Kırmızı Işık Tedavisi Nasıl Çalışır?

Kırmızı ışık tedavisinin, vücudunuzun mitokondri adı verilen hücrelerindeki “enerji santrali” üzerinde etki ederek çalıştığı düşünülmektedir. 

Kırmızı ışık tedavisi (RLT), cilt, kas dokusu ve vücudunuzun diğer bölümlerinin iyileşmesine yardımcı olabilecek bir tedavidir. Sizi düşük seviyelerde kırmızı veya yakın kızılötesi ışığa maruz bırakır. 

Kızılötesi ışık, gözlerinizin göremediği, ancak vücudunuzun ısı olarak hissedebildiği bir enerji türüdür. 

Hap Bilgiler

 • Işık tedavisi veya klasik olarak helioterapi olarak adlandırılan fototerapi, çeşitli hastalıkların tedavisi için bilimsel tıp tarafından tanınan bir yöntemdir. Dış mekan gün ışığına veya belirli iç mekan yapay ışık kaynaklarına maruz kalmayı içerir. Kırmızı ışık tedavisi, her gün etrafımızı saran, uyumayı zorlaştırabilen ve başka sağlık sorunlarına yol açabilen tüm parlak mavi ışığa karşı daha sağlıklı bir alternatiftir
 • Kırmızı ışık tedavisi çok düşük seviyelerde ısı kullanır ve cildi incitmez veya yakmaz. Bronzlaşma kabinlerinde kullanılan ışık türü değildir ve cildinizi zararlı UV ışınlarına maruz bırakmaz.
 • Anti-inflamatuar etkileri nedeniyle doktorlar, akne tedavisine yardımcı olmak için, genellikle kırmızı ışık kadar derine nüfuz etmeyen ancak yüzeydeki bakterileri öldürdüğü gösterilen mavi ışıkla birlikte kırmızı ışık tedavisini de kullanabilirler. Case Western Üniversitesi dermatoloji profesörü Elma Baron, “Hem mavi hem de kırmızı ışığın aknede yardımcı olduğu bildirildi – bu durumda seçim doktorun uzmanlığına, tercihine ve kullanılan cihazların türüne bağlıdır.” 
 • Kırmızı Işık tedavisi, kişinin cildine ve hücrelerine kırmızı ve yakın kızılötesi (NIR) ışık veren basit, müdahalesiz bir tedavidir. Kırmızı ışık tedaviyi kullanırken, kişi kırmızı ışığı görebilir ve yakın kızılötesi (NIR) ışıktan gelen sıcaklığı hissedebilir.

Evde Kızılötesi Işık Terapisi, Kırmızı Işık Terapi Paneli olan bir salon veya spaya gitmek kadar etkilidir

Kırmızı Işık Terapisi Nasıl Çalışır?

Kırmızı ışık tedavisi ile cildinizi kırmızı ışıklı bir lambaya, cihaza veya lazere maruz bırakırsınız. Hücrelerinizin mitokondri adı verilen, bazen hücrelerinizin “güç jeneratörleri” olarak adlandırılan bir kısmı, onu emer ve daha fazla enerji üretir. 

Bazı uzmanlar bunun hücrelerin kendilerini onarmasına ve daha sağlıklı olmasına yardımcı olduğunu düşünüyor. Bu cilt ve kas dokusunda iyileşmeyi teşvik eder.

Kırmızı ışık tedavisi, vücudunuzun güneş ışığından ihtiyaç duyduğu ışığın dalga boyları gibidir, ancak güneş hasarına neden olabilecek ısı veya UV ışınları içermez.

Kırmızı ışık tedavisi, her gün etrafımızı saran, uyumayı zorlaştırabilen ve başka sağlık sorunlarına yol açabilen tüm parlak mavi ışığa karşı daha sağlıklı bir alternatiftir. Günümüzde birçok insan kapalı mekanlarda çalışmakta ve uzun süre ekranlara bakmaktadır. Kırmızı ışık tedavisi, mavi ışığın olumsuz etkilerini dengelemeye yardımcı olabilir ve genel sağlık ve hücresel dengeyi teşvik edebilir.

Kırmızı Işık Terapisi Faydaları Nelerdir?

Kırmızı ışık tedavisi ağrısız olması ve cildinize herhangi bir zarar veya hasar vermemesi nedeniyle diğer tedavi yöntemlerinden farklılık gösterir.

Kırmızı ışık tedavisi sadece yüzey seviyesinde bir tedavi değildir. Işık, güce bağlı olarak cilt yüzeyinin 50 milimetre altına kadar ulaşabilir 

 • Daha Fazla ATP Enerjisi : Işık tedavisi oksidatif stresi azaltır ve adenozin trifosfat (ATP) üretimini arttırır. Hücresel solunum yoluyla üretilen ATP, tüm canlıların vücudunuz için kullanılabilir enerji üretmesi için ihtiyaç duyduğu çok önemli bir moleküldür. Genellikle “yaşamın enerji para birimi” olarak adlandırılır. 
 • Gelişmiş Hücre Sinyali:  Spesifik ışık dalga boyları, hücrelerinizde daha iyi bir oksidatif ortam yaratmaya yardımcı olur. Bu, çok sayıda hücre içi sinyal yolunun aktivasyonu, artan protein sentezi, enzim aktivasyonu ve gelişmiş hücre döngüsü ilerlemesi ile sonuçlanır. 
 • Saç dökülmesi: Bir çalışma, 24 hafta boyunca evde RLT cihazı kullanan androgenetik alopesi (saç dökülmesine neden olan genetik bir bozukluk) olan erkek ve kadınların daha kalın saçlara sahip olduğunu buldu. Sahte bir RLT cihazı kullanan çalışmadaki kişiler aynı sonuçları alamadı. (kaynak)
 • Küçük bir 2012 araştırması: 14 gün boyunca her gece 30 dakikalık kırmızı LED ışık tedavisi verilen 20 kadın sporcuyu değerlendirdi. Tedavi görenler daha iyi bir uyku kalitesi, daha iyi melatonin seviyeleri ve artan dayanıklılık performansı gösterdi. Ofis ortamında 19 kişi üzerinde
İlginizi Çekebilir:  Koenzim Q10 Faydaları, Yan Etkileri ve Dozu

Alzheimer’ın bir türü olan demans, hafıza ve bilişsel yeteneklerin önemli ölçüde etkilendiği bir durumdur. Bu durum için bir tedavi bulunmamakla birlikte, kırmızı ışık tedavisinin semptomları azalttığı bulunmuştur. 

2017 yılında yapılan bir çalışmada, demans hastalarını 12 hafta boyunca transkraniyal ışık tedavisi ile tedavi etti ve gözle görülür iyileşmeler buldu. Bunlar arasında:

 • Artan bilişsel işlev
 • Geliştirilmiş uyku
 • Daha az öfke patlaması
 • Daha az kaygı
 • Ve daha az dolaşmak.

Bir başka umut verici işaret, bu hastaların hiçbirinin herhangi bir olumsuz yan etki yaşamamasıdır. Bununla birlikte, demans için kırmızı ışık tedavisinin potansiyelini daha iyi anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu belirtilmelidir .

Kırmızı ışık tedavisi, daha hızlı kas iyileşmesi, sağlıklı cilt desteği, iltihaplanma yönetimi, daha iyi uyku ve azaltılmış eklem ve kas ağrısı gibi birçok potansiyel sistemik faydaya sahiptir. Bu faydalar ve diğerleri, çok sayıda hakemli klinik araştırma ile desteklenmektedir 

Kırmızı Işık Tedavisinin Faydalarını Ne Zaman Görürüm?

Kırmızı Işık Tedavisinin Sonuçlarını Görmek 4 Aya Kadar Sürebilir . Kırmızı ışık tedavisini hücreleriniz için egzersiz olarak düşünmenize yardımcı olur.

Riskler Nelerdir?

Araştırmacılar, nasıl ve neden işe yaradığından tam olarak emin olmasalar da, kırmızı ışık tedavisi genellikle güvenli kabul edilir. Ve ne kadar ışık kullanılacağına dair belirlenmiş kurallar yoktur. Çok fazla ışık cilt dokusuna zarar verebilir, ancak çok azı da işe yaramayabilir.

Benzer Tedaviler

RLT, cilde fayda sağlayabilecek tek ışık bazlı terapi türü değildir. Işığın diğer belirli dalga boylarının kendi avantajları vardır. Bu tedavi seçenekleri şunları içerir: 

 • Mavi ışık: akneye neden olan bakterileri öldürür
 • Ultraviyole B ışığı: sedef hastalığı, vitiligo ve belirli dermatit türlerini tedavi eder
 • Yeşil ışık: pigmentasyonu, kırık kan damarlarını ve güneş hasarını tedavi eder
 • Amber ışığı: Kollajen üretimini artırır, kırışıklıklarla savaşır

Bu tedaviler kesin olarak belirlenmemiştir ve bazılarının etkinliği az olabilir.

Mavi ışığın aksine kırmızı ışık dalga boylarının faydası ise melatonin üretimini uyarmasıdırMelatonin, uyumanıza yardımcı olan doğal olarak oluşan bir hormondur. Karanlık çöktükçe beyniniz daha fazla melatonin salgılar ve ışığa maruz kaldığınızda daha az melatonin salgılar.