Beyaz Sirke Kullananların Yorumları – Temizlik

Beyaz sirkeyi duymayanlar kalmadı. Etrafı temizlemek amacıyla kullanıldığı popüler olmakla birlikte, gerçekten etkili mi? Beyaz sirke kullananlarda, neden temizlikte tercih ediyor?

Beyaz sirke güçlü oranda mikrop kırıcı özelliği barındırmaktadır ve bu sebeple hanımlar tarafından “doğal temizlik” malzemesi olarak tercih edilir.

Bu yazımızda çeşitli forumlardan, sözlüklerden ve yabancı sitelerden derlediğimiz beyaz sirke kullanıcıların dile getirdiği yorumlar bulunmaktadır.

Beyaz Sirke Kullananların Yorumları

Beyaz Sirke Kullananların Yorumları
Beyaz sirke kullananların yorumları genellikle temizlik için etkili olduğu yönündedir.

Sözlüklerde beyaz sirke kullananlarda birbirinden farklı yorumlar görülüyor. Ayakkabı temizliği mesela beyaz sirke kullanan bir kişi tarafından belirtiliyor:

Ben beyaz sirkeyi ayakkabi temizligi için kullanıyorum. Ortalama denk gelecek şekilde su ve beyaz sirkeyi karistirip pamuk yardimiyla ayakkabılarınızı sildiğinizde “oh”, tertemiz oluyor.

Bir başka Beyaz sirke kullanan ise turşu yapımında kullandığını belirtiyor

Ben beyaz sirkeyi tursu yapiminda kullanıyorum. Özellikle salatalik ve lahana tursunuda, üzün veya elma sirkesi gibi etki etmez. Yani renk sabit kalır. Diger sirkeler gibi sebzelerin rengini koyulastirmaz, turşuya canlı ve taze gorunum kazandırır.

Kimyasallardan uzak yaşamak isteyenler, alternatif temizleyici olarak bu tarz ürünlere yönelmektedir. Bir beyaz sirke kullanıcısı yazar:

Kahve makine sürekli kötü oluyor.. E haliyle temizlemek gerekir. Ben beyaz sirkeyi filtre kahve makinesi için kullanıyorum. Ha, abartmamak lazım, üzerinde kalıntı bırakabilir. En az 3 kere suda durulayın.(Sirkeli kahve içmek istemiyorsanız) Lakin, elma sirkesi gibi yoğun kokusu yoktur.

Bunun dışında bazı ev hanımları

Ben beyaz sirkeyi özellikle buzdolabında oluşan küf ve kokuyu azaltmak için tercih ediyorum.

Beyaz sirke kullanan bir diğer kişi:

Beyaz sirke özellikle temizlik işlerinde sürekli kullandığımız kimyasal olmayan bir madde. Bilmeyenler için, spreye koyuo “şişeyle” fısfıs gibi kullanabilirsiniz. Klozet gibi yerleri temizlemede güçlü bence. Hatta, hayvan demir kafeslerinin çevresini temizlemek için dahi kullanıyorum.

Beyaz sirke kullanan bir kişi ise yurt dışından örnek verip işi büyültüyor:

Yurtışında yaşayan bir arkadaşım anlattı. Genellikle Beyaz sirkeyi belli bir oranda suya katılarak araç temizliğinde kullanıldığı söyledi. Tabi masraflı da olabilir.

Beyaz sirkeyi nerdeyse evdeki her temizlikte kullanıyorum. Ha, yumuşatıcı olarak makinanın “yumuşatıcı” bölgesine de koyanlar mevcut olmakla birlikte kokusu sanıldığın aksine o kadar güçlü değildir. Belirli bir süre sonra gider. Benim evimde kedi ve köpek var, yer temizliğinde bunu kullanıyorum. Klasik temizliyicilerde amonyak gibi maddeler köpeklere etki edebilir. Daha az kimyasal istiyorum diyebilirim.

Sirkeyle ev temizlemek mi olur beaah diyen ben, resmen bunu kullanıyorum. Beyaz sirke kullandığımda gerçekten de çoğu leke gidiyor. Ha, ben oldum olası keskin kokuları sevmişimdir, ondan beyaz sirke kokusu o kadar negatif etki yaratmadı bende.

Çok garip gelecek ama, salatalara elma sirkesinden daha çok bunu tercih ediyorum. Ama burada püf nokta, Beyaz sirke kullanırken “kararında” salataya atmak. Aşırı atarsanız tadını bozarsınız.

Kimyasallar bende alerji yapıyor! Kronik alerji, özellikle bu yapay sözüm ona deterjanlar yüzünden hapşırıyorum. Bu sebeple beyaz sirkeyi kullanıyorum genelde.

Beyaz sirke kullananların yorumları temizlik için ideal olduğu ve yumuşatıcı olarak dahi kullanıldığı görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Lahana Çorbası Diyeti: Denemeye Değer mi?

Beyaz sirkeyi ayıca cilt uygulayanlar da bulunmakla birlikte, hassas ciltlerde önerilmemektedir. İçerisindeki asetik asit, cilt dokusuna tahribat verebilir ve istenmeyen sonuçlar yaratabilir.

İlginizi çekebilir: Elma Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz sirke nerede satılır?

Beyaz sirke, son dönemlerde raflarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Bir çok alışveriş mağazasında bulunmaktadır.

Beyaz sirke mi yoksa elma sirkesi mi daha güçlü?

İkisi de güçlüdür ve benzer oranlarda asetik asit bulundurur. Beyaz sirke, daha az koku bırakır ve elma sirkesine göre daha çabuk uçar. Bu sebeple beyaz sirke kullanımı temizlik ürünlerinde daha fazla olmaktadır.

Beyaz Sirkeyi içebilir miyiz?

Beyaz sirkedeki asetik asit, bazı kişilerin midesini rahatsız edebilir. Bu durumdan kaçınmak için su ile seyreltilmesi faydalı olabilmektedir. Beyaz sirke kullanıcı yorumlarında bir çok kişinin rahatlıkla salatalarında kullandığı görülmektedir.

Sonuç

Beyaz sirke kullanan kadınlar, genellikle temizlik amacıyla kullanmaktadır.

Ayrıca beyaz sirke turşuya katılarak turşunun rengini değiştirmediği ve güzel tat verdiğini söyleyenlerde mevcuttur.

Elma sirkesi Beyaz sirkeye oranla daha çok tercih ediliyor. Eğer herhangi bir bağlık sorununuz yoksa, özellikle mide asidi yanması gibi problemleriniz yoksa belirli oranlarda sirke tüketmek sindirim sağlığını destekleyebilir.

Beyaz sirke kullanımı özellikle batı da fonksiyonel tıp ile birlikte popüler hale gelmiştir.

Yorum yapın