Xanax Kullananlar Yorumları – GABA Reseptörü

Xanax, etken maddesi 0,5 mg alprazolam olan ve Benzodiazepinler olarak adlandırılan ilaç kategorisindedir. Depresyonun neden olduğu kaygı da dahil olmak üzere kaygı belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Xanax kullanımı, panik bozukluğunu tedavi etmek için de doktor tarafından reçete edilir.

Xanax, beyindeki anormal heyecanı azaltır ve GABA reseptörlerini etkiler. Xanax kullananlarda görülen en büyük etkilerden birisi de kaygı durumlarında azalma ve sakinleşme şeklinde olmuştur. Ayrıca Xanax kullananlarda uyku problemlerinde azalma, daha derin uyuma gibi etkiler de görülmüştür.

Xanax Nasıl Çalışır?

Xanax güçlü etkiler olarak ve yeşil reçete ile verilen, beyin kimyasallarını değiştiren bir ilaçtır.

Xanax, sakinleştirici bir etki yaratmak için beyin ve sinirleri ( merkezi sinir sistemi ) üzerinde etki eder. Doğal beyin kimyasalın (GABA) etkilerini artırarak çalışır.

Xanax aniden bırakıldığında ayrıca geri çekilme semptomları yaratabildiğinden doktor kontrolü olmadan doz kesilmemelidir.

İlginizi çekebilir: GABA ve Mutluluk Arasındaki ilişki

Xanax Kullananlarda Görülen Yan Etkiler:

Alprazolam yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmezse doktorunuza söyleyin:

 • uyuşukluk
 • sersemlik
 • baş ağrısı
 • yorgunluk
 • baş dönmesi
 • sinirlilik
 • konuşkanlık
 • Konsantrasyon zorluğu
 • kuru ağız
 • cinsel dürtü veya yetenekteki değişiklikler
 • mide bulantısı

DİKKAT: Alkol ile birlikte XANAX ve benzodiazepinler hiç bir şekilde kombine edilmemelidir. İkisi de GABA reseptörlerine etki eder ve etkileşime girer.

Uzun süreli Xanax kullanım, reseptörlerde adaptif değişikliklere neden olarak, onları ilaca karşı daha az duyarlı hale getirir. Xanax kesildiğinde gere çekilme etkileri meydana gelebilir. Bunu önlemek için ve geri çekilme etkilerini en aza indirmek için doktor kontrolünde dozajın kademeli olarak azaltılmasını gerekebilir.

Xanax Kullananlar Yorumları

Xanax Kullananlar Yorumları
Xanax çoğunlukla anksiyete bozukluklarının, panik bozukluklarının ve kemoterapiye bağlı bulantıların kısa süreli tedavisinde kullanılır

Xanax, özellikle GABA reseptörlerinde problem olanlarda daha etkili olabilmektedir. GABA, sakinleştirici ve kaygı-giderici özelliği olduğu için bir çok insandan bu etkiler görülmektedir.

Xanax kullananların yorumları arasında:

Xanax’ı, Panik Ataklar geçirdğimde alıyorum. Sadece 15 dakika kadar de etki ediyor. Gerçekten panik bozuklukla baş ederken etkili oldu. Xanax olmasada panik bozuklukla nasıl başa çıkardım bilmiyorum.

Xanax kullanan bir kişi “gerçekçi” rüyalar gördüğünü ve hatırladığını dile getiriyor.

Bu ilacı kullandığımdan beri gerçekçi rüyalar görüyorum ve hepsini hatırlıyorum. Bana kalırsa, rüya görmek “sağlıklı” bir zihnin işareti. Çünkü, ben rüyalarımı hatırlamıyordum.

Gerçekçi rüyalar genelikle beynin “Teta” beyin dalgasındayken ve derin uykuda olur. Xanax kullananlarda bu derin uyku hali daha çok olabildiği hakkında yorumlar mevcut.

Hayatımda bu derece kolay uyuduğumu hatırlamıyorum. Bol rüyalı uykum oldu. Ama bağımlılık riski yüksek.

Xanax’ı kullanan eksi sözlük yazarı ise şunları belirtmiş:

Arkadaşlar, burada abartıldığına bakmayın, çokta efsane bir ilaç değildir. Biraz sakinleştirir, aşırı düşünmeyi ve kaygı azaltır. Ha biraz uyku verir, hepsi bu. Bunun içerek “nirvanaya” felan ulaşamazsınız. Ayrıca, psikolojik anlamda da bağımlılık riski vardır. O yüzden sadece gerektiğinde, ve mümkünse doktorun önerdiği dozların dışına çıkmayın.

Gerçekten de, Xanax’ın aşırı kullanımı bağımlılık psikolojik yapabileceği doğrudur.

Çok kaygılı hissettiğim zamanlarda ben kullandım. Bende psikolojik olarak “kaçış” gibi durumlar yarattı. Kaygılı anlarda “bunu kullanırım geçer” diye düşünüyorum. Bu yönüyle problemlerin üzerine gitmeyi engellediği ve güçlendirdiği gözüküyor.

Sonuç olarak Xanax kullananlarda uyku, panik ataklarda azalma, sakinleşme gibi etkiler görülüyor.

Bunun dışında mide bulantısı, aşırı sersem hissetme gibi yan etkilerde görülebilmektedir.

Xanax bulantısı yapar mı?

Evet, Xanax bazı kişilerde yan etki olarak mide bulantısı, baş dönmesi ve aşırı uyku hali yaratabilir. Xanax kullandıktan sonra mide bulantısı görüyorsanız, tok karna aldığınıza emin olun ve doktorunuza bildirin.

Xanax’ın ne zaman etkilemeye başlar?

Xanax, haplar alındıktan sonra kolayca kan dolaşımına girer. Xanax’ın etkilerini bir saatin altında hissetmeye başlamalısınız. İlaç, yuttuktan bir ila iki saat sonra kan dolaşımında en yüksek konsantrasyonlara ulaşır.

Sonuç

Xanax gibi bir benzodiazepinler, kaygı azaltmak ve panik bozukluğu tolere edebilmek açısından kullanılır. GABA reseptörlerine etkisi sebebiyle,”sakinleştirici” etkisi bilinmekledir.

Genede Xanax’ın bağımlılık yaptığı unutulmamalıdır. Kaygı bozukluğu ile mücadele ederken, ilaçların yanına destek olarak:

Bilişsel Davranışçı Terapiler, Nefes Egzersizleri, Sağlıklı beslenme(magnezyum açısından yüksek), düzenli spor

Diğer makalelerimiz:

Yorum yapın