inositol faydaları
İnositol Türkiye de çok fazla popüler olmamasına rağmen, yabancı ülkelerde depresyon ve anksiyete ile savaşta kullanılmaktadır. Suda çözünen vitamin olması ve yan etkilerin az olması sebebiyle de tercih edilmektedir.

İnositol, hücre zarlarının oluşumunda ve beyin gelişiminde rol oynayan bir B vitaminidir. Ayrıca sinir sistemini yeniden yapılandırmaya ve hafızayı geliştirmeye yardımcı olur.

Bu Vitaminin migren, DEHB, diyabet ve diğer nörolojik bozukluklardan muzdarip insanlar için birçok faydası olduğu bulunmuştur.

İnositol birçok bedensel süreçte rol oynar. Bu B vitaminin faydaları duyunca ve yan etkisinin az olduğu görünce şaşırabilirsiniz.

İnositol takviyeleri alanlarda kaygı durumunda azalma gibi olumlu değişikler meydana gelmiştir. Bunun yanında daha farklı faydaları da olabilir. İşte, inositolün faydaları

İnositolün vücudunuz üzerinde çok çeşitli faydaları vardır. Özellikle dengeli beslenenler için en etkili B vitaminlerinden biri olduğu bilinmektedir.

1. Mutluluk Hormonu Üretimi

exercise
Beyin kimyasalları büyük oranda duygu durumumuz etkiler. Serotonin, melatonin, dopamin, oksitosin ve norepinefrin bu kimsayallardan bazılarıdır.

Serotonin hormonu mutluluk hormonu olarak da adlandırılır. Vücudunuzda birçok rolü vardır ve davranışlarınızı ve ruh halinizi etkiler (kaynak ).

İnositol, beyninizdeki bilgiyi iletmekten sorumlu moleküller olan nörotransmiterleri yapan süreçleri etkiler. (kaynak)

Araştırmalarda panik bozukluk, obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) ve travma sonrası stres bozukluğu (PTSD) gibi problemlere sahip insanlarda potansiyel olarak faydalı olabileceğini yönündedir. (kaynak)

Beynimizdeki kimyasallar duygu durumuz üzerinde etkiye sahiptir. Serotonin, sakinleşmemiz için gerekli “mutluluk” hormonundan biridir. Araştırmalar, serotonin üretimi için inositolün faydalı olduğunu bulmuştur.

Obsesif- Kompulsif Bozukluk

Obsesif düşünceler beyin kimyasallarındaki dengesizlik sonucu olabildiği gibi düşünce bozukluğu sebebiyle de gerçeklebilir.

Araştırmalarda yüksek oranda inositol kullananlarda Obsesif semptomlarda iyileşme görülmüştür. Bunun yanında anksiyete bozukluklarında dolaylı yoldan fayda sağlayabilir. Obsesif düşüncelerle mücadele etmek için bilişsel davranışçı terapiyi de araştırmanızı öneririz.

Kaygı bozukluğu en çok magnezyum eksikliği ve serotonin eksikliği tetiklemektedir. Ayrıca aşırı kahve içmek, az uyumak ve aşırı stres kaygı seviyesini arttırmaktadır.

İnositol, kaygı gibi semptomların azatılmasında faydası için daha fazla araştırma gerekmektedir.

Kaygı bozukluğundan şikayetçiyseniz yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Kaygı Bozukluğu için Yöntemler

ÖZET

2. Kan Şekeri

antioksidan
Kan şekeri ve insülin duyarlılığı arttırmak sağlık için önemlidir. Yüksek kan şekeri beyin çalışmasını olumsuz etkiler, bu da beyin sisi ve odaklanma problemleri yaratır.

Modern dünyada kan şekeri ve iştah sorunları giderek yaygınlaşmakta ve aşırı kilo alımını tetiklemektedir. Bunu önlemenin en iyi yolu düşük karbonhidratlı, sağlıklı beslenmek ve stres seviyesini azaltmaktır.

Aşırı rafine karbonhdirat tüketimi, diyabet, obezite ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların ana nedenlerinden biri olabilir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmek, özellikle insülin hormonunu optimize etmek diyabet riskini azaltır.

Aynı diğer vitaminler ve mineraller gibi inositol, hücrelerinizde insülinin etkisine dahil olan molekülleri üretmek için kullanılabilir (kaynak).

Araştırmalarda, 4 gram gibi oranlarda inositolün insülin duyarlılığını arttırdığı, kan basıncını düşürdüğü ve kolesterol seviyelerine fayda sağladığı görülmüştür. (kaynak)

Diyabetli kadınlar üzerinde yapılan araştırmada benzer etkiler görülmüştür. (kaynak)

Suda çözünen bir B vitamini olan inositol, insan vücudunun önemli bir bileşendir. Aynı zamanda sağlıklı kan basıncı seviyelerinin korunmasına yardımcı olur.

Akne için İnositol

Sivilcelere karşı inositol: işe yarıyor mu?

Hyaluronik asit
Cilt sağlığı için çeşitli stratejiler bulunmaktadır. B vitaminleri, cilt sağlığını destekleyen suda çözünen vitaminlerdir.

Akne , halk arasında ” sivilce ” olarak adlandırılan bir cilt problemidir.

Akne nedeni bir çok sebeb bağlı gerçekleşir. Hormonel dengesizlik, bağırsak florasında bozulma veya alerji gibi etmenler akne problemi yaratabilir.

Bütüncül bakış açısındaki uzmanlarda göre, aknenin sebebi insülin duyarsızlığı veya insülin problemleri olabilir. İnsülin hormonunu geliştirmek, sivilce problemini azalttığı görüşü yaygındır.

Bunun yanında, sivilcelerin sebebini hormonlar olduğu hakkında bilgimiz var. İnsülin hormonu diğer hormonlara etki etmektedir. İnsülin hormonunu geliştirmek, vücudun adrenal ve tiroid hormonu çalışmasını destekleyerek cilt sağlığına etki eder.

Çinko eksikliği de sivilce oluşumunu tetiklemektedir. Ayrıca cilt sağlığı büyük oranda bağırsak sağlığı ile bağlantılıdır. Bağırsak florasında yararlı bakterileri arttırmak iyi bir stratejidir.

3. PCOS’lu Kadınlarda Doğurganlığı Artırabilir

PCOS, kadınlarda aşırı hormon üretimi sonucu oluşan bir durumda. Bu durum, kadınlarda kısırlık dahil istenmeyen etkilerle sonuçlanır.

İnsülin duyarlılığında azalma bu gibi sebepler yaratabildiğine dair iddialar var. Araştırmalar, B vitaminlerinden olan inositolün, yumurtalıkların doğurganlığını ve işlevi için faydalı olabileceğini belirtir. (kaynak)

Genel olarak 2 ile 4 gramlık dozlarda kullanılmış ve faydaları rapor edilmiştir.

Araştırmalar, inositol takviyelerinin PCOS’lu kadınlarda adet döngüsü düzenliliğini, yumurtlamayı ve hamilelik oranlarını iyileştirebileceğini bulmuştur

4. Depresyon ile Savaş

Depresyonla savaşta serotonin, melatonin, dopamin ve GABA önemli rol oynamaktadır. Son araştırmalar probiyotiklerin ve sağlıklı bağırsağın depresyon ile savaşta fayda sağladığını göstermektedir.

Depresyon bir çok sebepten ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında, beyindeki kimyasallardaki azalma depresyon yaratabilir.

İlginizi Çekebilir:  Kontil Kullananlar Yorumları

Araştırmalarda bir aylık 12 gram gibi oranlarda inositol kullanmanın depresif semptomlarda olumlu etki yarattığı görüldü.(kaynak)

Bunun yarı dozundaki inositol kullanımın bile %86 oranında katılımcılar üzerinde olumlu etkiler yarattığı görüldü. (kaynak)

Eğer antidepresan kullanıyorsanız ilave inositol kullanmak fayda sağlamaz.

Beyin kimyasallarını optimize etmek için B vitaminleri gerekir. Ayrıca yeterli, derin ve iyi uyku uyumak depresyonla mücadelede fayda sağlar.

Dokuların organizasyonunda görev alır.

İnositolün, sinirsel uyarının iletimi ve nörotransmitterlerin sentezi için temel olarak nitelendirilebilir .

İnositol beyindeki kimyasalların oluşumunu etkileyerek bir çok noktada fayda sağlar.

Yeterli miktarda inositol almak:

 • Depresyon
 • Bipolar bozukluk
 • Obsesif kompulsif bozukluk
 • Agorafobi veya açık alan korkusu ve klostrofobi veya kapalı alan korkusu
 • Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu
 • anoreksiya ve bulimia
 • Uyku kalitesi, iyi bir ruh halinin korunması, kaygı ve stres durumları

gibi durumlarda kurtarır.

Depresyondaki bireylerde beyin omurilik sıvılarında inositol düzeylerinde kayda değer düşüklük vardır.

Depresyon tedavisinde tek bir vitamin etkili olmaz. Depresyon bilişsel, mental ve duygusal sebeplere bağlı olarak gerçekleşebilir. Bunun yanında depresyon, vücuttaki vitamin eksikliğine bağlıda olabilir.

5. Riski Az

İnositol çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunur. Yiyeceklerden elde edilen miktar, diyetinizin bileşimine bağlı olarak 1 gramdan birkaç grama kadar değişebilir.

Takviyesi olarak verildiğinde bile yan etkisi azdır. Çalışmalarda 2 ile 18 gram arası değişen dozlarda verişmiştir.

Bunun yanında, 10 gram üzeri dozlarda hafif yan etkiler bildirilmiştir. Bunlardan bazıları mide rahatsızlıkları ve gaz şeklindedir. Bu gibi durumlarda dozu düşürmek yan etkilerin azaltılmasını sağlamaktadır.

İnositol takviyeleri hamile kadınlara doktor kontrolünde verilmelidir. Gene de araştırmada günde yaklaşık 4 gramlık dozlarda herhangi bir etki olmaksızın verilmiştir. (kaynak)

Suda çözünen vitaminlerin nispeten riski azdır. Bunun sebebi vücuttan kolayca atılabilmesidir. Yağda çözünen vitaminler vücutta depolanır, bu da yüksek doz alındığında toksik etki yaratabilir.

Diğer Olası Faydalar

Inositol, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer birçok sağlık yararı için incelenmiştir:

 • Kilo kaybı: İnositol, Polikistik Over Sendromu kadınlarda azda olsa  kilo kaybına neden olabilir (kaynak)
 • Kan lipidleri: Kolesterol gibi kan lipidlerinde bazı gelişmeler bildirilmiştir
 • Kan basıncı: Birkaç çalışma, PCOS’lu kadınlarda kan basıncında küçük düşüşler bildirmiştir. (kaynak)

Bu tarz faydalar, sınırlı sayıdadır ve küçük hacimlidir. Daha fazla araştırma, daha net sonuçlar getirir.

Kolesterol dengesinde B vitaminleri fayda sağlayabilir.

Hangi Durumlarda Inositol Takviyeleri Almanız Gerekir?

 • Neredeyse hiç taze gıda ve bol miktarda işlenmiş gıda ve katkı maddesi içermeyen zayıf bir diyet uyguluyorsunuz.
 • Sigara içiyorsunuz veya alkol tüketiyorsanız. Alkol aynı zamanda vücuttan potasyum, B1 ve magnezyumu atabilir.
 • İnositolün sentezlendiği organların herhangi bir hastalığından muzdaripseniz , özellikle mide, karaciğer, böbrek ve merkezi sinir sistemi mukozası
 • Aşırı efor, endişe veya stres durumundasınız
 • Çok fazla kafeinli içecek veya diğer uyarıcıları (kahve, çay veya kola gibi) içiyorsunuz
 • Bağırsak düzeyinde emilimini engellediği bilinen antibiyotiklerle tedavi alıyorsunuz . Genel olarak vitaminleri nötralize ettikleri için inositol kapasitesini azaltan başka ilaçlar da var, bunların arasında doğum kontrol hapları öne çıkıyor.
 • Diüretik bazlı bir ilaç ya da çok su içtiğiniz için aşırı miktarda idrar atıyorsunuz.

Kaynaklar ve Dozajlar

İnositol büyük oranada kuruyemiş, tahıllar ve fasülye de bulunur.

Gıdalardan alınan doz ortalama 1 gram gibi dozlardadır. Bunun yanında, takviyelerde bu doz genelde daha fazla olur.

Anksiyete için ne kadar inositol almalıyım?

Genel olarak inositol dozu, günde iki kez alınan 500 miligramdır gibidir. Bazı spesifik durumlarda örneğin OKB, panik bozuklukları ve anksiyete tedavisi için bu doz her gün on iki ila on sekiz grama çıkarılır. İnsülin duyarlılığı ve doğurganlık için dozlar genellikle anksiyete bozuklukları ve depresyon gibi nörolojik durumlar için kullanılanlardan çok daha düşüktür.

inositol, çeşitli gıdalarda oldukça küçük miktarlarda bulunur. Birkaç inositol formu vardır, ancak çoğu takviye miyo-inositol içerir. Araştırmalar kullanılan inositol takviyelerinin dozları genellikle günde 2 ila 18 gram arasında değişmektedir.

İnositol Formları Nelerdir?

inositol vitamini

İnositol genelde farklı formlarda bulunur.

 • Yumuşak kapsüllerde veya jellerde miyo-inositolün biyoyararlanımı daha fazladır. Jel şeklinde olanlarda daha iyi emilim olabilme ihtimali vardır.

Psikofarmakolojik etkiler üretmek için gereken günlük doz daha yüksektir.

 • Toz halinde, B vitaminleri suda rahatıkla çözünür. Toz halinde alındığında sadece bir bardak su veya meyve suyunda kuvvetli bir karışımla çözmeniz yeterlidir.

Durum ve şartlara göre spesifik koşullarda daha yüksek alınabildiği gibi, düşük dozlarda da alınabilir.

Sonuç olarak

B vitaminleri sinir sistemi için önemlidir. Yetersiz b vitamini alımı anksiyete, kaygı, depresyon gibi istenmeyen etkiler yaratır.

Örneğin: B12 vitamini eksikliği unutkanlık, yorgunluk ve depresyon yaratabilir. Aynı şekilde B1 vitamini eksikliği aşırı stres ve kaygı yaratır. B vitaminleri yanında potasyum, magnezyum, iyot, krom, selenyum gibi minerallerde beyin ve ruh sağlığı için önemlidir.

Örneğin iyot eksikliği yorgunluk, halsizlik ve zihinsel fonksiyonlarda yavaşlama gibi etkiler yaratır.

İlginizi çekebilir: İyot Eksikliği ve Yorgunluk

B vitaminlerinden inositol beyin kimyasallarını etkiler. Nörotransmitter seviyelerini etkilemek ve vücudunuzun glikozu daha etkili kullanması gibi durumlarda yardımcıdır.

Vücuttaki insülin hormonu düzgün çalışması, anksiyete problemlerinde etkilidir.

Sadece bununla kalmaz, inositol, polikistik over sendromlu (PCOS) kadınlar için menstrüel fonksiyon ve doğurganlığın iyileştirilmesine katkı sağlar.

Gelecekteki araştırmalar, bu konuda daha iyi kaynak sağlayacaktır. Ama yeterli miktarda B vitaminleri almak, sinir sistemi dahil olmak üzere bir çok konuda fayda sağladığı aşikar.