E vitamini çok önemli bir vitamindir. Sayısız işlevi ile vücutta hayati bir rol oynar. Sağlıklı bir yaşam sürdürmenize ve hastalıkların çoğunu önlemenize yardımcı olur.

E Vitamini veya tokoferol, tüm organizmanın sağlığı için gerekli olan yağda çözünen vitamindir. Antioksidan özellikleri sayesinde kalp , beyin ve  bağışıklık sistemi için faydalıdır.

E vitamini, kanseri önlemede önemli bir rol oynar. Çevre kirliliğinden ve sigara dumanından korur.

E vitamini hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve faydalarını öğrenelim.

E vitamini vücuttaki oksidatif strese karşı koruma sağlayarak kalp hastalığı ve felç riskini azaltır.

E vitamini: Nedir, Ne değildir

E vitamini, çok çeşitli işlevleri olan önemli bir yağda çözünen vitamindir. Vücuttaki her hücrede bulunur ve hücre, doku ve organların sağlığı için gereklidir. E vitamini, normal kan şekeri seviyelerinin korunmasının yanı sıra kalp hastalığı ve kanseri önlemede önemli bir rol oynar.

E Vitamini  A, D ve K vitaminleri gibi yağda çözünen bir vitamindir.

Yağda çözünen vitaminlerde karaciğerde birikir. Yağlı besinlerle daha iyi emilir; sonuç olarak, bu vitamin vücutta depolanabilir. 

Ayrıca, E vitamini ısıya dayanıklıdır, ama ısı arttıkça etkisi azalır. E vitamini için işlenmemiş, rafine edilmemiş ve çiğ gıdalarda daha fazla bulunur.

Yağda çözünen vitaminler vücutta depolanır. E vitamini yağda çözünür ve karaciğerde depo edilir.

Hücreleri Korur

antioksidan
Oksidatif stres, Kanser hastalığının altında yatan sebeplerden biridir. Hücrelerin zarar verebilecek ve ciddi hasara neden olabilecek aşırı serbest radikalleri biriktirdiği bir durumdur.

Dünya, tehlikeli kimyasallar ve toksinlerle giderek daha fazla kirleniyor. İnsanlarda, sigara, radyasyon ve modern toplumda çevresel toksinlerin neden olduğu bir durum olan oksidatif stres ile ilgili semptomlarda artıştan müzdarip.

Oksidatif stres, beyin fonksiyonunda ciddi hasara neden olabilir. Alzheimer hastalığının altında yatan sebeplerden biri de budur.

Oksidatif stres, yaşlanmanın çok yaygın bir yan etkisi olan vücutta iltihaplanmaya da neden olur.

Oksidatif stres arttıkça vücudumuz daha çok hasar alır

Araştırmalar E Vitamini kanser, kalp hastalığı ve diyabet gibi birçok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilecek güçlü bir antioksidandır. (kaynak)

12 hafta boyunca 800 IU’lik E vitamini kullanan diyabetik hastalarında, glutatyon üretimi artmıştır. Glutatyon, vücudun en güçlü antioksidanıdır.

İlginizi Çekebilir : Ihtiyacınız Olan Tek Glutatyon Rehberi

8 haftalık başka bir araştırmada, E ve C vitaminin oksidatif stresi azalttığı gösteriliyor. (kaynak)

Cilt Sağlığını Korur

Cilt sağlığı, genel sağlığın en iyi göstergesidir

Deri vücudumuzdaki en büyük organdır ve sağlığı vücudun genel sağlığı için çok önemlidir. Cilt bir organ olduğundan, içten ve dıştan sağlıklı ve güzel kalması için uygun bakıma ihtiyacı vardır.

E vitamini cilt sağlığını destekleyebilir.

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırma, E vitamini kullanımını ultraviyole ışığın verdiği zararları engellediği tespit edilmiştir. (kaynak)

Araştırmanın sonucunda, E vitamininin, cilt kanseri gibi problemler koruduğu iddia edildi.

