Xanax Kullananlar Yorumları

Hoş geldiniz sevgili okuyucular! Bugün sizlerle Xanax ilacının ne olduğu, ne işe yaradığı ve en önemlisi, bu ilacı kullanmış insanların neler yaşadığına dair ayrıntılı bir yazıya dalacağız. ifdiyeti.com olarak, amacımız size doğru ve güvenilir bilgiler sunmaktır. Bu yazıda, Xanax’ın etkileri, yan etkileri ve kullananların gerçek deneyimleri gibi konulara ışık tutacağız. Yani, burada Xanax hakkında bilgi sahibi olmanız için ihtiyacınız olan her şeyi bulacaksınız. Şimdi, hadi hep birlikte Xanax’ın derinliklerine dalalım!

Xanax Nedir?

Xanax, etken maddesi 0,5 mg alprazolam olan ve Benzodiazepinler olarak adlandırılan ilaç kategorisindedir. Depresyonun neden olduğu kaygı da dahil olmak üzere kaygı belirtilerini hafifletmek için kullanılır. Xanax kullanımı, panik bozukluğunu tedavi etmek için de doktor tarafından reçete edilir.

Xanax, beyindeki anormal heyecanı azaltır ve GABA reseptörlerini etkiler. Xanax kullananlarda görülen en büyük etkilerden birisi de kaygı durumlarında azalma ve sakinleşme şeklinde olmuştur. Ayrıca Xanax kullananlarda uyku problemlerinde azalma, daha derin uyuma gibi etkiler de görülmüştür.

İlginizi Çekebilir: Top Patlasa Uyandırmayacak Uyku Ilacı – Bağımlılık Yapar Mı?

Xanax Nasıl Çalışır?

Xanax güçlü etkiler olarak ve yeşil reçete ile verilen, beyin kimyasallarını değiştiren bir ilaçtır.

Xanax, sakinleştirici bir etki yaratmak için beyin ve sinirleri ( merkezi sinir sistemi ) üzerinde etki eder. Doğal beyin kimyasalın (GABA) etkilerini artırarak çalışır.

Xanax aniden bırakıldığında ayrıca geri çekilme semptomları yaratabildiğinden doktor kontrolü olmadan doz kesilmemelidir.

İlginizi çekebilir: GABA ve Mutluluk Arasındaki ilişki

Xanax Kullananlar Yorumları – GABA Reseptörü

Doğru BilinenlerYanlış Bilinenler
Xanax, GABA reseptörüne etki eder.Xanax sadece uyku problemi için kullanılır.
Reçeteyle verilir.Xanax’ın hiç yan etkisi yoktur.
Kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır.Uzun süreli kullanımda bağımlılık riski yoktur.
Yan etkileri olabilir.Herkes için etkili ve güvenlidir.
Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.Doz aşımı zararsızdır.
 • Xanax ve GABA Reseptörü: Xanax, merkezi sinir sistemindeki GABA reseptörlerine etki ederek kaygıyı azaltır ve uyku sağlar.
 • Reçeteyle Verilir: Xanax bir reçete ilacıdır. Doktor önerisi olmadan kullanılmamalıdır.
 • Kısa Süreli Kullanım: Xanax genellikle kısa süreli tedaviler için tasarlanmıştır. Uzun süreli kullanımda bağımlılık yapabilir.
 • Yan Etkileri: Baş dönmesi, yorgunluk ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Ayrıca, reaksiyon süresini yavaşlatabilir.
 • Doz ve Yan Etkiler: Herkesin vücudu farklıdır ve aynı doz, farklı kişilerde farklı etkiler yapabilir. Doz aşımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Xanax Kullananlarda Görülen Yan Etkiler:

Alprazolam yan etkilere neden olabilir. Bu belirtilerden herhangi biri şiddetliyse veya geçmezse doktorunuza söyleyin:

 • uyuşukluk
 • sersemlik
 • baş ağrısı
 • yorgunluk
 • baş dönmesi
 • sinirlilik
 • konuşkanlık
 • Konsantrasyon zorluğu
 • kuru ağız
 • cinsel dürtü veya yetenekteki değişiklikler
 • mide bulantısı

DİKKAT: Alkol ile birlikte XANAX ve benzodiazepinler hiç bir şekilde kombine edilmemelidir. İkisi de GABA reseptörlerine etki eder ve etkileşime girer.

Uzun süreli Xanax kullanım, reseptörlerde adaptif değişikliklere neden olarak, onları ilaca karşı daha az duyarlı hale getirir. Xanax kesildiğinde gere çekilme etkileri meydana gelebilir. Bunu önlemek için ve geri çekilme etkilerini en aza indirmek için doktor kontrolünde dozajın kademeli olarak azaltılmasını gerekebilir.

Xanax Kullananlar Yorumları

Xanax Kullananlar Yorumları
Xanax çoğunlukla anksiyete bozukluklarının, panik bozukluklarının ve kemoterapiye bağlı bulantıların kısa süreli tedavisinde kullanılır

Xanax, özellikle GABA reseptörlerinde problem olanlarda daha etkili olabilmektedir. GABA, sakinleştirici ve kaygı-giderici özelliği olduğu için bir çok insandan bu etkiler görülmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Diazomid İlaç Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Xanax kullananların yorumları arasında:

Xanax’ı, Panik Ataklar geçirdğimde alıyorum. Sadece 15 dakika kadar de etki ediyor. Gerçekten panik bozuklukla baş ederken etkili oldu. Xanax olmasada panik bozuklukla nasıl başa çıkardım bilmiyorum.

Xanax kullanan bir kişi “gerçekçi” rüyalar gördüğünü ve hatırladığını dile getiriyor.

Bu ilacı kullandığımdan beri gerçekçi rüyalar görüyorum ve hepsini hatırlıyorum. Bana kalırsa, rüya görmek “sağlıklı” bir zihnin işareti. Çünkü, ben rüyalarımı hatırlamıyordum.

Gerçekçi rüyalar genelikle beynin “Teta” beyin dalgasındayken ve derin uykuda olur. Xanax kullananlarda bu derin uyku hali daha çok olabildiği hakkında yorumlar mevcut.

Hayatımda bu derece kolay uyuduğumu hatırlamıyorum. Bol rüyalı uykum oldu. Ama bağımlılık riski yüksek.

Xanax’ı kullanan eksi sözlük yazarı ise şunları belirtmiş:

Arkadaşlar, burada abartıldığına bakmayın, çokta efsane bir ilaç değildir. Biraz sakinleştirir, aşırı düşünmeyi ve kaygı azaltır. Ha biraz uyku verir, hepsi bu. Bunun içerek “nirvanaya” felan ulaşamazsınız. Ayrıca, psikolojik anlamda da bağımlılık riski vardır. O yüzden sadece gerektiğinde, ve mümkünse doktorun önerdiği dozların dışına çıkmayın.

Gerçekten de, Xanax’ın aşırı kullanımı bağımlılık psikolojik yapabileceği doğrudur.

Çok kaygılı hissettiğim zamanlarda ben kullandım. Bende psikolojik olarak “kaçış” gibi durumlar yarattı. Kaygılı anlarda “bunu kullanırım geçer” diye düşünüyorum. Bu yönüyle problemlerin üzerine gitmeyi engellediği ve güçlendirdiği gözüküyor.

Yorumlarda da görüldüğü gibi “Xanax” bir benzodiazepinler, kaygı azaltmak ve panik bozukluğu tolere edebilmek açısından kullanılır. GABA reseptörlerine etkisi sebebiyle,”sakinleştirici” etkisi bilinmekledir.

Genede Xanax’ın bağımlılık yaptığı unutulmamalıdır. Kaygı bozukluğu ile mücadele ederken, ilaçların yanına destek olarak:

Xanax kullananlarda uyku, panik ataklarda azalma, sakinleşme gibi etkiler görülüyor. Ek olarak Xanax kullanlar “uyku” noktasında da etki ettiği belirtiliyor. Gerçekten de Xanax kullanıcıları, daha uykulu hissedebilir.

Bunun dışında mide bulantısı, aşırı sersem hissetme gibi yan etkilerde görülebilmektedir.

Xanax bulantısı yapar mı?

Evet, Xanax bazı kişilerde yan etki olarak mide bulantısı, baş dönmesi ve aşırı uyku hali yaratabilir. Xanax kullandıktan sonra mide bulantısı görüyorsanız, tok karna aldığınıza emin olun ve doktorunuza bildirin.

Xanax’ın ne zaman etkilemeye başlar?

Xanax, haplar alındıktan sonra kolayca kan dolaşımına girer. Xanax’ın etkilerini bir saatin altında hissetmeye başlamalısınız. İlaç, yuttuktan bir ila iki saat sonra kan dolaşımında en yüksek konsantrasyonlara ulaşır.

Xanax Gerçekten İyi Uyku Getirir mi?

Evet, Xanax genellikle uyku getirir, ama herkes üzerinde aynı etkileri göstermez. Asıl olarak kaygı ve panik bozukluğu tedavisinde kullanılır. Doktor önerisiyle ve uygun dozda kullanılmalıdır.

Xanax’i Herkes Kullanabilir mi?

Hayır, Xanax sadece doktor önerisi ve reçeteyle kullanılabilir. Hamilelik, bazı sağlık sorunları veya başka ilaçlarla etkileşime girme potansiyeli var.

Xanax ile Alkol Karıştırılır mı?

Kesinlikle hayır! Xanax ile alkolün bir araya gelmesi, ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme yol açabilir.

Sonuç


Ve işte geldik yazımızın sonuna. Bugün sizlerle Xanax’ın ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve en önemlisi, bu ilacı kullanmış olanların neler yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde ele aldık. İlacın etkileri, yan etkileri ve gerçek kullanıcı yorumları gibi kritik konulara değindik. ifdiyeti.com olarak, doğru bilginin adresi olma görevimizi sürdürüyor ve Türkiye’nin En Güvenilir Sağlık Platformu olma hedefimiz doğrultusunda, sizlere hep bilimsel ve nesnel bilgiler sunmaya çalışıyoruz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz!

Eğer bu yazı sizin için faydalı olduysa veya aklınıza takılan sorular varsa, lütfen yorumlarınızı sitemizin alt kısmında paylaşın. Sizin de mi Xanax hakkında deneyimleriniz var? Düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin!

Ayrıca, sitemizde sağlık alanında birçok farklı kategori bulunuyor. Diğer yazılarımıza da göz atabilir, sağlığınıza dair daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Hepinize sağlıklı ve mutlu günler dileriz!

Diğer makalelerimiz:

Etiketler: