Aralıklı oruç tutmak zor mu?

Her diyet programının kendine özgü problemleri bulunmaktadır. Bunların başında fiziksel adaptasyon yanından sosyal adaptasyon gibi problemler vardır. “Aralıklı oruç tutmak zor mu?” sorucu göreceli olmakla birlikte, bu  yazımızda önyargılarınızı yıkmak için çeşitli açıklamalar yapacağız.

Aralık Oruç Neden Bu Kadar Etkili ?

Aralıklı orucun etkili olmasının temel sebebi vücudumuzda yaptığı metabolik değişikliklerdir. Bunların başında

  • İnsülin hormonu kısıtlaması
  • mTOR baskılaması
  • Ketonları arttırması
  • Adrenalin arttırması
  • Ketonlarda artış

Bunlar sadece en temel metabolik değişikliklerdir. Bütün bunlar yağ yakımıyla birlikte hücre adaptasyonu gibi bir takım değişiklikler meydana getirmektedir. Özellikle insülin seviyesinde düşme sonucu artan “glikoz” ihtiyacı, vücudumuz tarafından “depo” bölgelerden alınacaktır. Bu bölgeler bel bölgesi, karaciğer ve yağ dokularıdır.

Herhangi bir besin girmediği zaman vücudumuz bu bölgelerdeki “depo glikozu” kullanarak kendine enerji kaynağı sağlar. Yağlar esas olarak açlıkta vücudumuzda kullanılmak üzere depo edilmiştir ve besin eksikliği (oruç) sırasında bu besinler kullanılmaktadır.

Aralıklı Oruç Tutmak zor değil, tutmamak daha zor.

Sürekli yemek yemek bedenimiz üzerinde baskı kurucu etkilere sahiptir. Pankreas her saat insülin hormonu üretmekte, karaciğer proteinler ve karbonhidratların sindirimi için mesai harcamakta, bağırsak enerjini vitaminleri ayrıştırmak ve atık maddeleri temizlemekle uğraşmaktadır. 

Aşırı yemek yemek ayrıca beyinde “ödül” sistemini değiştirerek yemeklerden eskisi gibi zevk almamızı engelleyebilir. Buna ek olarak aşırı yemek yemek “açlığa” karşı hassasiyetimize zarar verir. Azıcık aç kalındığında vücut fazla “kortizol” salgılar ve bu da duygu durumuzu etkiler. 

Oruç tutarken zorlanmak herkesin başına gelmekle birlikte “mental” olarak kendinizi hazırladığınızda bu zorlanma daha az olmaktadır.

Bunun yanında belirli oranda açlık sonucu, vücudun “insülin duyarlılığı” artması besinlerin daha iyi bir şekilde kana karışmasını arttırmaktadır.  Oruç bitiminden sonra yediğimiz yemek çok daha verimli bir şekilde sindirilecek ve hücreler tarafından kullanılacaktır.

 

 

Yorum yapın