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmada ise benzer etkiler görülmedi. (kaynak)

Bir başka çalışmada egzama problemi olan bireylerde, E vitamini yağının fayda sağladı belirtiliyor.(kaynak)

Sadece E vitamini değil, antioksidanlar cilt sağlığını korur. A, C ve diğer antioksidanlar, hücreleri korur. Hücreler daha sağlıklı oldukça ciltte daha sağlıklı olur.

E vitamininin faydaları özeti

 vitamini, tüm organizmanın iyiliği için gerekli bir antioksidandır. Vücut için faydaları :

 • Antioksidan hücreleri serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan korumaya, belirli kanser türlerinin başlamasını önlemeye ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olur;
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmeye   ve organizmanın iltihaplanma durumunu azaltır.
 • Kardiyovasküler sistemi korur, çünkü bu nedenle arterlerde daha büyük zorlukla biriken kötü kolesterolün (LDL) oksidasyonunu önler ve trombositlerin agregasyon sürecini azaltabilir – bu şekilde plak geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur. aterosklerotik, kalp ve dolaşım sorunlarının yanı sıra felç ve kalp krizi;
 • Yumurtalık fonksiyonunu iyileştirir, kadın doğurganlığını arttırır
İlginizi Çekebilir:  Manuka Esansiyel Yağının Faydaları Nelerdir?

Antioksidan etkisi, vücudu kirlilik, böcek ilaçları ve diğer toksinler gibi zararlı çevresel etkenlerden korumada faydalıdır.

Ciltte elastikiyetini artırmanın yanı sıra kırışıklıkları ve çatlakları önlemeye yardımcı olabilir.

Cilt elastikliği büyük oranda kolajen ile bağlantılıdır. Yaş ilerledikçe cildimiz esnekliği yitirir. E vitamini doğal yoldan cildi desteklemede etkilidir

E vitamini eksikliği

Ortalama olarak, bir yetişkin günde 7 ila 15 mg E vitamini  tüketmelidir  ; bu miktar, çeşitli ve dengeli bir diyet uygulayarak kolayca ulaşılabilecek bir miktardır.

E vitamini  eksikliği nadirdir  ve genellikle  çok düşük yağ içeriğine sahip katı ve düşük kalorili diyetler, yetersiz beslenme, sindirim bozuklukları, yağların emiliminde veya metabolizmasında hem genetik hem de kazanılmış anormallikler gibi belirli durumlardan kaynaklanır  . Genel olarak,  E vitamini  eksikliği,  aşağıdakiler gibi belirli semptomların başlangıcının temeli olabilir .

 • Büyüme ve gelişme kusurları (bebekler veya çocuklar için)
 • Sinir sistemi bozuklukları;
 • Uzuvlarda uyuşma hissi, karıncalanma, yorgunluk gibi nörolojik ve kas problemleri;
 • Görme bozuklukları;
 • Konsantrasyon bozukluğu;
 • Periferik nöropati, miyopatiler, retinopati ve bozulmuş bağışıklık tepkileri.

Tersine, aşırı  E vitamini  baş ağrısına, mide bulantısına, yorgunluğa ve kanamaya neden olabilir.

E vitamini eksikliğinde, hamilelik ve emzirme döneminde her zaman ve kesinlikle reçete ve tıbbi gözetim altında takviye kullanımalı.

E vitamini eksikliği çok sık karşılaşılmaz. Takviye almadan önce mutlaka doktora danışın

E Vitamini İçeren Gıdalar

2015 yılındaki rapora göre:

Besinmg / 100 grBesinmg / 100 gr
Buğday tohumu yağı150Fındık yağı47
Kolza yağı44Ayçiçek yağı41.1
Aspir yağı34.1Badem yağı39.2
Badem yağı24.2Buğday tohumu19
Kanola yağı17.5Palmiye yağı15.9
Fıstık yağı15.7Margarin15.4
Fındık15.3Mısır yağı14.8
Zeytin yağı14.3soya yağı12.1
Çam fıstığı9.3Çam fıstığı yağı9
Fıstık8.3Patlamış mısır5
Antep fıstığı2.8mayonez3.3
Çiğ ıspanak2Kuşkonmaz1.5
Brokoli1.4Kaju fıstığı0.9
Ekmek0.2-0.3Esmer pirinç0,2
Patates ve makarna<0.1Balık1.0-2.8
İstiridyeler1.7Tereyağı1.6
Peynir0.6-0.7Yumurta1.1
Tavuk0,3Biftek0.1
Domuz0.1Tam yağlı süt0.1
Yağsız süt0.01 
E vitamini içeren gıdalar

Ne kadar E vitamini almalıyım?

E vitamini eksikliği nadir gerçekleşir.

E vitaminin günlük dozları(kaynak):

YaşHamile olmayan, emzirmeyen bireylerHamile bireyleremziren bireyler
0-6 ay4 mg
7-12 ay5 mg
1-3 yıl6 mg
4-8 yıl7 mg
9-13 yıl11 mg
14+ yıl15 mg15 mg19 mg
Günlük yeterli E vitamini alımı

Yan Etkileri

Gıdalarda fazla E vitamini almak zordur. Dışarıdan E vitamini alındığında kan basıncında artış yaratabilir. Yüksek tansiyon hastaları dikkat etmelidir.

E vitamini fazlalığı tiroid hastaları için problem yaratabilir. Toksik dozda E vitamini

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Yorgunluk

gibi yan etkiler yaratır.

Cilt Sağlığını Geliştirmek için Diğer Yöntemler

 • Yağlı Balıklar: Yağlı balıklardan olan Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı cilt çin besinlerdir. Cilt sağlığını korumak için önemli olan zengin omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Omega-3 yağ asitleri cildin kalın, esnek ve nemli kalmasına yardımcı olmak için gereklidir. Somon balığında aynı zamanda astaksantin gibi antioksidan bulunmaktadır.
 • Astaksantin: En güçlü antioksidanların başında gelmektedir. Başta krill yağında bulunmakla birlikte Astaksantin, UV ışınlarından kaynaklanan DNA hasarını onarmaya yardımcı olmanın yanı sıra cildi korumaya ve ince çizgilerin, kırışıklıkların, hiperpigmentasyonun görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. nsan çalışmalarında astaksantin’in kolajen üretimini arttırırken cilt kırışıklıklarını, elastikiyetini ve nemi iyileştirdiği gösterilmiştir
 • C vitamini (askorbik asit):  C vitamini sadece cildinizi aydınlatmakla kalmaz, aynı zamanda güneşe maruz kalmanın ve zararlı serbest radikallerin neden olduğu cilt hasarlarına karşı da koruma sağlar.
 • Hyaluronik Asit: Hyaluronik asit cildin esnemesine yardımcı olur ve cilt kırışıklıklarını ve çizgilerini azaltırHyaluronik asidin ayrıca yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu ve yara izini azaltabileceği kanıtlanmıştır
 • Anti-inflamatuar beslenme: Ciltiltihabı, vücuttaki bir bağışıklık tepkisinin bir işaretio olabilir. Semptomlar kızarıklık, ısı, kaşıntı, hassasiyet ve şişme görülür. Anti-inflamatuar diyetle, vücuttaki inflamasyonu azaltarak cilt sağlığını destekleriz.

Sağlıklı beslenmek kadar cildinizin de sigara içmemenize, iyi uyumanıza, düzenli egzersiz yapmanıza ve yeterince su içmenize ihtiyacı vardır

Sonuç

E Vitamini gerçekten güçlü bir antioksidandır ve ne yazık ki bu konuda yeterli bilgiye sahip değildir.

Hücreleri hasara karşı korumak, sağlığımız için önemlidir. Bu noktada E vitamini Oksidatif strese karşı hücre korumasına yardımcı olur.

E vitamini en iyi alabileceğimiz kaynaklardan biride soğuk sıkım zeytinyağı gibi besinlerdir. Besinlerden alınan E vitamini, sentetik formlara göre daha iyi biyolojik fayda sağlar.

Kategori: