Öksürük şurupları arasında en popülerden birileri olan Notus, içeriğinde güçlü oranda etken madde olan “Butamirat sitrat” sayesinde öksürüğü azaltmaya yardımcı olur. Notuss öksürüp şurubu, beyin sapındaki reseptörler yoluyla merkezi olarak etki eden yeni bir öksürük baskılayıcı sınıfına aittir. 

Ayrıca vücutta enfeksiyon azaltıcı etki gösterdiği için oldukça faydalı bir etkiye sahiptir.

Notuss Fort Şurup Nedir?

Notuss şurubu kullanmaya rağmen öksürük 7 günden daha uzun sürerse, bir doktora danışılmalıdır.

Notuss Fort, 5 ml şurubunda öksürük baskılayıcı 7,5 mg bütamirat sitrat (1,5 mg/ml) içerir. Notus fort kullanımları genellikler bronkoskopi için ameliyattan önce ve sonra öksürüğün kesilmesi için de reçelendirilir.

Notus Fort kullanıldıktan 5 ile 10 dakika içerisinde kana karışır ve hızlı bir emilime sahiptir. Bu sebeple etkisini hizlıca gösterir ve 1 saat içerisinde kanda değeri en yüksek seviyelere ulaşır.

Notuss Öksürük Şurubu Kullanıcı Yorumları

Notuss kullananlarda “öksürük” belirtilerinde iyileşme görülmüş ve kullanıcılar genel olarak etkisini kısa sürece görmüş. Tat konusunda yakınmalar olsa da, genel olarak etkinliği olumlu. Bir Notus kullanan kişisi söyle belirtmiş:

Bence oldukta etkili olduğunu gördüm. Fakat ağızda ilk acı tat bırakıyor, sonradan portakal aromasını arttırıp çürük meyve yemişlik hissi uyandırdı. Öksürük bastıran şuruplar grubundan bir “ağabeyimiz”

Bunun yanında bir kullanıcı ağızda “şarabımsı bir tat” bıraktığını dile getirmiştir. Notuss Fort, içeriğindeki “bütamirat sitrat” sebebiyle acılık hissi verebilmektedir. Notuss kullananlar arasında en olumlu yorum ise söyledir:

Bence dünyanın en iyi öksürük şurubu. Öksürük dünyasının paşası. Öksürüğü kesmede gerçekten çok etkili.

Notus kullananların bir kısmında ise öksürük semptomlarında artış gözlemlemiştir. Bu durum genelde iyileşmeden önceki süreçtir ve geçici olmaktadır. Eğer notus kullandıktan sonra öksürük semptomlarında çok artış oluyorsa, doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir:  Deloday Şurup Nedir? - Kullananların Yorumları

Notuss Fort Şurup Ne İşe Yarar?

Notuss Fort bir ağrı kesici değildir ve ortalama idrar yolu idrar yoluylaa yarı ömrü: 6 saat civarındadır. Ayrıca Notuss Fort içindeki bütamirat, akut alt solunum yolu enfeksiyonlarına (tracheitis, larenjit, bronşit) bağlı öksürüktü de etki edebilmektedir.

Notuss Şurup Bebeklerde Kullanımı

Notuss, 3 yaşın altında kullanımı kontrendikedir ve genellikle önerilmemektedir. Bebeklerde öksürüp şurubu olarak daha hafif etken maddelerle şuruplar doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Aynı şekilde Hamilelikte özellikle ilk 3 ayı süresince NOTUSS FORT kullanımından kaçınılmalıdır. Sonraki dönemde Doktor eğer kesin gereklilik görürde ilk 3 ayından sonra NOTUSS FORT kullanabilir. Aksi halde kesinlikle doktor kontrolü olmadan hamilelikte kullanılması önerilmez.

Notuss Fort Yan Etkileri

Genel olarak NOTUSS kullanımı güvenlidir ve çok yan etki beklenmez. Bazı durumlarda uyku haline neden olabilir. Bu nedenle araç ve makine kullanımı üzerine minör etkisi olabilir.

Yüksek dozda NOTUSS FORT tüketilmesi halinde şu belirtiler görülebilir: Sürekli uyku hali, Mide bulantısı, Kusma, Ishal, sersemlik ve hipotansiyon gibi semptomlar görülür. Bunun dışında.

NOTUSS ayrıca sorbitol içerir ve ender görünen kalıtımsal fruktoz intolerans problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.

Notuss Fort Şurup Fiyat

NOTUSS FORT 100 ml şurup 2022 YILI FİYATLARI

Etken MaddeButamirat Sitrat60.91 TL
Geri Ödeme KoduA1317656.40 TL
Reçete DurumuReçeteli Satılır60.91 TL
Notus Fort 2022 yılıyla Fiyatı

Notuss Fort Şurup Yerine Alternatifler Nelerdir?

Notus öksürük şurubuna alternatif olarak, Butamcod fort plus, Butirol şurup, Tamiral şurup ve Sinecod şurup bulunmaktadır.

Sonuç

Notuss kullananların yorumları genel olarak öksürüğü hızlıca kestiği yönündedir. Araştırmalarda, içindeki bulunan etken madde azda olsa enfeksiyon azaltıcı etkiler gösterdiği biliniyor. Notuss Fort Şurup kullananlarda “tat” ile ilgili şikayetleri olmakta, ama bu durum içindeki etken maddenin kaynaklıdır.

NOTUSS 50 mg SR tablet, şuruba alternatif olarak doktor kontrolünde de reçete edilebilir.

Diğer Makalelerimiz:

Etiketler: