutininize değerli bir katkıdır. İşte bilmeniz gerekenler. (Yaşlanma karşıtı özellikleri sebebiyle astaksantin maddesini de araştırabilirsiniz.)

Günde 1 gram ile başlamak iyi gibi görünüyor. Bunun yanında, araştırmalarda 3 gr oranlarında da kullanıldı.

 • Nootropik faydalar/yaşlanma karşıtı için Asetil-L-karnitin : günde 1-2 gram; sabah ilk yarısı ve öğleden sonra yarısı
 • Fitness ve yağ yakma için Asetil-L-karnitin : günde 1-3 gram; egzersizden 90 dakika önce (kas dayanıklılığınızı artırmak için) ve yarısı egzersizden sonra (iyileşmeyi hızlandırmak için).

Ek ambalaj üzerindeki herhangi bir dozaj talimatını dikkate aldığınızdan emin olun.

Asetil L-Carnitine diyet programlarında kullanılabilir mi?

Diyet TürüUyumluluğuFaydası
IF (Intermittent Fasting)UyumludurIF diyeti sırasında vücut yağlarını yakmak için Asetil L-Carnitine kullanımı faydalı olabilir.
Ketojenik DiyetUyumludurKetojenik diyette vücudun yağları enerji olarak(ketonları) kullanmasını arttırmak için Asetil L-Carnitine kullanımı faydalı olabilir.
Paleo DiyetUyumludurPaleo diyetinde Asetil L-Carnitine, vücudun yağları enerji olarak kullanmasını arttırarak dayanıklılık ve performansı arttırabilir.
Düşük Karbonhidrat DiyetiUyumludurDüşük karbonhidrat diyetinde Asetil L-Carnitine, vücudun yağları enerji olarak kullanmasını arttırarak dayanıklılık ve performansı arttırabilir.
*Not: Diyet programlarının uyumluluğu kişisel sağlık durumu ve doktor tavsiyelerine göre değişebilir. Asetil L-Carnitine kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız.

Asetil L-Carnitine, sporcularda dayanıklılık ve performansı nasıl arttırır?

Asetil L-Carnitine, vücutta enerji üretiminde rol oynayan mitokondrilere taşınan yağların enerjiye dönüşümünü arttırarak sporcularda dayanıklılık ve performansı arttırır. Ek olarak, laktik asidin uzaklaşmasını hızlandırarak kas ağrılarını azaltır ve kasların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Mitokondri sayısını ve verimliliğini arttırarak kas hacmini arttırır. Ayrıca, Asetil L-Carnitine, oksidatif stresi azaltarak kas dokusunun hasarını önler ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir.

ALCAR Yan Etkileri Nelerdir?

ALCAR çoğu insan için genellikle güvenli kabul edilirken, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yan etkiler yaşayabilirsiniz:

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Kuru ağız
 • Huzursuzluk

Elbette, özellikle hamileyseniz, emziriyorsanız veya ciddi bir tıbbi durumunuz varsa, herhangi bir yeni takviyeye başlamadan önce doktorunuza danışın.

Asetil-L-karnitin yağ yakar mı?

Karnitin, enerji için yağın yakılmasında ve yağ asitlerinin oksitlenip enerjiye dönüştürüldüğü mitokondri duvarları boyunca taşınmasında 
önemli bir rol oynar. Uygun bir diyet ile desteklendiğinde büyük oranda yağ yakımını ve bilişsel fonksiyonları destekler.

Asetil-L-karnitin Antrenman Yapmasam da alabilir miyim?

Beyin sağlığını desteklemek amacıyla kullanılabilir. Örneğin: L-Carnitine L-Tartrate – asetilkolin üretiminde önemli bir role sahiptir.  Bu durum Beyin fonksiyonlarını ve bunamayı iyileştirmeye yardımcı olur.Ayrıca buamino asit kan beyin bariyerini (BBB) ​​geçebilir ve beyindeki nörotransmitter seviyesini düzenler.

Diğer Makaleler: