Kilo kaybı İçin Probiyotikler: İşe Yarıyor mu?

Probiyotikler kilo vermeyi destekler mi?

Probiyotikler, şu anda pek çok sağlık sorunu için ilk çözüm gibi görünüyor, peki probiyotikler kilo vermede yardımcı olabilir mi?

Bu canlı mikroorganizmaların çeşitli sağlık yararları vardır ( bağışıklık sisteminizi , sindiriminizi ve kalp sağlığınızı güçlü hale getirmek gibi). Ayrıca, belirli probiyotik türlerinin kilo vermenize yardımcı olabileceğini öne süren yeterli miktarda araştırma var .

Ancak yanlış probiyotik türü aslında tam tersini yapabilir ve kilo alımına neden olabilir . İşte probiyotikler ve kilo kaybı ile ilgili anlaşma

Hap Bilgiler

 • Bağırsak bakterilerinin vücut ağırlığını nasıl etkilediği tam olarak anlaşılmamıştır, ancak aşırı kilolu veya obezitesi olan kişiler, orta kilolu kişilerden önemli ölçüde farklı mikrobiyomlara sahip olma eğilimindedir.
 • Çarpıcı olan, bilim adamları, obezitesi olan insanlardan bağırsak mikroplarını farelere naklettikten sonra, farelerin obezite geliştirdiğini bulmuşlardır. Obezitesi olan kişilerin bağırsaklarında Firmicutes ve Bacteroidetes bakterilerinin oranının daha yüksek olduğunu göstermiştir. (kaynak)
 • Ama dışarıdan probiyotik takviyesi almanın kilo vermeye yardımcı olacağını gösteren kaliteli bir kanıt yok. Bu konuda araştırma gerekmektedir. Fakat Temel olarak probiyotikler, peptit YY gibi iştah bastırıcı hormonların salınımını teşvik edebilir. Bu hormonların seviyeleri daha yüksekse, daha kolay kalori ve yağ yakabilirsiniz.
 • Probiyotiklerin ruh halindeki iyileşmeler, kilo kaybı veya bağırsak bariyerinizin iltihaplanmasında azalma gibi daha temel etkileri 4-8 hafta sonra ortaya çıkabilir 

Bu konuda şöyle özetleme yapabiliriz. Direk olarak probiyotik takviyesi almanın kilo vermeyi etkilediği söylemeyiz. Ama dolaylı yoldan, sindirim sistemini geliştirmek, bağışıklık güçlendirmek, ruh halini arttırmak için faydalı olabilir. Bu durum, kilo vermeyi tetikleyebilir.

Obez insanlarda bağırsak florasının, sağlıklı insanlara göre farklı olmasından yola çıkılabilir. Obez insanlarda zararlı bakteriler daha fazladır, daha fazla şekere ihtiyaç duyarlar ve zararlı gıdaları yeme konusunda daha motivedirler.

Kilo vermek, Ruh Hali ve Sindirim için: Probiyotikler nelerdir?

Probiyotikler, vücudunuzda doğal olarak yaşayan iyi canlı bakterilerden ve/veya mayalardan yapılır. 

Vücudunuzda sürekli olarak hem iyi hem de kötü bakteriler bulunur. Bir enfeksiyon kaptığınızda, sisteminizin dengesini bozan daha fazla kötü bakteri olur. İyi bakteriler, ekstra kötü bakterileri ortadan kaldırmaya yardımcı olarak dengeyi sağlar.

Herkesin mikrobiyomu benzersizdir. İki insan aynı mikrobiyal hücrelere sahip değildir – ikizler bile farklıdır.

Yararlı probiyotikler (mikroplar) vücudumda nerede yaşıyor?

Yararlı mikroplarla bağlantılı en yaygın yer bağırsağınız (çoğunlukla kalın bağırsaklar) olsa da, vücudunuzda ve vücudunuzda iyi mikropları barındıran birkaç yer vardır. Bu konumlar “dış dünya” ile temas halindedir ve şunları içerir:

 • Bağırsak.
 • Ağız.
 • Vajina.
 • İdrar yolu.
 • Deri.
 • Akciğerler.

Bağırsak Mikrobiyomu ve Vücut Ağırlığı

Vücudumuzda 1000’den fazla çeşitbakteri Bacteroidetes , Firmicutes , Actinobacteria , Fusobacteria , Verrucomicrobia , Proteobacteria ve Cyanobacteria dahil olmak üzere bağırsaklarda bulunur.

Bu bakteriler genel sağlığı etkileyen işlevleri yerine getirir. Bakteriyel habitatın bozulması, hastalık da dahil olmak üzere olumsuz sağlık sonuçlarına neden olabilir.

Bağırsak bakteri bileşimindeki bozulmaların, insülin direnci, iltihaplanma ve yağ depolama dahil olmak üzere çeşitli şekillerde aşırı kilo ve obeziteye katkıda bulunabileceğini düşünülüyor.(kaynak)

Araştırmalar, aşırı kilolu ve obezitesi olan kişilerin, ideal kilolu insanlardan farklı bağırsak bakteri bileşimine sahip olduğunu göstermiştir.

Probiyotikler Vücut ağırlığı düzenlemesini destekleyebilir

Araştırmalar, bağırsak bakterileri ile vücut ağırlığının düzenlenmesi arasında muhtemelen bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Temel olarak, “iyi” bağırsak bakterilerinin iki ana ailesi vardır: Bacteroidetes ve Firmicutes. Uzmanlar, vücut ağırlığının bu iki türün dengesi ile ilgili olduğuna inanıyor.

Ama bu konuda hakkında net bir araştırma yapılmamıştır. Fakat, Fonksiyonal Tıpta bazı teoriler vardır. Bunlarında başında 2018 ve 2019 yılındaki araştırmalar referans alınmıştır.

Probiyotikler, yağ asidi metabolizmasını etkileyebilir, yağların sindirimi güçlendirebilir, bu da iştahın ve ghrelin hormonunun baskılanmasını destekleyebilir. (kaynak)

İlginizi çekebilir: Açlık Hormonu Ghrelin Nedir?

Enflamasyon ve Obezite riskini azaltır

Enflamasyon vücutta aşırı iltihap sonucu hastalıklar, bozukluklar ve problemler olarak adlandırılır. Akut enflamasyon sağlıklı bile olabilmekle birlikte, kronik hale geldiğinde işlevsel problemler yaratır.

 • 2020 araştırmaya göre, probiyotik almak, yağ düzenleyici protein seviyelerini artırarak obezite riskini azaltabilir. Yüksek protein seviyeleri vücudunuzun daha az yağ depolamasına neden olabilir,
 • Obezite de inflamasyonla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Ve araştırmalar, probiyotiklerin bağırsak duvarının sağlığını iyileştirerek iltihabı azaltabileceğini ve obezite dahil diğer sağlık problemlerinde önleyici etkileri olduğu düşünüyor.

Enflamasyon ayrıca kabızlık, ishal ve iltihaplı bağırsak gibi sorunlarla da bağlantılı olduğundan, probiyotiklerin sağlıklı sindirime yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Probiyotikler Kilo Kaybını Şu Yollarla Destekler:

Probiyotiklerin kilo kaybını şu yollarla destekleyebileceğini düşünün:

 • Kısa zincirli yağ üretimini arttıran probiyotikleri arttır. (kaynak)
 • İnflamasyonu azaltmak için lpopolisakkarit (LPS) üreten bakterleri sınırlar.
 • Probiyoikler proinflamatuar genlerin düzenler
 • İnsülin duyarlılığının iyileştirilmesi

Hangi probiyotik suşlar kilo kaybını teşvik eder?

Görünüşe göre probiyotikler kendi ailelerimiz kadar çeşitli – eksantrik teyzeler dahil. İşte kilo verme hedeflerinize yardımcı olacak doğru probiyotik suşu seçmekle ilgili anlaşma.

Lactobacillus 

Şimdiye kadar, Lactobacillus ailesi suşları kilo kaybının üstatları gibi görünüyor. Lactobacillus suşu takviyesi üzerine yapılan çeşitli çalışmaların 2018 yılındaki bir çalışmada, katılımcılarda vücut ağırlığı, BMI ve yağ yüzdesinde kayda değer bir azalma buldular. (kaynak)

Bu türler arasında

 • Lactobacillus gasseri (Lactobacillus gasseri’nin kilo kaybı üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteren, 2010 , 2013 ve 2015’teki çalışmalar da dahil olmak üzere birçok kanıt var.)
 • Lactobacillus amilovorus
 • Lactobacillus fermentum
 • Lactobacillus sakei

Obezitesi olan 114 yetişkinde yapılan 2020 tarihli küçük bir çalışmada, 12 hafta boyunca Lactobacillus sakei takviyesi alanların, plasebo alanlara kıyasla vücut yağ kütlesinde ve bel boyutunda önemli azalmalar yaşadı. (kaynak)

İlginizi çekebilir: Lactobacillus Acidophilus Ne İşe Yarar?

Bifidobacterium 

Bifidobacterium türleri hakkında şimdiye kadar daha az araştırma olmasına rağmen , kilo kaybı için oldukça uygun görünüyorlar. Bu iki tür bu konuda etkili olabilir:

 • Bifidobacterium Animalis subsp. laktis
 • bifidobacterium bifidum

2019 yılında 135 kişi üzerinde yapılan araştırmada, Bifidobacterium animalis subsp. kullananlarda 3 ay plasebo grubuna göre çok daha fazla göbek yağı kaybında daha olumlu etkiler kaydetti. (kaynak)

2017 yılındaki ufak bir araştırmada kadınlar Lactobous lactis hem de Bifidobacterium bifidum kullandı. Probiyotik kullananlarda, plasebo grubuna oranla önemli gelişme görüldü. (kaynak)

Kilo Aldıran Probiyotiker, Bakteriler ve Şuseler

İştah, duygusal yemek yemek ve dengesiz beslenmek kilo artışı tetikler. Bu konuda bütün probiyotikler aynı etkiyi yaratmaz.

Örnek olarak, Lactobacillus gasseri BNR17, kontrollere kıyasla kilo alımını azaltırken, Lactobacillus gasseri L66-5 kilo alımını *teşvik etti*.

Lactobacillus gasseri L66-5 kilo almayı arttırabilir.z

Orobiyotiklerin vücut ağırlığı üzerindeki etkilerinin, aynı aile içinde bile türlere ve suşlara göre farklılık olduğunu buldu.

Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, potansiyel kilo alımını teşvik eden suşlar şunları içerir:

 • Lactobacillus gasseri L66-5
 • yoğurt mayası
 • Lactobacillus fermentum
 • Lactobacillus ingluviei

NOT: Burada kilo alımı derken, zararlı bir kilo alımından veya enfeksiyon sonucu kilo alımından bahsedilmiyor.

Sonuç olarak

Probiyotiklerin kilo vermeye yardımcı olabileceği fikrini destekleyen çok sayıda araştırma var. Bilimsel araştırmalarda, Lactobacillus gasseriBifidobacteriumailelerindeki suşların kilo yönetimi için özellikle etkili olabileceğini göstermektedir.

Lactobacillus gasseri L66-5 gibi bazı suşların aslında kilo alımına neden olduğu bulunmuştur . Ancak bunun neden ve nasıl olduğunu anlayabilmemiz için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.

Şu anda piyasada bulunan probiyotik takviyeleri almanın kilo vermeye yardımcı olabileceğine dair çok az kanıt var, ancak yoğurt gibi probiyotik yiyecekleri yemek, mikrobiyomlarımızdaki değişiklikler ve daha az göbek yağı ile bağlantılı.