Chlorella, yüzyıllardır çeşitli rahatsızlıklar için etkili bir tedavi olarak kullanılmıştır. Son zamanlarda klorella sağlığa olan faydaları nedeniyle alternatif tıp alanında popüler hale geldi. Chlorella, besinlerin bitkiler tarafından emilmesinden sorumlu olan klorofil açısından zengindir

Spirulina’nın üzerinden geçin, kasabada yeni bir alg var – chlorella. Peki, chlorella nedir?

Bu besin açısından yoğun algler, sağlık yararları için çok fazla ilgi görüyor.

Ayrıca, ek olarak, kolesterol seviyelerini iyileştirmede ve toksinlerin vücuttan atılmasında umut vaat etmiştir.

Bu makale, klorella hakkında bilmeniz gereken her şeyi, ne olduğu, sağlık iddialarının ardındaki araştırma ve onu ek olarak nasıl alacağınızı anlatmaktadır.

Hap Bilgiler

 • Chlorella kaliteli besin kaynağıdır çünkü protein ve diğer temel besinler açısından zengindir; kurutulduğunda yaklaşık %45 protein, %20 yağ , %20 karbonhidrat , %5 lif ve %10 mineral ve vitamindir. Genellikle bir süper gıda olarak adlandırılır ve bazı sıvı bazlı kokteyllerde bir bileşen olarak bulunabilir.
 • Klinik çalışmalarda, klorella, bağışıklık sisteminizi uyarabilen ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilen beyaz kan hücresi düzeylerini geliştirir. Chlorella’nın anti-inflamatuar etkileri, astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi solunum koşullarının düzenlenmesinde yardımcı olabilir. (kaynak)
 • Spirulina ve Chlorella, sağlık sorunları olmadan birlikte alınabilir. Besinsel olarak en büyük süper gıdaları oluşturan bu mikro algler, dünyanın yeni gıda kaynağının cevabı olabilir.
 • Her iki alg türü de yüksek miktarda besin içerir. Bununla birlikte, klorella, omega-3 yağ asitleri, A vitamini, riboflavin, demir, magnezyum ve çinko daha yüksektir. 

Chlorella, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar için iyi bir besin kaynağı olan bir alg türüdür.

Chlorella Nedir?

Chlorella Nedir

Chlorella, tek hücreli, yeşil bir tatlı su yosunudur. Sağlığa olan faydaları sebebiyle Batı’da büyük ilgi görmektedir. Bunun yanında, bu yosunun 30’dan fazla farklı türü vardır.

Bizim için araştırmalarda en çok kullanılan türleri olan

 • Chlorella vulgaris 
 • Chlorella pyrenoidosa 

Bu iki tür üzerinde duracağız.

Klorella, takviye olarak alındığında daha fazla fayda sağlamaktadır. Bunun sebebi, sindirimi zor bir hücre yapısına sahip olmasıdır.

Piyasada kapsül, tablet, toz ve ekstrat formunda mevcuttur.

Chlorella, genel sağlık için en iyi bitkisel gıdalardan biri olarak kabul edilen bir algdir.

1. Yüksek Besin Değeri

Algler, sağlıklı ve formda kalmak için gerekli olan vitaminler, mineraller, lif ve antioksidanlar açısından zengindir.

Aynı spirulina gibi yüksek besin değerine sahiptir. Hatta bu yosun tarzları “süper besin” olarak geçer.

Genel olarak içerik:

 • Protein: Chlorella %50-60 proteindir . Dahası, tam bir protein kaynağıdır, yani dokuz temel amino asidin tümünü içerir ( kaynak).
 • B12 Vitamini: Bazı klorella çeşitleri de B12 vitamini içerebilir, ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. (kaynak)
 • Demir ve C vitamini: Klorella iyi bir demir kaynağıdır. Demir eksikliği kadınlar büyük bir problemdir. Yorgunluk, halsizlik hatta depresonun başlıca sebepleri arasındadır. Koleralla demir ihtiyacının %6-40’ını karşılayabilir. Ayrıca demirin sindirimini arttırmak için C vitamini gereklidir. Aynı şekilde, C vitamini açısından zengindir. (kaynak)
 • Diğer antioksidanlar: Spriluna gibi yüksek antioksidan özelliğe sahiptir. Bu antioksidanlar, hücresel yaşlanmanın önüne geçmede önemlidir.
 • Diğer vitaminler ve mineraller: Chlorella az miktarda magnezyum, çinko, bakır, potasyum, kalsiyum, folik asit ve diğer B vitaminlerini sağlar.
 • Omega-3’ler: Aynı keten tohumu ve Chia tohumu gibi, Omega-3 açısından zengin bir içerik sunar.

ÖZET:

Chlorella, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve omega-3 yağları dahil olmak üzere birçok besin içerir. Kesin miktarlar markalar arasında farklılık gösterebilir.

2. Ağır Metaller

Ağır metaller vücudumuzda olumsuz etkiler yaratır. Chlorella üzerinde yapılan araştırmalar “detoks” özelliği konusunda fayda sağladığı yönündedir.

Hayvan deneklerinde üzerinde yapılan araştırmalarda ağır metaller üzerinde fayda sağladığı görülüyor. (kaynak)

Bu ağır metaller arasında kadmiyum, kurşun, civa hatta arsenik bile vardır. Aynı şekilde, bilmeyenler için arsenik detoksunda spriluna da etkiliidr. Chlorella, ortalama 45 gün içinde vücuttan kurşunun %87’sini, cıvanın %91’ini ve alüminyumun %74’ünü doğal olarak uzaklaştırabilir. Tabi ki bu durum bir çok değişkene bağlıdır.

Ağır metaller zihinsel fonksiyonları ciddi etkiler. Sağlıklı hormonların oluşumuna zarar verir, bizi yorgun ve bitkin hissettir.

Kolerlla’nın, besinlerde bulunan böcek ilaçları ve diğer zararlı kimyasalların etkilerini azalttığı görülüyor. (kaynak)

Ayrıca Chlorella, vücuttaki toksinleri arttırmayı sağlayan enzimleri çalıştırır.

ÖZET:

Chlorella, ağır metallere ve diğer toksinlere bağlanarak vücudun detoksuna yardımcı olabilir.

3. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir

Bağışıklık sisteminiz enfeksiyonlarla savaşarak sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Bir istilacı vücudunuza girdiğinde vitese geçen birden fazla mekanizma ve hücreden oluşan karmaşık bir sistemdir.

Bilimsel araştırmalar az olsa da, araştırmalar Chlorella’nın vücutta istenmeyen istilacılar karşı savaşta etkili olabilir.

Ufak çaplı bir araştırmada, klorella kullananlarda, plaseboya oranla daha fazla antikor üretildiği görüldü. (kaynak)

2 Aylık bir çalışmada, klorella alan yetişkinlerde bağışıklık sisteminin daha iyi çalıştığı görüldü.(kaynak)

Bir başka çalışmada 50-55 yaş arasında katılımcılarda bağışıklık sisteminde artış görülmekle birlikte, 55 yaşın sonrasında aynı etki görülmemiştir. (kaynak)

Klorella, yaş skalesine göre değişen miktarda bağışıklığı destekler.

ÖZET:

Chlorella, bağışıklık sisteminin çeşitli bölümlerinin aktivitesini artırarak bağışıklık fonksiyonunu güçlendirebilir.

4. Kolesterolü Geliştirmeye Yardımcı Olabilir

Araştırmalarda klorella’nın yüksek kolesterolü dengeye getirmede faydalı olduğu belirtildi. (kaynak)

Yeterli miktarda sağlıklı kolesterol hormon oluşumu için gereklidir. Bunun yanında, aşırı karbonhidrat tüketimi ve sağlıksız beslenme bir takım problemler yaratabilir.

İlginizi Çekebilir:  Sağlıklı Bir Yaşam için D Vitaminin Önemi

Spesifik araştırmalarda, günlük 5 ile 10 gram klorella, yüksek tansiyonun dengeye girmesinde fayda sağladığı görüldü. Aynı şekilde trigliseritleri düşürdüğü belirtildi.

Chlorella’nın içeriğine baktığımızda:

 • Niasin: Kolesterolü düşürdüğü bilinen B vitamini
 • Lif: Kolesterol düşürücü bir etkileri vardır.
 • Karotenoidler: Kolesterolü doğal olarak düşürdüğü gösterilmiştir. Havuçta bolca bulunur.
 • Antioksidanlar: Yükske antioksidanlı beslenme kalp ve hücre sağlığını destekler. Kalp hastalığına katkıda bulunduğu bilinen LDL kolesterolün oksidasyonunu önlemeye yardımcı olur

ÖZET:

Niasin, lif, karotenoidler ve antioksidanlar dahil olmak üzere klorellada bulunan besinler kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabilir.

5. Yüksek Antioksidan

glutatyon ve oksitatif stress

Antioksidan açısından yüksek beslenmek hücreleri korur ve hastalıkların önüne geçer.

Klorella:

 • Klorofil
 • C vitamini
 • Beta-karoten
 • Likopen
 • Lutein

gibi antioksidanlar hücreleri serbest radikallere karşı korur. (kaynak)

Bu antioksidanlardan bazıları, şeker hastalığı dahil bir çok hastalıktan korumada yardımcıdır.

Anti-aging

Klorella genleri, yaşlanma karşıtı durumlarda fayda sağlar.

Insanlar üzerinde yapılan çalışmalarda, kronik sigara içenlerde klorella takviyelerinin antioksidan seviyelerini arttırdığını gösterdi (kaynak) ,

Bu neden önemli? Sigara içenlerde yüksek oranda C vitamini ve antioksidan eksikliği oluyor. Antioksidanlar bu durumu korumak için faydalıdır.

ÖZET:

Chlorella’nın antioksidan içeriği, kronik hastalığa karşı bir miktar koruma sağlayabilir, ancak bunu doğrulamak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır.

6. Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon beyin hücrelerine büyük zarar verir. Klorella, kan basıncını dengelemede gereklidir ve kalp sağlığını destekler.

Araştırmalarda, 3 ay boyunca dört gramlık klorella kullana hafif yüksek tansiyonu olan kişilerde kan basınçlarında olumlu etkiler görüşmüştür.

Ayrıca yüksek miktarda omega-3 kullanımın benzer etkiler yarattığını unutmayın

ÖZET:

Chlorella, geleneksel Çin tıbbında binlerce yıldır kullanılan yeşil bir algdir. Sağlıklı arterlerin ve dolaşım sağlığının korunmasına yardımcı olur. Anti-inflamatuar ve anti-artritik maddeler olduğu bilinen antioksidan klorofiller ve karotenoidler açısından zengindir. Chlorella ayrıca B6, B12, C, K ve E vitaminlerini içerir.

7. Dengeli Kan Şekeri

Yüksek kan şekeri hücrelere büyük zarar vermektedir. Araştırmalarda, klorella’nın yüksek kan şekerini dengeye sokmada fayda sağladığı görülüyor.

3 aylık bir araştırmada, açlık kan şekeri düzeylerine fayda sağladığı görülüyor. Ayrıca klorella takviyesinin, insülin duyarlılığını desteklediği görülüyor. Bu durum aynı inositol gibi etki ediyor.

İnsülin hassasiyeti için inositol kullanımı son dönemlerde popüler hale gelmiştir.

İlginizi çekebilir: İnositol Nedir?

Bu konularda daha fazla araştırma ihtiyacı olduğu bir gerçek.

ÖZET:

Klorella takviyeleri almak kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.

8. Akciğer Sağlığı

Yüksek inflamasyon, KOAH ve kronik astım gibi hastalıklara sebep olur.

İyi haber chlorella, birçok antioksidanı da dahil olmak üzere iltihabı azaltmaya yardımcı olabilecek etken maddelere sahiptir.

Araştırmalarda, KOAH hastalarında düşen antioksidan miktarını desteklemede klorella’nın faydalı olduğu görülüyor. (kaynak)

Kronik inflamasyon azaltığında akciğer ve solunum fonksiyonları da olumlu etkilenir.

ÖZET:

Chlorella’daki antioksidanlar, muhtemelen astımı ve diğer solunum yolu hastalıklarını iyileştirebilen anti-inflamatuar etkilere sahip olabilir.

Diğer Potansiyel Faydalar

Diğer olası faydaları hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Başlıca potansiyel faydaları şunlardır:

 • Göz sağlığını destekler: Klorella, gözü koruyan ve makula dejenerasyonu riskini azaltan iki karotenoid olan lutein ve zeaksantin içerir.
 • Karaciğer sağlığını destekler: Klorella takviyelerinin karaciğer sağlığını destekler.
 • Sindirim sistemi: Bazı kişilerde sindirim ve sindirim sorunlarında fayda sağladığı görülebilmektedir.
 • PMS’yi hafifletir: Anekdotsal kanıtlar, klorella’nın adet öncesi sendromun (PMS) semptomlarını hafifletebileceğini söylüyor. Bunun sebebi içerisindeki B vitaminlerinin gerginliği azalttığı yönündedir.

Teorik olarak bakıldığında, bu faydaları gerçekleştirebilme ihtimali yüksektir.

ÖZET:

Chlorella’nın enerji seviyelerini, karaciğer sağlığını, sindirimi ve PMS semptomlarını iyileştirdiği iddia edildi. Bununla birlikte, şu anda bu iddiaları doğrudan destekleyecek bilimsel kanıtlar bulunmamaktadır.

Yan Etkileri

Chlorella, FDA tarafından “genel olarak güvenli “olarak kabul edilir.

Bununla birlikte, klorella takviyelerini düşünürken akılda tutulması gereken birkaç şey vardır:

 • Olası yan etkiler: Bazı kişilerde mide bulantısı ve karın rahatsızlığı görülmüştür
 • Kaynağı: Chlorella takviyelerinin besin içeriği, yosun türlerine, yetiştirme koşullarına ve işlemeye bağlı olarak değişebilir. Kalitesiz şartlarda yetiştirildiğinde yan etkileri daha fazla olabilir.
 • Bağışıklık sistemi: Bağışıklık sistemini direk olarak etkiler, bu durumda bazı bağışıklık sistemi ilaçları kullananlarda etkileşime girebilir.

Yan etkisi az olmakla birlikte, agresif kullanımlardan kaçınmak önemlidir.

ÖZET:

Çoğu insan için klorella takviyesi almak ciddi bir risk oluşturmuyor gibi görünüyor.

Chlorella ile Nasıl Takviye Edilir

Klorella ile ilgili mevcut bilimsel çalışmalarda net bir doz yoktur.

Bazı araştırmalarda günde 1.2 gram ile fayda sağlarken, diğerleri günde 5-10 gram dozlarda etkilidir.

ÖZET:

Ödediğinizin karşılığını aldığınızdan emin olmak için bir kalite güvence mührü arayın. Çalışmalarda kullanılan dozlar göz önüne alındığında, çoğu takviyede belirtilen 2-3 gramlık doz uygun görünmektedir.

Chlorella ve Spirulina: özellikleri ve faydaları

Chlorella ve spirulina bir dizi besin sağlar.

Spirulina ve Chlorella’nın 28gr’mındaki besin değerleri:

KlorellaSpirulina
Kalori115 kalori81 kalori
Protein16 gram16 gram
Karbonhidratlar7 gram7 gram
Yağ3 gram2 gram
A vitaminiGünlük Değerin %287’siGünlük Değerin %3’ü
Riboflavin (B2)Günlük Değerin %71’iGünlük Değerin %60’ı
Tiamin (B1)Günlük Değerin %32’siGünlük Değerin %44’ü
FolatGünlük Değerin %7’siGünlük Değerin %7’si
MagnezyumGünlük Değerin %22’siGünlük Değerin %14’ü
DemirGünlük Değerin %202’siGünlük Değerin %44’ü
FosforGünlük Değerin %25’iGünlük Değerin %3’ü
ÇinkoGünlük Değerin %133’üGünlük Değerin %4’ü
BakırGünlük Değerin %0’ıGünlük Değerin %85’i

Hem spirulina hem de klorella , çoğunlukla yüksek kaliteli proteinlerden (amino asitler) oluşur. Bu amino asitlerin emilimi yüksektir.

Ayrıca çeşitli mikro besinler sunarlar. 20’den fazla mineral türü (özellikle demir açısından zengindirler) ve inanılmaz dozlarda A, K, D ve B vitaminleri (bu sebzelerde bulunan sindirilemeyen B12 vitamini dahil) içerirler.

Ağırlıklarının yaklaşık %1-2’si saf klorofilden oluşan bu süper gıdalar, doğada bulunan belki de en güçlü temizleyici gıdalardır. Özellikle ağır metallerin ve toksinlerin atılmasında yardımcı oldukları bilinmektedir .

Son çalışmalarda, düzenli deniz yosunu tüketimini kanser riskinin azalması, güçlü bağışıklık sistemi , daha fazla enerji ve etkili detoksifikasyon ile ilişkilendirmiştir

Çoğu zaman birbirlerinin yerine kullanılabilmelerine rağmen, daha fazla klorofil içerdiğinden spirulina yerine chlorella terdcih edilir. Unutmayın ki her ikisi de son derece faydalıdır. Lezzet konusunu kafanıza takıyorsanız, çok daha hafif bir tada sahip olduğu için klorella yerine spirulina tercih edin

Sonuç

Chlorella, çeşitli vitaminler, mineraller ve antioksidanlar için iyi bir besin kaynağı olan bir alg türüdür.

Araştırmalar sağlık yararlarının yanı sıra toksinleri vücudunuzdan atmaya ve kolesterol ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.