Beneday, B vitamini eksikliklerinde tercih edilen ve tablette 300 mg alfa lipoik asit, 250 mg B1 vitamini, 250 mg B6 vitamini ve 1 mg B12 vitamini içerir.

Öncelikle şeker hastalarında olmak üzere B1, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği büyük sorunlar yaratmaktadır. Beneday kullananlar, B vitamini eksikliği kaynaklı ortaya çıkan ağrı ve hissi kaybını azaltmada etkili olabilir.

Beneday Nedir?

B vitaminleri eksikliğinde sıklıkla bilinen “benexol” aksine Beneday ilave olarak 300 mg alfa lipoik asit içermektedir. Alfa lipoik asit, yaygın olarak diyabetli kişilerde sinir ağrısı için kullanılmaktadır ve obezite, yaşlanan cilt, yüksek kolesterol faydaları da belirtilir. Benedayın içerisinde bulunan B vitaminlerin faydaları ise şöyledir:

 • B1 Vitamini: Tiamin veya tiamin olarak da adlandırılan B1 vitamini,vücudun glikozu daha iyi işleyebilmesi ve ATP(enerji) oluşturması için gereklidir. B1 vitamini eksikliği glikozun iyi işleyememesini sağlar.
 • B6 Vitamini: Proteinlerin sindirilmesi ve amino asitlerin sentezinde önemli rol oynar. Beyin kimyasalları olan GABA, Dopamin ve Serotonin gibi duygu durumunu arttıran mutluluk hormonlarının yapısına katılır.
 • B12 Vitamini: B12 eksikliği hafıza problemleri yaratmakla birlikte ayrıca kırmızı kan hücresi oluşumunda, hücre metabolizmasında, sinir fonksiyonunda ve hücrelerin içindeki genetik bilgiyi taşıyan moleküller olan DNA üretiminde önemli bir rol oynar

Beneday kullananların en büyük şikayeti genellikle idrar renginden olmaktadır. Yüksek B vitamini kullanmak idrar renginde değişim gerçekleştirdiği bu normaldır.

Beneday 250 Kullananlar

Beneday kullananlar genellikle B vitamini eksikliği olan bireyler olmaktadır. Aksi takdirde, yüksek oranlarda B6 vitamini almak toksik etkiler yaratabilir. Bunun dışında beneday kullananlardan en büyük şikayet idrar rengindeki değişim ve kokudur.

Sinir hastalıklarından doktorumun bana BENEXOL yerine önerdiği ilaç ve Şu an gözlemlediğim şey idrarın kokusunun adeta “plastik” gibi olması.

Bir kaç Beneday kullanıcı ise “Beneday”ın Benexol’dan daha iyi olduğunu belirtmiş.

B1 vitamini eksikliğiniz varsa, BENEDAY 250 mg kullandıktan sonra enerjide artış veya kendinizi iyi hissetme hali olabilir. BENEDAY kullananlar genellikle enerjilerinde olumlu artış görmektedir, ama bu herkes için geçerli değildir.

İlginizi Çekebilir:  Mirena Kullananların Yorumları - Doğum Kontrolü

B vitamini eksikliğinde “karbonhidratlar” ve “proteinler” iyi oranta hücreler tarafından sentezlemez ve taşınamaz. BENEDAY kullananlar bu eksiklikleri giderildiği için enerji metabolizmasında olumlu faydalar görmektedir.

Kimileri enerji açısından “benexol” ilacının “beneday”dan daha etkili olduğu söylemektedir. Tabi ki bu plasebo olma ihtimali yüksektir çünkü oranla aynı olmakla birlikte BENEDAY ilave olarak mitohondrileri(enerji üreticileri) besleyecek 300 mg alfa lipoik asit içermektedir.

Beneday fiyatı ne kadar?

Beneday sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :205.63 TL
Barkod :8682758040013
Fiyat geçerlilik tarihi :12.10.2022
2022 yılındaki Beneday satış fiyatı bu şekildedir.

Beneday Yan Etkileri

Beneday kullananlarında görülen en yaygın yan etki idrar renginin aşırı sarıya kaçması ve kokmasıdır. Aşırı B vitamini kullanımı ise:

 • Sinir hasarı
 • Duyu kaybı
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Bulantı
 • Bağ ağrısı
 • Uyuşma
 • Uyuklama
 • Kan Folik Asit azalma

B vitamini alımı durdurulduğunda bu yan etkiler zamanla kaybolur.

Beneday Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Beneday içerisinde yüksek oranda B vitaminleri içerir ve eksik olan B vitaminlerinin tedavisinde yardımcı olur. Beneday ilacı kanınızdaki B12, B6 vitamini eksikliğine oranla doktorun önerisiyle net süre verilir. Beneday kullananlarda etki olmazsa doktor B12 vitamini iğneside tedaviye dahil edebilir.

Beneday aç karna içilir mi?

BENEDAY vitamini yüksek miktarda su ile çiğnemeden, yeterli önerilen dozlarda açken tüketilebilir. Gıdalarla birlikte alınması alfa lipoik asit emilimini azaltabilir.

Sonuç

Beneday reçete ile verilen ve yüksek miktarda B vitaminleri içeren bir ilaçtır. Doktorun kontrolü dışında uzun süre kullanımı nörotoksin etkiler yaratır. Herhangi bir kan değeri ölçüm olmadan, 50mg ve üzeri B6 vitamini kullanmak yan etkilere sebebiyet verir.

Bunun dışında B12 eksikliğiniz varsa en hızlı şekilde yükseltmek önemlidir çünkü uzun süreli B12 vitamini eksikliği kalıcı hasarlara, unutkanlığa, yorgunluğa ve daha bir çok sağlık problemlerini meydana getirebilir.

Umarım faydalı olmuştur.

Diğer Makalelerimiz:

Etiketler: