Kozalak Şurubu Kullananlar Yorumları – Balgam Keser Mi?

Evlerde süs olarak kullanılan kozalak, aslından sağlığımıza büyük faydaları var. Özellikle kozalak şurubu. Şöyle ki, kozalağın kaynatılıp “şurubunun” elde edilmesi bir çok sağlık etkilerini beraberinde getiriyor. Kozalak şurubu kullananların yorumları genellikle öksürüğü kestiği yönündedir.

İşte, Kozalak şurubu kullananların gördüğü etkileri bu yazımızda sizin için derledik.

Kozalak Şurubu Nedir?

Kozalak şurubu, çam kozalakların suyun altında yumuşatılıp, kaynatılmasıyla yapılan bir şuruptur. Kozalak şurubu kullananlar, öksürüğe iyi geldiği ve bronşitlere etki ettiği için kullanır. Ayrıca, bağışıklık sistemine etki ederek virüslere karşı savaşır.

Kozalak Şurubu Zararları

Kozalak şurubu kullananlar yukarıdaki etkilerin dışında da aşırı kullanımlarda zarar görebilir. Kolaka şurubunun en yaygın yan etkileri arasında mide bulantısı, karın ağrıları, kusma ve baş dönmesi görülebilir.

Kozalak şurubu kullanırken doğru ürün aldığımızdan emin olmalıyız. Veya kendimiz kozalak şurubunu hazırlayabiliriz.

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

  • 3 veya 4 adet Çam kozalağını tencereye koyun.
  • Bir miktar su ekleyin. Kozalaklar, suyun altında kalsın.
  • en az 18 ile 24 saat yumuşamasını bekleyin.
  • Ardından 30-35 dakika kaynatın.
  • Çam kozalakları, yumuşayan sudan alın. Tatlandırıcı olarak kestane balı veya stevia kullanabilirsiniz.

Dikkat: Günlük maksimum 40 ile 60 ml tüketin. Çay bardağını geçmeyin.

Kozalak Şurubunu Kullananlar Yorumları

kozalak şurubunun faydaları
Kozalak şurubu geleneksel olarak kullanılan bir şuruptur. Zamanla, insanlar tarafından etkileri görülmüş ve yayılmıştır.

Sözlükler ve forumlarda Kozalak şurubu kullananların yorumları şu şekildedir:

Ben uzun zamandır kronik sigara içiciyim ve haliyle öksürüğüm var. Bizim bir arkadaş var, o önerdi. Öksürüklerimde büyük bir azalma gözlemledim.Kozalak şurubunu sabah akşam kullanıyorum. Öksürük felan bende etki etti.

Kozalak şurubu akciğer temizliği için harika diyebilirim. Ama, bitkisel karışımın bir alerji riski var. Özellikle kozalak alerji yaratabilir. Ayrıca, diyabet gibi sağlık sorunları olanlar dikkat etsin. Kan şekeri üzerinde vb etki edebilir.

Kozalak şurubu kullanıcısı tadının kötü olduğundan bahsetmiş.

Kozalak şurubu kullanıcısıyım, ama itiraf edeceğim tadı leş. Yani acayip acı bir tadı var. Tatlandırıcı atmak şart gerçekten öbür türlü içilmez. Kahveyi espresso içen birisi için pekte acı değil ama ben latteciyim:)

Kozalak şurubunun hazırlanması ciddi emek istiyor arkadaşlar. Öyle beklet, sonra suyunu çıkar, kaynat felan. 1 çorba kaşığı tüketiyorum ben. Etkisini ne zaman göreceğim bilmiyorum ama aşırı öksürüyorum. Sigara ve türlü tütün tüketimini hat safhada. Umarım etki eder.

Arkadaşlar bu ürünü alırken has kozalaktan yapıldığına emin olun. Şu an piyasada çok sahtesi felan var. Taklidi aman dikkat. Millet akıllı.

Kozalak şurubu bilimsel olarak ciddi araştırmalar yapılmış bir ürün olmadığını da unutmayın. Genellikle kullanıcılar kendi yorumlarını dile getirmektedir. Bir kozalak şurubu kullanıcı ise etkisini şöyle dile getiriyor:

Millet hasta olunca nane-limon, bal veya kekik felan sarar ya, ben buna sarıyorum abi. Kozalak şurubu kullananların arasında en çılgınıyım diyebilirim. Tabi ki şaka yapıyorum ama hasta olduğumda sürekli kullanıyorum. Bir yemek kaşığını geçmez bu arada, aşırı kullanımında mide bulantısı yapabilir.

Öksürüğüm 5.gününde kesti ama bendeki düşük seviyedeydi. Öyle ciddi bir seviyede değildim, ilaç felan yazmamıştı doktor. Tadı ise acıdır, ama su ile seyreltip tüketilebiliyor. Yapımı ise eh, çok zor değil karmaşık değil.

Abi kozalağında şurubu mu olur dediğim, nenemin bana zorla içirdiği bir enteresan değişik tatlı bir şey..Bu kadar acı bir şeyin zaten öksürü kesmesi beklenir. başka ne beklenir abi.

Görüldüğü gibi kozalak şurubu kullananlarda yukarıdaki etkiler görülmektedir. Kiminde öksürüğünde azalma, kiminde bronşitlerde iyileşme, kiminde ise diğer etkiler görülüyor.

İlginizi Çekebilir:  Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek için Neler Yapabilirsiniz?

Kozalak şurubu, Saraçoğluna göre ise:

Kozalak Şurubunu Nerede Bulabilirim?

Kozalak şurubu kullanmak isteyenler aktarlarda bulabilmektedir. Bazı eczanelerde de kozalak şurubu bulunmakla birlikte, büyük çoğunluğunda yoktur. Kozalak şurubunu kendiniz de yapabilirsiniz.

Kozalak şurubu öksürük için etkili mi?

Kozalak şurubu kullanıcıların yorumları öksürük için etkili olduğunu belirtmektedir. Bunun dışında direk bir araştırma veya bilimsel makaleler şu an için yetersizdir. Öksürük gibi problemlerde ilk önce doktora danışmanız gerekir.

Kozalak şurubu balgam söker mi?

Kozalak şurubu kullananlar, balgam sökücü özelliğinden dolayı tercih etmektedir. Genel olarak akciğeri yumuşatıcı, öksürük azaltıcı ve balgam söktürme gibi etkileri olduğu iddia edilir.

Kozalak şurubu çok alırsam ne olur?

Aşırı kozalak şurubu tüketimi özellikle mide rahatsızlığı, baş dönmesi ve diğer istenmeyen yan etkiler yaratabilir. Günde 1 kaşığı geçmeyin. İstenmeyen yan etkilerde doktorunuza danışın.

Sonuç

Kozalak şurubu kullananların yorumları incelediğinde öksürük ve balgam şikayetlerinde etkili olduğu görülüyor.

Gene de, emin olmadığınız ve şüphe duyduğunuz ürünleri almayın. Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon ve tiroid problemeniz varsa doktor kontrolü dışında kullanmayın.

Kozalak şurubunun tadı, kullananlara göre “acı” olmaktadır. Bu sebeple, bal ile karıştırılması tüketimi açısından kolaylık teşkil ettiğini unutmayın.

Diğer makalerimiz:

Yorum yapın