Klorofil, yeşil bitkilerde bulunan ve onlara rengini veren doğal bileşiktir. Bitkilerin fotosentez sürecinden geçerken güneşten gelen enerjiyi emmelerine yardımcı olur. Bu besin, yeşil sebzelerde ve yosun gibi diğer bitki bazlı gıdalarda bulunur. Sebze ne kadar yeşil olursa, klorofil içeriği o kadar yüksek olur. (kaynak)

Fen dersinde öğrendiğimiz gibi, klorofil, enerji oluşturan fotosentez sürecinde ışığın emilmesinden sorumlu bir tür bitki pigmentidir.

Bitki yaşamını sürdürmenin ötesinde insanlar için neden önemlidir? Klorofilin doğal kanser önleme ile bağlantılı olduğu, vücuttaki kanserojen etkileri bloke ettiği ve DNA’yı aflatoksin gibi toksik küflerin neden olduğu hasardan koruduğu ortaya çıktı – klorofil açısından zengin klorellanın antikanser özelliklerine sahip olmasına çok benzer.

Hap bilgiler

 • Klorofilin insan vücudu üzerindeki faydaları henüz araştırmanın ilk aşamalarındadır. Bununla birlikte, araştırmalar bu bileşiğin gerçekten de belirli sağlık yararları sağladığını bulmuştur.
 • Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, klorofilin kanserli tümörlerin oluşumunu azaltabileceğini göstermektedir
 • Klorofil ayrıca zararlı aflatoksinlerin genlere verdiği zararı önlemeye yardımcı olur. İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar, dört ay boyunca günde üç defa 100 miligram klorofilin almanın DNA’daki aflatoksin hasarını %55’e kadar azalttığını gösteriyor. Diğer çalışmalar, sebze yemek ile kanserden korunma arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Günlük yeşil sebze alımınız ne kadar yüksek olursa, vücudunuz kanseri önleme konusunda daha iyi bir etkiye sahiptir.
 • Klorofil, C ve E vitaminleri gibi diğer besinlerde bulunanlar kadar güçlü olmasa da antioksidan özelliklere sahiptir

Klorofilin Faydaları Nelerdir?

Klorofil sağlıklı kan dolaşımını ve oksijen seviyelerini de destekleyebilir.

İnsanlar uzun yıllardır klorofili sağlık takviyesi olarak kullandılar. Çeşitli tıbbi araştırmalar, cilt rahatsızlıkları, vücut kokuları ve belirli kanser türleriyle savaşmaya yardımcı olabileceğini öne sürdü .

Klorofil, olası faydalarıyla ilgileniyorlarsa, insanların denemeleri için genellikle güvenlidir. Ancak, herhangi bir sağlık sorunu olan veya herhangi bir ilaç kullanan herkes önce doktorlarıyla konuşmalıdır.

Klorofilin potansiyel faydalarından bazıları şunlardır:

Yaşlanma Karşıtı Çare

Topikal klorofil, yaşlanma karşıtı bir ilaç olarak işe yarayabilir. Araştırmalarda Cilde klorofilin içeren bir jel uygulamanın, güneşe maruz kalmadan kaynaklanan yaşlanma olan fotoyaşlanma belirtilerini azalttığını buldu.(kaynak) 

Çalışmada dört sağlıklı kadından alınan deri örnekleri kullanıldı ve 12 gün sürdü.

Çalışmanın sonuçları, klorofilin ile tedavi edilen cildin, cilt yaşlanmasına yardımcı olduğu kanıtlanmış reçeteli bir cilt kremi olan tretinoin ile tedavi edilen cilde benzer şekilde iyileştiğini gösterdi.

Araştırmacılar, klorofilin ve tretinoinin bir kombinasyonunun kullanılmasının, yaşlı cilt belirtilerini tersine çevirmek için etkili bir tedavi olabileceğini öne sürüyorlar.

Klorofil Dışındaki Stratekiler Nelerdir?

 • Hücrelerdeki artan miktarda bozulma, yapısının kaybedilmesi ve hücre ölümü yaşlanmayı tetikler. Hücreleri korumak ve zararlı etkilerden uzaklaştırmak için antioksidan açısından yüksek beslenmek gerekmektedir. En güçlü antioksidan olarka adlandırılan glutatyon sentezini arttırmak kritik öneme sahiptiri.
 • Hücreleri çoğu toksinden koruyan Glutatyon arttırmak için Glisin, Glutamin ve Sistein amino asidi açısından zengin beslenmek veya deve dikeni ve NAC takviyesi kullanmak gerekir. Aynı zamanda Glutamin ve sistein peynir altı suyunda bulunmaktadır. Araştırmalar glutatyonun hücre hasarına karşı koruduğu, mitokondriyi desteklediği ve beyin sağlığına olumlu etkiler yarattığını göstermektedir.
 • Araştırmalar, telemorlerin kısalmasının yaşlılık belirtisi yarattığını söylüyor. Telomerler büyük oranda stresten etkilenir ve stres yönetimini iyi yapmak, anksiyete, depresyon gibi durumları azaltmak için iyi bir felsefe geliştirmek gerekir. Bunun için meditasyon yapmak, doğada vakit geçirmek ve topraklama (çıplak ayakla toprağa basma) gibi yöntemler kullanılabilir. Stres ile mücadele etmek uzun ömür için çok önemlidir çünkü telomerleri etkiler.
 • Düzenli meditasyon yapan bireylerde 8.ci haftanın sonunda kronik enfeksiyona sebep olan belirteçlerde azalma, stres hormunda denge, daha iyi uyku, olumlu düşüncelerde artış ve iç disiplinde gelişme görülüyor.

Akne tedavisi

Topikal klorofil ayrıca bir potansiyele sahip olabilir. Topikal klorofil, akne tedavisi

Ufak bir çalışma, klorofilin içeren bir jelin yüzdeki sivilceleri ve büyük, görünür gözenekleri azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Çalışmayı tamamlayan 10 kişide hafif ila orta derecede akne vardı ve 3 hafta boyunca klorofilin jeli kullandı.

Başka bir çalışmada, araştırmacılar akne tedavisi için topikal klorofil ve fototerapi kombinasyonunu tek başına fototerapi ile karşılaştırdılar. (kaynak)

Kombinasyonu alan kişilerde, almayanlara göre daha az akne lezyonu, daha az şiddetli akne ve daha az yağlı cilt vardı. Bununla birlikte, 24 katılımcının tümü Asya kökenliydi ve daha koyu cilt tiplerine sahipti, bu nedenle sonuçlar herkes için geçerli olmayabilir.

Akneler Probiyotik ve Bağırsakla Alakalı Olabilir

 • Klorofil gibi antioksidan açısından güçlü beslenmek vücudu dinç tutup hücreleri zararlı etmenlere karşı korur. Aynı şekilde bağırsak florasındaki bozulmalar, mantar enfeksiyonlarında artış ve gıdalardaki çinko gibi mineralleri emilim sorunları akne yaratabilir.
 • Cilt sağlığını desteklemede kefir gibi probiyotik açısından zengin besinleri tüketmek fayda sağlayabilir. Alerjik reaksiyonlar akne gibi problemlerde büyük önem taşımaktadır. Probiyotik açısından beslenmek ve bağırsak florasını dengelemek bu nokta çok önemlidir.
 • Probiyotikler akne tedavisinde değil aynı zamanda serotonin hormonu dahil B12 ve K2 gibi vitaminlerin metaboliazmasına katılır ve duygu durumunu düzenler.
İlginizi Çekebilir:  Oroferon Kullananların Yorumları - Demir Eksikliğinde Etkili

Klorofilin Kan Yapıcı Özellikleri

Klorofil, bir kişinin vücudunda oksijen taşıdığı için kırmızı kan hücrelerinde gerekli olan bir protein olan hemoglobine kimyasal olarak benzer.

Bazı araştırmacılar, sıvı klorofilin kırmızı kan hücrelerinin sayısını ve/veya kalitelerini artırabileceğini öne sürdü ve “kan yapıcı” adını verdiler. Bu, klorofilin kimyasal olarak hemoglobine benzer olduğu gerçeğine dayanmaktadır

Araştırmacılar, klorofil açısından zengin olan buğday çimi suyunun anemi gibi hemoglobin eksikliği bozukluklarının tedavisinde yardımcı olabileceğini öne sürdüler. (kaynak)

Klorofil ve Kanser tedavisi

Klorofil, hayvanlar üzerinde yapılan bazı testlerde kanser tedavisi olarak potansiyel göstermiştir:

 • 2015 yılında yapılan bir inceleme , klorofilinin kanser büyümesini önlemeye ve yavaşlatmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı.
 • 2005’ten itibaren doğal klorofilin denek hayvanlarda kolon kanseri riskini azalttığını buldu. Sıçanlar, kolon kanseri riskinin artmasıyla ilişkili olan kırmızı ette yüksek ve yeşil sebzelerde düşük bir diyet yediler. Ancak aynı risk klorofilin tüketen hayvanlarda bulunamadı.
 • 2016 yılında yapılan bir araştırma, klorofilinin farelerde akciğer kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya yardımcı olduğunu buldu. Araştırmacılar, klorofilini farelere nanokapsüller olarak bilinen mikroskobik kapsüller içinde uyguladılar.

NOT: Kanserden korunmak için: Glifosatın Tehlikeleri

Geçtiğimiz yıllarda bilim adamları, böcek öldürücü ve diğer yaygın yabani ot öldürücülerin aktif bileşeni olan glifosatın, vücudunuzun düzgün çalışan ve bağırsakları etkilediğini bulmuştur. Bağırsak sağlığı, vücuttaki inflamasyonu oranını kontrol altına alır.

Glifosat ayrıca önemli minerallere bağlanır, sülfatın sentezini ve taşınmasını bozar ve amino asitlerin (fenilalanin, tirozin ve triptofan) sentezine müdahale eder. Ayrıca folat ve nörotransmitter sentezini azaltır(dopamin, serotonin) ve antibiyotik görevi görür. BU da bağırsak sağlığını olumsuz etkiler. Ve meyetilasyon yollarını yavaşlatır ve hipofiz bezinin hipotiroidizme neden olabilen tiroid uyarıcı hormon salmasını durdurur.

Glifosat Toksisitesinden Nasıl Kurtulur?

 • Golden Milk(Altın Süt) : Altın süt, zerdeçal, zencefil, tarçın, bal ve tercih ettiğiniz sütle yapılan sıcak veya soğuk bir içecektir. Altın sütün iltihap önleyici etkileri, kanseri önlemeye ve kanserle savaşmaya, iltihabı kontrol etmeye ve kiloyu yönetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca Glyphosate gibi toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.
 • Chlorella : Chlorella, glifosatın GI yolundan atılmasına yardımcı olabilir. (kaynak)
 • Elma Sirkesi : Glifosatı parçalayabilen ve glifosat detoksuna yardımcı olan asetobakter içeren organik, pastörize edilmemiş elma sirkesi kullanabilirsiniz. 
 • Glisin : Glifosat seviyesindeki vücudunuzda atmak için “glisin” asidi gerekir. Aynı şekilde glisin glutatyon oluşumunda da önemlidir. Glisin takviyesi ve iyi kükürt kaynakları olan sarımsak ve turpgillerden sebzeler yemek, glifosatın detoksifikasyonuna yardımcı olabilir.

Daha fazla araştırma gerektiren faydalar

Klorofilin çeşitli potansiyel sağlık yararları olmasına rağmen, bunları destekleyecek yeterli bilimsel çalışma yoktur ve hepsinin daha fazla araştırılması gerekir. Şimdiye kadar, çoğu çalışma küçük ve sınırlıydı ve potansiyel sağlık yararlarının çoğunun insanlarda işe yaradığı gösterilmedi.

Daha fazla araştırma gerektiren diğer olası sağlık yararları, klorofilin aşağıdakiler üzerindeki etkisini içerir:

 • Enerji artışı
 • Hormon dengesi
 • artrit ve fibromiyalji rahatlama
 • kilo kaybı

Klorofil Açısından Zengin Besinler Nelerdir?

Doğal olarak yeşil sebzelerin çoğu klorofil içerir. Klorofil açısından özellikle zengin gıdalar şunları içerir:

 • ıspanak
 • Kara lahana
 • Buğday çimi
 • Klorella
 • Spirulina
 • Maydanoz
 • Brokoli
 • Yeşil lahana
 • Kuşkonmaz
 • yeşil fasulye ve bezelye
 • matcha yeşil çay ( L-Theanine açısından yüksektir)

Klorofilin yanı sıra, bu sebzeler ayrıca çeşitli sağlıklı vitaminler ve mineraller sağlar.

Klorofil Nasıl Tüketiriz?

Klorofil takviyeleri, güç ve formülasyon açısından büyük farklılıklar gösterir. Bazı takviyeler, bir kişinin suya veya başka bir içeceğe ekleyebileceği damlalar halinde gelir. Diğerleri kapsül halinde satılır.

Çoğu sıvı klorofil takviyesi, yaklaşık 1 çay kaşığı (5 mililitre) takviye eklenmesini önerir. Tadı hoş değilse, daha küçük bir miktarla başlayıp dozu kademeli olarak arttırabilirsiniz.

Araştırmalarda Klorofil kapsülleri için, günde üç defaya kadar 100 ila 300 miligram arasında değişen dozajlar kullanılmıştır.

Klorofil takviyelerinin kullanımı genellikle güvenlidir ve herhangi bir ciddi yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, hamile veya emziren herkes klorofil takviyesi almadan önce bir doktorla konuşmalıdır.

Bazı insanlar klorofil takviyelerinin mide rahatsızlığına veya cilt tahrişine neden olduğunu görebilir. Rahatsız edici yan etkiler yaşayan kişiler ek almayı bırakmalı ve bir doktora görünmelidir.

Sonuç

 • Klorofilin faydaları arasında kanserle mücadeleye yardımcı olmak, karaciğer detoksifikasyonunu iyileştirmek, yara iyileşmesini hızlandırmak, sindirimi ve kilo kontrolünü iyileştirmek ve cilt sağlığını korumak yer alır.
 • Klorofilin bir süper gıda olarak kabul edilmesinin başlıca nedeni , güçlü antioksidan ve antikanser özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Klorofil bağışıklık sistemini destekler çünkü oksidatif hasara ve kanser veya karaciğer hastalığı gibi hastalıklara katkıda bulunan belirli kimyasallarla sıkı moleküler bağlar oluşturabilir.
 • Gezegende bulunan en iyi klorofil kaynakları yeşil sebzeler ve alglerdir. Diyetinize dahil edilecek en iyi gıda kaynaklarından bazıları, lahana, ıspanak ve pazı gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Bu yiyecekleri pişirmek besin içeriğini azaltır ve elde ettiğiniz klorofil faydalarını azaltır, bu nedenle besinleri korumak için onları çiğ veya hafif pişmiş olarak yiyin.
 • Klorella, klorofilin takviyeleri ve sıvı klorofil tüketmek de antioksidan yeşil renk pigmentini sisteminize almanın bir yoludur.

Araştırma devam etse de, bazı çalışmalar klorofil takviyelerinin karaciğer, mesane ve pankreas dahil olmak üzere belirli kanser türlerine fayda sağlayabileceğini göstermiştir.