Tarlusal Kullananlar Yorumları

Tarlusal’ın içindeki etken hormon olan Medroksiprogesteron, amenore dediğimiz (menstrüel dönemlerin olağandışı durması) ve anormal uterin kanamayı tedavi etmek için kullanılır. Eczanelerden alınan TARLUSAL 5 mg tablet içerisinde 5 mg medroksiprogesteron asetat bulunmaktadır.

Tarlusal kullananlarda Mide bulantısı, şişkinlik, göğüslerde hassasiyet, baş ağrısı, vajinal akıntıda değişiklik, ruh hali değişimleri, bulanık görme, baş dönmesi, uyuşukluk veya kilo alıp verme meydana gelebilir.

Tarlusal kullananların yorumları, Tarlusal kullanım sebebi ve daha bir çok noktaya açıklayalım.

Tarlusal Nedir Ne İşe Yarar?

Tarlusal’ın etkin maddesi olan medroksiprogesteron, aslında progestojenler sınıfındaki bir ilaçtır. Bu, kadınlık hormonuna benzer yapıda olduğu için aşırı östrojen salgılanmasından ileri gelen şiddetli veya düzensiz adet kanamaları ve diğer adet sorunları, adet görmeme ve endometrioz (endometrium dokusunun rahimdeki normal yeri dışında bir yerde bulunuşu) tedavisinde kullanılır.

Ayrıca, Medroksiprogesteron, geçmiş dönemlerde normal adet gören ancak en az 6 aydır adet görmemiş ve hamile olmayan veya menopoza giren (yaşam değişikliği) kadınlarda normal bir adet döngüsünü desteklemek için de kullanılır.

TARLUSAL beyaz renkli, kokusuz yuvarlak tablettir

Tarlusal Yan Etkileri

Yaygın görülen Tarlusal yan etkileri şöyledir :

  • Ani kanama;
  • Adet dönemlerinizdeki değişiklikler;
  • Vajinal kaşıntı veya akıntı;
  • Meme hassasiyeti veya akıntısı;
  • Baş ağrısı, baş dönmesi, gergin veya depresif hissetme;
  • Damarlarınızda morarma veya şişme;
  • Adet öncesi tip belirtiler (şişkinlik, sıvı tutulması, ruh hali değişiklikleri);
  • Uyku sorunları (uykusuzluk);

Tarlusal Kullananlar Yorumları

Tarlusal Kullananlar Yorumları
Ciddi adet görmeme durumlarında, doktorunuz TARLUSAL ile eş zamanlı olarak 8 ile 10 gün süreyle 5-10 mg dozunda
östrojen hormonu da reçete edebilir.

Tarlusal kullananların yorumlarını incelediğimiz zaman duygu durumlarında değişiklik daha çok görülüyor. Bunlar arasında sinirlenme ve öfke patlamaları kendini daha çok belli etmiş.

Bende hep bahsedilen “tarlusal alınca sinirlenme” hissini veren ilaç. Ama ben zaten sinirliyim o ayrı.Belki ilaçtan dolayı değildir. Ayrıca sayılan yan etkilerden hiç biri yok, ancak son iki gündür uyutmayan ve yemek yedirmeyen reflü yapıyor. Bir tarafı tedavi edip, düzeltelim derken, öte tarafı etkiliyorum gibime geliyor.

Başka bir Tarlusal kullanan kişinin yorumunda ilacın etkili olduğunu ama duygu durumunda geçici değişiklik yarattığını belirtiyor.

15 günlük Regl gecikmesi sonucunda kullandım, duygu durumuma değişilik oldu. Resmen daha depresif oldum, hormonların etkisini şaşırıyorum. Sürekli ağlıyorum, sinirliyim felan. İlaç bittikten 1,2 gün sonra regl oldum, yani etkili. Ha, ama bu duygu durumunun getirdiği şeylerde hayatı zindan etti.

Hiç bir yan etki almayıp, tamamen olumlu etkiler görenlerde bulunmaktadır. Tarlusal kullanan bir başka kişinin yorumunda ise:

Valla ben kullandım ve bir hafta sonra etkini gösterdi, “yasmine” ile kombine edildiğinde yürüyen bir ağlama makinesine döndüğüm doğrudur.

Son olarak bir başka Tarlusal kullanan kişi, ilacın etkinliği doğruluyor ve doğruluyor.

Regl olmak için başladığım ilaç. Ve mutlu sonra,9.günümde Regl oldum. Ha bu arada inanılmaz stresli bir 2 hafta geçirdiğimi itiraf edeyim. Bir çok insan “ağlıyoruz, moralimiz bozuluyor vb.” dediklerin inanmamıştım ama doğru.Oto boka ağladım, sivilcelendim ve gerginleştiğimi söyleyebilirim.

Tarlusal kullananların yorumlarında görüldüğü üzere son derece etkili olan bir ilaç olduğunu doğrulayabiliriz.

Tarlusal Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Tarlusal, büyük oranda 3 ila 7 gün sonra etki etmeye başlamaktadır. Bazı durumlarda 9 ile 10 güne kadar çıkabilmektedir. Aksi durumlarda doktorunuza danışın. TARLUSAL’i yemeklerden önce veya sonra kullanabilirsiniz, etkisinden bir şey farkettirmez.

Sonuç

Medroksiprogesteron bazı insanlarda ruh hali değişimlerine neden olabilir. Endişeli veya huzursuz hissedebilir, ruh halinizde dalgalanmalar yaşayabilir veya uyumakta zorluk çekebilirsiniz. Ayrıca bu hormon bir miktar kilo alımını tetikleyebilir. Kilo değişikliği, ödem/sıvı retansiyonu, ellerde ve bileklerde şişlik genellikle seyrek görülür.

Tarlusal kullanımı sonrası kendinizi sinirli, depresif hissediyorsanız semptomları azaltmak için belirli oranda bilişsel davranışçı terapi yöntemleri, nefes egzersizleri(özellikle wim hof nefes egzersizi) ve meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz. Çok aşırı durumlar olmadığı sürece bu etkiler ilaca bağlı değişen hormonlar sebebiyle olmaktadır. Eğer daha uzun süre bu duygu durumu değişikliğinden müzdarip oluyorsanız, doktorunuza danışın.

Tarlusal kullananlar genellikle olumlu ve etkili olduğunu belirmektedir. Çok nadir durumlar hariç büyük oranda başarı sağlamıştır.

Diğer Makalelerimiz:

Yorum yapın