Concerta 54 mg içeriğindeki etken madde olan Metilfenidat, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi etmek için kullanılır. 

Merkezi sinir sistemi (CNS) uyarıcıları adı verilen ilaç grubuna aittir. Metilfenidat ayrıca narkolepsiyi tedavi etmek için kullanılır. Narkolepsi, kontrol edilemeyen bir uyku isteği veya ani bir derin uyku krizidir. Bu yazımızda Concerta kullananların yorumları, aldığı etkiler ve yan etkilerinden bahsedeceğiz.

Concerta Ne işe Yarar?

CONCERTA, genel sinir sistemi uyararak aşırı davranışsal aktiviteyi azaltıp, Dikkat Eksikliği – Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda beynin aktif olmayan bölümlerinin aktivasyonu arttırıp tedavi eder.

Bu sebepler Concerta kullananlar:

  • Dikkat süresinde artış
  • Dürtüsal davranışlarda önemli oranda azalma
  • Hiperaktivitede düşüş

Concerta, bilişel davranışçı terapi veya sosyal terapilerle birlikte kombine edildiğinde etkinliği daha iyi olur.

Ritalin ve Concerta gibi Metilfenidat içeren ilaçları sadece çocuk ve ergen psikiyatristleri ve yetişkin psikiyatristleri tarafından reçete edilebileceği unutmayın.

Concerta Yan Etkileri

CONCERTA’nın, serotoninle ilgili ilaçlarla birlikte kombine edildiğinde “serotonin sendromu” neden olabilecek tehlikeli bir duruma sebep olur. bu durum terleme, kas seğirmesi veya kalp çarpıntısı gibi belirtiler gösterebilir.

En yaygın görülen concerta yan etkileri arasında:

  • Kalp atışında düzensizlikler
  • Duygu durum değişiklikleri veya ruh hali
  • Baş ağrısı
  • Uyku bozuklukları
  • SinirlilikBulanık görme

Concerta Kullananlar Yorumlar

Concerta Kullananlar Yorumlar – 36 mg Kullanıcı Yorumları
Concerta 54 mg kullananların DEHB belirtilerinde iyileşme gözlemlediği bildiriliyor.

Bir concerta kullanıcısı depresyonu önlemek gibi faydaları olduğunu belirtmiş.

Güzel bir ilaç bu. Eğer ağır bir durumunuz yoksa ilaçsız da yapabilirsiniz ama aldığınızda fark ettiriyor. Uyku açmak, Depresyonu önlemek gibi hoş etkileri de oldu. Aşırı alındığında “uyuşturma” etkisi de var. Ama uyuşturucu değildir.

Concerta kullanan bir diğer yazar etkilerini şöyle belirtiyor:

Kullanıldığından insanı resmen zombiye çevirir. Ders dinlemek ve benzeri işler için iyi olsa da, özellikle aktif düşünmenizi gerektiren durumlarda (inceleme, ispat yapmak gibi) enerjiniz biter. Tüm motivasyonunuzu 1-2 saat içinde kaybetmenize ve uykusuzluk gibi belirtiler gösterebilir. –

Bu etkiler herkes böyle olacak diye bir şey yoktur. Concerta bazı insanlarda yan etkiler yaratabildiği gibi bazı insanlarda olumlu sonuçlarda gösterebilir.

Bende odaklanma sorunu vardı fayda sağladı. Odaklanmamı ve dikkatimi dağıtan konulara çok daha iyi odaklanmamı sağlayan ilaç.

Bunun dışında bir kullanıcı yan etki olarak “iştahta azalma” gördüğünü dile getiriyor.

Concerta faydalarına gelelim. Sabah, erken saatlerde uyandığımızda kullandım ve gün içinde zinde tutuyor. Ayrıca derslere güzel bir şekilde odaklanıyorsun. Özellikle benim gibi ders çalışmaya başlamakta zorlananlar için ufak bir motivasyon sağlıyor. Eğer hareketli ve hiperaktif bir bireyseniz hareketinizi de azaltıyor, bir nevi sizi dizginliyor. Ama bende yarattığı en büyük herkesin bildiği iştah kesme olayı.

Bir başka Concerta kullanan kişi ise:

Ben daha öncesinde müthiş etkisinin olduğundan belirttim ama olumlu etkisini yalnızca 1 ay görebildim. Adaptasyondan mıdır nedir, sonrasında ilacı hiç içmiyormuşum gibi bir etki oldu

Bu yaşınızda beyninizde bir sis ile dolaşmak nasıldır bilir misiniz? Peki bunun tedavisi olduğunu 30’lu yaşlarınızda (36 yaşında) öğrenseniz? Bu durum adeta 2 kolun ve bacağını kullanmadan yıllarca yaşamak gibi, sonra bir anda bakıyorsun bu sen değilmişsin. Peki, size sorayim, kaybolan yıllara mı yanayim yoksa gelecekte ki güzel günlerin için mi çalışayim?

Concerta kullananlardan özellikle ciddi hiperaktivite sorunlarında ve odaklanma problemi yaşayanlarda böyle başarılı etkiler de gösterebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Maca Tozu - Enerjiyi Artırın, Ruh Halinizi İyileştirin

Concerta Etki Süresi Ne Kadar?

DEHB ilacı olan Ritalin gibi Concerta içeriğinde metilfenidat içerir. Bu dopamin reseptörlerini ve adrenalin seviyesini ayarlar. Fakat Concerta, bir kerede değil, zamana yayılımlı olarak etki eder(gün içine yayılır.) ve etkisi 12 saate kadar sürer.

Sonuç

Concerta’nı etken maddesi Metilfenidat “Beyin Ödül Alanlarında Nöronal Değişikliklere Neden Olduğunu” da biliniyor. Aşırı kullanmak ve bir anda bırakmak psikolojik yoksunluk ihtimalini arttır.

DEHB problemi olanların beyinlerinde anormal bilişsel, davranışsal ve motivasyonel işleyişle bağlantıları vardır. DEHB, ruh hallerinin, duyguların ve beyin hücresi bağlantılarının düzenlenmesini etkileyebilir. Ayrıca beynin farklı alanları arasındaki iletişimi de etkileyebilir. Bu gibi durumda Concerta ve Ritalin gibi ilaçlar bu anormal işleyişin verdiği zararlı etkileri azaltılmasında kullanılır.

Diğer Makalelerimiz:

Etiketler: