Uykusuzlukta doğal alternatif arayanlar Kedi otu haplarına merak sarmaktadır. Peki, Kedi otu yağı kullananlarda uykusuzluk riski azalıyor mu? Aslında kedi otu kullananlar uyku problemlerinin azaldıklarını ve kaliteli uyku uyuduklarını belirtiyorlar.

Araştırmalar, kediotu kökünün uyku kalitesini iyileştirmeye, kaygıyı azaltmaya, OKB semptomlarını iyileştirmeye ve çocuklarda hiperaktif davranışı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Tabi ki, Kedi otu kullananlarda yan etkilerde meydana gelebiliyor.

Kedi otu kullananlarda görülen etkiler değişmekle birlikte gelin bakalım neler oluyor.

Kedi Otu Nedir?

Kedi Otu, diğer adıyla “Valerian (Valeriana officinalis)”, Avrupa’ya ve Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir bitkidir. Kediotu kökü sakinleştirici olarak uzun bir kullanım geçmişine sahiptir.

Merkezi sinir sisteminde sakinleştirici etkisi olan Valeric acid içermektedir. Valerian GABA respetörlerine etki eder ve kaygı semptomlarını gidermeye destek olur.

Kedi Otu Kullananların Yorumları

Kedi Otu Kullananların Yorumları
Kedi otu kullananlarda görülen etkiler nelerdir?

Kedi otu kullananlarda özellikle uyku kalitelerin artış görülüyor. Genel olarak ise kedi otu kullanımında yan etkiler arasında mide bulantısı ve ishal gözlemlenmiş. Ayrıca, “akşamdan kalma” veya “ayılamama” hisleri, kedi otu kullanıcıların raporladığı etkilerden bazıları.

Sözlüklerden ve forumlardan kedi otu kullananların yorumları:

Kaygı bozukluğu sonucu Kedi otu kullandım. Yatmadan önce Kedi otu hapı kullandığımda uyku kalitemi ciddi arttırdı. Yani uykuya daha rahat dalıyorum. Eşim aynı şekilde uyumakta zorluk çektiğinde ona da veriyorum ve onda da işe yarıyor. Hiçbirimiz için bizde yan etki yaratmadı.

Yaşlılıkla daha az uyuduğumuz bir gerçek… Bende bu uykusuzlukla mücadele ediyorum. Uyku süremi arttırdı gerçekten. Kedi otu kullandığımda etkisini görmem için 1 hafta kullanmam gerekti. Yani çalışmaya başlaması yaklaşık 1 hafta sürdü, İlk etkisinde 10 saat uyudum.

Tabi ki, kedi otu kullananlarda her zaman böyle olumlu etkiler görülmüyor. Kedi otu kullanıp yan etki gören bir kullanıcı:

Valerian’ı ilk kullandığımda bende yan etki yarattı. Mide bulantısı ve ardından şiddetli kusma yaşadım. 3 hafta sonra bu semptomların başka bir nedeni olabileceğini düşünerek tekrar denedim. Tekrar kusma ve mide bulantısı oldu. Kedi otunu tabii ki bunu bir daha kullanmayacağım.

Kedi otu aldıktan sonra ertesi günü daha yorgun uyanabilme ihtimaliniz var. Kedi otu kullanıcısı bakın neler söylüyor:

Gündüz dahi uyku hali oluşuyor oluştuğunda. Dozu kısmayı deneyeceğim.

Ben kedi otu kullandıktan sonra ertesi günü ayılamıyorum. Resmen uyku sersemi oluyorum. Bu beni rahatsız ediyor, çünkü aktif bir işteyim.. Bilemiyorum.

Valeriana officinalis kullandığımda sakinleştiric etkiler gördüm. Ayrıca arkadaşlar kedi otu stres giderici, antispazmodik ve kaygı giderici etkilere sahiptir.

Kedi otunu yaklaşık 1 hafta önce kulanmaya başladım. Kesinlikle işe yarıyor. Ben yatmadan 1 saat önce alıyorum. Normalde en az bir saat okurum, şimdi kitabı yarım saat içinde bırakıyorum. Aynı zamanda kaygıma da yardımcı oluyor, ancak beni uykulu hale getirerek ve yarı dozda. Tek şikayetim, ertesi sabah kesinlikle akşamdan kalma olmam. O kadar halsizim ki yataktan kalkmam yarım saatimi aldı. Ama sabah kahvem etkiyi gidermeye yardımcı oluyor.

Farmasötik uyku hapları alamadığım için, kediotu kullanıyorum. Eskisinden daha iyi uyuduğumu farkettim.

Son olarak Kedi otu kullanan bir kişi ilginç bir yorum yapmış:

Ben sütle birlikte aldım ishal oldum. Ayrıca kedi otunu kullandıktan sonra derece canlı/berrak rüyalar için hazırlanın. Bazen korkutucu kabuslar görmenize neden olabilir, bu nedenle uyku kalitesi için bazı karışık rüyaları riske atmaya istekliyseniz, bu seçim size kalmış. Anksiyete, uykusuzluk, alkolden uzaklaşma için mükemmel bir hap…

Sonuç olarak Kedi otu kullananların büyük bir çoğunluğu uykuya dalmada ve uyku süresini arttırmada etkili olduğunu söylüyor.

İlginizi Çekebilir:  Fulsac Kullananların Yorumları - İştah Azaltır Mı?

Kedi otu kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Her gün kediotu kökü alabilir miymi?

Kedi otunu kullanırken genellikle düşük dozla başlamanız önerilir. Kediotu kökünün uyku üzerindeki etkisine ilişkin araştırma çalışmalarının çoğu, insanların düzenli olarak günde bir kez 300 ila 600 miligram ile sınırlıdır. İstenmeyen etkilerde doktora danışmak gerekir.

Hangisi daha güçlü melatonin mu kediotu mu?

Melatonin hormondur ve hormonlar takviyelerde daha güçlü sinyaldir. Melatonin kullananlarda uyku etkisi kedi otuna göre daha güçlüdür. Bunun yanında kaygı gibi durumlarda Kedi otu kullanan pozitif etki aldıklarını söylerler.

Sonuç

Kedi otu kullananların yorumlarında uyku kalitelerinde artış ve uykuya dalma sürelerin olumlu etkiler görülüyor. Kedi otu, gene de önerilen dozların dışında kullanılması sağlık riski barındırabilir.

Kedi otu ayrıca beyin kimyasalları üzerinde etki edebileceğini için Xanax gibi ilaçlarla birlikte alınması sakıncalar yaratabilir. Doktorunuza danışmadan herhangi bir takviye almanızı önermiyoruz.

Uykusuzluk ve kaygı ile doğal yoldan mücadele edebilmek için Kedi Otu kullanımı dışında, Meditasyon, Wim Hof Nefes egzersizleri, Egzersiz, Magnezyum ve diğer stratejileri uygulamanız gerekebilir.

Diğer Makaleler: