Güçlü bir antibiyotik olan Enfexia 500 ve her tablette 500 mg sefuroksime eşdeğer miktarda 500 mg sefuroksim aksetil içeren bir ilaçtır. Bakteriler üzerinde güçlü öldürücü etkisi bulunmaktadır.

Enfexia 500 mg, özellikle iltihabın yarattığı etkilerde korumak için reçete edilir ve olağan kullanım süresi ortalama 5 ile 10 gün arasındadır.

ENFEXİA bileşimindeki sefuroksim; hedeflenen proteinlere yapısına bağlanır ve bakterilerde hücre duvarı sentezini önleyerek öldürücü etki gösterir. Bakterilerin yarattığı ve iltihap yaratan enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

ENFEXIA 500 MG Ne Işe Yarar?

Zararlı bakteriler vücudumuzda istenmeyen etkiler yaratabilir. Bunların başımda bakterilerin kaynak olduğu enfeksiyon vardır. ENFEXIA 500 MG içerisindeki Sefuroksim , çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır ve bakterilerin büyümesini engelleyerek çalışır.

ENFEXIA 500 MG zararlı mikroorganizmaların sebep olduğu enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır. Bunlar:

 • Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut ve kronik bronşit (bronşların iltihabı), pnömoni
  (zatürre), akciğer iltihapları ve ameliyat sonrası göğüs enfeksiyonları
  İdrar yolu enfeksiyonları: Bakteriler idrar yolunda iltihaplar yaratır.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları: Kulak, burun, boğaz enfeksiyonları, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, farenjit (yutak iltihabı) gibi
 • Alt solunum yolu enfeksiyonları: Akut bronşit ve kronik bronşitin ani alevlenmeleri ve pnömoni (akciğer iltihabı) gibi.
 • Deri ve yumuşak doku enfeksiyonları: Deri iltihaplarımda ve selülit gibi durumlarda etkilidir.
 • Gonore (Bel soğukluğu): Cinsel birleşme kaynaklı bel soğukluğunda
 • Kemik ve eklem enfeksiyonları: Kemik ve eklem iltihabı, septik artrit (eklemin çeşitli
  mikroorganizmalarla gelişen iltihabi bir hastalığıdır) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Enfexia Kullanıcı Yorumları Nelerdir?

Enfexia 500 mg kullananların Yorumları
Enfexia kullananlardan bir kısmı bağırsak hareketlerinde hızlanma görmüştür. Bunun temel sebebi bağırsak florasına da etki edebiliyor olmasıdır.

Enfexia güçlü bir antibiyotiktir ve kullananlarda faydalarım yanında yan etkiler yaratabilir. Bir enfexia 500mg kullanıcısı:

“Enfexia 500mg tablet kullanmaya başladığımın ikinci günü sulu ishal oldum. “

Bunun dışında Enfexia 500mg kullanan birisi

Augmentin ve amoklavin gibi geniş ölçekli güçlü antibiyotikler bende ciddi yan etkiler yaratıyordu. Sefuroksim aksetil kronik sinüzitime hızlı ve sorunsuz bir şekilde yardımcı oldu.

Enfexia 500mg, özellikle diğer antibiyotiklere karşı alerjisi olanlar için tercih olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Apikobal Kullananların Yorumları - B Vitaminleri

ENFEXİA, eczanelerde 10, 14 ve 20 tabletlik blisterler halinde bulunmaktadır ve reçetesiz alınamamaktadır. Enfexia kullandığınız süreçte ishal olursanız doktorunuzu bilgilendiriniz

ENFEXİA Nasıl Kullanılır?

 • ENFEXİA Tabletleri kırmadan içiniz, tadı acıdır.
 • Ortalama tedavi süresi bir hafta(7 gün) şeklindedir. Genel olarak 5.günde olumlu etkiler görülür.
 • Yetişkinlerde tavsiye edilen doz günde 2 kere 250’mg şeklindedir. (Doktor daha fazla veya az önerebilir.)
 • Çocuklarda ise günde 125mg şeklinde 2 kere kullanım şeklindedir.

Enfexia Yan Etkileri

Enfexia kullanan genel olarak güvenli kabul edilmekle birlikte bazı durumlarda yan etkiler gösterebilir.

Bunun dışında alışılmadık yorgunluk/ zayıflık, karaciğer sorunlarının belirtileri (bitmeyen bulantı/kusma, mide / karın ağrısı, gözlerde / ciltte sararma , koyu renkli idrar gibi ), ciddi yan etkileriniz varsa hemen doktorunuza söyleyiniz

Uzun süre antibiyotik kullanımı veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması, ağızda pamukçuk veya vajinal maya enfeksiyonuna (ağızdan veya vajinal mantar enfeksiyonu ) neden olabilir. Aşırı ve kontrolsüz antibiyotik kullanımı faydaları bakterileri de zarar verir.

Enfexia kullandıktan sonaki süreçlerde ağzınızda beyaz lekeler, vajinal akıntıda değişiklik veya diğer yeni belirtiler fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçin

Bazı türdeki antibiyotiklere (penisilin, monobaktamlar, karbapenemler gibi) aşırı duyarlılığınız varsa bu ilacı kullanmayınız. 

Enfexia 500 mg Fiyatı Ne Kadar?

Sadece eczanelerde satılır.

Perakende Satış Fiyatı :59.84 TL
Barkod :8699569090489
Fiyat geçerlilik tarihi :09.07.2022

Enfexia aç mı tok mu?

En iyi etki için enfexia tok karna veya yemeklerle birlikte alınması gerekir.

Enfexia gripte kullanılır mı?

Bu antibiyotik sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder çünkü etki mekanizması bakteriler üzerinedir. Antibiyotiktir, viral enfeksiyonlarda (soğuk algınlığı, grip gibi) işe yaramaz 

Sonuç

Antibiyotikler bakterilerle savaşta en etkili ilaçlardan biridir. Enfexia 500 içeriğinde etken madde olan sefuroksim aksetil, güçlü bir enfeksiyon önleyicisi olduğu görülüyor. Antibiyotiklerle savaşta etkilidir.

İstenmeyen yan etkilerden korunmak için aşırı kullanılmamalıdır. Ayrıca virüslerde etkili olmadığı için, Enfexia bakteriyel enfeksiyonların yarattığı hastalıklarda kullanılmalıdır.

Diğer Makalelerimiz:

Etiketler:

,