Deloday Şurup Nedir? – Kullananların Yorumları

Deloday içerisinde etken madde Desloratadin olan antihistaminiktir. Antihistaminikler, vücut tarafından üretilen histamin adı verilen bir maddenin etkilerini önleyerek çalışırlar ve böylece hapşırık, burun akıntısı, damakta kaşınma vb. semptomlarını gidermek için kullanılır.

Vücutta bulunan Histamin bu alerjik semptomlara sebep olabilir. Deloday kullananların yorumları genellikle histaminin getirdiği alerjik belirtilerin azaltılmasında etkili olduğu yönündedir.

Deloday Şurup Nedir?

Deloday Şurup içeriğinde steroid olmayan etken madde olan Desloratadin bulunmaktadır. Alerjik reaksiyonlar ve alerji belirtilerinin kontrol altında tutmada destek olur.

Deloday Şurup, hızlı etkili, uyku durumu getirmeyen antihistaminik tabletlerdir.

Deloday şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır?

Deloday şurubun kapağında veya üzerine yazan birçok ilaçta olduğu son kullanma tarihine kadar kullanılması gerekir.

Deloday Şurup Kullananlar Yorumları

deloday şurup nedir
DELODAY, alerjik rinit ile ilişkili, hapşırık, burunda akıntı ve kaşınma, ek olarak gözlerde kaşınma, yaşarma ve kızarıklık, damakta kaşınma ve öksürük gibi semptomların giderilmesindinde reçete edilir.

Sözlüklerde ve forumlarda Deloday kullananların yorum genellikle uyku getirmemesi üzerine olmaktadır. Bir sözlük yorumcusu:

Deloday 5mg desloratadin içeren bir alerjen önleyicidir ve en süper özelliği uyku getirmemesi olmuştur.

Bunun dışında başka bir Deloday şurup kullanan kişi alerjik reaksiyonlarda olumlu etki ettiğini söylemiştir:

Çok büyük alerjik nezle ile sınanıyordum resmen. Aile hekimi bana bunu reçete etti ve gerçekten geceyi sorunsuz atlatmamamı sağladı.

Her ne kadar Atarax gibi uyku hali oluşturmasa da, bazı kullanıcılar uyku hallerinin geldiğini dile getirmektedir.

Sonbaharda ve ilkbaharda resmen benim için etkili olmuştur. Burun akıntıı ve haştırma hissi direk gitti bende. Kaşıntı ve diğer belirtiler de yok. Ama çok güzel uyuttuğunu da söyleyebilirim.

Deloday ilaç kullanan bir başka kişi ise olumlu etkiler görmüş.

Doktor reçetetesi üzerine alerjik belirtilerle karşılaştığımda hemen kullandım. Ben alerji olunca gözüm, yüzüm felan şişer. Bu ilaç sayesinde semptomlar baya azaldı. Uyku hali felanda yaratmadı bende.

Deloday şurup hızlı etki ediyor arkadaşlar.(en azından bende) Bu ilaca başladığımdan beri tüm tıkanıklığım ve burun akıntım azaldı. Şahit olduğum tek yan etki bende uyku hali ve nefes darlığı (bazen).

Tavsiye edilen dozlarda Deloday şurubun uyku hali yaratması beklenmez. Bunun yanında, seyrekte olsa bazı kişilerde uyku hali yaratabilir.

İlginizi Çekebilir:  Lactobacillus Acidophilus Ne İşe Yarar?

Genel olarak Deloday şurup kullananlarda alerjik reaksiyonlarında azalma, kaşıntı azalması gibi etkiler görülmüş.

Deloday Şurup Yan Etkileri

Deloday şurup doktor gerekli görmedikçe hamilelik döneminde kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Etken maddesi Desloratadin adlı madde anne sütüne karışır, bu nedenle bu dönemdeki kadınların deloday kullanması önerilmemektedir.

Deloday şurubun en yaygın görülen yan etkisi yorgunluk ve bitkinlik halidir. Bazı kişilerde yaygın olmasa da ağız kuruluğu ve baş ağrısı da yapabilir.

Not: Deloday Şurup prospektüs içerisindeki talimatları mutlaka okuyun.

Ne zaman Deloday şurup almalıyım?

Genellikle günde bir kez yemekle birlikte veya aç karnına alınır. Doktorunuzun ve reçete etiketinizdeki talimatları dikkatlice okuyun. Anlamadığınız herhangi bir kısmı doktorunuzdan veya eczacınızdan açıklamasını isteyin. Daha fazla veya daha az almayın veya doktorunuzun önerdiğinden daha sık almayın

Deloday’ın etki etmesi ne kadar sürer?

Deloday şurubun etken maddesi Desloratadin genellikle 60 ile 75 dakika içinde etkisini göstermeye başlar ve yaklaşık 3 saatte doruk serum düzeyine ulaşma süresine sahiptir. Etkiler 24 saate kadar sürer.

Deloday Şurup Muadili İlaçlar

Etken maddesi Desloratadin olan Deloday’ın muadili birçok ilaç vardır. Bu ilaçların birbirlerinden farklı yönlerini etken maddesi ve insanlar tarafından özellikle dikkat edilen yan etkileri belirlemektedir.

Bunlardan bazılarını şöyledir:

  • ALORES
  • ALRINAST
  • ARIA-DES
  • AXIVOL
  • DELODAY
  • DESADYNE
  • DES-FIX
  • DESIUS
  • DESLAIR
  • DESLODIN

Sonuç

Deloday Şurup, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve kaşıntılar, hapşırma ve kurdeşen gibi alerjik semptomların giderilmesinde kullanılır.

İçeriğindeki etken madde, alerji sırasında vücudun oluşturduğu “histamin” maddesini bloke eder. Deloday kullanıcıları, şurubu kullandıktan ortalama 1 veya 2 saat içerisinde fayda gördüklerini dile getirmişlerdir.

Deloday şurup, diğer antihistamin ilaçlardan olan Atarax gibi uyku hali yaratması beklenmez. Bunun yanında bazı kişilerde uyku hali gelebilmektedir.

Genel olarak Deloday şurup kullanıcıları tarafından yapılan yorumlar bu şekildedir. Elbette Deloday şurup yorumları hiçbir koşulda tavsiye içermemektedir. En doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır.

Diğer makalelerimiz:

Yorum yapın