Yağlarını Enerji Olarak Kullanın: Bulletproof Coffee

Enerjinizi artırmak ve odaklanmak istiyorsanız, kurşun geçirmez kahve cevaptır. Kurşun geçirmez kahve, diğer adıyla Bulletproof Coffe, yüksek düzeyde yağ, orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) ve tereyağı içeren bir içecektir.

Kurşun geçirmez kahve, Kourtney Kardashian ve Gwyneth Paltrow gibi ünlüler tarafından popüler hale getirilen bir ve keto diyetinde kullanılan içecektir. Enerjiyi, odaklanmayı ve üretkenliği artırmanın harika bir yolu. Ketojenik bir diyet uyguluyorsanız, yemek yerine de kullanılabilir.

Kurşun geçirmez kahvenin kilo vermeye, beyin sisine, kaygıya, depresyona, kanseri önlemeye ve çok daha fazlasına yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Online sipariş verebilir veya tarifimizle evde kendiniz yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin

Kurşun geçirmez kahve, kahvaltıyı öğünü atlayıp- aynı oruç gibi – tereyağlı kahvenin tüketimini öngörür. Kurşun geçirmez kahvede sadece tereyağı kullanılmıyor.

 • Hindistan Cevizi Yağı
 • MCT yağı
 • Ghee
 • Krema

Kurşun geçirmez kahveye ilave eklenebilecek tat için opsiyonlar

 • Stevia
 • Tarçın
 • Kakao Tozu
 • Kolajen
 • Tuz

yukarıdaki bileşenlerin biri veya ikisinin kombinasyonları ile hazırlanabilir. Düşük karbonhidratlı diyetler ve Ketojenik diyete son derece uygun bir gıdadır ve aslında bu diyetleri destekler.

Yağ TürüFaydalarıZararları
Hindistan Cevizi YağıYüksek miktarda anti-inflamatuvar, anti-oksidan ve oryantal yağlarAşırı miktarda tüketilirse kalori alımını tetikler ve mide sağlığını bozabilir
MCT YağıMetabolizma hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, enerji seviyesini arttırırAşırı miktarda tüketilirse sindirim problemlerine sebep olabilir
GheeKolesterolü düşürür, cildi nemlendirir, sindirimi kolaylaştırırAşırı miktarda tüketilirse kilo almaya sebep olabilir
KremaKetojenik diyette makroyu doldurmak içn etkili olabilir

Keto Diyeti ve Yağlı Kahve

Ketojenik diyet veya yaygın olarak bilinen adıyla keto, vücudu ketoz durumuna sokan düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyettir. Ketoz, karbonhidrat yerine yakıt için yağ yakma işlemidir.

Keto veya ketoz, egzersiz yapmadan ve kalori saymadan kilo vermenin bir yoludur. Artan zihinsel netlik ve enerji seviyeleri gibi birçok sağlık yararına sahiptir. Ayrıca diyabet, epilepsi, kanser tedavisi, Alzheimer hastalığı ve diğer durumlara yardımcı olur.

Keto, sağlığa birçok faydası ve takip edilmesindeki basitliği nedeniyle son yıllarda en popüler diyetlerden biridir. Bu diyeti ilk kez kurşun geçirmez kahveden duyanlar çok.

Bilmeyenler için kurşun geçirmez kahvenin faydaları arasında, oruç tutmayı kolaylaştırması vardır. Teorik olarak, kurşun geçirmez kahvede yağda tüketsek oruç bozulmuş oluyor, ama kurşun geçirmez kahve tükettiğimizde insülin seviyesi az yükseliyor ve bu durum yağ yakımını kolaylaştırıyor. Tablodan bakabilirsiniz

Görselden de anlaşıldığı gibi yağlar ( Fat ) kandaki insülin aktivitesi üzerinde çok az etkiye sahip. İnsülin dengesini yakalamak ve kan şekerini dengelemek için bulletproff kahve doğru bir seçim gibi duruyor.

Bazı insanlar aralıklı oruç tutarken çok fazla gergin olabilir özellikle yeni başlayanlarda görülen bu durum, aralıklı oruca alıştırana kadar yağlı kahve tüketimiyle güne başlayabilirler. Hiç bir kalori almamak, yeni başlayanlarda özellikle yüksek kortizol salınımı yaratabilmektedir. MCT yağlı kahve ya da kurşun geçirmez kahve ile güne başlayıp yağlı kahve orucu tutabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Top Patlasa Uyandırmayacak Uyku ilacı - Bağımlılık Yapar Mı?

Kurşun Geçirmez Kahve nasıl Yapılır?

 • Sade kahvemizi ayarlayalım
 • Tereyağı / Ghee ortalama yarım veya bir tatlı kaşığı ekleyelim.
 • Biraz MCT yağı ( varsa ) ve 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyelim
 • Blender ile karıştıralım

Bardağa döküp servis edelim. Tereyağı miktarı ne kadar artarsa üst tarafında “köpüğümsü” görüntü daha fazla olabilmektedir. Aromasız kolajen karıştırıp günlük protein alımını da destekleyebilirsiniz. Kolajenin glisemik indeksi, insülin salınımı diğer proteinlere göre en az miktardır. Kurşun geçirmez kahvenin zayıflamak için farkı kombinasyonları, yöntemleri ile yapılan tarifleri de bulunmaktadır. Sizler için nasıl yapıldığına dair bir video paylaştım.

Buradaki mantık damak zevkli ile bağlantılıdır.

Zayıflamak amacıyla bulletproff kahve tüketimi gerçekleştiriyorsanız MCT yağı kullanmanızı öneririz. MCT yağının faydaları arasında tok tutması, beyin sağlığını desteklemesi, hızlıca enerji vermesi, keton üretimini desteklemesi gibi faydaları bulunmaktadır. Eğer MCT yağı yoksa hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. MCT yağları hindistan cevizinden elde edilir.

MCT SİNDİRİM HIZI
MCT sindirim hızı açısından, LCT oranla daha hızlıdır. Bu durum bağırsak problemleri olan insanlarda daha açık bir şekilde görülür. Bağırsak hassasiyeti olanlar MCT yağını daha kolay sindirir. “MCTs can therefore be employed as a wellabsorbed source of calories in patients with a wide variety of GI diseases resulting in malabsorption”

2015 yılında yapılan bir araştırmada MCT yağı tüketimin kilo kaybına yardımcı olduğu görülüyor.(1) MCT bir miktar metabolizmayı hızlandıran bir yağ çeşididir. MCT yağının bir diğer avantaji sindirim için fazla mesai harcanmamasıdır ve safraya ihtiyaç yoktur. Örneğin uzun zincirli yağ asitlerini, yani tereyağını, bedenimiz sindirirken yoğun bir mesai harcar. MCT, hızlıca kana karışıp vücudu daha az meşgul eder ve gerekli enerjiyi hücrelere, beynimize, mitokondriye sağlar.(2)

Keto gribi, vücudun yeni bir yeme şekline adapte olmasının neden olduğu diyetin bir yan etkisidir. Keto gribinin bir belirtisi, iki haftaya kadar sürebilen hasta ve yorgun hissetmektir. MCT yağı takviyeleri, bunun olmasını önlemek için ketojenik diyet rejiminizin bir parçası olarak kullanılabilir.(3)

Kurşun Geçirmez Kahvenin faydaları arasında ise alerjen değerinin düşük olması vardır. Örneğin sabah tükettiğimiz herhangi bir gıda da alerjen olma ihtimali yüksektir. Bunlardan bazıları gluten, yumurta, laktoz gibi besinler vücudumuzda alerji yaratabilir, sindirim sorunlarına sebebiyet verebilir.(4)

Yukarıdaki besinlere baktığınızda, hepsinin yapısının protein olduğunu görüyoruz.

Yağlar, proteinlere oranla daha az alerjendir. Yukarıda bahsettiğimiz gluten aslında buğdayda bulunan bir proteindir mesela. Bundan dolayı yağlı kahve tüketimi sonucu herhangi bir alerjen madde almadan kalori almış oluyoruz ve hem tok hissettiriyor, hem de bağırsağımızın onarımı için yeterli bir zaman bırakmış oluyoruz. Yağlı besinler bedenimizde “satiety” dediğimiz doygunluk hissi için faydalıdır. Bunu, düşük insülin tetikleyerek yapması ise avantajlıdır.

Kurşun geçirmez kahve, demlenmiş kahve, hindistancevizi yağı ve tuzsuz tereyağı karışımıdır. Sağlığa faydaları arasında beyin fonksiyonlarını iyileştirme ve iltihabı azaltma yer alır. Birçok insan onu enerji verici etkileri için içmektedir. Bununla birlikte, yüksek yağ içeriği ile birlikte uygunsuz diyetle kullanımı kilo alımına sebep olabilir.

Sonuç olarak yağlı kahve ile oruç tutmak yeni başlayanlar için faydalıdır. Bunun yanında, kilo verme derdi olmayıp, gün içerisinde “productivity” yani “verimlilik” arttırmak isteyenler tercih edebilir.

Diğer Makaleler:

Yorum yapın