Akıllı İlaç Kullananlar Yorumları

Kanser, hücrelerin kontrolsüz bir biçimde çoğalmasına verilen isimdir. Anormal hale gelen hücreler, kontrolsüz bir biçimde çoğalarak dokulara ve organlara hasarlar verir. Akıllı ilaç, hücrelerin anormal işlevlerini engellemeye yarayan ilaçlar grubudur. Bu nedenle akıllı ilaçlar, kanser tedavisinde “hedefe yönelik sonuç” elde etmeye yarayan ilaçlar olarak bilinir. Akıllı ilaç kullananlar yorumları ise bu ilaçları deneyimleyen hastaların yorumlarından oluşmaktadır. Gelin bu yorumlara tek tek göz atalım.

Akıllı İlaç Nedir?

Çeşitli nedenlerle mutasyona uğrayan hücreler, dokulara ve organlara kalıcı hasarlar verir. Eğer etkili bir tedavi sunulmazsa bu hücreler yayılarak tüm vücudu etkisi altına alırlar. Akıllı ilaç, bu hücreleri tespit ederek işlevsizleştirme görevi görür. Bu sayede;

 • Bağışıklık sistemi, kanser hücreleriyle daha kolay savaşır.
 • Kansere neden olan hücrelerin büyümesi durur.
 • Diğer tedavilerle kombin edilerek kanser tedavisindeki negatif unsurlarla başa çıkmayı kolaylaştırır.

Bu ilaçlara “akıllı ilaç” denmesinin sebebi, ilaçların kanser hücrelerini tanımlayarak direkt olarak onlara yönelmesinden kaynaklıdır. Bu sayede kanser tedavisinde meydana gelen “yararlı hücrelerin bertarafı” durumu engellenmektedir. Özellikle kemoterapi gibi yöntemler, kanser hücreleri kadar normal hücrelere de zarar vermektedir. Bu durum, çeşitli yan etkilerle (saç dökülmesi, bağışıklık sisteminin zayıflaması vs.) kendini göstermektedir.

Akıllı İlaç Nasıl Kullanılır?

Bu ilaçlar ağız yoluyla alınabilmektedir. Ancak akıllı ilaçlar her kanser hastasına verilmemektedir. Kanserin türüne, seyrine ve evresine göre akıllı ilaç kullanımı diğer tedavilerle birlikte verilmektedir. Bu nedenle hangi hastaların akıllı ilaç kullanabileceğine uzman hekimler karar vermektedir.

Akıllı ilaç, kanserli hücreyi tanıyarak hücreye yapışmaktadır. Bu nedenle başarı oranı yüksek olduğu gibi yan etkileri de oldukça düşüktür. Aynı zamanda hastaların yaşam sürelerini de ciddi bir biçimde artırmaktadır. Bu nedenle kanserde akıllı ilaç kullanımı son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır.

Akıllı İlaç Ne Kadar Süre ile Kullanılır?

Kullanım süresi ve dozu hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle akıllı ilaç kullanım süresi ile ilgili net bir bilgi yoktur. Ancak tedavinin düzenli olması ve diğer tedavi yöntemleri ile kombin edilmesi, başarı oranını artacaktır. Akıllı ilaç kullananlar yorumları kısmında tedavinin kürler boyunca devam ettiği bilgisi mevcuttur. Bu nedenle hastaya göre sürenin değiştiğini doğrulayabiliriz.

Akıllı İlaç Kimler Kullanabilir?

İlacın kullanıldığı hastalıklar şunlardır:

 • Meme kanseri
 • Mesane kanseri
 • Rahim ağzı kanseri
 • Kolon kanseri
 • Beyin kanseri
 • Özofagus kasneeri
 • Boyun kanseri
 • Akciğer kanseri

Elbette tedaviye elverişli hastalar sadece bu kanser gruplarına bağlı hastalar değildir. Aynı zamanda bu kanser gruplarındaki her hasta için de akıllı ilaç etkin bir tedavi yöntemi olmayabilir. Burada en doğru bilgi, doktor tarafından verilecektir. Akıllı ilaç kullananlar yorumları da bu konuda sizlere ayrıntılı bilgiler verebilir.

Akıllı İlaç Tümörü Küçültür mü?

Evet, akıllı ilaç tümör çapını küçültebilir. Elbete bu noktada doğru teşhis ve zamanında müdahale önemlidir. Aksi halde akıllı ilaç kullanımı fayda sağlamayabilir. Eğer uzman yardımıyla akıllı ilaç kullanımına başlanırsa, yeni damarların oluşum hızı yavaşlayabilir ve tümörde küçülme meydana gelebilir. Akıllı ilaç kullananlar yorumları bu konu hakkında daha fazla bilgi almanızı sağlayan yorumlardan oluşmaktadır. Yazımızın sonunda bu yorumları da okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Beneday Kullananların Yorumları - B12 Eksikliğinde

Akıllı İlaç Meme Kanserinde Kullanılır mı?

Evet, akıllı ilaçlar farklı kanser türleri için geliştirilmiştir. Bunlardan biri de meme kanseridir. Meme kanseri için geliştirilen akıllı ilaç, belirli reseptörlere hedeflenir ve bu sayede kontrolsüz büyümenin önüne geçilir. Ülkemizde de meme kanseri için akıllı ilaç tedavisi gerçekleştirilmektedir. Akıllı ilaç kullananlar yorumları kısmında bu konuda hasta deneyimlerini okuyabilirsiniz.

Akıllı İlaç Yan Etkileri Nelerdir?

Esasen akıllı ilaç yan etkileri, diğer kanser tedavilerine göre düşüktür. Zaten akıllı ilaç kullanımının bir diğer nedeni de, yan etkilerinin daha kolay tolere edilebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Akıllı ilacın yan etkileri ise hastadan hastaya değişmekle beraber şunlardır:

 • Tırnak anomalileri
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğu
 • İshal
 • Kan pıhtılaşması
 • Yüksek tansiyon
 • Ciltte döküntü
 • Yara iyileşmesinde gecikme
 • Saç rengi değişikliği

Bu yan etkiler, hastanın tedaviye verdiği cevaba göre değişiklik kazanmaktadır. Bu nedenle akıllı ilaç yan etkileri her hasta için aynı türde ve şiddette olmayacaktır. Fakat akıllı ilaç, kemoterapi yönteminde olduğu gibi sağlıklı hücrelere doğrudan zarar vermemektedir. Ayrıca akıllı ilaç kullananlar yorumları kısmında ilacın yan etkilerinden söz edilmektedir. Şimdi bu yorumlara bakalım.

Akıllı İlaç Kullananlar Yorumları Nelerdir?

Son olarak akıllı ilaç kullananlar yorumlarına bakalım. Bu yorumların tamamı hasta deneyimlerinden oluşmaktadır. Bu nedenle tıbbi bilgi değeri taşımazlar.

 • Kanser hastalığımın tekrar nüksetmesi nedeniyle üçüncü defa aldığım ilaçtır. İki gün üst üste 3 kür şeklinde 3 hafta arayla aldım. Burada önemli olan kanserin türüne göre ilaç değişiyor. Yani sabit bir ilaç yok. Yan etki olarak da ciddi bir mide bulantısı yarattı. Ayrıca göğüs ve kollarımda kızarıklık meydana geldi.
 • Lenf kanserimin tekrarlaması nedeniyle aldığım ilaçtır. Süreç boyunca 16 kür akıllı ilaç tedavisi aldım. Tedavi sonucunda bacaklarımdaki sinirlerde yıpranmalar oldu. Bu yüzden bir süre yürüme sorunları yaşadım. Sol elim tedavi sonrasında felç oldu. Tedaviden yaklaşık 6 ay sonra bacaklarımdaki ve ellerimdeki his kaybı düzeldi.
 • Kemoterapi gibi bir süreç akıllı ilaç kullanımı. Ancak uzun vadede yan etkileri oldukça can yakıyor. Ama normal hayatınıza devam edebiliyorsunuz bu süreçte. Saçlarım benimle kaldı ve işime devam edebildim. Yalnızca akıllı ilaç tedavisi süresince çok halsizleştim. Zaman zaman ateşim yükseliyordu.
 • Akciğer kanseri nedeniyle babam kullandı. İlacın adı giotrif idi. Süreç boyunca sivilcelenme, ağızda yara ve ishal gibi yan etkiler oldu. Bunların dışında normal hayatına devam etti. Tedavide istenen ilerleme olmadı fakat. Şimdi farklı bir akıllı ilaçla devam edeceğiz sanıyorum.

Akıllı ilaç kullananlar yorumları çeşitli forum ve sözlük sitelerinden derlenmiştir. Tıbbi öneri yerine geçmez.

Diğer makaleler:

Etiketler: