Fulsac Kullananların Yorumları – İştah Azaltır Mı?

Fulsac, içerisindeki “Fluoksetin” etken maddesiyle depresyon, panik ataklar , obsesif kompulsif bozukluk , belirli bir yeme bozukluğu ( bulimi ) tedavi etmek için kullanılır.

Selektif serotonin geri alım inhibitörleri olarak adlandırılan Fulsac kullananların gördüğü etkiler, yorumları ve dahasını bu yazımızda bahsedeceğiz.

Fulsac Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Fluoksetin bir selektif serotonin geri alım inhibitörüdür.(SSRI) Serotonin dışındaki:

 • Dopaminerjik
 • Histaminerjik1
 • GABA

reseptörlerine odaklanmaz. Serotonin, beyin sinir hücreleri (nöronlar) arasında sinyal taşıyan kimyasal habercilerden (nörotransmiterler) biridir. Fulsac 20 mg, serotoninin yeniden emilimini (geri alımını) bloke eder.

Fulsac major depresyon da doktor tarafından reçete edilir. Prozac ve Fulsac, depresyon ve diğer zihinsel hastalıkları tedavi etmek için kullanılan güçlü reçeteli ilaçlardır. Her ikisini de etken maddesi Fluoksetin’dir.

Fulsac 20 mg sakinleştirir mi?

Serotonin reseptörlerine etkisi olan Fulsac, kaygıyı tedavi etmek için reçete edilen birkaç antidepresan ilaçtan biridir

Fulsac Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Fulsac kullananlarda genellikle “gevşeme” ve “uyku” hali semptomları gözlemlemekle birlikte depresif semptomların azalma gibi etkilerde görülmüş.

Fulsac kullandığımda beri sanki daha sabırlıyım ve daha az kaygılıyım. Çokta takmıyorum gibi geliyor.

Serotonin eksikliği özellikle kaygı bozukluğu, stres ve uyku problemleriyle alakalıdır. Fulsac, serotonin seviyelerinin dengeli hale getirilmesinde reçete edilir.

Fulsac bende esnemeler ve uyku hali yarattı. Sürekli uykum geliyor, uyuyasım var. Belki de uyku eksikliğim olduğu içinde ilk günlerde böyle etki mi yarattı bilemiyorum.

Serotonin, uyku hormonu olan “melatonin” üretiminde öncüdür. Ama SSRI’lar genel olarak Xanax gibi GABA reseptörlerine etki edip sedatif etkileri daha azdır. Fulsac kullanan bir kişi ise:

Bendeki yan etkisi cinsel istekse azalmaydı.

Bir başka Fulsac kullanıcısı ise şöyle bir yorum yapmış:

Ortalama 3 haftadır kullanıyorum ve ben Fulsac kullanırken herhangi bir yan etki yaşamadım. Sadece içtikten sonra biraz uyku getiriyor, o kadar. Kalp çarpıntısı, depresif belirtiler, uyku düzeni bozukluğu gibi problemlerde de yaşamıyorum bu ilaçtan sonra. Fulsac, bende etkisini gösterdi diyebilirim. Doktor kontrolünde devam ediyorum, ayrıca daha “rahat” olduğumu farkettim, uzun vadede etkisi nasıl olur bilemiyorum.

Öfke patlamalarımda azalma gözlemledim.Ama bende ağız kuruluğu yarattı. Ayrıca, uyku sorunum devam ediyor.

Başka bir yorumda “Fulsac kullanan” bir kişi de takıntı da azalma meydana geldiği söyleniyor.

Ben 1 ayı geçkin süredir kullanıyorum ve kesinlikle takıntılarım azaldı. Daha mutlu biriyim. Bende esneme, iştah azalması gibi yan etkiler yaratmaadı. Sadece diş sıkma yaptı. hayatım boyunca diş sıkmayan bir insandım bu ilaçtan beri gün içinde 3-4 kez kendimi diş sıkarken buldum.

Fulsac kullananlarda etkiler kişiden kişiye değişmekle birlikte genel olarak agresyonlarda azalma ve depresif belirtilerde etki edildiği görülüyor.

İlginizi Çekebilir:  Tiroit İlacı Euthyrox Kullananlar - Tiroit Bezi

Fulsac Yan Etkileri

Fulsac kullananlarda en yaygın görülen yan etkiler arasında cinsel dürtüde azalma, yorgunluk ve iştahsızlık şeklinde olmaktadır. Bazı yan etkiler şu şekildedir:

Çok yaygın:

 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • İshal ve bulantı
 • Yorgunluk

Yaygın:

 • Acıkmama, kilo kaybı
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Gergin hissetme
 • Cinsel dürtüde azalma veya sertleşme sorunları
 • Uyku sorunları, olağan dışı rüyalar
 • Sersemlik
 • Kontrol edilemeyen titreme hareketleri

Fulsac 20 mg kullanırken bu veya buna benzer yan etkiler gözlemlediğinizde doktorunuza haber verin.

Fulsac Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Fulsac kullanımından sonra etkisini 1 ila 2 hafta sonra görmeye başlarsınız, ancak tam faydayı hissetmeniz genellikle 4 ila 6 hafta sürer. Bunun nedeni, Fulsac’ın etken maddesi fluoksetin’in vücudunuzda etkisi yaklaşık bir hafta sürmesi ve ardından vücudunuzun buna uyum sağlaması ve alışması için birkaç hafta daha geçmesidir.

Fulsac kafa yapar mı?

Fulsac, stimule edici ve uyarıcı bir ilaç değildir. Serotonin seviyeleri üzerinde etki eder ve depresyon, kaygı, anksiyete, obsesif bozukluklar gibi durumlarda reçete edilir.

Serotonin ve İştah Arasındaki İlişki

Serotonin eksikliği “duygusal yemek yeme” ve “stres sonucu aşırı yemek yemek” gibi semptomlar yaratabilir. Fulsac 40 mg, 20 mg dozlara oranla daha fazla doz sunabilmektedir.

Araştırmalarda, serotonin seviyesindeki artışın tok hissettirdiği ve duygusal ve obsesif yemek yemeyi azalttığı gösterilmektedir. Bu sebepler SSRI kullananlarda iştahta azalma gibi etkiler görülebilmektedir.

Fulsac 40 mg, eğer ciddi iştahsızlık gibi yan etkiler yaratırsa doktorunuza bilgi vermeniz gerekir.

Sonuç

Serotonin, beyindeki sinir hücreleri arasında ve tüm vücudunuzda mesajlar taşıyan bir kimyasaldır. Serotonin ruh hali, uyku, sindirim, mide bulantısı, yara iyileşmesi, kemik sağlığı, kan pıhtılaşması ve cinsel istek gibi vücut fonksiyonlarında rol oynar.

Fulsac serotonin düzeylerine etki ederek depresif semptomlarla savaşır. Fulsac kullananlarda genellikle daha düşük endişe ve depresif semptomlar gördükleri dile getirilmektedir. Bazı insanlarda bu etki daha gözle görülebilir şekildeyken, bazıları daha az etki hissetmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Uyuzdan Kurtulanların Yorumları - Sirke Etkili mi?

Fulsac hakkında yazılanlar Fulsac’ın resmi ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır. Aynı şekilde Fulsac kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Depresyonla mücadele de Fulsac gibi doktor kontrolünde kullanılan ilaçlara doğal destek olarak:

gibi stratejilerde uzun vadede etki edebilir.

Diğer makalelerimiz:

“Fulsac Kullananların Yorumları – İştah Azaltır Mı?” üzerine 2 yorum
 1. yaklaşık 5 aydır kullanıyorum depresyon için kendimi kullanirken daha iyi hissetiyorum aldigim asiri kiloların cogundan kurtuldum daha pozitif ve iyi hissetiyorum durup durup agliyordum kesildi hafif bir ilac oyle olagan ustu bir belirtisi yok bas agrim olmadi halsizlik olmadi yorgunluk olmadi sacma sapan dusuncelere takilmiyorum viral Bi hastalık ishal ve kurmadan dolayı 4 gün bırakmıştım en son yine kendimi ağlarken buldum saçma Bi nedenden sanırım benim için daha bırakma zamanı gelmedi

  Yanıtla
 2. ben 3 gün oldu fulsaci kullanıyorum baş ağrısı boyun ağrısı uyku düzenim bozuldu ruyadaymis gibi hissediyorum cok isteksizim terleme sıcaklık basıo ilk başlayanlarda oldumu böyle bişey

  Yanıtla
Yorum yapın