Zedprex Kullananlar Yorumları – Major Depresyon

Zedprex, içeriğindeki Fluoksetin hidroklorür, Prozac gibi seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) antidepresanlar olarak bilinen ilaç grubuna dahildir.

Serotonin, beyin sinir hücreleri (nöronlar) arasında sinyal taşıyan kimyasal habercilerden (nörotransmiterler) biridir. Zedprex, serotoninin nöronlara yeniden emilimini (geri alımını) bloke eder.

Zedprex kullananlar Majör depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk tedavisinde kullanmaktadır. Zedprex kullanımı sadece reçete ile doktor tarafından yazılır.

ZEDPREX Etki Mekanizması Nasıldır?

Mutluluk hormonu olarak adlandırılan “Serotonin”, eksikliği haline depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer bir takım zihinsel problemler yaratabilir.

Serotonin düşüklüğü:

 • Depresyon
 • Yeme bozukluğu
 • Takıntı bozukluğu

Yukarıdaki semptomları yaşayan insanlarda daha düşük olma eğilimindedir. Zedprex 20 mg, vücuttaki serotonin seviyeleri yükselterek etki eder.

İlginizi çekebilir: Mutluluk Hormonları Nelerdir?

Zedprex Ne Zaman Etki Eder?

Beyindeki Serotonin seviyelerini yükseltmek için birkaç hafta ya da birkaç ay boyunca tedavi edilmeniz gerekebilir.

Prozac ve Zedprex, depresyon ve diğer sorunları tedavi etmek için kullanılan güçlü reçeteli ilaçlardır. Etkilerini görebilmek için doktor kontrolünde düzenli kullanılmalıdır.

Zedprex beni sakinleştiriyor mu?

SSRI olarak Zedprex, serotonini vücutta atılımı önleyerek(tutarak, ruh halinize), enerji seviyelerinize ve daha fazlasına yardımcı olarak kaygıya yardımcı olur. Zedprex sizi teknik olarak sakinleştirebilse de , anında rahatlama sağlayan bir ilaçtan ziyade uzun süreli tedavinin parçasıdır.

Zedprex Kullananlarda Görülen Yan Etkiler

ZEDPREX SSRI ilaçlar, cinsel istekte azalma gibi belirtilere neden olabilir. Zedprex kullananlarda görülen en yaygın yan etkiler şu şekildedir.

Çok yaygın:

 • Uykusuzluk
 • Baş ağrısı
 • İshal ve Mide bozukluğu
 • Yorgunluk
İlginizi Çekebilir:  Urocare Kullananlar Yorumları - İdrar Yolu

Yaygın

 • Acıkmama ve Kilo kaygı
 • Sinirlilik
 • Huzursuzluk
 • Olağan dışı rüyalar
 • Sersemlik
 • Erkeklerde ereksiyon problemleri

Zedprex 20mg kullanırken gördüğünüz yan etkileri doktora raporlamanız gerekmektedir.

Zedprex Kullananların Yorumları

Zedprex Kullananlar Yorumları
SSRI’lar, beyindeki serotonin düzeylerini artırarak depresyonu tedavi eder . Serotonin, beyin sinir hücreleri (nöronlar) arasında sinyal taşıyan kimyasal habercilerden (nörotransmiterler) biridir. SSRI’lar, serotoninin nöronlara yeniden emilimini (geri alımını) bloke eder.

Zedprex 20 mg kullananlarda görülen etkileri sözlüklerden ve forumlardan sizin için derledik.

Bir Zedprex kullanıcısı “tokluk” hissi yaşadığını dile getirmiş.

Ben zedprex kullandığımda tokluk hissi yarattı ama yan etki olarak kusma ve tat hissinde azalma gözlemledim.Psikiyatri doktorumla kontrollü bir şekilde kullanıyoruz.

Ayrıca zedprax kullanıcısı “libido” düşüklüğü yaşadığını, ama “duygu durumunda” olumlu değişiklikler gözlemlediğini bildiriyor.

Ben Zedprex’i 6 aydan fazladır kullanıyorum. Zedprex tek doz şeklinde yani. Diş gıcırdatma ve aşırı yemek yeme semptomlarımda azalma gözlemledim. Eskisi gibi agresif ve sinirli yapıda değilim diyelibilirim. Antidepresan olarak bende etkili olduğunu söyleyebilirim. Doktor kontrolünde bırakmayı düşünüyorum.

Zedprex 20 mg, ayrıca “serotonin” seviyelerini arttırabileceğinden uyku hali yaratabilir.

Ben Zedpex 20 mg kullandığımda yorgun hissediyorum. Şekerleme yapasım, odada uyuyasim geliyor.

Zedprex, Xanax gibi uyku ve sedatif etki yapmasa da, bazı insanlarda uyku halini getirici özellikle olabilir.

Zedprex kullanan bir eksisözlük kullanıcısı ise:

Zedprex bir kutuyu bitirdim, 1 aylık kullanımda bende bir etki yaratmadı doktorla konuşacağım acaba başka bir sebepten felan mı. İştah eksikliği dahil streste azalma da görmedim.

Çok kötü hissetiğim bir dönemde Zedprex kullandım. Çok hafif bir antidepresan gibi geldi pek bir etki göremedim.

Kafaya takmama gibi etkiler yarattı bende. Ayrıca unutkanlık felan da yaptı, bilmiyorum antidepresan kaynaklı mı

Genel olarak Zedprex, serotonin reseptörlerine etki etti için herkes için farklı etkiler verebilmektedir. Serotonin büyük oranda bağırsaklarda sentezlenir ve vagus sinir sistemiyle beyne ulaşır.

Major depresif durumlarda Zedprex, herkeste aynı etkiyi yapmaz. Bu sebeple Zedprex 20mg dozlarını kullandığınızda herhangi bir etki almadığınızı düşünüyorsanız, tedavinizin olumlu geçmesi için doktorunuza bilgi vermelisiniz.

İlginizi çekebilir: Major Depresyon Nedir?

Zedprex iştahsızlık yapar mı?

Serotonin eksikliği vücutta binge-eating dediğimiz duygusal yemek yemek gibi semptomlar yaratabilir. Zedprex, serotonin reseptörlerine etki ederek uygun serotonin seviyelerini arttır ve serotonin eksikliği kaynaklık “aşırı yemek” yemeyi de azaltır. Fakat, bazı kişilerde bir yan etki olarak Zedprex iştahsızlık da yaratabilir.

Zedprex 20 MG hakkında yazılanlar Zedprex 20 ilaç prospektüsüden alıntılanmış yazılardır. Aynı şekilde Zedprex 20 MG kullanıcı yorumları, sözlüklerden ve forumlarında başka kullanıcıların görüşlerinden derlenmiştir. Burada yazılan hiç bir yazı öneri niteliğinde değildir. Doktorunuzun dediği dozlar dışına çıkmayın.

Sonuç

Depresyon günümüzde popüler hale gelmeye başladı. Serotonin eksikliği, depresif semptomlarda önemli olduğunu düşünülse de, bazı uzmanlar “kronik inflamasyon” ve “uykusuzluk” gibi sebeplerin de depresif semptomlar yaratabileceğini dile getiriyor.

Ayrıca serotonin büyük bir kısmı bağırsaklarda bakteriler tarafından sentezlendiğini unutmayın. Sağlıklı bağırsak florasına(probiyotiklere)sahip olmak, doğru ilaçlarla birlikte depresif semptomlarda olumlu etkiler yaratabilir.

Depresyonla mücadelede Zedprex gibi doktor kontrolünde kullanılan ilaçların yanında düzenli antrenman yapmak, bilişsel davranışçı terapi, yoga ve derin uyku gibi stratejilerle birlikte kombine edildiğinde etkiler daha iyi olabilmektedir.

Diğer makalelerimiz:

Yorum yapın