Aralıklı Oruçta Alkol Alınır mı? Kanıtlarıyla

Aralıklı oruç, kilo kaybı, yağ yakma ve enflamasyon azaltmak olmak üzere birçok sağlık yararı sayesinde popüler hale gelen sağlık trendlerinden biridir.

Bu diyet modeli, değişen açlık süreleri ve yeme döngülerini içerir. Geleneksel diyetlerin aksine, yemek yeme dönemlerinde hangi gıdayı yiyeceğimiz konusunda serbestiz.

Alkolün aralıklı orucun faydalarını azaltıp azaltmadığını merak edebilirsiniz.

Bu yazımızda alkol kullanmanın aralıklı orucu nasıl etkilediğini incelemekte ve alkoller arasında kıyaslama yapmayı hedeflemektedir.

Alkol Yağ Yakımını Engeller mi?

alkol-türleriAralıklı oruç tutmak yağ yakımını hızlandırarak vücut yağlarınızı azaltabilir.

Ama alkol kullanımın yağ yıkımını engellediği gösterilmiştir.

19 yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, alkol açısından zengin bir besin yemek protein, yağ ve karbonhidrat açısından zengin bir yemekle karşılaştırıldığında, yemekten 5 saat sonra yağ parçalanma düzeylerini önemli ölçüde azalttığı görüldü(kaynak).

Alkol ayrıca aşırı yemeyi teşvik edebilir ve zamanla kilo alımına neden olabilir

Çalışmalarda, aşırı alkol tüketimi, artan vücut yağ seviyeleri ile paralel gitmektedir. Bununla birlikte, iyi haber olarak bu ilişki hafif ila orta dereceli alkol tüketicilerinde gözlemlenmiyor

Alkolün metabolizma üzerinde etkileri üzerinde daha fazla araştırmaya gerek var.

Alkol Neden Kilo Aldırır ?

alkol-tüketimiBirçok insan kilo vermek için aralıklı oruç tutmaktadır. Aralıklı oruç ile kilo verenler, bu diyetin ne kadar etkili olduğunu çevrelerine söylemektedir.

Alkol ise kalorisi yoğundur ve sadece 1 gramı 7 kaloridir. Sadece 1 içecek günlük tüketiminize 100 veya daha fazla kalori katabilir.

Bununla birlikte, alkol alımının kilo alımını teşvik edip etmediğine dair araştırmalar karışıktır

Aslında,  çalışma, ılımlı içmenin kilo alma riskinizi azaltabileceğini gösteriyor

Bununla birlikte, erkekler için günde 4 veya daha fazla ve kadınlar için günde 3 veya daha fazla alkol tüketimi olarak tanımlanan ağır içme, artan kilo ve obezite riski ile bağlantılıdır

Alkol vücuttan B1 vitaminini atmaktadır. Kronik bir şekilde B1 vitamini eksiliği yorgunluk, halsizlik ve sinir yapabilir. Kronik alkol tüketimi olan insanlar B1 vitamini eksikliği yaşamadığına emin olmalılar. Buna ek olarak B1 vitamini, beyin sağlığı için çok önemlidir.

İlginizi çekebilir: Beyin sağlığı nasıl korunur?

Kronik Alkol Tüketimi Zararları

kronik-alkol-tüketenAralıklı orucun vücudunuzdaki iltihabı azalttığı gösterilmiştir.

Bununla birlikte, alkol, aralıklı orucun tersine iltihabı teşvik edebilir

İlginizi Çekebilir:  Duxet Kullananlar Yorumlar - SNRI Antidepresan

Kronik inflamasyon, kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve belirli kanserler gibi çeşitli hastalıkları teşvik edebilir (

Araştırmalar, aşırı içmeden kaynaklanan iltihabın kronik hassas bağırsak sendromuna, aşırı bakteri üremesine ve bağırsak bakterilerinde bozulmaya yol açabileceğini gösteriyor (kaynak).

Bağırsakta bakteri florasının bozulması bağışıklık sistemini düşürerek bizim hastalıklara karşı hassas hale getirebilir.

Aynı zamanda yüksek alkol alımı ayrıca karaciğerinizi bunaltabilir ve potansiyel olarak zararlı toksinleri filtreleme yeteneğini azaltabilir

Bağırsaklarınız ve karaciğeriniz üzerindeki bu etkiler vücudunuzda iltihaplanmayı teşvik edebilir ve bu da zamanla organ hasarına yol açabilir.

Alkol Orucu Bozar mı?

viski-bardağıAralıklı oruç tutarken alkol almak orucu bozar.

Oruç sırasında, belirli bir süre boyunca tüm yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız gerekir.

Spesifik olarak, aralıklı oruç, sağlığınıza fayda sağlayabilecek hormonal ve kimyasal değişiklikleri – yağ yakma ve hücresel onarımı gibi – teşvik eder.

Alkol kalori içerdiğinden oruç sırasında alınan miktarı orucunuzu bozar.

Yine de, yemek yeme dönemleriniz sırasında ölçülü olarak içmek sizin tercihinizdir.

Alkol Hücresel Onarımı Önleyebilir

alkol-hayırOruç dönemlerinde vücudunuz, daha yeni, daha sağlıklı hücreler oluşturmak için eski, hasarlı proteinlerin hücrelerden çıkarıldığı otofaji gibi hücresel onarım süreçlerini başlatır (kaynak).

Bu süreç kanser riskinizi azaltabilir, yaşlanma karşıtı etkileri teşvik edebilir ve en azından kalori kısıtlamasının neden ömrü uzattığının gösterildiğini kısmen açıklayabilir

Son hayvan çalışmaları, kronik alkol alımının karaciğer ve yağ dokusunda otofajiyi engelleyebileceğini göstermektedir. Daha fazla İnsan çalışmalarına ihtiyaç olduğunu unutmayın (kaynak ).

Bunun yanında karaciğer sağlığının geliştirilmesi için deve dikeni yazımızı okumanızı öneririz.

İlginizi çekebilir: Deve dikeni faydaları nelerdir?

En sağlıklı Alkollü içki

alkol-cesitleriAlkol büyük oranda sağlığa zararlı olan bir içkidir.

Aynı zamanda alkol oruç sırasında tüketilirse orucunuzu bozacağından, yalnızca belirlenen yeme süreleri boyunca içmeniz önerilir (20).

Ayrıca alkol alımınızı kontrol altında tutmalısınız. Orta düzeyde alkol tüketimi, kadınlar için günde en fazla 1 içki ve erkekler için günde en fazla 2 içki olarak tanımlanır (kaynak).

Sonuç olarak

Aralıklı oruç, yiyecek ve içecek alımı için katı kurallara sahip olmasa da, bazı alkol seçimleri diğerlerinden daha sağlıklıdır..

Daha sağlıklı seçenekler arasında, kalorileri daha düşük olduğu için şarap ve sert alkollü içecekleri içerir. Bunları tek başına veya sodalı su ile karıştırarak yudumlayabilirsiniz. Kalori dışında uygun formda yapılmış şarapta polifenoller antioksidan etki yaratabilir.

İlginizi çekebilir: Polifenol nedir ?

Şekerli ve tatlı alkollerden kaçının.

Yorum yapın