Kivi Bile Kendinin Böyle Faydalı Olduğunu Bilmiyor

Kivinin faydaları nelerdir?

yeşil renkte kivi

Kimimizin tadını beğendiği, kimimizin rengine bayıldığı bir meyveden bahsedeceğiz bugün. “Kivinin faydaları nelerdir” ve “kivide hangi vitaminler var” sorularına yanıt vereceğiz.

Kivi esas olarak yüksek C vitamini ile dikkat çekmektedir. Bunun yanından protein sindirimine yardımcı olan enzim bulundurması, yüksek antioksidan içermesi, lif içermesi, uyku kalitesini arttırması ve dahası.

Kivinin faydaları nelerdir ?

kivinin faydaları

Kivinin başlıca faydaları şunlardır:

 • Yüksek lif içerir
 • Antioksidan miktarı yüksektir
 • Bağışıklığı destekler
 • C vitamini yönünden zengindir
 • Melatonin barındırır
 • Sindirime yardımcı olur
 • İçerisinde enzim bulunmaktadır.

Bağışıklık sistemini güçlü hale getirebilmek için C vitamini yönünden zengin gıdalar tüketmek bizim için çok önemlidir. İnsanlar C vitamini gıdalardan sentezleyerek kendi üretemez, ondan dolayı dışarıdan alınması gerekmektedir. Kivi meyvesinin en büyük faydaları arasında “C vitamini yönünden zengin” olması.

C vitamini ihtiyacı en çok sigara içen bireylerde ve yetersiz beslenen insanlarda görülmektedir. Kivi tüketimi organik formda C vitamini almak için akılcı yöntemlerden biri olabilir. Buna ek olarak Kivinin tadı güzeldir.

Ortalama bir kivi kabaca günlük C vitamini ihtiyacının %230’unu karşılar.

Antioksidan yönünden zengindir.

Kivinin içerisinde bulunan antioksidanlar vücudun serbest radikallerle savaşında büyük yardımcı olmaktadır. Kronik inflamasyon, aşırı spor yapmak, kötü beslenmek, toksinler ve çevre kirliği hücrelerin yapısına bozarak “serbest radikal” hücrelerin ölümünü tetikleyen duruma sokar. Eğer vücutta yeterli antioksidan yoksa bu serbest radikallerin verdiği hasar yüksek hale gelerek birçok hastalığa davetiye çıkarırız.

Antioksidan ve polifenol yönünden zengin beslenmek vücudun serbest radikallerle savaşını destekler. Böylece hem daha enerjik hissederiz hem de daha sağlıklı oluruz.

İlginizi Çekebilir:  Beta-Alanin Sportif Performansa Karşı Fayda Sağlar mı?

Kivi kalp sağlığını destekler

İş kalp sağlığı denildiğinde en önemli gıdalardan biri “omega 3” yağ asitleridir. Buna ek olarak kivi tüketiminin kalp sağlığına dolaylı yoldan faydası bulunmaktadır. Bunların başında kivi kan basıncını azaltır.  C vitamini sayesinde damarları korur ve kalp sağılığını destekler.

Potasyum kalp sağlığı için çok önemlidir. Potasyumun damarları gevşetme gibi faydası bulunmaktadır ve kan basının düşürülmesinde yardımcı olur.  Bir kivide ortalama 215 mg potasyum bulunmaktadır.

Kivi sindirimi destekler

Kivide bulunan lifler bağırsak florasının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Buna ek olarak kivide bulunan proteolytic enzim olarak adlandırılan “actidinin” enzimi proteinlerin sindirimini destekler.

Aç karnına kivi yemek bu enzimin vücutta dolaşmasına yardımcı olur. Enzimler sindirim yanından kanser önleyici, sindirilmeyen proteinlerin sindirimine yardımcı olma gibi faydaları bulunmaktadır.

Kivi uyku kalitesini destekler.

Kivi yemek uyku kalitesinin artmasına yardımcı olur. 4 hafta boyunca uyumadan 1 saat önce kivi tüketimi gerçekleştiren bireylerde uykuya dalma süresinde artış belirlenmiş.  Buna ek olarak uykuya dalma süresi dışında, derin uyku uyumakta önemlidir. Derin uyku ile ilgili bilgi almak istiyorsanız yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Derin uyku nedir?

Kivide hangi vitaminler var?

cvitaminifaydaları

Kivide yüksek oranda C vitamini bulunmaktadır. Buna ek olarak

 • Kalsiyum
 • Lif
 • K vitamini
 • Fosfor
 • Folat
 • Potasyum

Bulunmaktadır.

Kalsiyum kemik sağlığı için çok önemlidir. Buna ek olarak kivide bulunan K vitamini kalsiyumun kemiklere taşınmasında büyük önem taşır.

Ortalama bir kivi yetişkin birisi için %23-30 arasında vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.

Hamilelikte kivinin faydaları nelerdir?

Bahsettiğimiz vitaminler insan sağlığı için çok önemlidir. Özellikle hamile insanlar için en önemli vitaminlerden biri olan “folat” kivide bolca bulunmaktadır.

Ortalama bir kivi “17,2 mcg” folat içermektedir. Günlük %4’ü değerindedir. Folat aynı zamanda fetüsün daha iyi gelişmesi için yararlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Asetil L-Carnitine - Hafızayı ve dayanıklılığı güçlendirir

Kivinin cinsel faydaları nelerdir?

Kivide bulunan C vitamini, antioksidanlar ve folat cinsel sağlık için önemlidir.  Buna ek olarak stres seviyesini azaltmak, yeterli miktarda sağlıklı yağlar tüketmekte cinsellik için önemlidir.

Libido arttırmaya yardımcı olacak takviyeler arasında “Tribulus terrestris” yani “Demir dikeni” dediğimiz bitki de bulunmaktadır. Daha fazla bilgi almak için yazımızı okumanızı öneririm

İlginizi çekebilir: Tribulus terrestris nedir?

Kivinin yan etkileri nelerdir?

Kivi genel olarak güvenli olsa da bazı insanlarda alerji sebebiyet verebilir. Kivi alerjisi belirtileri şöyledir:

 • Kaşıntı
 • Kurdeşen
 • Terleme
 • Döküntü

Bu tarz alerjik semptomlar gösteriyorsanız kivi tüketimini durdurmalısınız. Buna ek olarak kivi “Environmental Working Group’s 2019 ” kuruluşunun yaptığı araştırmaya göre “en temiz” besinler listesinde. Yanı içerisinde böcek ilacı ve kimyasal ilaçlar yönünden ilk 50 listesinde olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Kivi hem tat olarak sağlıklı, hem de içerisinde “organik” formda C vitamini olması yönünden avantajlıdır. Buna ek olarak bahsettiğimiz yararların dışında “proteinlerin” sindirimi için gerekli olan enzim bulunmaktadır. Potasyum yönünden nispeten iyidir ve uykuya yardımcı olabilir.

Yorum yapın