Zestat Kullananların Yorumları – Major Depresyon

Zestat, içeriğindeki 15 mg mirtazapin etken maddeli ilaç, depresyon ve buna bağlı mental hastalıkları tedavi etmek için reçete edilir.

Zestat kullananlar bu etkileri kullandıktan 2.hafta içerisinde görmeye başlar.

İçeriğindeki etken madde mirtazapin etkenliği hala tam olarak anlaşılamamıştır. Ama merkezi sinir sistemindeki sinir hücreleri arasındaki iletişimi olumlu yönde etkilediği ve/veya beyindeki kimyasal dengeyi yeniden sağladığı düşünülmektedir.

Zestat 15 Mg Nedir?

Aktif bileşen  Mirtazapin
Firma BilgisiABDİ İBRAHİM İLAÇ SAN. VE TİC. A.Ş.
Reçete TürüNormal Reçete
Birim Miktar15
Ambalaj Adedi30 

Zestat yetişkinlerde majör depresif bozukluğu tedavi etmek için kullanılır. Ama bu ilaç kesinlikle çocukların ve 18 yaş altındaki ergenlerin tedavisinde kullanılmamalıdır.

Bu ilacın içindeki etken madde major depresyon gibi depresif semptomlarda kullanıldığı için dikkatli kullanılmalıdır. Merkezi sinir sisteminine etkisi sebebiyle bazı insanlarda Zestat 15 mg uyku yaratabilir.

Zestat Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Majör depresif bozukluk ataklarında kullanılan Zestat, genel olarak tedaviden 1-2 hafta sonra etkisini göstermeye başlar. Zestat kullananlar 2.ci haftan itibaren etkileri daha net görmeye başlarlar.

Zestat 15 Mg Yan Etkileri

Serotonin yükselten (Triptofan, 5-HTP vb.) takviyeler ve ilaçlar alıyorsanız alıyorsanız Zestat almamalısınız. BU ilaçlarla kombinasyonu “Serotonin Sendromu” dediğimiz semptomlar yaratabilir.

  • Aşırı uyku hali
  • Kilo artışı
  • Ağız kuruluğu
  • İştah artması
  • Kolesterol artışı

Ayrıca Zestat gibi ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan bireylerde kullanımı intihar düşüncesini ya da davranışını arttırma ihtimali bulunduğunu unutmayın. Bu tarz bir durum gözlemlerseniz ve herhangi istenmeyen yan etkilerde doktorunuza iletişim kurulmalıdır.

Zestat Cinsel İsteksizlik Yapar mı?

Zestat içeriğindeki etken madde olan Mirtazapinle ortaya çıkan cinsel işlev bozuklukları riski, genelde SSRI’larla ortaya çıkanlara göre daha düşüktür.

Zestat Kullananların Yorumları

Zestat Kullananların Yorumları

Sözlüklerden, forumlardan ve diğer iletişim araçlarından Zestat kullananların yorumlarını derledik. Buradaki yorumlar, herhangi bir tavsiye niteliğinde değildir. Tamamen kişilerin yorumları derlenmiş ve size aktarılmıştır.

Zestat kullanan bir kişi iştahında artış olduğunu dile getirmiş:

Zestat bende inanılmz aştah arttırdı. Ben çok hızlı kilo alımına sebep olan antidepresandır.

Antidepresanlar herkeste farklı etki etmektedir. Kiminde iştah açarken, kiminde iştah kapatabilir. Bir başka Zestat kullanıcı ise şunları aktarmış:

İlacı ilk kez aldığımda resmen deliksiz uyudum. “Acaba ne oluyor bana!?” diye düşündüm. İlaç kuvvetli bir uyku getirme özelliği yarattı bende.

Bir çok kullanıcı “uykuya” getirmede “atarax” benzeri etki yarattığını söylemektedir. Ama Zestat, major depresyon tedavisinde kullanılır ve sinir sistemine etki eder.

İlginizi Çekebilir:  Anrecta Krem Kullananlar ve Yorumları

İştahsızlık depresyon semptomlarından sadece biridir. Zestat kullanan birisi iştah artışı sağladığını belirtiyor:

Ben Zestat 15mg olanı tam bir ay kullandım. Zestat bende ciddi derecede iştahımın yerine geldiğini söyleyebilirim. Ayrıca uyutuyor da. Zestat ilacın kullandığımda hop 45 dk içinde rüya alemindeyim. En uykusuz adamı yola getirir. Ben uyanma konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşamadım şu ana kadar.

Görüldüğü gibi Zestat kullananlarda en büyük etkinin “uykuyu” getirme olduğu, bazı iştahsız insanlarda da “iştah” konusunda etki sağladığı söyleniyor.

Zestat kullananların dediğine göre ilacın tadı kötüdür ve bu sebepler ağızda dağılan ve tatlandırıcı versiyonu vardır.

Zestat kullanmayı aniden bırakmayın, aksi takdirde hoş olmayan semptomlar ( baş dönmesi , kusma , terleme, kafa karışıklığı, uyuşma , karıncalanma veya elektrik çarpması hissi gibi) yaşayabilirsiniz. Bu ilacı kullanmayı güvenli bir şekilde nasıl bırakacağınızı doktorunuza sorun.

Zestat 15 Mg Reçetesiz kullanabilir miyim?

Zestat, major depresyon için antidepresan olduğu için reçetesiz alınamaz ve doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Zestat kaç saat uyutur?

Zestat sinir sisteminde yatıştırıcı etkiler yaratmaktadır ve bu sebeple çoğu insanda uyku süresini arttırabilir.

Sonuç

Depresyonun tek bir nedeni yoktur. Çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir ve birçok farklı tetikleyicisi vardır. Bazı insanlar için sinir sistemindeki ve beyin kimyasallarındaki düzensizlik olabilir. Bazı insanlarda da ise farklı sebepler olabilir.

Zestat kullananlar, major depresyon tedavisinde etkili olabilmesi açısından doktor tarafından reçete edilmektedir. Piyasada Zestat 15 mg ve 30 mg dozları bulunmaktadır. Bir çok kişi, Zestat kullandıktan sonra uykularının geldiğini ve derin uyku uyuduğunu dile getirmektedir.

Beyin kimyasalları üzerindeki etki edebilen ilaçları doktor kontrolü olmadan, reçetesiz kullanmak ciddi hasarlar yaratabilir. Bu sebeple buradaki yorumlar “tavsiye” niteliğinde değildir. Buradaki yorumlar internet üzerinde “Zestat kullananların” yorumlarını içerir.

Diğer Makalelerimiz:

Yorum yapın